1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 12

Uzmanlar Kürt Sorununu Çözdü

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisi Serbest Kürsü Forumunda Uzmanlar Kürt Sorununu Çözdü Konusununun içerigi kısaca ->> Uzmanlar KÜRT SORUNUNU çözdü Türkiye'nin önde gelen uzmanları Kürt sorununun çözümüne yönelik ilginç önerilerde bulundu İşte o öneriler: - Başbakan ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  2.148
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4906

  Uzmanlar Kürt Sorununu Çözdü

  Uzmanlar KÜRT SORUNUNU çözdü

  Türkiye'nin önde gelen uzmanları Kürt sorununun çözümüne yönelik ilginç önerilerde bulundu

  İşte o öneriler:
  - Başbakan DTP lideri Türk ile görüşsün.
  - Kürtçe yer isimleri iade edilsin.
  - Yasaklı ekim alanları tarıma açılsın.
  - Cezaevlerindeki görüşte Kürtçe yasağı kalksın.
  - Korucu alımı durdurulsun.
  - Kürt basını üzerindeki baskılar kalksın.
  - Üniversitelerde Kürt Enstitüleri kurulsun.
  - Üniversitelerde seçmeli Kürtçe dersi konulması
  - TRT Şeş'e yasal güvence getirilsin.
  - Seçimde Kürtçe siyasi propaganda yasağı kalksın.
  - Kürtçe vaaz serbest kalsın.
  - Öcalan'ın cezaevi koşulları iyileştirilsin.
  - Devlet tiyatrolarında Kürtçe oyun sergilensin.
  - Arıcıların güvenlik gerekçesiyle yer değiştirilmesinin engellenmesi durdurulsun
  - Dağlardaki 'milliyetçi sloganlar' silinsin.
  - Bölgeye Kürtçe bilen personel atansın.
  - 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi'ndeki işkenceler için devlet özür dilesin.
  - Operasyonlarda ölen PKK'lıların cenazeleri ailelerine verilsin.
  - Operasyonlara ara verilmesi, PKK'nın da mayınlı tuzaklar kurmaktan ve saldırılardan vazgeçmesi.
  - Bölgedeki mayınların temizlenmesine hız verilmesi.
  - Terör ve Terörle Mücadele'den doğan zararların karşılanması hakkındaki kanuna başvuru süresi uzatılsın.

  Küçük dev adımlar
  Türkiye'nin son 30 yılı, binlerce askerin şehit edilmesine, köylerin boşaltılmasına, sivil insanların katledilmesine, göçe, drama ve 20 bini aşkın PKK'lının öldürülmesine tanıklık etti. İktidara gelen her hükümet farklı yaklaşımlarla soruna çözüm aradıysa da geçen 30 yılda Kürt sorunu hep gündemin ilk sıralarında yer aldı.
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Prag'dan dönerken kendisini izleyen gazetecilere, “İster terör, ister Güneydoğu, ister Kürt meselesi deyin, bu, Türkiye'nin en önemli. O yüzden iyi şeylerin olacağına inanıyorum. Bir fırsat var, fırsatın kaçmaması lazım” dedi. Başbakan Erdoğan ise görüştüğü Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan'a süren çalışmalarla ilgili çeşitli işaretler verdi. Berkan, bunları dünkü köşesinde yazdı. Erdoğan'ın DTP'li Ahmet Türk'ün randevu talebine olumlu yanıt verebileceğini yazan Berkan, atılacak adımlar arasında Kürtçe köy isimlerinin geri verilmesi, özel televizyonlardan Kürtçe yayında süre sınırlamasının kaldırılması gibi unsurların bulunabileceğini aktardı.

