4. Sayfa, Toplam 4 BirinciBirinci ... 234
Gösterilen sonuçlar: 31 ile 35 Toplam: 35
 1. #31
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  1.511
  Rep Gücü
  33423
  Sn.ashenarşi,insanın Allah ile arasındaki ilişkiyi kulları mı puanlandıracak,sizinki nasıl bir mantık...Din,inanç,insanın içinde olması gerekendir,diploma almak için,not almak için gereken değil.İnnacın mükafatını veren kul olabilir mi...Örneğin siz bir kişinin inancını nasıl " PUANLARSINIZ "....Hadi not verin de bilelim...
  Allah ile kul arasına ilişkiyi okullar mı puanlandırmayacak. Bilgilerini ölçme sistemini değerlendirecek. Bİldiğimiz gibi ilim ibadettir ama tek ibadet ilim değildir. Ondan önce islamın şartları vardır. Haramlar helaller, farzlar, sünnetler. Bunları uygulamadıktan sonra ilim neye yarar ki? Dolayısıyla not sistemi Allah kul arasına karışmak değil sadece bilgi ölçme sistemi oluyor maalesef.

  Din dersi,kültür dersi veya müsbet bilim dersi değildir ki birikim arıyorsunuz.İslam dini inancı farklı bir şey," Türkiye Kültürü " farklı bir şey...yine uçmuşsunuz sanırım...
  Ben uçmadım. Şeyh uçmaz uçurulur.

  Din dersi " PEKİYİ / 100 " olan mı KPSS den geçip " Devlet Memuru " olmalı...Din dersinden ister inek olsun ister " hödük " sonuçta " Allah nasip etmezse " mükafatı zor alır,yok isterse ezberlesin 100 üstüne 100 çeksin sınavlardan yani inek kere inek olsun,neye yarayacak yada yaramalı...KPSS ye veya Özel Sektöre değil SADECE KENDİSİNE...!!!
  Allah nasip eder belki, belki etmez. O arasındaki ilişkiyi iyi kurmak isteyip kuramayabilir. Ama öğrenci samimi birşekilde okumak istiyorsa allah nasip eder. Ne demişler: Allah istediğine mal mülk, isteyebe ilim verirmiş.


  Öğrneğin ; Endüstri Meslek / Teknik lisesinde okuyan bir öğrenci için " Din dersi " öncelik değildir...Ve o okulun amaçları içerisinde de yoktur.Öncelik olmayan ve amaçlar içerisinde bulunmayan bir dersi,amacı " PİYASANIN MESLEKTEKİ KALİFİYE ELEMAN GÜCÜ YETİŞTİRMEK " olan bir okulda GEÇMEK ZORUNDASIN demek kadar mantığa ters düşen bir şey var mı...Tesviye bölümünde okuyan bir öğrenciden NÜ resim yapmasını,bunu becerirse geçmesini beklemekle aynı şeydir...Bunu anlamayacak kadar zor mudur bu konu !!!
  O zaman isteyen öğrencilere tekkede ders versinler. Böyle şey olabilir mi? Tabii ki puanlarnaacak. Devlet okulu olupta puanlanmayan ders mi var? Dediğiniz gibi tesfiyeci nü resmi yapamazsa o zaman resim müzik resim derslerine serbest eğitime geçsin öğrenciler. ''Yok'' yazılmasınlar ders de ve puanlama sistemine gidilmesin. İpini koparan misali..

  Sağlıcakla kalınız...
  Teşekkürler düşüncelerinize saygı duyuyorum ama bir kaç hatırlatma yapmak istedim.

  Sağlıcakla kalınız...

 2. #32
  Tecrübeli Üye suhran - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  253
  Rep Gücü
  11002
  Alıntı ashenarşi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Türklerin üstün olduğunu demek istemedim. Türkler hakkında hadisler var dedim. Zaten bildiğimiz gibi Peygamber efendimizin(sav) veda hutbesinde dediği gibi kimse kimseden üstün değilmiş. Ben türklere üstün demedim. Tekrar okursanız.

