+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

İşletmeleri sigara korkusu sardı

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Serbest Kürsü Forumunda Bulunan İşletmeleri sigara korkusu sardı Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> İşletmeleri sigara korkusu sardı Geçen yıl yürürlüğe giren yasağa yeni yerler de dahil olacak Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Üye Numarası
  123219
  Mesaj
  2.148
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4904

  İşletmeleri sigara korkusu sardı

  İşletmeleri sigara korkusu sardı

  Geçen yıl yürürlüğe giren yasağa yeni yerler de dahil olacak

  Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı Prof. Dr. Elif Dağlı, 4207 sayılı kanun gereği 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren lokantalar, kahvehane, kafeterya ve birahanelerde sigara yasağının başlayacağını hatırlatarak, ''Bir 18 ay daha süre istemenin mantıklı bir gerekçesi olamaz'' dedi.

  Dağlı, yaptığı açıklamada, sağlıklı nesiller adına atılmış en önemli adımlardan biri olan genişletilmiş sigara yasaklarının yarın 1. yıl dönümü olduğunu hatırlattı.

  Kanunun, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en önemli halk sağlığı kanunlarından biri olduğunu, bu nedenle kanuna sahip çıkılarak uygulanmasının önemli olduğunu vurgulayan Dağlı, 5727 sayılı yasa ile kuvvetlendirilerek 19 Mayıs 2008 tarihinde yürürlüğe giren 4207 sayılı yasanın uygulanmasında lokantalar, kahvehane, kafeterya, birahaneler için 18 ay süre tanındığını hatırlattı.

  Dağlı, ''Kanun gereği 19 Temmuz 2009 tarihinden itibaren lokantalar, kahvehane, kafeterya, birahanelerde sigara yasağı başlayacaktır. Dünya nefesini tuttu bizi izliyor. Tamamen sigarasız 13. ülke olacağız. Halk sağlığı önderliği ile yola çıkmış ülkemizin geri adım atma olanağı yoktur. Yasakların başlaması için hazırlık süresi gerekmez. Bir 18 ay daha süre istemenin mantıklı bir gerekçesi olamaz. Kalan iki ay işletmeleri temizleme ve yasak yazılarını asmak için yeterli süredir'' dedi.

  Yasak işletmeleri zarar ettirmez
  İşletmelerin tütün ürünleri kullanılan ve kullanılmayan bölümler yapıp havalandırma taktırma süresi istediklerine işaret eden Dağlı, ''Kanun böyle bir ayrıma izin vermemektedir. Dolayısıyla böyle bir süreye de ihtiyaç yoktur. Yasayı durdurmaya çalışmak işletme çalışanının sağlığını hiçe saymaktır'' görüşünü dile getirdi.

  Dağlı, işletme karlılığı öne sürülerek, insanları hastalık ve ölüme sürüklemenin kabul edilemez olduğunu ve yasal yaptırım gerektirdiğini kaydetti.

  Havalandırma sistemlerinin tütün dumanını temizlemediğini, bu konuda birçok bilimsel çalışma yapıldığını ve bunun raporlarla belgelendiğini ifade eden Dağlı, sigara firmalarının işletmelere havalandırma sistemleri taktıracağının beyan edilmesinin, kanunu engellemek için yanıltıcı kampanyaların arkasında sigara endüstrisi olduğunu bir kez daha gösterdiğini vurguladı.

  Dağlı, Türkiye'nin 2004 yılında imzaladığı Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi gereği havalandırma sistemi koyarak sigara içilen yer ayırmanın uygun olmadığını dile getirdi.
  Sigara yasağının işletmeleri zarar ettirmeyeceğini, benzer kanunların çıktığı hiç bir ülkede de işletmelerin zarar etmediğini, sigara endüstrisinin ikram sektörünü yanlış verilerle korkuttuğunu savunan Dağlı, açıklamasında şunları kaydetti:

  ''Hastalığın ve ölümün devam etmesinden para kazanmayı istemek ahlak dışıdır. 4207 sayılı kanun, sigara içmeyenlerin kapalı alanlarda sağlığını korumak, ülkemizde yaşayan milyonlarca kronik akciğer hastası, astımlı, kalp hastası, hamile, yaşlı ve çocukların giremedikleri tütün dumanlı alanları ortadan kaldırarak ayrımcılığa son vermektedir. 4207 sayılı kanun, ülkemizde sigara içen 22 milyon kişinin bağımlılığından kurtulması, yılda sigaraya bağlı 100 bin ölümün, 90 bin akciğer kanserinin azalması için , gençlerin sigaraya başlamaması için bir fırsattır. İşletme karı kandırmacası ile en önemli halk sağlığı yasasının önüne çıkmak, hastalığı, ölümü devam ettirmeyi talep etmektir. Hastaların, çocukların, sigara içmeyen 50 milyon kişiyi gözardı etmektir.''

  En Son Haber Sitesi, Güncel Haberler, Son Dakika Haberleri

  Siz ne düşünüyorsunuz?

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130992
  Nerden
  KIZ KULESİNE KARŞI
  Mesaj
  1.413
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  34627

  Cevap: İşletmeleri sigara korkusu sardı

  Yasak işletmeleri zarar ettirmez
  İşletmelerin tütün ürünleri kullanılan ve kullanılmayan bölümler yapıp havalandırma taktırma süresi istediklerine işaret eden Dağlı, ''Kanun böyle bir ayrıma izin vermemektedir. Dolayısıyla böyle bir süreye de ihtiyaç yoktur. Yasayı durdurmaya çalışmak işletme çalışanının sağlığını hiçe saymaktır'' görüşünü dile getirdi.