  DTP: Önce diyalog
  Taraf, atılabilecek ilk adımların neler olabileceğini DTP ve AKP milletvekilleri ile eski siyasetçilere sordu. DTP Milletvekili Hasip Kaplan, öncelikle çatışmasızlık ortamının sağlanmasını isterken, Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ise ilk iş olarak Başbakan Erdoğan'ın DTP'nin görüşme talebine olumlu yanıt vermesini istedi. Kaplan ve Birdal, 'Anayasal reformu, dil ve kültür yasaklarının kaldırılması ve hakların güvenceye bağlanması. Bölgesel dengesizlikle ilgili sosyo-ekonomik ayrı bir proje. Eve dönüşlerin sağlanması, demokratik bir seçim sistemi ve siyasi partiler yasasının çıkarılması' talebini dile getirdi. Milletvekili Aysel Tuğluk ise Abdullah Öcalan'ın muhatap alınması gerektiğini savundu.

  AKP: PKK silah bırakmalı
  AKP Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt öncelikli olarak PKK'nın şartsız silah bırakması gerektiğini söyledi. Kurt'un önerileri şöyle: “Sivil, demokratik bir anayasa gerekir. İkincisi acilen örgütün kayıtsız şartsız silahlı hareketi bıraktığını ilan etmesi gerekiyor. DTP'nin sivil, demokratik, özgür irade gösteren bir parti olduğunu gösterip, bunu temellendirdiğini ve özgür iradesinde yetkin olduğunu ortaya koyması gerekir.”
  AKP Batman Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, sadece Kürtler üzerinden değil tüm etnisiteleri kapsayacak bir anayasal vatandaşlığın teminat altına alınmasını isterken, AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç ise şu önerilerde bulundu:
  “Dağdakilerden teröre bulaştırılmamış olanların mevcut yasaları kolaylıklar sağlayarak dönüşleri sağlanabilir. Bölgesel kalkınma için sosyo-ekonomik reformlar gerekiyor. Tarımı ortaya çıkarabilmek için sulama kanallarının yapılması lazım.”

  TESEV'den 'Yol Haritası'
  TESEV Demokratikleşme Programı'nın yürüttüğü Kürt Sorunu Projesi kapsamında, Aralık 2008'de yayımlanan “Kürt Sorununun Çözümüne Dair bir Yol Haritası: Bölgeden Hükümete Öneriler” raporunda özetle şunlara yer vermişti:

  - Ülke içi ve sınır ötesi bütün operasyonlar bir an önce durdurulmalıdır.

  - PKK militanlarının silahlarını bırakmasını teşvik edecek bir yasal düzenleme yapılmalıdır. Böylesi bir yasa hazırlanırken geçmişteki hatalar tekrar edilmemeli,

  - Anayasa ile Milli Eğitim Temel Kanunu değiştirilerek tüm eğitim kurumlarında Kürtçenin ikinci dil veya seçmeli dil olarak kullanılabilmesinin önü açılmalıdır.

  - Çocuk yoksulluğunun en önemli boyutu olan beslenme sorununu hafifletmek amacıyla okullarda en azından bir öğün ücretsiz sıcak yemek verilmelidir.

  - İlköğretim okullarında her hafta yapılan törenlerde okutulan ve “Türküm, doğruyum” diye başlayan ant kaldırılmalıdır.

  - Devlet, genel olarak topluma, özel olarak Kürt halkına yönelik en azından bir özür borcu olduğunu unutmamalıdır.

  - Tarafsız, bağımsız bir hakikatleri araştırma komisyonu oluşturulmalıdır.

  Aydınlar yol gösterdi

  Mehmet Altan (Akademisyen): Yerleşim birimlerine Kürtçe adları iade etmek gerekir. Genel affın başlatılması lazım. Anayasanın 66. maddesindeki 12 eylül vatandaşlık tanımını bir ırka dayandırmadan yapmak gerekir. Barajın düşürülmesi olabilir. Bir şekilde DTP'nin de Türkiye halkının iki buçuk milyonunun oyuyla gelen bir olup, buna karşı özenli davranmak olabilir. Kürtçe seçmeli ders olabilir her tarafta. Kürdoloji olabilir. Devletin, Kürt dilinin ve Kürt kültürünün önünü açacak pratik etkin önlemler geliştirmeli.