  Hadisler ise: Peygamberimizin Türkler hakkındaki hadisleri;supermeydan.net

  Allah(cc) zamandan ve mekandan münezzeh olduğu için gelecek hakkında elbetteki herşeyi biliyor tek bir şey kalmaksızın.  Allah'ın(c.c.) 99 isminden biri El-Alim. Yani herşeyi gizli kalmaksızın bilir.  Bu konuda fazla birşey bilmiyorum. Zaten bizim işimiz Kuranı ve Hadisleri, peygamberimizin yolunu rehber edinmek, Hz. Ademden(as) bu yana hak dini İslamiyeti kabul etmek. Yoksa sadece Kuranı rehber edinirsen ve diğerlerini es geçersek o zaman niye peygamberimiz(sav) Alemlere rahmet olarak gönderildi?
  Alıntıladığınız paragrafımdan Türklerin üstün olduğuna dair bir cümle kurduğunuz anlamı çıkmıyor zaten. ‘Türk ırkının üstün öngörüsü’ ibaresinden öne çıkan, öngörü kabiliyetinin üstünlüğüdür ve benim samimi fikrim değildir. Bu ifadenin nedenini ise konu hakkındaki diyaloglarımızın tümünü tekrar gözden geçirirseniz açık olarak göreceksiniz.
  Efendim özetle Türkiye’de yaşayan insanların bu ülkenin kültüründen habersiz olmamaları için Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini gerekli- geçerli bir ders olarak kabul etmek mümkün değildir. Haklarında, sizin bu konudaki görüşünüze delil olarak söz ettiğiniz hadislerden de(Sırf siz fikrinizi onlar üzerine kurdunuz diye konu ettim) olumlu bir anlam çıkarmak mümkün değil. Dinin öngördüğü ahlak kuralları, prensipler sadece o dinin sahibinin dilinden öğrenilebilir. Bu dini kabul etmiş olan herhangi bir toplumun tarihi, şimdisi, sonrası bu konuda örnek gösterilemez. Bir ibareden ötürü Allah’ ın sıfatlarını anacaksanız, bu ibarenin ayet olması şarttır. Peygamber için zaman da mekan da münezzehlik götürecek kavramlar değil. Saygı ile…

 3. #33
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Allah ile kul arasına ilişkiyi okullar mı puanlandırmayacak. Bilgilerini ölçme sistemini değerlendirecek. Bİldiğimiz gibi ilim ibadettir ama tek ibadet ilim değildir. Ondan önce islamın şartları vardır. Haramlar helaller, farzlar, sünnetler. Bunları uygulamadıktan sonra ilim neye yarar ki? Dolayısıyla not sistemi Allah kul arasına karışmak değil sadece bilgi ölçme sistemi oluyor maalesef.
  Ne anlatıyorsunuz Sn.ashenarşi...Yazılanları okumadınız mı...Ne ilmi ne ibadeti...Konu çok basit Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup,azınlık statüsünde olmayan ve devlet okullarında okuyan " ateist ve farklı dine inanan " insanlardır burada konu olan....Nelerden bahsediyorsunuz...!!! İnsanın " ölene kadarki " yaşamayı seçtiği din den bahsediyoruz,matematik,fizik,kimya öğretmekten değil...Adam Hristiyan inancına sahip bir vatandaş ise siz " hayır zorla Müslümanlığı öğreneceksin " mi diyeceksiniz...Bu hakkı nereden alıyorsunuz...

  " Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz."
  Mustafa Kemal ATATÜRK  Ben uçmadım. Şeyh uçmaz uçurulur.
  Alın bakalım bir tane daha " ÇAKMA ŞEYH /ŞEYHÇİK "

  " Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır."
  Mustafa Kemal ATATÜRK  Allah nasip eder belki, belki etmez. O arasındaki ilişkiyi iyi kurmak isteyip kuramayabilir. Ama öğrenci samimi birşekilde okumak istiyorsa allah nasip eder. Ne demişler: Allah istediğine mal mülk, isteyebe ilim verirmiş.
  Hala " DANK " etmedi değil mi...!!! Konu müslüman öğrenci değil,konu farklı dini inanca sahip veya ateist öğrenci....!!!Bunu dahi algılayamıyorsunuz ya pes doğrusu,neyi tartışıyoruz ki...Sn.ashenarşi adam " ben müslümanlığı öğrenmek/okumak istemiyorum " diyor,siz diyorsunuz ki " hayır ille de bu derse gireceksin ve geçeceksin "...Garip adam zaten bu dünyada Hristiyan...Siz kopmuşsunuz anlaşılan...Araçlarda " TRİGER KAYIŞI " vardır,bilir misiniz ,km dolunca ve motoru zorlarsanız " KAYIŞI KOPARIRSINIZ " ona göre...  O zaman isteyen öğrencilere tekkede ders versinler. Böyle şey olabilir mi? Tabii ki puanlarnaacak. Devlet okulu olupta puanlanmayan ders mi var? Dediğiniz gibi tesfiyeci nü resmi yapamazsa o zaman resim müzik resim derslerine serbest eğitime geçsin öğrenciler. ''Yok'' yazılmasınlar ders de ve puanlama sistemine gidilmesin. İpini koparan misali..
  Anladım sizde " körlük " de var...Benim yazdıklarımı " parmak okuma " sanatıyla okuyamazsınız,körlüğünüzü bilseydim ses kaydı yapardım...Ne tekkesi,MEB demişiz siz eğer Kur'an'ı da böyle okuyorsanız vah ki ne vah...!!! Daha " müfredatların içeriğini bilmeyen " biriyle tartışırsan olacağı budur ( kendi kendime kızıyorum )...!!!

