1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 11

At etini protesto eden öğrencilere soruşturma

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisi Serbest Kürsü Forumunda At etini protesto eden öğrencilere soruşturma Konusununun içerigi kısaca ->> ADANA’da, kaldıkları yurdun yemeğini yapan firmanın kullandığı etin at eti olduğunun ortaya çıkması nedeniyle, bu durumu protesto eden 18 öğrenci ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  At etini protesto eden öğrencilere soruşturma

  ADANA’da, kaldıkları yurdun yemeğini yapan firmanın kullandığı etin at eti olduğunun ortaya çıkması nedeniyle, bu durumu protesto eden 18 öğrenci hakkında soruşturma açıldı. Öğrencilerden, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nca kaldıkları yurttan çıkarılacakları, bu nedenle savunma vermeleri istendi.

  Çeşitli tarihlerde at ve eşek eti operasyonlarının yapıldığı Adana’da, 22 Aralık’ta Tarım İl Müdürlüğü ekipleri at ve eşek kesip, etini sattığından şüphe ettikleri bir kasabı takibe almış, bu kasabın et sattığı yerlerden birinin de Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) kampusundaki 2 bin 800 kız ve erkek öğrencinin kaldığı Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu’nun yemeğini yapan firma olduğu saptanmıştı. Bu durumun ortaya çıkmasıyla birlikte yurtta kalan öğrenciler, üst üste 2 gün kaldıkları yurdun önünde eylem yapmıştı.
  Yurt-Kur’u ıslık ve alkışlarla protesto eden ve yol kapatan öğrenciler, ‘Adana uyuma öğrencine sahip çık’, ‘Müşteri değil, öğrenciyiz’, ‘Adana kebabı, eşek kebabı’, ‘Yönetim bize hesap verecek’, ‘İnsanca bir yurt istiyoruz’, ‘Nuri eşek etini sen ye’ yazılı pankartlar açıp, sloganlar attı. Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) kampusu içindeki Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu’nda kalan 18 öğrenciye, eylem yaptıkları ve yurt müdürünü küçük düşürücü sloganlar attıkları gerekçesiyle soruşturma açıldı. Yurt Müdürlüğü tarafından yurttan atılmayla cezalandırılmaları istenen öğrencilerden 25 yaşındaki Ali Cengiz, “At ve eşek eti yiyen de biziz, bunu protesto ettik diye yurttan atılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan da. Bize bunu reva gördüler diye teşekkür etmemizi mi bekliyorlar? Biz sağlıklı bir yurtta kalmak istediğimiz için şimdi hem bursumuzdan olacağız, hem yurdumuzdan” dedi.

  Öğrencilerin eylemi üzerine Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu Müdürlüğü, eyleme katıldıkları tespit edilen 18 öğrenci hakkında soruşturma açtı. Bu öğrenciler, 4 Ocak’ta yurtta anons edilerek blok müdürlüklerine çağrılıp, Yurt Müdür Yardımcısı Niyazi Güher’in imzasının bulunduğu açıklamalı bir ifade tutanağı verildi. 18 öğrencinin ifadeleri istenen tutanakta, olayın kısa bir özeti yer alırken, yurt müdürünün küçük düşürüldüğü belirtildi. 1 hafta sonra da aynı öğrenciler tekrar çağrılarak Yurt Müdür Yardımcısı Nuray Türkmen imzalı savunma formu verildi. Bu formda da öğrencilerin, maksadını aştıkları belirtilen eylem nedeniyle yurt idare ve işletme yönetmeliğinin 23’üncü maddesi gereğince ‘yurttan süresiz çıkarma cezası’ ile cezalandırılmaları gerektiği bildirilerek, 3 gün içinde savunmaları yazılıp, teslim edilmesi istendi.
  Öğrencilerden 3 yıldır yurtta kalan ÇÜ Eğitim Fakültesi Felsefe Grubu Öğretmenliği Bölümü son sınıf öğrencisi 25 yaşındaki Ali Cengiz, açılan soruşturmanın skandal olduğunu söyledi. Yapılan eylemlerin haklı gerekçeleri olduğunu belirten Cengiz, “Yurtta at eti yedirildiği ortaya çıktı. Bu insanlık onurunu zedeleyici, hakaret içeren bir durum. Bu insanı gerçekten harekete geçiren bir olay. Sessiz kalınsa abes bir durum yaratacak. Bu eylemi yapıp, sesimizi duyurmamız gerekiyordu. Ben de katıldım. Ama idare, eylemin ardından ‘Neden eylem yaptınız?’ diyerek ifademizi alıyor, savunmamızı istiyor. Bizi suçlamaları çok garip. Müdürün onurunu rencide edici sloganlar attığımız için soruşturma açmışlar. Ama müdür bize at eşek eti yedirirken bizim onurumuzu hiç düşünmüyor” dedi.

