Bu Pazar anneler günü idi! AVM’leri, çarşılar, mağazalar tıklım tıklımdı. Sadece anneler gününde mi? Hayır, babalar günü, sevgililer günü vs. hepsinde aynı oluyor. Peki bu günler ADINI TAŞIYAN’laramı ait?

Şahsen; Anneler Günü′nün sahibinin anneler olmadığına inanıyorum. Zira; ′Anneler Günü’nden hemen önce fiyatların suni olarak artırıldığını görüyorum. ayrıca böylesi özel günlerde satışların, ihtiyaçların çok üzerine çıktığını bildiğimden, bu günün “annelere değil satıcılara” ait olduğunu düşünüyorum.

Peki, Anneler Günü′nün bir güne sığdırılamayacağı gerçeğini! hangimiz bilmiyoruz? Bildiğimiz halde; kapitalist sistemin harcama yaptırma adına desteklediği ve büyük çoğunluğumuz tarafından sembolik bir kabul görmüş özel bir günü, niye salt harcama günü gibi algılıyoruz?

“En yüce duygulardan anne sevgisinin, Anneler Günü ile “tüketim şölenine” dönüştürülmesine neden hizmet ediyoruz?

sembolik şeyler yerine annemizin gerçek ihtiyaçlarını karşılayacak hediyeler almak çokmu zor? hatta bunları çok önceden planlayarak zamanında ve kesemize uygun şekilde yapmak uygun değilmidir?

hepimize düşen büyük görev; ihtiyaçlarımızı öncelik sıralamasına göre belirlemek ve tüketmek olmalıdır. Sadece bu özel günlerde değil! Tüm yaşamımızda; keyfe keder ve bize hiçbir katkısı olmayan şeyleri almak - atmak üzerine kurulmuş sözüm ona çağdaş yaşam biçimine sırt çevirmek gerekmektedir. bu paylaşmayı öne çıkaran bir düzene doğru yönelmek olacaktır ki! ülkemizin şu anda en çok ihtiyacı olduğu felsefedir.

Suçlu; benim, sensin, bizleriz. sorunu çözecek olan da bizleriz. Yaptığımız hatalarla dünya nüfusunun 1/5’ini zengin eden geri kalanları sömürgeleştiren ve son 1/5’ini bir sonraki günü kurtarmak, bir parça yiyecek için çöp toplayıcısı yapmak, ısınma ve barınma ile giyinme adına sonsuz çaba sarfettirerek yaşamlarını çekilmez kılan ne yazık ki bizleriz!