Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

İslam mı sosyalizm mi?

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisi Serbest Kürsü Forumunda İslam mı sosyalizm mi? Konusununun içerigi kısaca ->> Ece Temelkuran ve Nihal Bengisu Karaca arasında ilginç telefon mesajlaşması Milliyet gazetesi yazarı Ece Temelkuran bugünkü köşesinde Gazete Habertük yazarı ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Nerden
  ankara
  Mesaj
  458
  Rep Gücü
  22700

  İslam mı sosyalizm mi?

  Ece Temelkuran ve Nihal Bengisu Karaca arasında ilginç telefon mesajlaşması
  Milliyet gazetesi yazarı Ece Temelkuran bugünkü köşesinde Gazete Habertük yazarı Nihal Bengisu Karaca ile cep telefonu üzerinden yaptıkları ilginç mesajlaşmayı kaleme aldı.

  İşte Temelkuran'ın "İslam mı? O dediğin, sosyalizmdir!" başlıklı yazısı:

  Önceki gün Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde Latin Amerika Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin düzenlediği bir toplantıya katıldım. Merkezin başkanı Doç. Dr. Mehmet Necati Kutlu’nun yönettiği oturumda diğer konuşmacı Venezuela Büyükelçisi Raul Jose Betancourt Seeland’dı. Latin Amerika ve Venezuela’daki Chavez sonrası değişim, dönüşüm konuşuldu.
  Konuşulurken efendim, nihayet sorulara geçildi ve ben son zamanlarda sıkça yazıp söylediğim bir meseleyi tekrar etmek gereği duydum. Çünkü Ankara soğuktu. Çünkü TEKEL işçileri Nuh diyor, peygamber demiyordu. Çünkü biz görmüyorduk bu ülkedeki imkânı. Çünkü genç arkadaşlardan biri “Nasıl olacak bu işler?” mealinde bir soru sormuştu.
  Anlattım ki, kalbin matematiği bize ezberletmeye çalıştıkları gibi değil. Tek başımıza mutlu olmuyoruz. “Ben” denen lanet yük yoruyor bizi. “Ben” ancak “biz” içinde eriyince mutlu oluyor. Ortadan kaybolunca olabilen bir acayip nesne “ben”. Feda etmek istiyor kendini kalp. Kalp böyle yapıyor sağlamasını. Ancak başkalarınınkiyle bir olunca bin oluyor. Bize yanlış öğretmişler yani; korundukça hastalanıyor kalp. Ancak başkalarınkiyle çarpışıp dağılınca toparlanıyor. Hiç, en ılık, en eyvallahsız kucağı varoluşun.

  Mesajlaşma

  Bunları söylerken aklıma geldi. Şöyle ki... Aynı sözleri televizyonda, Hülya Avşar’ın programında söylemiştim. O sırada Nihal telefonuma bir mesaj atmış:
  “Çok İslami söylemlerin var yahu!”
  Sonra açıklamış:
  “Biz’de erimek, kalbin ancak adanarak, feda ederek mutlu olması... Bunlar Kurani mesajlar.”
  Ben de cevap verdim:
  “Fena halde sosyalizmdir o!”
  Bol miktarda gülme işaretiyle gidip gelen sosyalizm ve Kuran mesajları (ki en çok kadınlar ciddiye alır gülme işini, sağlıklıdır bu) daha sonra konuyu etraflıca tartışma sözüyle son buldu.
  Venezuela ve Türkiye’nin değişim imkânları üzerine konuşmanın sonunda bunu anlattım genç arkadaşlara. Anlatacağım şey şuydu:
  “Bir halk ancak kendi sözcükleriyle konuşabilir. Unutulmuş bir lügati, kangren edilmiş muhalif bir dil damarı olmalı bu ülkenin de, mutlaka gizlediği bir yerlerinde. O lügati öğrenmek, o sözcükleri bu topraklara hatırlatmak bizim derdimizin çaresidir.”
  (Biz Burada Devrim Yapıyoruz Sinyorita, Everest Yayınları, 2006)
  Hep böyle düşündüm. Yeni olan ise, Beyrut serüveninden sonra mesela, İslami başkaldırı geleneğini, yerli isyan tarihini sosyalizmin kalbiyle buluşturmak derdim, merakım. Yakında belki de bu konuları konuşmaya başlamalıyız. Neden?

