AKP hükümeti ile birlikte polis teşkilatının “özel bir kuvvet” haline getirilmesi ve OHAL’in kaldırılmasının ardından bölge illerinde JİTEM’in yerini alması dün ANF’de “JİTEM gitti ‘teşkilat’ geldi” başlıklı bir haberle yeniden gündeme getirildi

ANF’nin haberinde 30 Kasım 2002 itibariyle Olağan Üstü Hal (OHAL) uygulamasının kaldırılmasının ardından bölgede polis teşkilatında yaşanan yeniden yapılanmaya dikkat çekiliyor.

“Sayısı ve yetkileri arttırılan, özel timlerle takviye edilen polis teşkilatı, yapılandırma programı ile birlikte Bölge’nin en güçlü ve nüfuzlu devlet birimi haline geldi.”


Fiil değil fail değişti
Haberde JİTEM’in yerinin polis teşkilatınca doldurulduğu belirtiliyor: “Savaşın en yoğun yaşandığı 1990’lı yıllarda devletin en stratejik mücadele gücü, adı ölüm makinesine çıkan JİTEM’di. JİTEM adam kaçırıyor, işkence yapıyor, yargısız infaz gerçekleştiriyor, köy boşaltıyordu. Ancak bu durum 30 Kasım 2002 tarihinde OHAL’in kaldırılmasından sonra tamamen değişti. Değişen uygulamalar değildi. Değişen bu uygulamaları hayata geçiren devlet içi birimdi.”

Türkiye’nin toplum polis sayısı 650 bin iken bu sayının 400 bininin eski OHAL illerinde görevlendirildiği belirtilirken, yeniden yapılandırmanın diğer ayağında da özel timin yer aldığına ve 1990’lı yıllarda pek çok vahşete imza atan Özel Harekat timlerinde görev yapan 4 bin 900 polisin bölgedeki şehir ve dağlara geri döndüğüne dikkat çekiliyor.

Yeniden yapılandırılmanın üçüncü ayağını oluşturan ‘Toplum Destekli’ projeler ile de polisin okullara sızdırıldığı ve öğrencileri ajanlaştırmaya çalıştığı belirtiliyor.

Bunlara ayrıca CMUK, Terörle Mücadele Kanunu, Polis Vazife ve Salahiyeti Kanunu’nda yapılan değişiklikler de ekleniyor. Söz konusu hukuki düzenlemelerle polise yargısız infaz yetkisi verilmiş ve ülke çapında polis kurşunuyla yaşanan ölümlerde belli bir tırmanış yaşandı ve çocukların TMK kapsamında yargılanmasının önü açılarak yüzlerce çocuk tutuklandı.

ANF'nin haberinde polisin yaygın ve sistematik uygulamaları şu çarpıcı örneklerle bir kez daha gözler önüne seriliyor:

* 21 Kasım 2004: Mardin'in Kızıltepe ilçesinde 12 yaşındaki Uğur Kaymaz ve babası katledildi. Polis Kaymaz’ın minik bedenine tam 13 kurşun sıktı, ardından da Kaymaz’ı terörist ilan etti.

* Mart 2006: Diyarbakır’da kitle gösterilerine acımasızca müdahale eden polis toplam 6 çocuk katletti. 78 yaşındaki Halit Söğüt de hayatını kaybedenler arasında yer aldı.

* 16 Şubat 2008: Şırnak’ta Öcalan’ın Türkiye’ye getirilmesini protesto eden gruba saldıran polis, 16 yaşındaki Yahya Menekşe’yi panzerle ezerek katletti.

* Mart 2008: Hakkari’de polis kameraların önünde 15 yaşındaki C.E’nin kolunu kırdı, C.E daha sonra polise mukavemetten tutuklandı.

* Nisan 2009: Hakkari’de DTP’ye yönelik yapılan operasyonları protesto eden gruba müdahale eden özel tim mensubu polisler, 14 yaşındaki Seyfi Turan’a elindeki silahla sürekli vurdu. Çocuk ağır yaralandı.

* 9 Ekim 2009: Şırnak'ın Cizre İlçesi'nde 18 aylık bebek Mehmet Uytun, gösteriye polisin müdahalesi sırasında atılan gaz bombasının kafasına çarpması sonucu hayatını kaybetti.

* Nisan 2010: Hakkari’de Ahmet Türk'e yapılan saldırıyı protesto etmek amacıyla yapılan basın açıklamasının ardından Hakkari Belediye Başkanı Kazım Kurt'un oğlu 14 yaşındaki Hatip Kurt annesi ile birlikte sürükleyerek gözaltına alındı.

* Aralık 2009: Van’da 50 bin kişinin yaptığı gösteriye vahşice müdahale eden polis dakikalarca yaşlı kadınları copladı.

Polisi cemaat eğitiyor
Haberde polis akademilerinin Fethullah Gülen cemaatine yakın kişilerin yönetiminde olduğuna da dikkat çekiliyor.

“Bu yöneticilerin başında Polis Akademisinin başında bulunan Zühtü Arslan bulunuyor. Arslan akademinin başına geçmeden önce Fethullah Gülen cemaatine ait Zaman gazetesinde makaleler yazıyordu. Fethullah Gülen cemaati tarafından ABD’nin Leicestir Üniversitesi’nde uzman olarak yetiştirildikten sonra Polis Akademisi sorumluluğuna getirildi.

İkinci yönetici Önder Aytaç. Zühtü Arslan’ın yardımcılığını yapıyor. Aynı zamanda Başbakan Erdoğan ile Ertuğrul Günay’ın danışmanı, Taraf gazetesi yazarı. Cemaat tarafından İngiltere’nin Hull Üniversitesine gönderilerek özel savaş uzmanı olarak eğitildi.

Adı İhsan Bal. Eski bir MHP’li, bugünün Fethullahçısı. Aynı zamanda Zaman gazetesinde de yazıları çıkıyor. Polis Akademisinde Zühtü Arslan’ın yardımcısı. İngiltere’de PKK üzerine kriminoloji eğitimi gördü.

Dördüncü yönetici resmi değil, fiili yöneticilik yapıyor. Adı Emrullah Uslu. Fethullahçı. ABD’nin Utah Üniversitesinde yetiştirildi. PKK masasından sorumlu. Ayrıca Ergenekoncu Bedrettin Dalanın Yedi Tepe Üniversitesinde öğretim görevlisi. Ergenekon’un Avrasyacı koluna yakın olduğu söyleniyor.”

kaynak

Neler oluyor ..
Oluyorda haberimiz mi olmuyor?