+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
3. Sayfa, Toplam 3 BirinciBirinci 123
Gösterilen sonuçlar: 21 ile 22 Toplam: 22

Egıtıme ne dersınız?

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Serbest Kürsü Forumunda Bulunan Egıtıme ne dersınız? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> 1-Türkiyedeki Gay ve Lezbiyen Oranı sizce nedir? * Onlari hepsini toplasinlar mars gezegenine gondersinler. Kesinlikle katılıyorum, özellikle üstte alıntı yaptığım

 1. #21
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye -BaDe- - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Üye Numarası
  127428
  Nerden
  Eskişehir
  Mesaj
  1.588
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  20916
  1-Türkiyedeki Gay ve Lezbiyen Oranı sizce nedir?
  * Onlari hepsini toplasinlar mars gezegenine gondersinler.
  Kesinlikle katılıyorum, özellikle üstte alıntı yaptığım yorumu gördüğümde oldukça öfkelenmiştim.
  Bunu bu şekilde düşünen bir beynin eğitime ihtiyacı var demektir, bireysel düşünülüp verilen cevaplar, maalesef yanılgıya sürüklüuyor bazen...

 2. #22
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643
  merhaba!

  DEVAM!

  ...Bu alanda yapılan araştırmaların birçoğunda rekreasyon ve suç arasındaki ilişki kızlar için olan ihmal edilmiştir. Birçok araştırma erkek çocukları üzerinde yoğunlaşmış, sonrasında bu araştırma sonuçlarının kızlar için de geçerli olduğu kabulü yapılmıştır. Daha önce belirtildiği gibi, kızlar için suç oranları erkeklerle kıyaslandığı zaman düşük kalmaktadır. Bunun nedeni kızlar hakkında adalet sisteminde erkekler kadar dava açılmaması mıdır yoksa gerçekten kızlar daha az mı suç işlemektedirler, bu konu tam bir netlik kazanamamıştır. Eğer, söylendiği gibi, kızların suç işlemelerindeki nedenler erkeklerinkinden farklı ise, araştırmalarda erkekler için bulunan sonuçların her zaman kızlar için de geçerli olduğunu varsaymak doğru olmayabilir.
  Segrave ve Hastad, rekreasyoncu ve rekreasyoncu olmayan kızlar arasında istatistiksel olarak önemli farklılıklar olduğunu bulmuşlardır. Buna dayanarak, erkeklerde olduğu gibi, rekreasyon yapma ile suçlu davranışları arasında bayanlar için de geçerli olan olumsuz bir ilişki bulunmaktadır. Bununla birlikte, kızlar ve erkekler arasında var olan istatistiksel farklara dayanarak, rekreasyona katılımın suçtan uzaklaştırmasının kızlara nazaran erkeklerde daha fazla etkili olabileceğini iddia etmişlerdir. Bunun nedeni rekreasyonun kızlardan daha çok erkekler için bir sosyalleşme aracı olması olması olabilir. Tarih boyunca, erkekler için olan rekreasyon programlarına kızlar için olanlara göre öncelik tanınmış ve hala birçok okul takımı veya kulüp kız takımları ile değilde erkek takımları ile özdeşleşmiştir. Son zamanlarda kızlar için olan rekreasyon programları artmasına rağmen, rekreasyoncuların maruz kaldığı geleneksel baskılar erkeklerin yaşamında kızlarınkinden daha çok etkili olmaktadır (149).
  Segrave ve Hastad daha sonraki bir çalışmalarında örneklemdeki 1,693 lise öğrencisini hem erkeklerden hem de kızlardan seçmiştir. Veriler, rekreasyon ile uğraşan kızların uğraşmayanlara göre % 10.3 oranında, rekreasyonla uğraşan erkeklerin diğerlerine oranla %10.7 daha az suç işlediklerini belirtmişlerdir (149).