  Size iyi tekke günleri....Sağlıcakla kalınız...

 4. #34
  Aktif Üye ashenarşi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Mesaj
  1.511
  Rep Gücü
  33423
  Alıntı suhran´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Alıntıladığınız paragrafımdan Türklerin üstün olduğuna dair bir cümle kurduğunuz anlamı çıkmıyor zaten. ‘Türk ırkının üstün öngörüsü’ ibaresinden öne çıkan, öngörü kabiliyetinin üstünlüğüdür ve benim samimi fikrim değildir. Bu ifadenin nedenini ise konu hakkındaki diyaloglarımızın tümünü tekrar gözden geçirirseniz açık olarak göreceksiniz.
  Zaten bende türklerin üstün olduğunu ırk olarak üstünlüğümden bahsetmedim. Hatta ırkçılık yapmadım.

  Alıntı suhran´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Efendim özetle Türkiye’de yaşayan insanların bu ülkenin kültüründen habersiz olmamaları için Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersini gerekli- geçerli bir ders olarak kabul etmek mümkün değildir. Haklarında, sizin bu konudaki görüşünüze delil olarak söz ettiğiniz hadislerden de(Sırf siz fikrinizi onlar üzerine kurdunuz diye konu ettim) olumlu bir anlam çıkarmak mümkün değil.
  Peki, daha fazla uzatmayacağım. Zaten bunun hakkında gerekenleri uygun görüyorlar. Zaten din dersini kaldıracak olsalar ağlayacak değilim. Şundan uzun geçmeyen zaman içinde din kitaplarının yakıldığı, din derslerinin yasak olduğu zamanda yaşıyorduk. Bugünde fazla serbestmiş diyelim o zaman.

  Alıntı suhran´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Dinin öngördüğü ahlak kuralları, prensipler sadece o dinin sahibinin dilinden öğrenilebilir. Bu dini kabul etmiş olan herhangi bir toplumun tarihi, şimdisi, sonrası bu konuda örnek gösterilemez. Bir ibareden ötürü Allah’ ın sıfatlarını anacaksanız, bu ibarenin ayet olması şarttır. Peygamber için zaman da mekan da münezzehlik götürecek kavramlar değil. Saygı ile…
  Zaten Allah'ın 99 ismini Kurandan çıkarılarak,anlaşılarak,sonuçlandırarak anlatılan bir durumdur değil mi? Esma-ül Hüsna. El-Alim ismide ''HİÇBİRŞEY GİZLİ KALMAKSIZIN'' Allah'ın(cc) herşeyi bileceği anlamını taşıyor yoksa değil mi? Peygamber için zamandan mekandan münezzeh demedim, belki öyle anlaşıldım.

  Saygılarımla..  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Merhaba,  Ne anlatıyorsunuz Sn.ashenarşi...Yazılanları okumadınız mı...Ne ilmi ne ibadeti...Konu çok basit Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup,azınlık statüsünde olmayan ve devlet okullarında okuyan " ateist ve farklı dine inanan " insanlardır burada konu olan....Nelerden bahsediyorsunuz...!!! İnsanın " ölene kadarki " yaşamayı seçtiği din den bahsediyoruz,matematik,fizik,kimya öğretmekten değil...Adam Hristiyan inancına sahip bir vatandaş ise siz " hayır zorla Müslümanlığı öğreneceksin " mi diyeceksiniz...Bu hakkı nereden alıyorsunuz...

  " Her fert istediğini düşünmek, istediğine inanmak, kendine mahsus siyasi bir fikre sahip olmak, seçtiği bir dinin icaplarını yapmak veya yapmamak hak ve hürriyetine sahiptir. Kimsenin fikrine ve vicdanına hakim olunamaz."
  Mustafa Kemal ATATÜRK
  Asıl siz ne demekten bahsediyorsunuz. Altada Atatürkün vecizesini koymuşsunuz alkakasız olarak. Kendiniz bahsediyorsunuz İbadetlerimizi Okullarmı puanlardıracak diye. Şimdide bana atfediyorsunuz.

