Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  Mustafa Kemal Paşa Ovası çöplük oluyor

  Mustafa Kemal Paşa ovası, Bursa’nın hemen dibindeki Uluabat gölünden başlayıp Susurluk’a kadar uzanan Türkiye’nin en verimli ovalarından. Ovanın etrafındaki dağlarda ise dünyanın el değmemiş ender ormanları uzanıyor.

  Yine bu ovada dünyaca ünlü atların yetiştirildiği Türkiye jokey klubüne ait pansiyon harası ve içinde ünlü kangal köpeklerinden değişik tarımsal ürünlerin yetiştirildiği Karacabey harası da burada bulunuyor. Şimdi bu ovanın neredeyse ortasına Mustafa Kemal Paşa ilçesine “atık geri kazanım tesisi” kuruluyor. Ancak bu atık geri kazanım tesisinin bir özelliği de var. Kurulması planlanan bu tesis demir çelik fabrikalarının baca tozlarını işleyecek. Ayrıca Ramsar sözleşmesi kapsamındaki Uluabat gölü de tesisten ciddi şekilde etkilenecek.

  BACA TOZLARINI İŞLEYECEK

  Diyeceksiniz ki Bursa’da demir çelik tesisi mi var. Garip olan da bu. Demir çelik fabrikalarının baca tozlarını işleyerek “metalik demir üretimi, çinko ve demir-çelik” üretimi yapacak bu tesise en yakın demir çelik fabrikası yüzlerce kilometre uzaklıkta bulunuyor.  Örneğin İzmir Aliağa’da bulunan demir çelik fabrikasının yıllık yüz bin ton atığı buraya getirilecek. Beş büyük demir çelik fabrikasından gelen yılda iki yüzbin ton atığı işleyeceği iddia ediliyor. Peki, neden Mustafa Kemal Paşa organize sanayi bölgesi tercih edilmiş. Aslında buraya gelmeden önce tesisi kuracak firma başka yerlerde de girişimde bulunmuş.

  BEŞ BÜYÜK ŞİRKET KURMUŞ

  Tesisi beş büyük şirketin kurduğu Marzinç adlı bir konsorsiyum yapmak istiyor. Bu konsorsiyum Çolakoğlu Metalurji A.Ş., Demir Çelik Endüstrisi A.Ş., İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım A.Ş., Kaptan Demir Çelik Endüstirisi A.Ş., Kroman Çelik Sanayi A.Ş. adlı merkezi İstanbul’da bulunan firmalardan oluşuyor. 23 şubat 2007 yılında bir araya gelerek bir konsorsiyum oluşturan bu şirketler önce atık tesisini Marmara Ereğlisi ve Sakarya Kaynarca’da kurmayı deniyorlar. Ancak bu bölgelerdeki kuruluşlardan ve halktan büyük tepkiler gelmesi üzerine vazgeçmek zorunda kalıyorlar.

  Fakat Mustafa Kemal Paşa’da her şey çok derinden ve sessiz bir şekilde yürütülüyor. Mustafa Kemal Paşa Organize Sanayi Bölgesi yönetimi iki yüz dönüm araziye kurulacağı söylenen tesise izin veriyor. Yine nihai ÇED raporu da alınıyor. Üstelik Türkiye’nin en verimli arazilerinin bulunduğu bu bölgenin imar planlarında “ilçenin tarımsal niteliği yüksek tarım topraklarına sahip olması nedeniyle bu organize sanayi bölgelerinde kirletici sanayinin yer almaması öngörülmüştür” şeklindeki kararlara rağmen.

  MUSTAFA KEMAL PAŞALILAR AYAKTA

  Kurulacak tesisin çevreye son derece zararlı baca gazlarına neden olacağı, gelen son derece zararlı tozun yeraltı ve yerüstü su kaynaklarına zarar vereceğinin ortaya çıkması Mustafa Kemal Paya halkını ayağa kaldırmış durumda. Mustafa Kemal Paşalılar tesise karşı bir “Sivil Toplum Platformu” kurdular. Platformun başkanlığını yapan Seyit Ali Geçiçi “ yasal süreç henüz tamamlanmadı bu tesisin buraya kurulmasına izin vermeyeceğiz” diyor. Tesisin kurulacağı bölgedeki köylerde toplantılar yapılıyor. Köylülerde kendi topraklarını kirletecek tesise karşı birleşmiş durumdalar. Yine ilçedeki yedi siyasi partide bir araya gelerek girişime destek verdi.

  ÖNCE DESTEK VERİLDİ

  Gelen tepkiler üzerine Mustafa Kemal Paşa Organize Sanayi Bölgesi yönetimi de geri adım atmış durumda. Şimdi “tesise karşı olduklarını” açıkladılar. Onay verme gerekçeleri konusunda ise “bize gelen talep demir çelik tesisi kurma şeklindeydi” diyorlar. Yani bunun, son derece zehirli baca tozlarını işleyecek bir tesis olduğunu bilmiyorlarmış.


  Bölge halkı tepkilerini düzenledikleri toplantılarda sık sık dile getiriyor.

  Yine projeye baştan destek veren bölgenin AKP milletvekilli de aynı gerekçeyi savunarak şimdi “karşı olduğunu” söylüyor. Ama nedense bütün bu gelişmelere karşı tesisin kurulması konusundaki süreçte kesintiye uğramadan devam ediyor. Yani herkes karşı ama tesis yine de kuruluyor. Kurulan sivil toplum platformu Bursa İl Çevre Orman müdürlüğü başta olmak üzere çeşitli kuruluşlara itirazlarını yapmış durumda. Ama eğer bu girişimlerden sonuç çıkmazsa ikinci bir Bergama Köylüleri Direnişi de başlayabilir.

  gerçekgündem

 2. #2
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755
  Bırakın verimliliği bırakın çevre kirliliğini,

  adını silmek,çöplük yapmak asıl olan..yazıklar olsun..

  Bendende Mustafa Kemal Paşa'lılara tam destek.

Benzer Konular

 1. Minberdeki Mustafa Kemal Paşa...
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 22-06-2011, 10:14 AM
 2. Ben Artık Paşa Değilim" Gazi Mustafa Kemal Paşa .. Tabii ki anlayana
  HALK Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-08-2010, 11:14 AM
 3. Artık yetiş Kemal Paşa, kan ağlıyor Anadolu
  tntcool Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-05-2010, 01:54 AM
 4. Gözüm ''Mustafa'' kaşım ''Kemal'' sevdam ''Mustafa Kemal''
  simqe Tarafından Mustafa Kemal Atatürk Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 17-03-2010, 08:21 PM
 5. Kara Mustafa Paşa (Merzifonlu)
  erkişi Tarafından Biyografi (Yaşam Öyküsü) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 29-03-2008, 01:01 PM
Yukarı Çık