Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4
 1. #1
  Üyecik aişe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  bursa
  Mesaj
  13
  Rep Gücü
  88

  Tartışma adabı

  Tartışma Adabı

  İnsanız biz, hepimizin ayrı düşünceleri, ayrı dünya görüşleri, ayrı duyguları, ayrı istekleri var da var Hal böyle olunca tartışma kaçınılmaz oluyor. Tartışma gayet insani ve medeni bir haldir. Usulünce olunca da keyfine varılmaz. Tartışma yada eski dilde münazara, bir mevzu üzerinde değişik fikirlerin sunumuyla başlayan, tüm fikirlerin mantık süzgecinden geçirildiği, tezler ve antitezler ile tahkim edilerek ilerleyen yada gelişen düşünce buluşmasıdır. İşin belki de en keyifli yanı farklı farklı düşünce dünyalarında seyahat ediliyor olmasıdır kanımca. Tartışmayı yapan kişinin kesinlikle tahlil yeteneği gelişmelidir. Eğer bir kişiyi tenkit ediyor ve karşı fikir beyan ediyorsa ortada dönen mevzuu çok iyi algılaması lazım. Şimdilerde tartışma adabı çok hafife alınıyor, belki de çok gereksiz görülüyor yaygın bir şekilde Ama eskiden beri var olan “adabu'l-bahs ve'l-münazara” Osmanlının vazgeçilmez derslerinden biriydi. Belki de tartışma adabının öğretilmesine ders müfredatlarıyla başlamalı. Toplumumuzda sürekli çatışmaların, ufak tartışmalar yüzünden çıkan kanlı bıçaklı hallerin ne boyuta geldiğini hepimiz biliyor ve görüyoruz. Hatta net ortamında tartışıp bunu gerçek hayata taşıyan insanlar da mevcut. Demek ki ciddi bir sorunumuz var tartışmayla ilgili Konuları karşılıklı gözden geçirip incelersek, hoşgörülü olursak, biraz daha dikkatli incelersek yazılanları, zihnimizdeki duygusal duvarlardan bir nebze olup sıyrılarak var olanı görebilirsek o zaman tartışma adabını sağlamış olacağız.

  Tartışmanın hedefi istişare yani fikir alışverişidir. Amaç doğruyu ortaya koymaktır. Her zaman ortaya bir sonuç çıkacak mı! Hayır tabi ki bazen ucu açık kalan tartışmalarda olacaktır. Tartışma adabını zedeleyen en büyük sıkıntılardan birisi de bel altı vuruşları yada aldatmaca, saptırma, düşünceye hile katmadır. Eğer karşı taraf bize böyle bir girişimde bulunuyorsa tartışma adabına göre buna izin verilir kesinlikle bu sorun edilmez. Eğer sorun edilir ise işte adabı münazara dediğimiz tanımın dışına çıkarız. Eskilerin bir sözü aklıma geliyor “bir saat münazara bir ay mütalaadan iyidir” yani bir saatlik fikir alışverişi bir aylık incelemeden, okumadan, düşünmeden üstündür.

  Tartışmalar içinde çokça kullanılan yöntem ise cedeldir. Aslında cedel, ispatlama yada aksine çürütme yetisini geliştiren bir metottur. Bu yöntemin en büyük faydası karşı fikirden olan yada bizim tasvip etmediğimiz düşüncelerin şaibeli taraflarını belirleme ve düzeltme açısından çok pragmatik olmasıdır. Yine işin nihai bağlandığı ve tüm dayanağının yegane merkezi mantıktır. Mantık dahilinde olmayan tüm kanıtların, fikirlerin, tezlerin kabul edilmesi söz konusu olamaz.

  Özetleyecek olursak münazara, cedel, tartışma fikirlerin arenaya çıkma olayıdır. Burada elbette ki fikrini galip getirme kastıyla beyan verilebilir. Ama bu beyin fırtınası ve zihin egzersizi olarak algılanmalı saygı çerçevesini asla aşmamalıdır. Hele hele küsmek, darılmak, duygusal olarak kabuğuna çekilmek, ölçüyü kaçırıp rencide etmek, gereksizce lafları uzatmak, hakaret etmek, inatlaşmak, ego tatmini haline getirmek vs. adaba aykırı durumlardır. Bunları başarırsak tüm tartışmalar emin olun keyif verecektir.

  (alıntı)

  Bunlarda benim dikkatimi çekenler:

  “De ki: Eğer sahiden doğru söylüyorsanız delilinizi getirin” (Bakara / 111)

  "Din nasihattir, din nasihattir, din nasihattir." Hadis-i Şerif

 2. #2
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573
  Nur'u ayn'ım, Allah razı olsun senden...Umarım nasipleniriz bu paylaşımından...
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 3. #3
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  626
  Rep Gücü
  41960
  Allah razı olsun. Herkes okur inşallah. Bu forumdaki görüş çeşitliliğini başka bir yerde görmedim. Beni çeken de bu oldu. Tartışma adabından yoksunluk yüzünden bu özelliği kaybetmeyiz inşallah.

 4. #4
  Süper Aktif Üye İnci - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Nerden
  Sanane :)
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  3.036
  Rep Gücü
  68555
  Alıntı Apollonius´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Allah razı olsun. Herkes okur inşallah. Bu forumdaki görüş çeşitliliğini başka bir yerde görmedim. Beni çeken de bu oldu. Tartışma adabından yoksunluk yüzünden bu özelliği kaybetmeyiz inşallah.
  Bu forumda her renkten insan mevcuttur.Beni de bu foruma çeken bu renkler olmuştu.

Benzer Konular

 1. Kur'an'da Tartışma Adabı
  İnci Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-11-2009, 02:28 AM
 2. Duânın Âdâbı ve Faydaları
  Nil@y Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 19-04-2009, 06:21 AM
 3. Tartışma Adabı Nedir?
  SAHARAY Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 15-05-2008, 11:21 PM
 4. Denız Adabı
  orkuorkun Tarafından Denizcilik, Balıkçılık Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-05-2008, 08:11 PM
 5. Duâ Âdâbı
  dogangunes Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-09-2007, 02:24 AM
Yukarı Çık