  Ali Bulaç (Yazar): 25 yıldır süren bir çatışma ortamı var. Sivil siyasetin tamamiyle insiyatif alması gerekir. Fakat bunu siyasiler tam olarak yapamıyorlar. PKK ve asker arasında insanlar sıkışıp kalıyorlar. Diylaog çok önemli. Geliştirilmesi lazım. Başbakan Ahmet Türk'ün elini sıkmıyor ve konuşmuyor. Meşru bir partinin lideri olarak görülmeli. Bir görevde aydınlara düşüyor. Kürt sorununa müdahil olan tarafların sorunu geniş bir yelpazede tartışılmalı.

  Ümit Fırat (Yazar): Hasan Cemal'in Murat Karayılan'la yaptığı röportajda yaptığı bazı açıklamalar var. Bu açıklamalara ilk olumlu cevabı da Gül'ün Hasan Cemal'i köşke davet etmesi ile gördük. Bunlar iyiye gidiş işaretleridir. Türkiye'de Kürt meselesinin çözümü konusunda söylenmemiş bir şey yok. Mesele bunların hayata geçireceği zeminlerin olmasıdır. PKK bu süreçte kendi örgütünü kontrol ettiğini ortaya koymalıdır.

  Mithat Sancar (Akademisyen): İlk önce cumhurbaşkanı, hükümetin ve genelkurmayın bir araya gelip PKK'nın silah bırakması için elverişli şartların bir ortaya koyması gerekir. Silah bırakma sürecine PKK'nın da doğrudan dahil edilmesi gerekir. Koruculuk sisteminin aşamalıda olsa bitirileceğine dair bir planında hazırlanması gerekir. Yerel radyo ve televizyonlarda Kürtçe üzerindeki baskıların kaldırılması gerekiyor.

  Murat Çelikkan (Yazar): Toplumsal uzlaşma ve barış için savaş, militarizm, biz ve ötekiler dilinden vazgeçilsin. Siyasiler, devlet görevlileri olmak üzere cumhurbaşkanı, genelkurmay başkanı, hükümet üyeleri başkanları barış, uzlaşma ve demokratik çözüm için komu oyunu hazırlamak adına sürekli açıklama yapsın. Böyle bir uzlaşmanın sağlanabilmesi için bir genel af konusunda ne yapılabileceği ciddi bir biçimde tartışılsın.

  Fuat Keyman (Akademisyen): Devletin inandırıcı olması için Kürt sorununun varlığını kimlik sorunu olarak gördüğünü ilan etmesi gerekiyor. Başbuğ'un bahsettiği dağdan indirme planının başlaması gerekiyor. İşsizlik ve yoksulluk, kimlik talepleri, anadil hakkı ve birinci sınıf vatandaşlık ile bölgede ki silahların susması sürecin normale dönmesi gibi sosyal adalet boyutlarının irdelenmesi gerekir. Bunun için bölgede ki aktörler devreye girmelidir. Erbil'deki benzeri bir konferansın Türkiye'de de yapılması bu anlamda önemlidir.

  Nevzat Çiçek (Gazeteci): PKK silahı bıraktığını teyit etmeli ve ordu operasyonları durdurmalı. Kürtçe'nin kullanımıyla ilgili yasaklar kaldırılmalı, Öcalan'ın durumu ile ilgili bir iyileştirme yapılmalı.

  En Son Haber Sitesi
  Konu güney tarafından (13-05-2009 Saat 11:22 AM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  güney
  Misafir..

  Cevap: Uzmanlar Kürt Sorununu Çözdü

  Bu soruna bir çok yeni öneri var...
  En son gelen öneri ise "Kosova açılımı"...
  Umarım laf olmaktan öteye gider ve bu sorun en uygun şekliyle son bulur...

