Merhaba

Altın madenciliğine de önem verilmesini isteyen Komisyon raporunu açıkladı.Türkiye ekonomik anlamda kalkınmanın yolllarını bilimsel çalışmalarla desteklenen raporlarla hayata geçirmenin planlarını yapıyor.

Madenciliğin Sorunları Araştırma Komisyonu'nun raporunda, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın ikiye ayrılarak Madencilik Bakanlığı kurulması önerildi. Raporda, altın madenciliğine de önem verilmesi istendi.

Meclis'te kurulan Madenciliğin Sorunları Araştırma Komisyonu raporunu tamamladı. AK Parti Bursa Milletvekili Altan Karapaşaoğlu'nun başkanlığını yaptığı komisyon raporunda madencilik sektörünün sorunlarının çözümüne yönelik önemli önerilerde bulunuldu.

Meclis raporunda madencilik sektörünün sorunlarını çözümü içen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın ikiye ayrılarak madencilik için ayrıca 'Madencilik Bakanlığı' kurulması istendi. Raporda, "Bakanlıklar ve kurumların koordinasyon eksikliğine dayalı olarak, ruhsat sahiplerinin maliyetini arttırıcı unsurları iş ve zaman kaybı gibi tetikleyen ve istihdam oluşturacak müteşebbisleri yıpratıcı bir güç olarak ortaya çıkan, yetki karmaşasına son vermek için madencilikle ilgili izinlerin tek bir otorite tarafından verilmese yararlı olacaktır" denildi.

KDV İSTİSNASI SAĞLANMALI

Madencilik Araştırma Komisyonu raporunda madencilik sektörünün sorunlarının çözümüne yönelik alınması gereken tedbirler şöyle sıralandı:

-Madenciliğe ,doğrudan veya dolaylı etkisi olan mevzuatın günün değişen ihtiyaçlarına en hızlı şekilde çözümler üretecek tarzda yenilenmesi gerekmektedir.
-Bürokratik işlemlerin azaltılması ve izin alma sürelerinin makul sınırlara çekilebilmesini sağlamak ve çok çeşitli kurumlar eliyle verilen izinlerin tamamımın ÇED kaps***** alınması önerilmektedir.
-Maden arama harcamalarını teşvik için KDV istisnası sağlanmalıdır.
-Maden aramalarına ayrılan risk sermayesi arttırılmalıdır.

ALTIN MADENCİLİĞİNE ÖNEM VERİLSİN

Altın madenciliğine de değinilen raporda siyanür hakkında birçok yanlış bilgi olduğuna dikkat çekildi. Türkiye'de sanayide kullanılan siyanürünü sadece yüzde 1'nin madencilik sektöründe kullanıldığına, yüzde 99'nun ise tekstil ve plastik gibi sektörlerde kullanıldığına dikkat çekildi. Raporda, "Siyanürle altın işleme yöntemi topluma doğru anlatılmalı, bu konuda örnek uygulamalar gösterilmeli" denildi.

Raporda alıntı madenciliğinin Türkiye ekonomisi için değerinin yeterince bilinmediğine dikkat çekilirken, 2003-2008 yıları arasında 851 milyon dolarlık altın üretilerek bu miktar dövizin yurtiçinde kalmasının sağlandığına dikkat çekildi. Raporda, "Bu nedenle altın üretimi arttırılarak ithalata ödenen kaynaklarının yurtiçinde kalması sağlanabilir" denildi.

Bugün

İşte altın madenciliği önemi - Ekonomi - Diğer