+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Kıdemli Üye catpity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  FL,adana
  Mesaj
  650
  Rep Gücü
  10549

  Kambriyen patlaması yaratılışı destekler mi?

  Bütün fosil kayıtları, canlı türlerinin, çok uzun bir sessizlik döneminden sonra, Kambriyen Dönemi denilen ve 542-488 milyon yıl öncesi arasını kapsayan bir zaman diliminin, özellikle de 542-530 milyon yıl öncesine denk gelen döneminde, ani bir sıçrama ya da patlama yaparak çeşitlendiklerini; daha önceleri çok uzun süre boyunca dünyada tek hücreliler hakimken, bu dönemde birden çok sayıda çok hücreli farklı türün ortaya çıktıgını gösteriyor. Yaratılışçılar, eger evrim dogruysa, degişik canlı türleri Kambriyen’den önce de olmalıydı diyerek, Kambriyen Dönemi’nin Evrim Kuramının degil, canlıların tümünü bir kerede yaratıldıklarını anlatan Yaratılışı dogruladıgını ima ediyorlar. Ama yaşam, Kambriyen döneminden önce başlamış olsaydı, o dönemden önce hiç bir canlının olmaması gerekirdi.

  İlk bilinen mikrofosiller 3.5 milyar yıl önceye kadar gitmektedir: yani 3-3.5 milyar sene önce evrimleşmekte olan hücre yapıları vardı. Fosil kayıtlarında, çok hücrelilere ait en eski fosil izleri 670 milyon yıl önceye dayanmaktadır. Bu da Kambriyen Dönemi’nden 130 milyon yıl önceye denk gelir. Kambriyen Dönemi’de ilk kabuklu organizmalar oluşmuştur, örnegin brachiopodların ve trilobitlerin kabukları mevcuttu. Bu dayanıklı kabuk yapıları, kendilerinden önce var olan yumuşakça yapısındaki çok hücrelilerden çok daha iyi fosilleşir ve bugüne kadar kalır. Pre-Kambriyen dönemdeki yumuşak vücutlu tüm organizmalar fosilleşmeden yok olup gitmişlerdir. Ama buna ragmen bugün o döneme ait bazı fosil izlerine rastlamaktayız; o döneme ait alglerin, denizanasının, kurtçukların fosillerini bulabilmekteyiz. Fosillerin “patlamadan” önceki görece azlıgı beklenebilir bir şeydir. Zira patlamadan önceki organizmaların çogunlugu yumuşak gövdelere sahipti ve bu nedenle de fosilleşmeleri oldukça zordu. Ayrıca o devrin kayaları o kadar eskidir ki ve öylesine deformasyona ugramışlardır ki, o kayalarda fosil bulabilmek hemen hemen imkansızdır.

  Çok önemli bir nokta, neden 500 milyon yıl yaşında bir memeli ya da 100 milyon yıl yaşında bir insan iskeleti bulamadıgımızdır. Madem yaratılışçılara göre, her şey Kambriyen Dönem’de birdenbire yaratıldı, öyleyse neden trilobitlrle aynı yaşta dinozorlar, memeliler, kuşlar bulamamaktayız. Neden Adem’in büyük büyük torunlarının iskeletlerini, Devonian Çag’da yaşamış amfibyumların (hem karada hem suda yaşayan iki-yaşamlılar) fosilleriyle yan yana göremiyoruz. Bilim adamları jeolojik çagları kafalarından uydurmamaktadırlar. Elde edilen fosiller ve bu fosillerin yaşları, bu gelişimi jeolojik gelişim çizgisinde ispatlamıştır.

  [Bu yazı, Dr. Kenan Ateş'in, "Yaradılışçıların iddialarına kısa yanıtlar" (Bilim ve Gelecek, S.32) ve Dr. Ümit Sayın'ın "Yaratılışçıların iddiaları ve bilimin yanıtları -2" (Bilim ve Ütopya, S.89) ve Mark Vuletic'in "Yaratılışçı safsatalara yanıtlar-2" (Bilim ve Gelecek, S.8, Çev. Aylin Kılıç, Çev. Redaksiyonu Feryal Halatçı ve Murat Gülsaçan) başlıklı makalelerinden derlenmiş ve Bilim ve Gelecek dergisinin Nisan 2007 tarihli 38. sayısında yayımlanmıştır.]

  alıntı

 2. #2
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Mesaj
  166
  Rep Gücü
  339

  Cevap: Kambriyen patlaması yaratılışı destekler mi?

  Kambriyen devriyle ilgili evrimcilerin yanılgıları şudur;

  Evrimciler herşeyin zamanla tesadüfler sonucu oluştuğunu söyler. Kambriyen döneminde ise trilobit gibi çok kompleks bir yapıya sahip olan hayvanın var olduğunu görürürüz. eğer evrimcilerin söylediğine göre her canlı yavaş yavaş kademelerle meydana geldiyse, trilobitlerin o kompleks yapısı nasıl aniden ortaya çıkmıştır?

