Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Kıdemli Üye Mustad'af - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  920
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8265

  Kanlı 1 mayıs'ın gerçek yüzü ne?

  KANLI 1 MAYIS 1977

  “1 Mayıs 1977’de Taksim’de Düzenlenen Mitingde, Maocularla Moskovacılar Çatıştı: 34 Ölü, Yüzlerce Yaralı.” O olayların spot cümlesi buydu.

  Peki olay nedir? Nasıl olmuştur.

  Kanlı 1 Mayıs 1977’nin tohumları, 1976, 1 Mayıs’ında atıldı. 1967’de kurulan DİSK’e, TKP çizgisindeki Moskovacılar hakimdi. DİSK’in başında Moskovacı Kemal Türkler vardı. 1976’daki kutlamalara, solun bütün fraksiyonları birbirlerine güçlerini gösterebilmek için, olanca güçleriyle katılmışlardı. Burada birbirlerini sloganlarla dövmeye çalışmış, fiili bir çatışma içerisine girmemişlerdi. Ama bu çıkacak olaylarında fitilini ateşlemişti.

  1977’nin Nisan ayıyla birlikte başlayan hazırlıklar, bir taraftan da hedefine 1.MC. hükümetini koymuştu. Özellikle DİSK’e hakim olan TKP çizgisi, CHP’yi destekleme kararı almış, bunun karşılığında da, CHP bütün gücüyle mitinge destek verme çabasına girmişti. DİSK, “Maocu Bozkurtlar” dediği grubu alana almayacağını önceden ilan etti. Bu arada TKP, TİP, TSİP, TEP gibi partilerle beraber, diğer bütün sol yapılanmalarda burada varlıklarını gösterebilmenin yarışı içerisine girmişlerdi. Maoculardan Aydınlık Grubu dışındaki Halkın Birliği, Halkın Yolu ve Halkın Kurtuluşu örgütleri her şeye rağmen Taksim’de olacaklarını açıkladılar. Aydınlıkçı Maocular, bu üç Maocu Grubu “Üçlü Oportünistler” diye suçladı.

  Bu arada 1 Mayıs hazırlık döneminde, afiş asarken birbirlerini kurşunlamalar, adam öldürmeler yaşanıyordu. Mesela Halkın Kurtuluşu, iki taraftarının öldürülmesini “Sosyal Faşist” dediği İGD’lilerden biliyor; DİSK bürolarına, Maocu denilen grupların çeşitli saldırıları oluyor, ve birçok yerde afiş asma yüzünden silahlı, sopalı çatışmalar yaşanıyor, birbirlerine karşı tehdit bildirileri yayınlıyorlardı.  Ve 1 Mayıs 1977

  Sabah erkenden, DİSK öncülüğündeki Moskovacı gruplar Beşiktaş’ta toplanırken Maocu gruplar da Saraçhane’de toplanmaya başladılar. Beşiktaş’taki grup Taksim’e geldi. Maocu grupsa, saat 17.00’ye kadar Saraçhane’de kendi eylemini yaptı. Ancak yaptıkları değerlendirmede Taksim’e gitmediklerinde Moskovacılara ödün vermiş olacaklarını, bunu da sempatizanlarına izah edemeyeceklerini söyleyerek, Taksim’e doğru yola çıktılar. Saat 18.00’e doğru Taksim’e geldiler. Miting meydanına girmeleri DİSK görevlilerince engellenmeye çalışıldı. Göğüs göğse çatışmalar oldu. Çatışma alanında Kurtuluş ve Dev-Gençli gruplar vardı. Bu nedenle de Saraçhane’den gelen gruplar, daha çok onların meydan’a girmesine engel olmaya çalışan bu iki grupla çatıştı. Mitingde DİSK Başkanı Kemal Türkler’in konuşmasının sonuna doğru, Sular İdaresi’nin duvarından kalabalığa doğru ateş açıldı. Bir anda alan karıştı. Koşanlar, kaçışanlar, düşenler, ezilenler, bağıranlar. Hülasa tam bir kıyamet sahnesi. sonuçta çoğu ezilerek 8’i kadın, 26’sı erkek 34 ölü yüzlerce yaralı. Ölenlerin 5’i kurşun yarasıyla, birisi kafası kırıldığı için 28 tanesi de ezilerek ölüyor.  KANLI KATLİAMI KİMLER GERÇEKLEŞTİRDİ?

  Solcu gruplara göre:

  DİSK ve diğer Moskova yanlısı gruplar: “1 Mayıs olayının sorumlusu Maoculardır.”

  Maocu gruplar: “Sovyet sosyal emperyalizminin uşağı DİSK ve TKP’li sosyal faşistlerdir.”

  Devrimci Yol: Maocu bozkurt ve Sovyetçi sosyal faşist grupların alet olmasıyla olayları gerçekleştiren CIA, MİT, Kontrgerilla gibi gizli güçlerdir.

  İGD: 1 Mayıs’ın sorumlusu Maocu faşistlerdir.

  TSİP yayın organı kitle: Maocu gurkalar

  İlerici Kadınlar Derneği: CIA güdümlü ajanlar, Maocu Bozkurtlar.

