Gösterilen sonuçlar: 1 ile 9 Toplam: 9

CERN patlamasi bugün

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Serbest Kürsü Forumunda Bulunan CERN patlamasi bugün Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Merhaba! CERN’deki ‘büyük patlama’ bugün Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) uzmanları, bugün parçacık çarpıştırıcısında “büyük patlamayı” gerçekleştirmeye çalışacak. [ALINTI]CERN araştırmacılarının ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  CERN patlamasi bugün

  Merhaba!

  CERN’deki ‘büyük patlama’ bugün

  Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) uzmanları, bugün parçacık çarpıştırıcısında “büyük patlamayı” gerçekleştirmeye çalışacak.

  [ALINTI]CERN araştırmacılarının açıklamasına göre, kozmosu oluşturduğu düşünülen “büyük patlama”, Fransa-İsviçre sınırında 27 km uzunluğundaki dairevi yeraltı tünelinde yeniden oluşturulmaya çalışılacak. Yerin 100 metre altındaki tünelde, 7 Tev (terraelektronvolt) gücündeki ışık huzmeleri ters istikametlerden gönderilerek çarpıştırılacak. Bilim adamları, “büyük patlama” deneyinde kozmosun doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar ve Higgs parçacığının (Tanrı parçacığı) kanıtını göreceklerini umuyor.[/ALINTI]


  MSN Haberler

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Guney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.117
  Rep Gücü
  80591
  Öleceğiz mi Mopsy...:((((

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647
  Alıntı Guney´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Öleceğiz mi Mopsy...:((((
  Merhaba!

  Yasiyor muyuz ki?

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Guney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.117
  Rep Gücü
  80591
  Ben kimim nerdeyim...?????

  Yaşayalım hadi...:))

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Nerden
  BURSA
  Yaş
  38
  Mesaj
  155
  Rep Gücü
  7575
  Birşeyler bulacakları şüpheli gibi geliyor bana, yanlış birşey yapılmaz inşallah...

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  'Büyük çarpışma' gerçekleşti

  Merhaba!  CERN'de iki proton ışını rekor hıza ulaştırılarak çarpıştırıldı.

  Dünyanın en büyük atom altı parçacık çarpıştırıcısı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısında iki proton ışını rekor hıza ulaştırılarak çarpıştırıldı. Bugüne kadarki en büyük enerji açığa çıkarıldı.

  Cenevre'deki Avrupa Nükleer Araştırma Merkezinde (CERN), yerin 100 metre altındaki 27 kilometrelik oval tünelde iki proton huzmesi 3,5 Tera elektron volt (3,5 trilyon elektron volt- TeV) enerjiyle, ışık hızına (saniyede 300 bin kilometre) çok yakın bir hızla çarpıştırıldı.

  İsviçre-Fransa sınırındaki CERN'in kontrol odasındaki bilim adamları, ilk çarpışmaları alkışlarla karşıladı.

  Açığa çıkan enerji, bugüne kadar Avrupa ve ABD'deki çarpıştırıcılarda kaydedilen en yüksek enerji düzeyi oldu.

  CERN sözcüsü, bilim adamı Paola Catapano, "Bu yeni bir çağın başlangıcıdır" dedi.

  Bilim adamları, "büyük patlama" deneyinde, evrenin doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi umuyor. Çarpışmada, temel element parçacıkları, atom çekirdeklerini oluşturmak için birleşmeye başlamadan önce meydana gelen "büyük patlama" anındaki koşulların oluşturulması öngörülüyordu.

  'Büyük çarpışma' gerçekleşti - Teknoloji - Bilim

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647
  Merhaba!

  [ALINTI]Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi'ndeki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda bugüne kadar en yüksek hıza ulaştırılan protonlar birbiriyle çarpıştırıldı.

  AP ajansının haberine göre, yerin 100 metre altındaki tünelde, 3.5 Tev (teraelektronvolt) güce ulaşan ışık huzmeleri ters istikametlerden gönderilerek toplam 7 Tev enerjiyle çarpıştırıldı.