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Cinsiyet
  Erkek
  Mesaj
  5.719
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67062

  Cevap: Uzmanlar Kürt Sorununu Çözdü

  Türkiye'nin önde gelen uzmanları Kürt sorununun çözümüne yönelik ilginç önerilerde bulundu

  İşte o öneriler:
  - Başbakan DTP lideri Türk ile görüşsün.
  - Kürtçe yer isimleri iade edilsin.
  - Yasaklı ekim alanları tarıma açılsın.
  - Cezaevlerindeki görüşte Kürtçe yasağı kalksın.
  - Korucu alımı durdurulsun.
  - Kürt basını üzerindeki baskılar kalksın.
  - Üniversitelerde Kürt Enstitüleri kurulsun.
  - Üniversitelerde seçmeli Kürtçe dersi konulması
  - TRT Şeş'e yasal güvence getirilsin.
  - Seçimde Kürtçe siyasi propaganda yasağı kalksın.
  - Kürtçe vaaz serbest kalsın.
  - Öcalan'ın cezaevi koşulları iyileştirilsin.
  - Devlet tiyatrolarında Kürtçe oyun sergilensin.
  - Arıcıların güvenlik gerekçesiyle yer değiştirilmesinin engellenmesi durdurulsun
  - Dağlardaki 'milliyetçi sloganlar' silinsin.
  - Bölgeye Kürtçe bilen personel atansın.
  - 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi'ndeki işkenceler için devlet özür dilesin.
  - Operasyonlarda ölen PKK'lıların cenazeleri ailelerine verilsin.
  - Operasyonlara ara verilmesi, PKK'nın da mayınlı tuzaklar kurmaktan ve saldırılardan vazgeçmesi.
  - Bölgedeki mayınların temizlenmesine hız verilmesi.
  - Terör ve Terörle Mücadele'den doğan zararların karşılanması hakkındaki kanuna başvuru süresi uzatılsın.
  Hiç de ilginç değil, gayet mantıklı ve makul...
  *
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye catpity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  FL,adana
  Mesaj
  650
  Rep Gücü
  10549

  Cevap: Uzmanlar Kürt Sorununu Çözdü

  kürt enstisüsü demişer :D ula türkiyede köy enstisüsüleri kapatıldı :P kürt enstisüsü mü açılacak :D

  pkk'nın mayınlı tuzaklar kurmaktan ve saldırılardan vazgeçmesi ne o sen pkk'nın sözcümüsün onların adına konuşuyon saçma bunndan 35-40 yıl önce neredeydi kürtler,neredeydi aleviler,neredeydi türk milliyetçileri şimdimi bunları istiyorlar

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Mustad'af - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  920
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8265

  Cevap: Uzmanlar Kürt Sorununu Çözdü

  Alıntı D€NiZ´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Uzmanlar KÜRT SORUNUNU çözdü

  Türkiye'nin önde gelen uzmanları Kürt sorununun çözümüne yönelik ilginç önerilerde bulundu

  İşte o öneriler:
  - Başbakan DTP lideri Türk ile görüşsün.
  - Kürtçe yer isimleri iade edilsin.
  - Yasaklı ekim alanları tarıma açılsın.
  - Cezaevlerindeki görüşte Kürtçe yasağı kalksın.
  - Korucu alımı durdurulsun.
  - Kürt basını üzerindeki baskılar kalksın.
  - Üniversitelerde Kürt Enstitüleri kurulsun.
  - Üniversitelerde seçmeli Kürtçe dersi konulması
  - TRT Şeş'e yasal güvence getirilsin.
  - Seçimde Kürtçe siyasi propaganda yasağı kalksın.
  - Kürtçe vaaz serbest kalsın.
  - Öcalan'ın cezaevi koşulları iyileştirilsin.
  - Devlet tiyatrolarında Kürtçe oyun sergilensin.
  - Arıcıların güvenlik gerekçesiyle yer değiştirilmesinin engellenmesi durdurulsun
  - Dağlardaki 'milliyetçi sloganlar' silinsin.
  - Bölgeye Kürtçe bilen personel atansın.
  - 12 Eylül döneminde Diyarbakır Cezaevi'ndeki işkenceler için devlet özür dilesin.
  - Operasyonlarda ölen PKK'lıların cenazeleri ailelerine verilsin.
  - Operasyonlara ara verilmesi, PKK'nın da mayınlı tuzaklar kurmaktan ve saldırılardan vazgeçmesi.
  - Bölgedeki mayınların temizlenmesine hız verilmesi.
  - Terör ve Terörle Mücadele'den doğan zararların karşılanması hakkındaki kanuna başvuru süresi uzatılsın.

