Deniz Gezmiş ve arkadaşları Hüseyin İnan ile Yusuf Aslan idam edilişlerinin 37’nci yıldönümünde mezarları başında anıldı.

Ankara Karşıyaka Mezarlığı'ndaki anma törenine Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın avukatı Halit Çelenk ile birçok sivil toplum örgütü üyesi ve yaklaşık 1500 kişi katıldı. Anma törenine katılanlar Deniz Gezmiş ile arkadaşlarının mezarına çiçekler ile yaktıkları sigaraları bırakıp, mum yaktı. Burada çeşitli pankartlar açan katılımcılar, sloganlar attı.

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan'ın avukatı Halit Çelenk, 37 yıl önceki idamların Anayasa ve yasalara aykırı yapıldığını idam kararının ‘işlenen suç’ değil ‘sahip olunan düşünce’ nedeniyle verildiğini belirterek, şöyle dedi:

“Gezmiş, Aslan ve İnan'ın eylemlerinden değil, düşünce ve dünya görüşlerinden ötürü idam edildi. Denizler'in işledikleri suçlardan değil ama düşüncelerinden dolayı idam edildikleri apaçık ortada.”

Deniz Gezmiş ve arkadaşlarına verilen ilk kararda idam cezasının bulunmadığını kaydeden Çelenk ancak, Askeri Yargıtay Başsavcılığı'nın bu kararı bozarak idam cezası istediğini ve böylelikle idam kararının çıktığını savundu. İnfazlardan önce Deniz Gezmiş'in kendisine “Ağabey, o gece bizi yalnız bırakmayın, yanımızda olun, yanınıza bir arkadaş daha alırsanız iyi olur. Bizim tanığımız olun, bizlerin korkmadan nasıl büyük bir yüreklilikle sehpaya gideceğimizi görün. İleride kimi karanlık güçlerin yazabileceği yalan yanlış şeyleri yanıtlar ve düzeltirsiniz” dediğini belirten Çelenk, şöyle devam etti:

“Deniz bu sözleri o kadar içten, o kadar yürekten söylemişti ki bugün hala kulağımdadır. Avukat Mükerrem Erdoğan'la o gece infazlarda bulunduk. 37 yıldan beri her 6 Mayıs'ta bu sözlere uyarak mezarları başında konuşmalar yaptım. Onların o kararlı ve cesurca ölüme gidişlerini karalamak, o olağanüstü direnişlerine gölge düşürmek isteyen tüm ‘karanlık güçlere’ karşı, tanıklık ettiğim gerçeği anlatarak mücadele ettim.”

hürriyet

--------Yeni Postalandı 12:05 AM ---------- Önce gonderilen mesaj at 12:04 AM ----------

Aylardan mayısdı koptu fırtına
Ölüm acı gelmedi asla canlarına
Yağlı ilmeği takarak boyunlarına
Soldu dar ağacında üç fidan

Deniz Yusuf ve de Hüseyin
Türküsüydü kutlu bir dileğin
Kanadını kırmamışken sineğin
Uçtu dar ağacında üç fidan

Suçluydu sanki onların her biri
Suçları ise görmekti geleceği
Bir tek halktı tüm dertleri
Dondu dar ağacında üç fidan

Gönül verdimi birkez insan
Bilinir asla dönülmez yoldan
Kaçmak olmaz mutlak sondan
Asıldı dar ağacında üç Fidan

Bağımsız Türkiye diyerek
Ölüme yürüdüler bilerek
Umutları yüreğimize ekerek
Açtı dar ağacında üç fidan

Düşünceye vurulamaz pranga
Kork geliyoruz dalga dalga
Öldürmekle bitmez bu kavga
Kesildi dar ağacında üç fidan

Özgürlük uğruna can verenler
Özü sözü bir o genç yiğitler
Elbet bir gün ödenir bedeller
Boy verdi dar ağacında üc fidan


Hakan Aydın