  CERN'deki bilim insanları, çarpışmanın başarıyla gerçekleşmesini 'bilimde yeni bir çağın başlangıcı' olarak nitelendirdi. Çarpışma sırasında atom-altı parçacıklara ilişkin elde edilecek verilerin analizi uzun sürecek. Dört deney düzeneğine ait dev dedektörlerden toplanan milyarlarca veri arasından parçacık fiziğine ilişkin yeni bilgilerin ayıklanması ve yeni keşiflerin açıklanması, aylar alabilir. [/ALINTI]  CERN araştırmacıları, Fransa-İsviçre sınırında 27 km uzunluğundaki dairevi yeraltı tünelinde,
  esasen evreni oluşturduğu düşünülen "büyük patlama"nın bir benzerini yaratmaya çalışıyor.

  CERN yetkilisi Steve Myere, "İki huzmeyi çarpıştırmak başlı başına zorlu bir iş.
  Bu, okyanusun ortasında çarpıştırmak üzere Atlantik'in iki kıyısından
  birer toplu iğne fırlatmak gibi bir şey aslında..." dedi.

  Bu çarpıştırma deneyi ertesinde BHÇ yaklaşık bir yıl bakıma alınacak.
  Daha sonra asıl hedef olan 14 Tev gücündeki en büyük çarpıştırma için hazırlık yapılacak.

  Bilim adamları, "büyük patlama" deneyinde kozmosun doğasını kavramaya yarayacak yeni parçacıklar görmeyi umuyor.
  Bir mikro saniye sürecek çarpışmada, temel element parçacıkları, atom çekirdeklerini oluşturmak için
  birleşmeye başlamadan önce meydana gelen "büyük patlama" anındaki koşulların oluşturulması öngörülüyor.

  Uzmanlar, çarpışma sırasında, özellikle teorik fizikteki kütle kavramının temelini oluşturan veya
  kara maddenin neden yapıldığını anlamaya yarayacak Higgs parçacığının (Tanrı parçacığı) kanıtını göreceklerini umuyor.
  Karanlık maddeyle karanlık enerji, evrenin yüzde 95'ini oluşturuyor.

  Büyük çarpışma gerçekleşti

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Big-bang makinası

  Merhaba


  İsviçre'deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı' nda bilim dünyasında çığır açacak deney başarıyla gerçekleştirildi. Cenevre'de, İsviçre-Fransa sınırında bulunan, 27 kilometrelik oval tünelde yapılan deneyde, proton hüzmeleri, her iki yöne doğru harekete geçirilerek hızlandırıldı ve çarpıştırıldı. 7 trilyon elektron voltluk (TeV) bir enerjiyle, ışık hızına yakın bir hızda gerçekleşen çarpışmanın ardından 18 ila 24 aylık inceleme süresi başlamış oldu. Dünyanın en büyük atom altı parçacık çarpıştırıcısı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda yapılan deney sayesinde kainatın bazı sırlarının anlaşılması umuluyor.

  Deneyde, ''Büyük Patlama'' ile ortaya çıkan evrendeki madde yapısının daha iyi anlaşılması amaçlanıyor. Deney süresince parçacıkların çarpıştırılması sonucundaki parçalanmayla ortaya çıkacak alt parçacıkların neler olduğu belirlenmeye çalışılacak, teorik düzeyde açıklaması yapılmış olan parçacıkların veya önerme düzeyindeki mikro güçlerin varlığı tespit edilmeye çalışılacak. Ancak bilim insanları deney sonucunda elde edilecek verileri değerlendirmenin uzun zaman olacağının altını çiziyor ve kamuoyunu kısa süre içinde yanıtlar beklememeleri konusunda uyarıyorlar.

  Büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nda çalışan bilim adamlarından Guido Tonelli, 'Büyük keşifler ancak milyarlarca veri topladığımızda ve yeni bir madde ya da parçacığa işaret edecek ender anları tespit edebildiğimizde söz konusu olacaktır. Bu da yarın olmayacak. Aylar, yıllar sürecek.' şeklinde konuşuyor.