  Bence bunun yapılması en uygunuydu..
  İşletmelerinin zarar etmeyeceği fikrine de katılmıyorum...
  Ben şahsen tavla atarken bir sigara yakamayacaksam gitmem o kafeye.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Üye Numarası
  129315
  Mesaj
  844
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2991

  Cevap: İşletmeleri sigara korkusu sardı

  Dünyada başlatıldığı iddia edilen bu sigaraya hayır çılgınlığının Restoranlara ve Birahanelere kadar vardırılmaları o işletmelerin kapanmasına neden olur.Yada Bile bile muhalefet ederler o zamanda bürokrat mamurlarımız yan gelirlerini arttırırlar.Hiç bir şey zorlamalarla halka kabul ettirilemez.Restoran ORDUEVİ değildir .Adam gidecek dünyanın parasını verecek Rakısını içip balığını yerken yada birasını içerken gayesi KARIN DOYURMAK değildir.Dertlerinden geçici bir sürede olsa uzaklaşıp rahatlayabilmektir.Ne ben nede birçok insan Meyhaneye gitmiş ;garson geliyor ve YASSAH HEMŞERİM!(Nede çok Milletçe severiz ama delmesinide daha çok severiz)diyor.Ya orada kavga çıkar ya Gelen müşteri geldiği gibi geri döner.Sonuç O birahane ve restoran kapanır.

  Nice bir dağdayı dehr ile berbat olalım
  Yürü zahit meyhaneye biraz abad olalım
  Serelim kuşeyi meyhaneye bir eski hasır
  Dest urup camı cemde gussadan azad olalım

  Kızını piri müganın sen alıp oğlunu ben
  Öyle bir din ulusu kafire damad olalım
  Hançeri tığı gazap ile gezelim ey RUHİ
  Kande bir var ise içmeyen ane cellat olalım

  Demekki Meyhanelerde Retoranlarda,(Birahaneler tümden gider)Meyhanelerde biraz abadda olunamayacak. Meyhanelerde sadece İş görüşmesi yemekleri yapılacak ve İnsanlar birbirlerini içirtip yumuşatmaya çalışarak kazıklamaya çalışacaklar.Baki selamlar.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Üye Numarası
  32642
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  47
  Mesaj
  1.940
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37780

  Cevap: İşletmeleri sigara korkusu sardı

  Kraldan Cok kralcilik, yasaklar ureterek ceza kesme bircok devletlerin para kazanma yontemi.
  Eskiden Sigaranin yayilmasi devletler politikasi idi. Tutunu uretiyorsunuz ama satacak kitle gerekiyordu. Kitle cok buyudu.
  simdi ise fiyatini yukselterek ve yasaklayarak daha az uretip daha cok satma maksadini tasiyor. Bunun icin bir bahane gerekir sagliga zararlidir.
  Dunya Tutun uretirken ve satarken biz de Tutun uretip cok reklam yaptik. Dunyanin en lezzetli tutunu bizde dedik. Binlerce yillik aliskanligimizi yok edemeyecegimizin farkina varip kolay uretilip Tekelde islenip pahali satilan bir urun.

  Ben sigara icmiyorum . ancak Bu iste Yunanistanin korkunc kazanci var. LM sigarasi avrupada encok yunanistanda uretiliyor En ucuz fiyat ise israil ASHDOD , Canakkale eksportunda LM kartonu (10 paketi: 6-7 dolar civaridir ve paketi 1TL ye gelmez havaalani ve kapikule gumrukleri ucuk fiyattir.)
  Avrupa topluluguna giricegiz diye Kralci olmanin manasi yok
  ,Bu kanun devletlerin kendi istegine kalmis bir secenek, Mecburiyet degil
  Yunanistan Sigara ureten bir ulke Bati virginia Tutununu isleyen(american Tobacco) ulke. Rusyanin Turkii cumhuriyetlerine kadar hakim. Siz boyle bir piyasayi -pazari nasil birakirsiniz.
  tekstili gecersek Ticarette de bizden ileri olduklarini kabul edecegim. Turk mallarini yunan mali yapip pazarliyorlar. Singapore 20.000km uzakta da ananas receli yunan malidir, yunanistanda ananas cikmaz.devlet politikasi budur.Ureticisine pazarlar bulur
  Oysa biz receli daha iyi yapariz. komsudan ticareti ogrenecegimize, halkimizi nasil somururuz. nasil ceza yazariz planlari mantiksiz.
  Ama gene de belki ise yarar
  bence uretici kaynaklar bulunmalii devlet politika gelistirmelidir. Bircok ulkeden daha iyi olabiliriz. Sadece finans kaynaklari ile oynayarak politika olmaz. Birseyler uretip kendi malimizin arkasinda durmaliyiz.

  Bugun ben biliyorum ki Guney kore Amerikan ve avrupa spor ayakkabisindan daha iyi taklit uretiyor,en sonunda patent verdiler ve sunu soylediler yahu sen bizden daha iyi yapiyorsun al sen uret bunu, yoksa bu kafayla bizi de gececeksin. Bizde 1 e 10 yapabiliriz
  calmadan uretin, kendi para kazanma kaynaklarinizi baltalamayin.

Benzer Konular

 1. Gelecek korkusu
  meridyen2 Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-08-2010, 04:38 PM
 2. Bi Can Sardı Beni Birde Canan ....
  ResuLL Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 18-04-2009, 12:39 AM
 3. Kudüs Yüklü bir hasret sardı beni
  RABİA Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 31-12-2008, 12:58 PM
 4. sınav korkusu
  carpediemcan Tarafından Temel Eğitimden Orta öğretime Geçiş Sınavı (TEOG) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 23-05-2008, 03:05 PM
 5. Sigara iç dedeni gör,sigara içme torununu gör
  kral57 Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 22-05-2008, 07:00 PM
Yukarı Çık