Seçmek Neymişsin Sen

Seçen biri miyiz yoksa seçmek mecburiyetinde olan biri mi? Seçmek ve seçilmek gerekli mi hayatı yaşayabilmek için? Neden hep bizi yorar bu kelime. Bir de şunu soruyorum sizlere arkadaşlar: “Bu seçme kelimesi neden hep vatandaşa yük olarak bindirilir?”

Cumhurbaşkanı, milletvekili, belediye başkanı, belediye encümeni, meclis üyesi… hep seçeriz ama kurtulamayız, sonunda da yine bu kelime gelir bize biner, yük olur. Bazen de seçilmemiz gerekir; okullar için sınavlarda, iş için kuyrukta, mezun olduysan atanman için KPSS’de vs. Ama mecbur muyuz, hayatta kalmak için tutunmalı mıyız, umudumuzu yitirmememiz için katlanmalı mıyız ki bu kelimeye?

Bu kelime gençliği olgunlaşamadan çürütüyor bence. Demokrasinin değişmez ve değişmemesi gereken bu kelimesi, neden bize sinsi ve karanlık geliyor artık. En iyiyi bulabilmek için yaptığımız bu hamle neden geleceği karartıyor ve umutları bitiriyor?

Seçmek kelimesi bu değil bence, seçmek kelimesi güzelliğe kavuşmak için ilk hamledir.
Evet, arkadaşlar, Türkiye’de yaşıyorsanız bu kelime sizin kapınızı çalacak ve çalmaya devam edecek. Ne dersiniz bir gün seçmek kelimesiyle güzel bir ortamda karşılaşabilir miyiz?