  Yeni keşifler

  Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi CERN'in Genel Müdürü Rolf-Dieter Heuer, yaptığı açıklamada, 'Yeni Fiziğin kapılarını, insanlık tarihindeki yeni bir keşifler dönemini açıyoruz' dedi. Parçacıklar birbirlerine çarptığında her bir çarpışmanın yarattığı mini patlamalar, dünyanın dört bir yanındaki binlerce bilimci tarafından zaman içerisinde incelenerek analiz edilecek. Bu analizlerle, 13,7 milyar yıl önce olduğu tahmin edilen Büyük Patlama'nın meydana geldiği anın hemen sonrasındaki koşullar anlaşılmaya çalışılacak. Yıldızların ve gezegenlerin kökeni, kara enerjinin ne olduğu, evrenin yüzde 25'ini oluşturduğu sanılan kara maddenin yapısı gibi sırlara erişilmesi de umuluyor.

  İskoç bilimci Peter Higgs'in 30 yılı aşkın bir süre önce ortaya attığı, maddeye kütlesini verdiği varsayılan Higgs bozonunun varlığını belirlemek de deneyin hedefleri arasında. Böylece neden maddenin kütlesi olduğuna bir açıklama getirilebilmesi umuluyor. Büyük Hadron Çarpıştırıcısı, 2008'de çalıştırılmaya başlamasından kısa süre sonra arızalanmıştı. Ancak geçtiğimiz yıl sonlarında tekrar deneylere başlanmıştı. 19 Mart'tan bu yana iki proton hüzmesi aksi istikametlerde 3,5 TeV'lik bir enerjiyle ilerliyordu. Dünkü deneyde ise bu parçacıkların çarpıştırılmasına izin verildi.

  7 TeV'lik enerji, bugüne kadar Avrupa ve ABD'deki çarpıştırıcılarda kaydedilen en yüksek enerji düzeyi oldu. 7TeV'lik deney sürecinin tamamlanmasının ardından, Büyük Hadon Çarpıştırıcısı yaklaşık bir yıl süreyle bakıma alınacak. Yeniden çalıştırılmaya başlandığında bu kez 14 TeV'lik enerjiye ulaşılmaya çalışılacak.

  BBCTurkish

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  14.030
  Rep Gücü
  88647

  Atomaltı parçacıkların ışıktan hızlı hareket ediyor mu?

  Merhaba  Tarihin en kapsamlı ve en pahalı fizik deneyinin yapıldığı CERN’de biliminsanları, atomaltı parçacıkların ışıktan hızlı hareket ettiğini ispatlama yolunda bir adım daha attılar.

  Bilim adamları Eylül ayında, elektriksel yükü sıfır olan ve maddelerin içinden neredeyse hiç etkileşmeden geçebilen temel parçacık nötrinoların saniyede 299 bin 792 kilometre hızla kozmik hız sınırını aştığını açıklamıştı.

  Sonuçların, ancak yeni deneyler ile kesinleşeceği belirtilmişti.
  Bu tespitle ilgili deneylerini sürdüren uzmanlar, ölçümlerde yanlış sonuca neden olabilecek olası hatalardan birini eledi. CERN’den yapılan yeni açıklamada, ileri incelemeler sonucu deneyin en az bir aşamasının güvenirliğinin teyit edildiği bildirildi.

  Bilimadamlarının, nötrinoların harekete geçme zamanını bu kez farklı bir şekilde ölçtükleri, ancak yine aynı sonuçlara ulaşıldığı belirtiliyor.
  İddianın kesinleşmesi durumunda, fiziğin temel “hiçbir şey ışıktan hızlı değildir” kuralı yıkılmış olacak....

  Atomaltı parçacıkların ışıktan hızlı hareket ediyor mu?

Benzer Konular

 1. CERN de başlayan altınçağ
  Arkun Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-04-2010, 11:47 PM
 2. CERN'in ilk sonuçları: Yeni fizikler?
  Ala Nur Tarafından Bilim ve Astronomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-02-2010, 09:52 AM
 3. Bugün efkarlıyım;
  ayazoglum Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-05-2009, 07:32 PM
 4. Bugün nevruz
  yavuz34 Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-03-2009, 11:00 PM
 5. BuGüN
  cybertell Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-07-2008, 07:33 PM
Yukarı Çık