  ‘AT VE EŞEKLER ETİNİ YİYEN BİZLER SUÇLU OLDUK’

  Açılan soruşturmayla birlikte ikinci bir şok yaşadıklarını kaydeden Cengiz, ilk gün yapılan eylemin son 5 dakikasına katıldığını, ikinci gün ise eylem saatinde Adana Devlet Tiyatrosu’nda oynanan oyunu izlediğini ve eyleme katılmadığını bildirdi. Yurttan atılmayla karşı karşıya kaldıklarını anlatan Cengiz, şöyle konuştu:

  “Çift taraflı kıskaca alınmış gibiyiz, köşeye sıkıştık. Böyle bir saçmalık olabilir mi? Savunma metninde eyleme katıldığımız için süresiz yurttan atılmayla cezalandırılacağımız yazıyor. Ben son sınıf öğrencisiyim, böyle bir şey olursa bursum da kesilecek. Ne yapar, ne ederiz. Atılırsak nerede kalacağız? Tedirgin oluyorum, çok korkuyorum. Zaten at ve eşek eti yüzünden psikolojimiz bozulmuştu, bu soruşturma da bizi tam yıktı. Sınav zamanı darbe yedik. Öğrenciler bu süreçte yine susmamalı. At ve eşek eti yemek istemediğimiz, sağlıklı bir yurtta barınmak istediğimiz için soruşturmaya uğruyoruz. Bizden, at ve eşek eti yedirdiler diye teşekkür etmemizi mi bekliyorlar? Özür mü dileyelim at eti yedirdiler diye? At eti yedirdikleri için memnun olduğumu söylesem, bizi yurttan atmayacaklar mı? Bu doğal bir tepki, insani bir durum. Biz de eylem yaptık. Ailelerimiz bile bize destek oldu bu konuda. Eğer yurttan ayrılırsak, bu kesilen at ve eşeklerin ahırlarında mı barınacağız? At eşek eti yedirmek müdürün onurunu kırmıyor da, biz buna tepki gösterince mi onuru kırılıyor? Zaten bu işin bütün suçlusu kesilen at ve eşeklerle, bunu yiyen öğrenciler oldu.”

  Yüzlerce öğrencinin eyleme katılmasına rağmen 18 öğrenciye soruşturma açılmasının gözdağı verme amaçlı olduğunu vurgulayan Cengiz, “Öğrenciler çok tedirgin, kırmızı ete karşı duyarlı olmaya başladılar. Yemekhane şirketi değişti, et yemekleri yapılıyor ama buna rağmen öğrenciler daha çok sebze yemekleri yiyorlar. Şirket değişti ama öğrenciler geçirdikleri süreci unutmuyorlar. Ve bütün sorumluluğu biz çekiyoruz. Bu işte bir Ali Cengiz oyunu var” diye konuştu.

  Tutanakta neler yazıyor?

