Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Osmanlı Hayalleri

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Serbest Kürsü Forumunda Bulunan Osmanlı Hayalleri Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Osmanlı hayalleri Osmanlı bu ara pek moda, en gözde Osmanlılardan biri de Kanuni. Osmanlı dediğiniz imparatorluğun günahlarını da sevaplarıyla yüklenmeye

 1. #1
  Eftelya
  Misafir..

  Osmanlı Hayalleri

  Osmanlı hayalleri

  Osmanlı bu ara pek moda, en gözde Osmanlılardan biri de Kanuni.

  Osmanlı dediğiniz imparatorluğun günahlarını da sevaplarıyla yüklenmeye hazır mısınız?


  Dünyanın bir ucundan Türkiye'deki tartışmaları izlerken son aylarda yolu buralara düşen liberal çevrelerden hep aynı cümleleri duyar olduk. "Biz şeriat istemiyoruz. Osmanlı'yı istiyoruz." Pardon? Kim kimi kandırıyor? Bu "Osmanlı" argümanını acaba kim yayıyor ortalığa?
  Aylardır bir neo-Osmanlıcılıktır gidiyor. Sanırsınız Osmanlı dünyanın en mükemmel, en eli temiz, en adil imparatorluğuydu. Başbakan, "Bill Gates Microsoft'u 25 yaşında kurduysa, Fatih de İstanbul'u 29 yaşında fethetti" demek gibi tek kelimeyle "acayip" bir benzetmeye gidebiliyor. Kuşadası'nda bir dernek toplantısında konuşan bir genç adam "İnşallah yakın zamanda Osmanlı Devleti olacağız" diyor. Bir cemaat yıllarca yüzüne bakmadığı, kadın oldukları ve Atatürk'e saygı duydukları için ellerini sıkmaya utandığı Osmanoğlu ailesinin yaşayan kadın fertlerine ödül vererek kendini affettirmeye çalışıyor. Hayırdır?
  Sevgili İlber Ortaylı varken bize buralardan susup oturmak düşer ama Türkiye Cumhuriyeti'ni kuranları "tu kaka" yapıp "Ah Osmanlı vah Osmanlı" diye ağlananlara hatırlatalım. Dünyanın yarısını yönettiği dönemde Osmanlı neredeyse Müslümanlıkla alakası bile olmayan bir imparatorluktu. Bizans geleneği üzerine çok kuvvetli bir devlet inşa etmişti. Şeriat kurallarının böylesine dev bir coğrafyayı yönetmeye yetmeyeceğini bilen Kanuni, ABD'de Anayasa Hukuku derslerinde anlatılan paralel ama farklı yasaları ("canon" kelimesi İbni Sina ve Muhteşem Süleymanla birlikte anılır bu ülkede) çıkartma ihtiyacı duydu. Eşi Hıristiyandı ve tekeşliydi. Ülkenin kilit noktalarında Ermeniler, Yahudiler, Sırplar görev yaparlardı. En iyi ilişkileri olan ülkeler bazılarının haftasonu tatillerini geçirdiği Körfez ülkeleri değil, ticaretin doruğundaki Venedik, İspanya'ya kafa tutan İngiltere'ydi. Osmanlı en yüksek döneminde tam anlamıyla "kağıt üzerinde Müslüman'dı" çünkü çok pragmatik nedenlerle işine öyle geliyordu.
  Ordusu güçlü, vergi sistemi yaygındı. Ama rüşvet o zaman başladı. Dini istismar eden din adamları, kapı arkasından kese kese para alan kadıları, kapağı İstanbul'a atmak için binbir katakulli çeviren, adam satan, hatta ipe gönderen bürokratları vardı. 300 yıllık bir modernleşme sürecine direnme, Batılılaşmayı reddetme, dine yaslanma, kadınlara azınlıklara hak vermeme, dahası "sarayındaki küçük iktidarını dünyanın kendisi" zannetme hatasına düştü ve İngiltere sömürgesi olmaktan Kemal Atatürk ve silah arkadaşları sayesinde kurtuldu.
  "Saltanat geri gelsin, Anayasal monarşi bize daha iyi olur, halifelik de Türkiye'ye güç verir" diye alenen ileri geri atıp tutanlara hatırlatalım. Osmanlı dediğiniz imparatorluğun günahlarını da sevaplarıyla yüklenmeye hazır mısınız? Atatürk'ün kapattığı borçların üzerine bir de tazminatları ödemeye, toprak talepleri için mahkemelere gitmeye, İslam Konferansı toplantılarında, AB zirvelerinde eski yaraları yeniden açmaya, "biz sizi şöyle yendik, siz bizi arkamızdan şöyle bıçakladınız, Viyana'da size şöyle geçirdik, İnebahtı'da sizi böyle dağıttık" muhabbetlerine hazır mısınız? Zorla din değiştirilen Sırplardan, köle ve cariye yapılan Avrupalı kadınlardan, hadım edilen Afrikalılardan özür dilemeye hazır mısınız?

  Ruh çağırmayı bırakın, gerçek ruhunuzu bulun.
  kaynak

 2. #2
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Üye Numarası
  129315
  Mesaj
  844
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2991

  Cevap: Osmanlı Hayalleri

  Osmanlı artık bitmiştir.Geriye dönüş asla mümkün değildir.Ama Osmanlı asla Bir Arap kültürü hegomonyası altındada tabiki kalmamıştır. AKSİNE ARABA HÜKMETMİŞTİR.Ha isimlerimizin Arap ve Acem ismi olması demek Arap kültürüne esir düştüğümüz anl***** asla gelmemelidir.İslam Bir İZİM değildir. Ancak Beşeri İslamın kuralları ferdi ve Gönüllü olarak uygulandığında toplumda birlik sağlanır. En basitinden sünnetli bile olmamız birbirimize olan benzeyişidir. Namazlardaki saflarımız .Güzel İslami cemaat ve tarikatlarimiz siyasete bulaşmadığı müddetçe fakirliğe karşı kurulan en büyük gizli cephedir.Bu sayede zaten Osmanlı En uzun İmparatorluklarından birini sürdürmüştür.Ama TABİKİ DİN KURALLARI ASLA HUKUK KURALI OLMAMALIDIR. DİN FERTLERİN GÖNÜLLERİNİ VE MAFSALLARINI (DİZ DİZELİK,OMUZ OMUZALIK) BİRLEŞTİRMELİDİR DAİMA.
  Bunun dışında elbetteki Osmanlı atalarımıza layık bir MÜREFFEH BÜYÜK TÜRKİYE VE TURAN İMPARATORLUĞU hayalimizdir. Selamlar.

Benzer Konular

 1. Osmanlı Türk mü, Osmanlı'yı Türkler mi kurdu?
  YukseLL Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 31-05-2015, 06:57 PM
 2. Uzun tırnak hayalleri...
  dogangunes Tarafından El Ayak Bakımı Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 08-04-2010, 05:12 PM
 3. İnsanlar ve Hayalleri
  İnci Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 14-11-2009, 08:31 PM
 4. Hayalleri Zorlayan Resim Çalışmaları
  dogangunes Tarafından Resim Heykel Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 07-12-2008, 01:20 AM
 5. Osmanlı,Osmanlı...
  RABİA Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 32
  Son mesaj: 06-11-2008, 03:41 AM
Yukarı Çık