  Bu tabakadaki canlılarda, günümüzdeki örneklerinden hiçbir farkı olmayan, göz, solungaç, kan dolaşımı gibi kompleks sistemler, ileri fizyolojik yapılar bulunur. Bu, tüm canlılığın, bir kerede, hiçbir ortak ataya sahip olmadan ve hiçbir evrimsel süreç geçirmeden yaratıldığının önemli bir göstergesidir.

  KAMBRİYEN DÖNEMİ İLE İLGİLİ BİLİM ADAMLARININ SÖYLEDİKLERİ:

  Niles Eldredge (Harvard Üniversitesi'nde paleontolog):

  Yaklaşık 600 milyon yıl önce günümüz denizlerinde halen yaşam sürmekte olan belli başlı hayvanların bilinen ilk temsilcisi oldukça ani bir şekilde ortaya çıktı. Bu süresi uzatılmış "olay", jeolojik kayıtlardaki grafiği yukarı doğru çekiyor. Tüm dünyada, kabaca eş zamanlarda, jeolojik katmanlar, trilobitler, brachiopd, yumuşakçalar gibi kabuklu omurgasızların harika bir dizisini barındıran tortularla kaplanmıştır. Yaratılışçılar, öncesinde hiçbir şey yokken bu ani gelişimden çok şey elde ettiler. Gerçekten de, çeşitli ve iyi saklanmış fosillerin ani oluşumu, olağanüstü bir entelektüel meydan okuma teşkil etmektedir.(Niles Eldredge The Monkey Business: A Scientist Looks at Creationism, Washington Square Press, New York, 1982, s.44)

  Daniel Axelrod (California Üniversitesi):

  Jeoloji ve evrimin başlıca çözülememiş problemlerinden biri, tüm kıtalar üzerindeki Eski Kambriyen kayalarında çeşitli, çok hücreli deniz omurgasızlarının bulunuyor, ancak daha yaşlı kayalarda bulunmuyor olmasıdır.(Science, No. 128, s. 7, 1958 )

  Barbara J. Stahl (Evrimci Paleontoloji Profesörü):

  Kambriyen tabakalarında omurgalı kemiğinin bulunması, omurgalı hayvanların bilinen omurgasızların birçoğu kadar eski olduklarını kanıtlamıştır.(Barbara J. Stahl, Vertebrate History: Problems in Evolution, New York: Dover Publications, 1985, s. vii )

  Richard Dawkins (İngiliz zoolog, günümüzün önde gelen evrimcilerinden):


  Evrimci Richard Dawkins, genç öğrencilere evrim propagandası yaparken
  ... Kambriyen katmanları, başlıca omurgasız gruplarını bulduğumuz en eski katmanlardır...Sanki hiçbir evrim tarihine sahip olmadan, o halde, orada meydana gelmiş gibiler. Tabii ki, bu ani ortaya çıkış, yaratılışçıları oldukça memnun etmektedir. (Richard Dawkins, The Blind Watchmaker, London: W. W. Norton 1986, s. 229 )

  Stephen Jay Gould:

  O zaman Pre-Kambriyen'in bütün ataları neredeler veya fark edilebilecek bir formda değillerse, modern komplekslik böyle hızlı bir başlangıçla nasıl başladı?(Stephen Jay Gould, "A Short Way to Big Ends", Natural History, vol. 95 (Ocak 1986), Sf. 18 )

  Kambriyen patlaması yaşam tarihinde en göze çarpan ve kafa karıştıran olaydır.(Stephen Jay Gould, "The Evolution of Life on Earth", Scientific American, vol. 271 (Ekim 1994), s.89 )

  Marshall Kay ve Edwin H. Colbert:

  Eğer hayatın evrimi gerçekleştiyse, Kambriyen'den daha eski kayaların içinde olması gereken fosillerin yokluğu kafa karıştırıcıdır.(Kay, Marshall and Edwin H. Colbert, Stratigraphy and Life History, New York: John Wiley and Sons, 1965, s. 102-3)

Benzer Konular

 1. Kambriyen Patlaması Yaratılışı Destekler mi?
  SOSYALİST Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 06-01-2014, 02:16 PM
 2. Örtbas Edilmek İstenen Mucize Kambriyen
  meridyen2 Tarafından Arkeoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 29-03-2011, 09:25 PM
 3. Barlarda türban patlaması
  Attila Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 13-12-2010, 06:01 PM
 4. Kambriyen Patlaması Evrimi Çürütür mü?
  SOSYALİST Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-12-2009, 03:14 PM
 5. Gözlemlenebilen en parlak yıldız patlaması SuperNova
  SMN Tarafından Astronomi Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-05-2007, 04:22 PM
Yukarı Çık