Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Köy enstitüleri ve imam hatip okulları (2)

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisi Serbest Kürsü Forumunda Köy enstitüleri ve imam hatip okulları (2) Konusununun içerigi kısaca ->> Köy enstitüleri ve imam hatip okulları (2) ŞİMDİYE kadar ihmal edilmiş, savsaklanmış bir gerçeği ameliyat masasına yatırdık, yatırıyoruz: Köylüyü Topraklandırma ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye catpity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  FL,adana
  Mesaj
  650
  Rep Gücü
  10549

  Köy enstitüleri ve imam hatip okulları (2)

  Köy enstitüleri ve imam hatip okulları (2)


  ŞİMDİYE kadar ihmal edilmiş, savsaklanmış bir gerçeği ameliyat masasına yatırdık, yatırıyoruz: Köylüyü Topraklandırma Kanunu’nun amaçladığı toprak reformu ile köy enstitülerini birlikte düşünmek zorundayız. Bu ikili, aşiret düzeni ile feodal yapıyı ve bunların işbirlikçisi irticayı ortadan kaldırmayı hedef almıştı.

  Toprak reformu engellendi, köy enstitüleri kapatıldı. Bu sayede feodal aşiret düzeni günümüze kadar geldi. Bu düzenin işbirlikçi olarak bir okula gereksinimi vardı, bu okul imam hatip okulları olarak düzenlendi ve örgütlendi.

  İmam hatipler kırsalda feodal aşiret düzeninin dayanağı olmakla kalmadı, aynı zamanda kasaba ve kentlerde kapitalist düzenin savunucusu olacak şekilde kurgulandı.

  * * *

  Bana köy enstitüleri yıkılış operasyonunun tarihçesini hatırlatan eski bakan Rifat Serdaroğlu’na çok teşekkür ederim. Köy enstitülerini Demokrat Parti’nin kapattığını yazarken, bu okulları kapatanların Cumhuriyet Halk Partisi içinde oynadıkları rolü ve bu rol sona erdikten sonra Demokrat Parti’yi kurmalarını elbette biliyorduk, biliyoruz.

  Ancak, Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu’na başından itibaren karşı olan Adanalı toprak ağası Cavit Oral’ı Tarım Bakanı yaparak yasanın uygulanmasına engel olan; köy enstitülerinin kurucusu Hasan Ali Yücel’i görevden alarak, önce bu okulların can düşmanı Reşat Şemsettin Sirer’i, daha sonra aynı familyadan Tahsin Banguoğlu’nu milli eğitim bakanı yapan İsmet İnönü’nün yaptıklarını unutacak değiliz.

  CHP içinde 1935’ten itibaren toprak reformuna kimler karşı çıkmış ise aynı muhalefeti köy enstitülerine karşı göstermişlerdir. Bu kişilerin dörtlü takriri veren Celal Bayar, Adnan Menderes, Refik Koraltan ve Fuat Köprülü ile birlikte Demokrat Parti’yi kurduklarını bilmiyor muyuz? Demokrat Parti’yi kuruncaya kadar CHP içinde bir muhalefet partisi olarak çalışmışlardı. Yani köy enstitülerinin yıkılış sürecini CHP içinde başlattıktan sonra Demokrat Partili olarak 1954 yılında süreci tamamlamışlardır. Ve işin gerçek doğrusu budur!

  * * *

  Kimileri, "İmam hatipliler size ne yaptı?" diye edepsizce soruyorlar. Bu sorunun muhatabı ben değilim, bütün Türkiye. Türkiye’nin yakın tarihinde toprak reformunu, ağalık düzenini, feodaliteyi, köy enstitülerini, irticayı, imam hatip okullarını birbirinden ayırmak mümkün değil.

  Köy enstitüleri girişimi ile toprak reformu için yapılan çalışmaların birlikte yürütülmesi bir rastlantı değildi. Köy enstitüleri, toprak reformunu uygulayacak köylü-çiftçiye öncülük edecek kadroları oluşturacaktı. Köy enstitüsü mezunları sadece öğrencilere öğretmenlik yapmayacaklar, aynı zamanda köylü-çiftçiyi de eğiteceklerdi.

  Bu programın gerçekleşmesi Türkiye’nin altyapısını tepeden tırnağa değiştirecekti. Doğuda feodal yapı, ağalık-şeyhlik-şıhlık düzeni sona erecek ve tarımsal üretim modernleşecekti. Demokrat Partililer önce CHP içinde, daha sonra kendi partileri Demokrat Parti marifetiyle bu devrimci projeyi önce sabote ettiler, daha sonra ortadan kaldılar.

  Toprak reformu gerçekleşmedi, Köylüyü Topraklandırma Kanunu uygulanmadı. Köy enstitüleri kapatıldı ve yerine imam hatip okullarına düzenin bekçiliği görevi verildi.

  Bir cumhuriyet devrimcisi elbette feodal yapıya ve imam hatip okullarına karşı olacak!