  ÖĞRENCİLERE verilen ifade formunda olayın kısa açıklaması bulunurken, eylemin, yemeklerde at ve eşek etinin tespit edilmesinden sonra basında yer alan haberlerin bahane edilerek gerçekleştiği belirtiliyor. Çeşitli sloganlarla yurt müdürünün küçük düşürüldüğü vurgulanan formda, ayrıca ifadesi istenen tüm öğrencilerin adı yazıyor. Yurt Müdür Yardımcısı Nuray Türkmen imzalı savunma tutanağında ise, olayla ilgili öğrenciler suçlandığı konular yer alırken, şu ifadelere yer veriliyor:

  “Müdürlüğümüz öğrenci yemekhanesinde tek tırnaklı (at, eşek) eti yedirildiğini ve bu olayın medyada haber olmasının ardından bunu bahane ederek 29.12.2009 ve 30.12.2009 tarihlerinde akşam saatlerinde yapılan eylemlere aktif olarak katıldığınız ve bu hususta dış kapıda basın açıklaması yapara idareyi boykot ettiğiniz; güvenlik görevlileri ve yurt personelinin yaptığı tespit ve nöbetçi memur tutanağıyla alınan ifadelerden anlaşılmış olup, yapılan eylemlerde ‘müdür istifa et, etini sen ye’ ve ayrıca ‘yönetim istifa’, ‘yemekhane kamulaştırılsın’, ‘taşeron firma istemiyoruz’ gibi sloganlar attığınız ve yürüyüş esnasında ‘insanca bir yaşam, insanca bir yurt istiyoruz’ yazılı pankart açarak yurdun huzur ve güvenliğini bozduğunuz, idare ve idarecileri küçük düşürecek, rencide edecek davranışlar sergilemeniz ve özellikle 30.12.2009 tarihli eylemin maksadını aşmış olması nedeniyle işlemiş olduğunuz bu fiillerden dolayı yurt idare ve işletme yönetmeliğinin 23’üncü maddesi (b ve m fıkraları) gereği ’yurttan süresiz çıkarma’ cezası ile tecziye edilmeniz gerekmektedir. Suçlamalarla ilgili savunmanızı yaparak 3 gün içinde teslim etmenizi rica ederim.”

  hürriyet


  [BALON]konuşma,düşünme,karşı çıkma..kuzu gibi ol [/BALON]

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Guney - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.117
  Rep Gücü
  80591
  Adananın her yerinde "at,eşek" itinalı bakımlarda dır..:))
  zira yemek vede kebap olarak yiyenlere dönecektir...

  ÜÇ MAYMUNLAŞTIRAMADIKLARIMIZI İTİNAYLA KAFESLERİZ!!!!!

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye forumdayim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  almanya
  Yaş
  59
  Mesaj
  928
  Rep Gücü
  11376
  Eti yenen kara hayvanları:
  Zürafa, kanguru, tavşan yenir. Eti yenen davar [koyun, keçi], sığır [manda, inek, boğa], deve gibi evcil hayvanların, yabani olanları da yenir. Mesela buffalo, bizon yabani sığırdır. Lama yabani devedir. Yani bunlar yenir. Keçinin yabanisi sayılan dağ keçisi, geyik, ceylan, antilop yenir. Yabani koyunlar da yenir. Evcil at, tenzihen mekruhtur. Midilli, bir at türüdür. At eti, Şafii ve Hanbeli’de helal, Maliki’de haramdır. Yabani atlar yenir. Evcil eşek yenmez. Yabani eşek denilen zebra yenir.
  Eti yenen ve yenmeyen hayvanlar .:.: www.dinimizislam.com :.:.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye carloss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  1.712
  Rep Gücü
  28877
  Alıntı **aladin**´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Eti yenen kara hayvanları:
  Zürafa, kanguru, tavşan yenir. Eti yenen davar [koyun, keçi], sığır [manda, inek, boğa], deve gibi evcil hayvanların, yabani olanları da yenir. Mesela buffalo, bizon yabani sığırdır. Lama yabani devedir. Yani bunlar yenir. Keçinin yabanisi sayılan dağ keçisi, geyik, ceylan, antilop yenir. Yabani koyunlar da yenir. Evcil at, tenzihen mekruhtur. Midilli, bir at türüdür. At eti, Şafii ve Hanbeli’de helal, Maliki’de haramdır. Yabani atlar yenir. Evcil eşek yenmez. Yabani eşek denilen zebra yenir.
  Eti yenen ve yenmeyen hayvanlar .:.: www.dinimizislam.com :.:.
  Dinince yenilebilir olması neyi değiştirir ki ? Sorsunlar bakalım at eti yemek istiyor musunuz ?