  Küçük dev adımlar
  Türkiye'nin son 30 yılı, binlerce askerin şehit edilmesine, köylerin boşaltılmasına, sivil insanların katledilmesine, göçe, drama ve 20 bini aşkın PKK'lının öldürülmesine tanıklık etti. İktidara gelen her hükümet farklı yaklaşımlarla soruna çözüm aradıysa da geçen 30 yılda Kürt sorunu hep gündemin ilk sıralarında yer aldı.
  Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Prag'dan dönerken kendisini izleyen gazetecilere, “İster terör, ister Güneydoğu, ister Kürt meselesi deyin, bu, Türkiye'nin en önemli. O yüzden iyi şeylerin olacağına inanıyorum. Bir fırsat var, fırsatın kaçmaması lazım” dedi. Başbakan Erdoğan ise görüştüğü Radikal Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmet Berkan'a süren çalışmalarla ilgili çeşitli işaretler verdi. Berkan, bunları dünkü köşesinde yazdı. Erdoğan'ın DTP'li Ahmet Türk'ün randevu talebine olumlu yanıt verebileceğini yazan Berkan, atılacak adımlar arasında Kürtçe köy isimlerinin geri verilmesi, özel televizyonlardan Kürtçe yayında süre sınırlamasının kaldırılması gibi unsurların bulunabileceğini aktardı.

  DTP: Önce diyalog
  Taraf, atılabilecek ilk adımların neler olabileceğini DTP ve AKP milletvekilleri ile eski siyasetçilere sordu. DTP Milletvekili Hasip Kaplan, öncelikle çatışmasızlık ortamının sağlanmasını isterken, Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal ise ilk iş olarak Başbakan Erdoğan'ın DTP'nin görüşme talebine olumlu yanıt vermesini istedi. Kaplan ve Birdal, 'Anayasal reformu, dil ve kültür yasaklarının kaldırılması ve hakların güvenceye bağlanması. Bölgesel dengesizlikle ilgili sosyo-ekonomik ayrı bir proje. Eve dönüşlerin sağlanması, demokratik bir seçim sistemi ve siyasi partiler yasasının çıkarılması' talebini dile getirdi. Milletvekili Aysel Tuğluk ise Abdullah Öcalan'ın muhatap alınması gerektiğini savundu.

  AKP: PKK silah bırakmalı
  AKP Diyarbakır Milletvekili Abdurrahman Kurt öncelikli olarak PKK'nın şartsız silah bırakması gerektiğini söyledi. Kurt'un önerileri şöyle: “Sivil, demokratik bir anayasa gerekir. İkincisi acilen örgütün kayıtsız şartsız silahlı hareketi bıraktığını ilan etmesi gerekiyor. DTP'nin sivil, demokratik, özgür irade gösteren bir parti olduğunu gösterip, bunu temellendirdiğini ve özgür iradesinde yetkin olduğunu ortaya koyması gerekir.”
  AKP Batman Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, sadece Kürtler üzerinden değil tüm etnisiteleri kapsayacak bir anayasal vatandaşlığın teminat altına alınmasını isterken, AKP İstanbul Milletvekili Mehmet Domaç ise şu önerilerde bulundu:
  “Dağdakilerden teröre bulaştırılmamış olanların mevcut yasaları kolaylıklar sağlayarak dönüşleri sağlanabilir. Bölgesel kalkınma için sosyo-ekonomik reformlar gerekiyor. Tarımı ortaya çıkarabilmek için sulama kanallarının yapılması lazım.”