  Kehanet

  Çünkü Ankara soğuk. Çünkü TEKEL işçileri Nuh diyor, peygamber demiyor. Çünkü biz görmüyoruz bu ülkedeki imkânı...
  Gözleme ve sezgiye dayalı bir kehanette bulunayım. Önümüzdeki on yıl Türkiye’de bir şey olacak. Tasarladığımız gibi olmayan bir şeyler. Kimsenin kılına dokunamadığı iktidara TEKEL işçilerinin, hem de soğukta hem de sırılsıklam olmuşken geri adım attırması bir şey demek. Bu, olacak olanların işareti. Tahminlerimi beklentilerimle karıştırmak gafletine düştüğümü sanmıyorum: İşçi hareketi, felç edilmiş, daha da felç edilmeye çalışılan sendika yapılarını aşacak. Değişim siyasi partilerle değil, bu kez sendikalarla başlayacak. Siyasetteki, parti siyasetindeki sayısız hayal kırıklığının yarattığı sarkastik ataleti yoksulluğun kanlı canlı pervasızlığı sonlandıracak. İşçiler ve yoksullar bu kez aydınları beklemeyecek. El yordamıyla, kıra döke belki, kendilerine gelecekler.

  Ebu Zerr ve Aybar

  Ebu Zerr’in hesap soruşu gibi olacak bu. Aybar’a ait olduğunu hatırlamadıkları, bilmedikleri sözleri söyleyecekler. “Bahçe sahiplerinden” başlayacaklar küfretmeye, lüks İslami hayattan devam edecekler. Orta sınıfın terbiyeli ve ürkek siyasetinden başlayacaklar saydırmaya takır takır, yeni siyasi elitin ikiyüzlülüğüyle bitirecekler sözlerini. Sadece eşitlik isteyecekler. İnsanca bir yaşam ve hastane kapılarında ölmemek. Evet, böyle olacak. Siz bu yazıyı hatırlamayacaksınız belki, ama böyle olacak. Göreceksiniz.
  habertürk
  GÜLÜMSE , YARIN DAHA KÖTÜ OLACAK :)

 2. #2
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Çok basit bir şekilde başlığı bir soru olarak algılayıp kendi görüşüme göre yanıt vermeye çalışayım ;

  İslam,Kur'an'ın gerçek özünü uygulayagelseydi şayet,sosyalizm,komünizm diye bir ideoloji ortaya çıkmazdı.Kur'an'ın özünün uygulanmamasından dolayı ortaya çıkan boşluk sosyalizm ve komünizm ile doldurulmuş veya en azından temel noktalar ortaya konmuştur diye düşünüyorum.

  Sağlıcakla kalınız.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Mustad'af - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  920
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8265
  Belki vahşi kapitalizme karşı sosyalizm demek nisbeten doğru olabilir.
  Ama ;
  İslam nere,
  Sosyalizm nere?
  Biri beşeri diğeri İlahi sistemin adı...
  Kollarımda tutuk demir halkalar!

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye Kadim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Nerden
  İtalya
  Yaş
  38
  Mesaj
  271
  Rep Gücü
  21490
  Hepsi aynı kapıyor dallanmasına gerek yok !

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Mustad'af - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  920
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8265
  Alıntı Kadim´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hepsi aynı kapıyor dallanmasına gerek yok !
  İslamın temeli adalete dayanıyor,
  Daha diğerleri sosyal adaletin adını bile tahayyül edemezlerken,İslam huzur olarak doğdu "insan"lığa hasret insanlığa.
  Kollarımda tutuk demir halkalar!

Benzer Konular

 1. Sosyalizm ve İslam
  atmaca34 Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 30-10-2014, 12:47 AM
 2. Sosyalizm
  SOSYALİST Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-07-2010, 09:45 AM
 3. Yorum: 0
  Son mesaj: 18-02-2010, 10:08 PM
 4. İslam ve Sosyalizm
  SOSYALİST Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-01-2009, 07:35 PM
 5. Sosyalizm
  Bay X Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-05-2007, 08:59 PM
Yukarı Çık