  Halkın Kurtuluşu: Katliam ortamı, DİSK’li sendika ağaları ve onların paralelindeki TÖB-DER, İKD, İGD, TİP, TSİP, TKP gibi sosyal faşistlerce hazırlandı.

  Halkın Birliği: Olay sosyal faşistlerin tertibidir.  Medya nasıl değerlendirdi:

  Hürriyet: Mayıs katliamı:34 Ölü. Taksim’e gelen aşırı solcular, kalabalığa ateş açtı.

  Milliyet: Taksim’de kanlı miting. Olaylara Disk mitingine sızmak isteyen Maocu bir grubun ateş açması neden oldu.

  Cumhuriyet: 1 Mayıs kanlı bitti: 33 ölü.

  Tercüman: Maocular DİSK’in İstanbul’da yaptığı mitingi bastı: 34 Ölü var.

  Politika: Kalabalığa kışkırtıcı ajanlar ateş açtı. Mayıs töreni saldırıya uğradı: 35 ölü.

  Son Havadis: Kızıllar kudurdu: Maocularla Leninciler arasındaki savaşta 38 kişi öldü.

  Hergün: Lenincilerle Maocular çatıştı: Solcular 40 işçiyi katletti.

  Milli Gazete: DİSK’in Taksim Mitingi kana bulandı: 40 ölü.

  Günaydın: Maocu vatan hainleri işçi mitingini kana buladı: 39 Ölü var.  Biz ne diyoruz: Öncelikle şunu belirtelim ki 1 Mayıs 1977’nin anlatıldığı bölümde kullanılan arkaik kavramlar bize ait değildir. Bu kavramlar o gün, sol örgütlerin birbirini yok etmek için, silah yerine kullandıkları kavramlardır.

  O gün çatışmacı gruplar içerisinde olanların bir kısmı, bugün Ergenekon davasından tutuklu bulunmaktalar.

  Özellikle Son yıllarda kanlı 1 Mayıs’ın bir tertip olduğu söylenmektedir. Bizce de olayların akışı bir tertibin varlığını göstermektedir. Olayı deri derin tahlil etmek gerekmiyor ancak şunu bilelim ki kurşunla öldürülen 5 kişiden 4 tanesi tek kurşunla ve nişan alınarak arkalarından vurulmuşlar. Daha bir çok ayrıntı tertibin varlığını ortaya koyuyor; ancak şurası da bir gerçek ki, yukarı da ismi geçen örgütlerin tamamı, farklı zaman ve zeminlerde de birbirlerini öldürmüşlerdir. Bu nedenle 1 Mayıs 1977’ye bir tertip deniliyorsa, ki deniliyor. ve bizimde kanaatimiz aynı yöndedir. Olay bir tertiptir. Olay bir tertip olduğunda, olayın aktörlerinin tertibin bir parçası olmadığını söylemek ne kadar mümkündür. O gün, bu olayları körükleyen, bir birlerini “Maocu bozkurt”lukla ya da “ sosyal faşist”likle suçlayıp, birbirlerine kuşun sıkanların büyük bir bölümü, bugün de farklı olayların aktörleri olarak, tertiplerini sürdürmekte ve toplumu ifsat etmeye devam etmektedirler.

  Şunu açıklıkla görmek gerekir ki, Türk solu incelenmedikçe, Türkiye’de terörü ve derin yapılanmaları anlamak mümkün olmayacaktır. 27 Mayıs süreci de, 12 Mart muhtırası da, 12 Eylül’ü doğuran süreç de bizi bu yargıya taşımaktadır. İsmet Özel “Türkiye’de sol oluşmaz, oluşturulur” diyor. Bu cümlenin anlam bulması için İştirakçi Hilmi, Şefik Hüsnü’den Doğu Perinçek’e kadar Türk solu üzerine bir araştırmanın yapılması gerekir. Burası bahs-i diğerdir.  Sonuç olarak; 1 Mayıs, bir ideolojin sopa olarak kullandığı gerginliğin, çatışmaların, terörün bir zemini olmaktan kurtarılarak; işçinin sıkıntılarının dillendirildiği, sevincinin ve eğlencesinin paylaşıldığı bir gün haline getirilmelidir.

  --------Yeni Postalandı 10:44 AM ---------- Önce gonderilen mesaj at 10:42 AM ----------

  Hemen her kesimin üzerine bastığı bir nokta var,
  Bu olaylar birer tertipti.
  Bugün benzer tertibin gerçekleşememesinin yarattığı bir ezikliğin,geçmişin tertipçileri ve onların bugünkü uzantılarınca çok acı bir şekilde yaşandığını söyleyebiliriz.
  Polisin sert tedbirlerini öne çıkararak,mazlum rolüne soyunma ve kendine taraf bulma faaliyeti de son hızla yürütülmeye devam etmekte.
  Dünkü 1 mayıs taksim mitinginden benim gözüme takılan,atatürk anıtının üzerine muzaffer bir komutan edasıyla çıkıp,partizan bayrağını asan gencin görüntüsüydü.
  Kime karşı hangi zaferi kazandığını bile idrak edemediğini anlayamayacak nice tertipçi ise,sanıyorum amaçlarına ulaşamamanın saldırganlığı içerisindedirler.
  Sonuç olarak bize de,Tüm olanlara rağmen sağduyulu davranan tüm tarafları kutlamak düşüyor .


