Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Sahte Kahramanlar

  "Asırlardır, belki dört - beş asırdır, içine hapsedildiğimiz mânevî bir zindan var... Son dört - beş asrın hesabını, her ân bu mânevî zindan rejimi bir kat daha ağırlaşmış olarak, böyle bir hapis haline irca edebiliriz. Asırlardır zindandayız!.. Neyin, hangi halin zindanıdır bu?.. Bir türlü hakikate ulaşamamanın, olamamanın, dünyanın en şaşaalı oluşundan sonra, o oluşun aşkını kaybetmenin, birtakım hayâllere kapılmanın, yapamamanın, edememenin, erişememenin, üstelik erişmekten alıkonulmanın muazzam zindanı... Bu hali bir köylü bile anlar. Evet, üç - dört asırdır, en kuvvetli karakteriyle 150 senedir, en bâriz ifadesiyle de 50 yıldır, kısaca ve topluca, Tanzimattan bugüne kadar, bir mânevî zindan içindeyiz. Sanki gözlerimizi çıkarmışlar, yerine, uydurma bir dünyanın çizgileri nakışlı, takma gözler takmışlar... Biz yalnız onları görmeye memuruz; dışarıyı göremeyiz, bu zindanın zarını yırtamayız. Her gün bu zarın üstüne bir zar daha çekilir ve biz böyle gideriz!
  Bu zindanı açmanın, bu zindanın kapısını aralamanın tek çaresi; bize onu hediye eden, bir külâh gibi giydiren, sahte kahramanları anlamaktır. Sahte kahramanı anlamak için de gerçek kahramanlar üzerinde bir fikir sahibi olmamız lâzım..."
  …………………
  "Gerçek kahramanlığı anlamak için insan ve cemiyete köklü bir anlayış, bir görüşle bakabilmek lâzım... Bu âlem, içinde yaşadığımız bu âlem, bizim tasavvuf görüşümüze eş olarak, birtakım zıtların ahengi içinde tek yolu tefrik edebilmenin imtihan çerçevesi... Bir çok zıtlar birbiriyle muharebe halinde; ışık karanlıkla, ulviyet süfliyetle, belâ saadetle, hastalık sıhhatle ve nihayet topyekûn yokluk, adem, varlıkla, vücutla... Göğü tarayan sayısız, yüzbinlerce projektör gibi insanoğlu yolunu arıyor fezada, yani mânevî âlemde... Hudutsuz arayış... Yolun tek olduğu hissi herkeste mevcut; o insanî bir bedahet; fakat hangisi?.. Bu ebedî arayıcılık içinde kahraman, bizi talib olduğumuz yola yaklaştırandır. Ondan verdiği haber nisbetinde kahraman..."
  ………………
  Şimdi; bu ölçülere göre kahraman, her sahada ve bütün hareket tecellilerinde üstün varlığa, üstün oluşa yol açan, kendisini ve cemiyetini aşan, insanı ve cemiyeti yoğuran ve nefslerini aşmaya davet eden, zamanı delen ve mekânı yırtan, hamle örneği üstün insan...
  Bir şiirimde, üçer heceli iki mısra var:
  "Gaye tek
  Ölmemek"


  NECİP FAZIL KISAKÜREK

  kaynak
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  Acemi Üye erılgaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2009
  Mesaj
  180
  Rep Gücü
  1047

  Cevap: Sahte Kahramanlar

  Rabiacım paylaşımın için teşekkürler.

Benzer Konular

 1. Kurtuluş savaşı yalanı ve sahte zaferleri ve sahte liderleri
  hacisaylan01 Tarafından Komplo Teorileri Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 04-02-2017, 12:16 AM
 2. Azizler,Dahiler,Kahramanlar.
  mopsy Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 22-03-2016, 04:01 PM
 3. Batan gemiler ve kahramanlar
  dogangunes Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-03-2010, 12:53 PM
 4. Sahte Yüzler
  Gül@y Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-04-2009, 11:30 PM
 5. Mitolojik kahramanlar(Yunan Mitolojisi)
  Go[rk]eM Tarafından Mitoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-01-2008, 02:14 PM
Yukarı Çık