  TESEV'den 'Yol Haritası'
  TESEV Demokratikleşme Programı'nın yürüttüğü Kürt Sorunu Projesi kapsamında, Aralık 2008'de yayımlanan “Kürt Sorununun Çözümüne Dair bir Yol Haritası: Bölgeden Hükümete Öneriler” raporunda özetle şunlara yer vermişti:

  - Ülke içi ve sınır ötesi bütün operasyonlar bir an önce durdurulmalıdır.

  - PKK militanlarının silahlarını bırakmasını teşvik edecek bir yasal düzenleme yapılmalıdır. Böylesi bir yasa hazırlanırken geçmişteki hatalar tekrar edilmemeli,

  - Anayasa ile Milli Eğitim Temel Kanunu değiştirilerek tüm eğitim kurumlarında Kürtçenin ikinci dil veya seçmeli dil olarak kullanılabilmesinin önü açılmalıdır.

  - Çocuk yoksulluğunun en önemli boyutu olan beslenme sorununu hafifletmek amacıyla okullarda en azından bir öğün ücretsiz sıcak yemek verilmelidir.

  - İlköğretim okullarında her hafta yapılan törenlerde okutulan ve “Türküm, doğruyum” diye başlayan ant kaldırılmalıdır.

  - Devlet, genel olarak topluma, özel olarak Kürt halkına yönelik en azından bir özür borcu olduğunu unutmamalıdır.

  - Tarafsız, bağımsız bir hakikatleri araştırma komisyonu oluşturulmalıdır.

  Aydınlar yol gösterdi

  Mehmet Altan (Akademisyen): Yerleşim birimlerine Kürtçe adları iade etmek gerekir. Genel affın başlatılması lazım. Anayasanın 66. maddesindeki 12 eylül vatandaşlık tanımını bir ırka dayandırmadan yapmak gerekir. Barajın düşürülmesi olabilir. Bir şekilde DTP'nin de Türkiye halkının iki buçuk milyonunun oyuyla gelen bir olup, buna karşı özenli davranmak olabilir. Kürtçe seçmeli ders olabilir her tarafta. Kürdoloji olabilir. Devletin, Kürt dilinin ve Kürt kültürünün önünü açacak pratik etkin önlemler geliştirmeli.

  Ali Bulaç (Yazar): 25 yıldır süren bir çatışma ortamı var. Sivil siyasetin tamamiyle insiyatif alması gerekir. Fakat bunu siyasiler tam olarak yapamıyorlar. PKK ve asker arasında insanlar sıkışıp kalıyorlar. Diylaog çok önemli. Geliştirilmesi lazım. Başbakan Ahmet Türk'ün elini sıkmıyor ve konuşmuyor. Meşru bir partinin lideri olarak görülmeli. Bir görevde aydınlara düşüyor. Kürt sorununa müdahil olan tarafların sorunu geniş bir yelpazede tartışılmalı.

  Ümit Fırat (Yazar): Hasan Cemal'in Murat Karayılan'la yaptığı röportajda yaptığı bazı açıklamalar var. Bu açıklamalara ilk olumlu cevabı da Gül'ün Hasan Cemal'i köşke davet etmesi ile gördük. Bunlar iyiye gidiş işaretleridir. Türkiye'de Kürt meselesinin çözümü konusunda söylenmemiş bir şey yok. Mesele bunların hayata geçireceği zeminlerin olmasıdır. PKK bu süreçte kendi örgütünü kontrol ettiğini ortaya koymalıdır.

  Mithat Sancar (Akademisyen): İlk önce cumhurbaşkanı, hükümetin ve genelkurmayın bir araya gelip PKK'nın silah bırakması için elverişli şartların bir ortaya koyması gerekir. Silah bırakma sürecine PKK'nın da doğrudan dahil edilmesi gerekir. Koruculuk sisteminin aşamalıda olsa bitirileceğine dair bir planında hazırlanması gerekir. Yerel radyo ve televizyonlarda Kürtçe üzerindeki baskıların kaldırılması gerekiyor.