  Buna rağmen, kızlar üzerinde yapılmış nadir araştırmalardan birinde rekreasyon programlarının etkisi incelenmiş ve sonuçları çelişkiler ortaya koymuştur. Buhrmann ve Bratton, sapmaları bulmak için Alberta’nın 6 kırsal kesiminde küçük kasabalarda yaşayan 551 lise öğrencisine anket uygulamıştır. Ankette; sigara kullanmak, alkol almak, okul kural ve düzenini bozmak, test ve sınavlarda kopya çekmek ve kanunlarla başı derde girmek gibi 5 ana sapma tespit etmişlerdir. Okul kayıtları hangi kızların rekreasyoncu olarak değerlendirilebileceğini belirlemek için incelenmiştir. Araştırmanın sonucu rekreasyoncu olanların olmayanlara göre ankette verilen 4 sapmada suça daha az yatkın olduğunu ortaya koymuştur. Rekreasyoncuların rekreasyoncu olmayanlara kıyasla daha yüksek skorlar elde ettikleri tek konu ki- araştırmacıların en çok üzerinde durdukları sapma budur- “kanunlarla başı derde girmek” konusudur. Öyle görünmektedir ki, genç erkek rekreasyoncular için bulunanın tam tersine, genç kız rekreasyoncuların rekreasyonla ilgilenmeyenlere göre kanunlarla daha fazla başı derde girmektedir (21).
  “Kanunlarla başı derde girmek” şu soru ile tanımlanmıştır “Son 1 sene içinde kanunlarla ilgili olarak başın derde girdi mi?”. Ancak katılımcılara suçlu davranışlarda bulunmaya nasıl başladıkları ile ilgili soru sorulmadığı için karşılaştırma yapmak zordur. Fakat “kanunla başı derde girmek” kavramının “suçlu davranış” ile aynı anlamda olduğu kabul edilebilir. Diğer taraftan Segrave ve Hastad suçlu davranışları; adi hırsızlık, hırsızlık, vandalizm ve tecavüz olarak suçun tipine göre sınıflandırmışlardır. Bu yüzden bu çalışmanın sonuçları rekreasyon ile uğraşan kızların uğraşmayanlara kıyasla suça daha eğilimli olduklarını göstermiştir.
  Buhrmann ve Bratton’un çalışmasında sonuçların yanlış yorumlamasına neden olacak bir metod eksikliği göze çarpmaktadır. Tecavüz ve hırsızlık ile sigara içmek ve dolandırıcılık gibi daha ufak suçlar aynı grupta sınıflandırılmadan yer almıştır. Bu nedenle rekreasyon ile uğraşan kızların diğerlerine kıyasla daha az suça karıştığı sonucuna ulaşmış olsalar da, “suç” kavramı diğer birçok araştırma çalışmasında olduğu gibi “suçlu davranış” veya “suç” ile denkleştirilemez. Bazı araştırmacılar bu metodolojik eksiği gözden kaçırmışlar ve rekreasyonla uğraşan kızların diğer kızlara oranla daha az suçlu olduğu savını desteklemek için Buhrmann ve Bratton araştırmasını başvuru kaynağı olarak kullanmışlardır.
  Straub ve Felock liseye yeni başlayan suça bulaşmış ve bulaşmamış kızların fiziksel aktiviteye karşı tutumlarını karşılaştırmışlardır. Doldurulan anket sonuçlarına göre, suç işlememiş kızlar suç işlemişlere göre fiziksel aktiviteye bir sosyal tecrübe, diğerleri ile iletişime geçme olanağı olarak değer verdiğini bulmuşlardır. Straub ve Felock bu noktadan hareketle, suç işlemiş kızların, işlememiş olanların tam aksine, bu aktivitelere daha az değer verdiklerini, bu zayıf bireysel anlayışın, suç işlemiş kızların rekreasyondaki sosyal etkileşimden daha çok kaçma arzularına katkıda bulunduğu sonucuna varmışlardır.
  Rekreasyona katılımın kızların suçları/suçlu davranışları üzerinde etkisi hakkında yapılan araştırmaları sonuçları arsında çelişkiler bulunduğu açıktır. Erkekler için yapılanlarla karşılaştırınca, bu alanda kızlar için çok az sayıda çalışma yapıldığı görülmektedir. Bu çelişkileri tutarlı hale getirecek veya yok edecek daha fazla çalışma yapılana kadar, rekreasyon ve suç arasındaki ilişkiyle ilgili genel bir kanıya varmak mümkün değildir.

  DEVAM EDECEK....

Yukarı Çık