  .
  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Adam Hristiyan inancına sahip bir vatandaş ise siz " hayır zorla Müslümanlığı öğreneceksin " mi diyeceksiniz...Bu hakkı nereden alıyorsunuz...[/COLOR]
  Bu sizin din kültüründen ne anladığınıza bağlı. Zaten müslümanlığı kimse din kültüründe öğrenmiyor.Kitaptaki Hz. İsadan Musadanda bahsediyor. Ülkemizde camii adabı diye birşey var mesela. Altını çizmekte fayda var, atesitlerde, bırakında haftada bir saat olan din kültürü ve ahlak bilgisi dersini görsünler. Sonra insan hakkı diye camları pencereleri kırıyorlar, hakkımızı arıyoruz diye komünistler. sokaklarda ne idüğü belirsiz insan yığınları olmasını bir nebze engellemek için inançlı inançsız herkese katiyen bu dersi göstermek gerekir. Hatta ve hatta baraj ders olarak.

  İşte bu hakkı burdan alıyorum. O zaman devlet neden vergi alyıror o zaman almasın. Bu hakkı nerden alıyor? Çalıştığımı ben geri istiyorum. İşte bu noktada toprağın hakkı varsa toprağın hakkını vereceksin.


  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Alın bakalım bir tane daha " ÇAKMA ŞEYH /ŞEYHÇİK "

  " Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır."
  Mustafa Kemal ATATÜRK
  Atatürk doğru söylemiş. Ben daha uçurmadan siz uçtunuz bile.


  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hala " DANK " etmedi değil mi...!!! Konu müslüman öğrenci değil,konu farklı dini inanca sahip veya ateist öğrenci....!!!Bunu dahi algılayamıyorsunuz ya pes doğrusu,neyi tartışıyoruz ki...Sn.ashenarşi adam " ben müslümanlığı öğrenmek/okumak istemiyorum " diyor,siz diyorsunuz ki " hayır ille de bu derse gireceksin ve geçeceksin "...Garip adam zaten bu dünyada Hristiyan...Siz kopmuşsunuz anlaşılan...Araçlarda " TRİGER KAYIŞI " vardır,bilir misiniz ,km dolunca ve motoru zorlarsanız " KAYIŞI KOPARIRSINIZ " ona göre...

  Bırakalım bu ideolojileri, siyasi manevraları toprağın hakkını verelim.
  Alıntı bursali68´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Anladım sizde " körlük " de var...Benim yazdıklarımı " parmak okuma " sanatıyla okuyamazsınız,körlüğünüzü bilseydim ses kaydı yapardım...Ne tekkesi,MEB demişiz siz eğer Kur'an'ı da böyle okuyorsanız vah ki ne vah...!!! Daha " müfredatların içeriğini bilmeyen " biriyle tartışırsan olacağı budur ( kendi kendime kızıyorum )...!!!

  Size iyi tekke günleri....Sağlıcakla kalınız...
  Bende körlük yok Maddi anlamda, manevi olarak sizede birşey diyemem. Bunun için çok okumaya gerek yok müfredatı bilsen ne olacak. Adamlar profesör olmuşlar ruhunu satmışlar, kitabı ezberlemek çözüm değildir. Bu konuda kendinize kızabilirsiniz....

  Sizede iyi okumalar. Bir gün Einstein olacaksınız... Sağlıcakla kalınız....

 5. #35
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Sn.ashenarşi,gülüyorum sadece...Çocuklar gibi oldunuz biliyor musunuz...Eğitimin amacının ne olduğunu da iyi öğrenin derim...Başka söze gerek yok...Atatürk'ün sözlerinine gelince sizin dediklerinize bir nevi karşılıktır Atatürk'ün sözleri...Ama siz her zamanki gibi anlamamazlık yolunu seçiyorsunuz...Sorun değil,bir gün belki...

  Sağlıcakla kalınız...

4. Sayfa, Toplam 4 BirinciBirinci ... 234

Benzer Konular

 1. Türkiye'de ailenin değerleri
  dogangunes Tarafından Sosyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 18-03-2011, 07:59 PM
 2. 6 adımda dinsiz yaşam
  Guney Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 44
  Son mesaj: 03-06-2010, 04:08 PM
 3. Modernleşme ve Ailenin Çözülüşü
  -BaDe- Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 26-01-2009, 01:52 AM
 4. Dinsiz ideolojilerin ortak kökeni
  onuc13 Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-11-2008, 12:51 AM
 5. Ailenin temeli: Güven
  dogangunes Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-06-2007, 05:53 PM
Yukarı Çık