  Eğitimciler birliği sendikası
  Konu Gül@y tarafından (02-05-2009 Saat 12:41 PM ) değiştirilmiştir.
  Kollarımda tutuk demir halkalar!

 2. #2
  güney
  Misafir..

  Cevap: Kanlı 1 mayıs'ın gerçek yüzü ne?

  Bu yazı size mi ait?

  Değilse kaynağınız nedir?

 3. #3
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Rep Gücü
  2992

  Cevap: Kanlı 1 mayıs'ın gerçek yüzü ne?

  O devirlerdin bir genci olarak şimdi gayet iyi hatırlıyorum. Tamam Olay pravokasyonduda. Harika bir provakasyondu.Çünkü çevreme baktığımda gayet kuvvetli bi konumda olan sol fraksiyonlara ayrılmıştı. Ve Bu ayrılmaların başında Provakasyon olsa dahi tabana O kadar bir inandırıcı şekilde inmiştiki.Sosyal faşist(Moskovacılar) Devrimci gençlik,Devrimci yol ve Maocu bozkurtlar Halkın yolu, örgütlerine mensup olan gençlik o kadar imanla birbirlerini yiyorlardıki. Sokaklarda mahallelerde hemen hemen hergün silahlı çatışma sürüyordu.
  Militarist maşlar:
  Ey Devrimci
  Al silahı
  Tak beline
  Emperyalizmeeee karşı
  Annem beni büyüttü bu vatana yolladı marşının değişik bir makamda versiyonu.Ama bunları gördüğümüzde o devirlerde ürküyorduk. Haki parkalı karanlık ve nefret bakışlı pis bıyıklı sakallı bir yığın Memeli .Aslında 1977 Taksim mitingi için provakasyona dahi lüzum yoktu. Provakasyon başta çoktan yapılmış vede gaye güzel bir şekilde tutmuştu.Ama iş sağlama alındı o da tuttu.3 yıl sonrada 1980 darbesi. Ve hepsi tek tek bir gecede yakalandılar.Ya bu gün neler oluyor?Fotoğraflar,görüntüler ortada o yılların küçük bir minyatürü.Eeeee nede olsa Artık Kızıl Çin vede SSCB yok. Ama buna rağmen bu dinolar hala daha bütün olumsuzluklara rağmen orantı olarak gayet iyiler. Ve kuyruk darbeleri harika.Kick boksörlere taş çıkartırcasına Bir havaya zıplayışta tekmesini nede güzel çakıyordu dino! Üzmeyinnn vede yormayın bu çocukları verin bellerine makinalarınıda tamamdır.Ne o İşçi hakları? ne o EMEK?Bumudur şimdi? Sermaye emeği sömürüyor o yüzden yapıyoruz!?Gözdağı veriyoz kopmradorlara.Hayır efendim bu bir çözüm değildir.Çözüm kendini geliştirip vasıflı hale getirebilmektir.Dünyada gelişen teknolojiyi takip edebilmektir.Kurulan Okullara Vayyy bu "Özel okul İstemezük!" diye kuyruk darbeleri atmakla ,Ondan sonrada Üretim adına bol bol Sosyal tahsillere dayalı Yüksek Okullar Devlete açtırıp Buralardan yarının İşsizler ordusunun genç kurmaylarını çıkarmakla Bu fakir Emekçiyi değil kurtarmak aksine onu Emekçiliktende çıkarıp İşsizler ordusunun bir neferi yaptığınızda yarın O sendikalar kayıt yapacak adam dahi bulamazlar.Çünkü ÜRETİME YÖNELİK SERMAYEYİ YOK EDİYORLAR.Yerine Bambaşka kirli işlere yatırım yapan sermeye gelip onu tamamlıyor!İşsiz hayatından umudunu kesmiş insanları örgütleyemezsiniz işte.VE GÖRDÜĞÜM ŞU:GENE EMEK ANAMIZ SUİSTİMAL EDİLDİ,BALTALANADI.Gözünü öpeyim derken gözü çıkarıldı. Ve Halk olarak KORKUYORUZ KARDEŞİM BU 1 MAYISTAN .Selamlar.

Benzer Konular

 1. Osmanlı Hareminin Gerçek Yüzü
  kull Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 24-07-2009, 09:53 AM
 2. Mason Cemalettin Efgani'nin Gerçek Yüzü
  bziya Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-06-2009, 12:00 AM
 3. Kanlı 1 Mayıs
  simqe Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 29-04-2009, 02:45 PM
 4. Ruhçuluğun gerçek yüzü
  Emre1974tr Tarafından Diger Dinler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-03-2008, 05:15 AM
 5. ABD'nin gerçek yüzü..!!!
  securıty57 Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-03-2007, 11:55 PM
Yukarı Çık