Hindistan 'üçüncü cinsiyeti' kabul etti

Hindistan'da seçmen kartlarında artık kadın ve erkek cinsiyeti ile birlikte üçüncü cinsiyet için 'diğer' seçeneği de yer alacak.

Hindistan seçim komisyonundan yapılan resmi açıklamada, birçok şahsi ve sivil toplum örgütü başvuruları sonrasında Hindistan vatandaşlarına bundan sonra isteyene "diğer cinsiyetli" yazılı seçmen kartı verileceği bildirildi. Bu cinsiyet gurubunun erkek ve kadınlar gibi seçme ve seçilme hakkına sahip olacağı belirtildi.

Seçim komisyonunun Delhi'deki ofisinden yapılan yazılı açıklamada, aralarında hadım, iki cinsiyetli, travesti ve transseksüellerin de bulunduğu "Hijra" olarak tabir edilen Hint vatandaşlarının seçmen kartlarında cinsiyet olarak kadın ya da erkek ibaresini taşımak istemedikleri kaydedildi. Bunun üzerine harekete geçen komisyon, talepleri yerinde bularak bu guruptaki kişilerin cinsiyet hanelerine "diğer" yazılabileceğini açıkladı. Komisyon ayrıca üçüncü cinsiyetinden olanların her Hint vatandaşı gibi seçme ve seçilme hakkına sahip olacağını bildirdi. Toplumda bulunan insanları dışlamamaya yönelik bir karar alındığını bildiren açıklamada, kararın bu insanları da topluma kazandırabileceğine değinildi.

500 binden fazla kayıtlı üyesi bulunan Hijraların bu başarısı Hindistan'da erkek ve kadından ayrı olarak transseksüellerin üçüncü bir cins olarak kabul edilmesi adına bir ilk olama niteliği taşıyor.

Hint toplumunda dışlanmış bir gurup olan Hijralar, genellikle geçimlerini doğum günü, düğün gibi kutlamalardan para toplayarak, büyük bir çoğunluğu ise dilenerek sağlıyor. Bunların dışında kalan asıl çoğunluk ise fuhuş ve benzeri gayri ahlaki işlere bulaşıyor.

(CİHAN)


HABER7


Evet,Masterlord...Söz sende..:))