  Murat Çelikkan (Yazar): Toplumsal uzlaşma ve barış için savaş, militarizm, biz ve ötekiler dilinden vazgeçilsin. Siyasiler, devlet görevlileri olmak üzere cumhurbaşkanı, genelkurmay başkanı, hükümet üyeleri başkanları barış, uzlaşma ve demokratik çözüm için komu oyunu hazırlamak adına sürekli açıklama yapsın. Böyle bir uzlaşmanın sağlanabilmesi için bir genel af konusunda ne yapılabileceği ciddi bir biçimde tartışılsın.

  Fuat Keyman (Akademisyen): Devletin inandırıcı olması için Kürt sorununun varlığını kimlik sorunu olarak gördüğünü ilan etmesi gerekiyor. Başbuğ'un bahsettiği dağdan indirme planının başlaması gerekiyor. İşsizlik ve yoksulluk, kimlik talepleri, anadil hakkı ve birinci sınıf vatandaşlık ile bölgede ki silahların susması sürecin normale dönmesi gibi sosyal adalet boyutlarının irdelenmesi gerekir. Bunun için bölgede ki aktörler devreye girmelidir. Erbil'deki benzeri bir konferansın Türkiye'de de yapılması bu anlamda önemlidir.

  Nevzat Çiçek (Gazeteci): PKK silahı bıraktığını teyit etmeli ve ordu operasyonları durdurmalı. Kürtçe'nin kullanımıyla ilgili yasaklar kaldırılmalı, Öcalan'ın durumu ile ilgili bir iyileştirme yapılmalı.

  En Son Haber Sitesi
  Ülkedeki huzur için güzel gelişmeler bunlar.
  Kan ve gözyaşı dursun biraz önce.
  Bu ateşin düşmediği yürek kalmadı,
  Kollarımda tutuk demir halkalar!

 6. #6
  güney
  Misafir..

  Cevap: Uzmanlar Kürt Sorununu Çözdü

  Bazı aklıeveller "kürt" sorununa sanki dün oluşmuş gibi yaklaşmasınlar ..."neredeydiler" diyerek..
  Tarihler boyu devam eden ve son yıllarda iyice doruğa çıkan bu durum artık çözüme ulaşmalı,yanlız yapılan anlaşmalar ve verilen sözler yani ABD nin dayatmasıyla yapılan işlerde "biz yaptık bakın biz demokrasiden yanayız" şeklinde sunulmasın bize..
  Bu iş artık çözülmek zorunda ...belkide zana nın dediği gibi "federasyon" olma durumu yakın gibi...yada başka bir yol....umarım dökülen kanlar son bulur

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  Cevap: Uzmanlar Kürt Sorununu Çözdü

  Kürt sorunu nedir arkadaşlar?ne gibi sorunları var ?

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye catpity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  FL,adana
  Mesaj
  650
  Rep Gücü
  10549

  Cevap: Uzmanlar Kürt Sorununu Çözdü

  bazıları solcu olacam diye milli bütünlüğü hiçe sayıyor ne olursa olsun milli bütünlüğün bozulmaması lazım
  bakıyoruz bugün dtp,pkk kimse k.bakmasın kimin çakallığın yapıyor türkiyede abd ve emperyalizm ve büyük ortadoğu projesinde konuşuyorlar

  tarih boyu devam kürt sorunu yoktur son 2-3 yıldan beri dillere dolandırıldı kürt sorunu,alevi sorunu onun sorunu bunun sorunu bunlar bilerek yapılan oyunlardır. bazıları solculukla bölücülüğü karıştırıyor.
  tarihte kaç tane kürt devleti vardır yoktur sadece beylikleri vardır beyliklerde devlet değildir.