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.719
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062
  Dediğin gibi sevgili simge;
  konuşma,düşünme,karşı çıkma..kuzu gibi ol
  Biz size ne yedirirsek yedirelim, sizi nasıl güdersek güdelim;
  at da yedirebiliriz, eşekte yedirebiliriz, kedi-köpekte...siz siz olun sakın sesinizi çıkarmayın.
  Yoksa tıkarız içeri!

  Eğer söz konusuysa sermayenin çıkarı susman gerekir oracıkta.
  İşte, kapitalizmin demokrasi ve özgürlük anlayışı budur!..
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755
  Alıntı **aladin**´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Eti yenen kara hayvanları:
  Zürafa, kanguru, tavşan yenir. Eti yenen davar [koyun, keçi], sığır [manda, inek, boğa], deve gibi evcil hayvanların, yabani olanları da yenir. Mesela buffalo, bizon yabani sığırdır. Lama yabani devedir. Yani bunlar yenir. Keçinin yabanisi sayılan dağ keçisi, geyik, ceylan, antilop yenir. Yabani koyunlar da yenir. Evcil at, tenzihen mekruhtur. Midilli, bir at türüdür. At eti, Şafii ve Hanbeli’de helal, Maliki’de haramdır. Yabani atlar yenir. Evcil eşek yenmez. Yabani eşek denilen zebra yenir.
  Eti yenen ve yenmeyen hayvanlar .:.: www.dinimizislam.com :.:.
  At ve eşek eti yedirilenlerin protestosuna soruşturma açmayı bu yazdıklarınızın neresine bağlamalıyız?

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye forumdayim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  almanya
  Yaş
  59
  Mesaj
  928
  Rep Gücü
  11376
  Alıntı simqe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  At ve eşek eti yedirilenlerin protestosuna soruşturma açmayı bu yazdıklarınızın neresine bağlamalıyız?
  benimki sadece bir malumat olmasi babindan katkida bulunmak istedim...

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755
  Alıntı **aladin**´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  benimki sadece bir malumat olmasi babindan katkida bulunmak istedim...
  Teşekkür babında emeğinize sağlık o halde :))

 9. #9
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Sanki " faşizmin ayak sesleri " gitgide yaklaşıyor,Aziz Nesin'in " Ah Biz Eşekler " indeki gibi " değildir değildiri " söylersek yakında sadece " Ai Ai ..." diyebileceğiz galiba...

  Sağlıcakla kalınız.

 10. #10
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Mustad'af - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  920
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8265
  Saçma buluyorum.
  Bu işi yapanlar ve ihmali olanlar,göz yumanlar cezalandırılmalı.
  İnsana at eşek eti yedirmek cidden "ahlaksızlık".
  Kollarımda tutuk demir halkalar!

1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Allah Domuz Etini Neden Haram Kılmıştır?
  halukgta Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 06-03-2013, 01:25 AM
 2. 12 banka hakkında soruşturma açıldı
  bursali68 Tarafından Borsa ve Ekonomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-11-2011, 06:39 PM
 3. Olu kardesinizin etini yemeyin
  mopsy Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-08-2011, 03:35 PM
 4. Postmodern soruşturma
  ajan Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-02-2011, 01:12 AM
 5. İşkenceyi Anlatan Diziye Soruşturma
  SOSYALİST Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 19-04-2010, 06:19 PM
Yukarı Çık