  Bu konuda Prof. Dr. Çetin Yetkin’in "Karşıdevrim, 1945-1950" adlı kitabını salık veririm.

  alıntı
  Özdemir İNCE
  Köy enstitüleri ve imam hatip okulları (2) - Özdemir İNCE - Hürriyet

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Konulari Tekrarlayarak sempatizan elde ettigini sanma

  Insan beynini yikamak icin Tekrarlama yontemi psikolojide bilinen bir yontemdir. Ve psikoloji ve psikiyatri belli yonetme kan arzusu olan insanlar icin en kotu bilim dalidir. Cunku akil sagligini ve dusunceleri inceleyen bilimdir.

  Ozellikle belli konulari ,belli dusunceleri irdeleyerek. On siraya koyma egilimi. Hep kendi dusuncelerini yayma. Ruhun Fanetizmin bir gostergesidir.
  Nasil ogretildi ise alinan konular da taklittir. Cevaplari da bellidir. Konular secmedir. Sadece bir amaca hizmet etmek tek ayndan bakmak gibidir.

  Karsi tarafi at gozlugu ile baktigi ile dalga gecilir, kendisi gibi dusunmeyen herkes karsiki taraftir . At gozlugunden baktigini hicbir taraf kabul etmez.

  Birileri saldirsa da cevap versem dusuncesi tasir ve Psikopati egilimlerinin temelini olusturur.

  Baskalarinin gordugu gozle de gormek icin onlar gibi bakabilmek te onemli.

  Beyin yikama asilama alistirma yontemi belli seyleri tekrarlama icgudusu ile olusturulur.
  Bu amac gudulur.
  ancak boyle bir ortami olusturabilmek icin ayni sistemin icinde bir birlik lazimdir ve beyin yikamak icin yikamaya kapali bir mahal. Herseyden once buna uygun bir insan kitlesi sempatizan olmasi gerkir. Bu ya fakir biri olmali olanaklari kisitli yada problemleri olan suc islemis veya meyilli,yada bir okumamis bilgisiz bir karakter.

  Bu ortam yapilmadigi surece konulari tekrarlamak,manipule etmek,ayni seyleri temcit pilavi gibi tekrarlatma egiliminde bulunmak.


  Psikolojik bir aliskanlik kazandirmaz sadece nefret ve daha buyuk bir iticilik kazandirir.

  fanetizm normal Insanin icinde az bir olumlu dusunce varsa bile nefret ettirir.

  Bir baskasinin fikrini savunmak kabul etmek mantiklidir. Ancak insan biktirmamali. Ornek alinmalidir. Ornek alinan isnanlar asla kendilerini biktirmaz. sizin ornek aldiginiz insanlar vardir. Siz kendi dusuncenizi uretmediginiz surece sizi anmazlar.

  Var olmak dusunce uretmektir, yazilmis seyleri yazmak taklittir.baskasinin yazdigini kopyalamaktir.

  hep ayni yerde kalmak, dusunce uretememek demektir. Dunyadaki Buyuk gucler son yillarda yeni bir moda ile fanetizmi bilerek yayar daha rahat parcalamak icin. Gelecekte moda degisme olasiligi vardir. Cunku parcalamak icin insanlarin birbirini kirmasi vurmasi esastir.
  gelecekte fakinda olmadan hizmet ettigimiz
  Fanetizmin bir geri tepkisi de olacagini unutmamak gerekir.
  Neden mi ? Insanlar serbest ve rahatlar. Bugunku moda degisirse gelecekte bunun zarari gorulecektir. Herseyin dengelisi en degerlidir. Var olan bilinmeyen iyiyi kutuplasmak yerine yitirmemek gerekir.

  insanin icindeki kotuluklerin cogu sanmaktan gelir , sizin onyargilarinizdan. Hatanizi da yaparken sanmistim (onyargim vardi sana karsi) seklinde aciga cikar.
  Insanin onyargilari korkularindan kaynaklanir. Onyargilariniz insanlari kategorize eder.
  Hata belki de sizin sandiginizda sakli.

  dusunceler kendime aittir.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  Cevap: Konulari Tekrarlayarak sempatizan elde ettigini sanma

  Emeğine sağlık,çok anlamlı bir yazı..
  özellikle ''Beyin yikama asilama alistirma yontemi belli seyleri tekrarlama icgudusu ile olusturulur.'' cümlesi...

Benzer Konular

 1. Bütün okulların imam hatip olması için şans yakaladık
  YukseLL Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 28-08-2012, 09:37 AM
 2. Imam Ebu Bekir ra
  mopsy Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-08-2010, 03:11 AM
 3. Imam Ali ra. Diyor ki!
  mopsy Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-05-2010, 04:56 PM
 4. çapkın imam
  gölaçiya Tarafından Günün Fıkrası Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 07-03-2010, 03:28 AM
 5. Köy enstitüleri ve imam hatip okulları (1)
  catpity Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-05-2009, 12:13 PM
Yukarı Çık