  sscb'nin dağılmasına bakıyoruz güney hocam :P nedir güney doğuda ayrılmak isteyen topluluklar batıda ayrılmak isteyen topluluklar aynısı şu an türkiye üzerinde uygulanmaya başlandı ve toplumu travmaya alıştırmaya çalışıyorlar bir daha bana cevap verirken işçi partisi,dev-yol vb. örgütlerin ağzından konuşmayın :D

  Deniz GEZMİŞ'in meşhur sözü ile bu konuya nokta koyuyorum
  Ben Amerikan emperyalizmine, Sovyet revizyonizmine, Romen soytarılığına, Bulgar dalkavukluğuna karşı bir Türk devrimcisiyim.

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755

  Cevap: Uzmanlar Kürt Sorununu Çözdü

  Ülkemizde kürt sorunumu var?pkk sorunumu?
  bunu ayrıştırmak çok önemli diye düşünüyorum..
  Çünkü pkk başka, kürt sorunu başkadır. Pkk’yı Kürt sorunu gibi ortaya atmak, açıkça olmasa bile terörü desteklemek anlamı taşır. Bu düşünceden (pkk’yı, terörü desteklemek)vazgeçmediği sürece DTP’nin halk tarafından itibar görmesi mümkün değildir.Şimdi oturup düşünmelidir DTP yetkilileri, biz bu ülkenin kalkınması için Kürtleri mi desteklemeliyiz, ülkeyi bir bütün olarak mı düşünmeliyiz? Yoksa sınıf ayırımı, ırki ayırım ve Kürt kimliği altında pkk’yı mı? ne zaman Kürt meselesi ortaya atılsa hemen pkk’ya işi getirmek, işin içinde kötü niyet olduğu anlamı taşır. Böylesine bir handikap, böylesine bir açmazın içine girmek; esasında ülkenin önüne taş koymak demektir. meseleleri çözümsüzlüğe sevk etmek demektir.Ne zaman Kürtlerin özgürlükleri kısıtlandı?

  Ne zaman onların vatandaş olma hakları ellerinden alındı? Bakın devlet Kürtçe televizyon kanalı bile açtı. Buradan Kürt vatandaşlarımızın dertleri, meseleleri açıkça, rahatça konuşulacak ve de konuşuluyor. Kürt meselesi var diyerek ortaya çıkmak, Güney Doğu Anadolu’da bir Kürt devleti düşünmek, esasında İsrail’in yıllarca hayal ettiği bir meseleyi ele almak ve İsrail’in ekmeğine yağ sürmektir.

 10. #10
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye catpity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  FL,adana
  Mesaj
  650
  Rep Gücü
  10549

  Cevap: Uzmanlar Kürt Sorununu Çözdü

  35-40 yıl önce kürt sorunu yoktu :)
  pkk adlı örgüt oluşturulduktan sonra özellikle apo'nun örgüt başına geçmesinden sonra pkk=kürt sorunu olmuştur
  70de 80de yan yana mücadele etmiş insanları bugün birbirleriyle konuşmuyor.

1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Kürt sorununu anlamak için bu mektubu dikkatlice okuyun..
  YukseLL Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-01-2011, 01:54 AM
 2. Çok yönlü uzmanlar: Koalalar
  meridyen2 Tarafından Yabani ve evcil hayvanlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-08-2010, 01:30 PM
 3. Karne heyecanı yaklaşıyor.Uzmanlar aileleri uyarıyor.
  İnci Tarafından Çocuk Sağlığı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-01-2010, 11:54 PM
 4. Kanserin Şifresini Bu Bitkilerle Çözdü
  sibelalemdar Tarafından Alternatif Tıp Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 06-01-2009, 10:00 PM
 5. HTML Sitemde Türkçe Karakter Sorununu Nasıl Çözebilirim..
  handsome_89_53 Tarafından Web Tasarım ve Google Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 05-11-2007, 04:49 PM
Yukarı Çık