+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 10

Darwinistlere Sorular -1-

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Serbest Kürsü Forumunda Bulunan Darwinistlere Sorular -1- Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Darwin’in kendi teorisiyle ilgili ettiği şu itiraflar doğru mu? ... Eğer benim teorim doğruysa, en eski Siluryen (Kambriyen) tabakasının oluşumundan

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130075
  Mesaj
  166
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  338

  Exclamation Darwinistlere Sorular -1-

  Darwin’in kendi teorisiyle ilgili ettiği şu itiraflar doğru mu?

  ... Eğer benim teorim doğruysa, en eski Siluryen (Kambriyen) tabakasının oluşumundan önce, çok uzun zaman dilimleri geçmiş olmalı; Siluryen devrinden bu güne kadar geçmiş olan zaman kadar uzun zaman dilimleri... Ve henüz bilinmeyen bu zaman dilimleri içinde dünya canlı yaratıklarla dolup taşmış olmalı. Bu büyük zaman dilimlerine ait fosil kayıtlarını neden bulamadığımız sorusu karşısında ise verebilecek tatmin edici bir cevabım yok. (Charles Darwin, The Origin of Species: A Facsimile of the First Edition, Harvard University Press, 1964, s. 313-314)

  Ama açıkça söyleyeyim ki, bir oluşumun meydana gelmesinin başlangıcından bitimine dek yaşamış türler arasındaki sayısız geçişsel biçimlerin yokluğu teorimi gerçekten sarsmasaydı, en iyi saklanmış yerbilimsel oluşumlarda bile belgelerin böylesine eksik olduğundan asla kuşkulanmayacaktım. (Charles Darwin, Türlerin Kökeni, s. 371)

  "Allah'ın varlığı hakkında hislere değil de akla bağlı bir başka nokta da, çok önemli bir konu olarak beni etkiliyor. Bu muazzam ve harikulade evreni, çok geriye ve çok ileriye bakabilme kabiliyeti bulunan insan da dahil olmak üzere, kör tesadüf veya zaruretin eseri olarak görmek çok güç, hatta imkansızdır. Böyle düşününce bir dereceye kadar insanınkine benzeyen zihin sahibi bir "İlk Sebep" aramak zorunda kalıyorum; bu bakımdan teist sayılabilecek bir insanım. Hatırladığıma göre, Türlerin Kökeni'ni yazdığım zaman bu inanç bende çok kuvvetliydi. O tarihten beri yavaş yavaş ve birçok dalgalanmalarla zayıfladı. Ama o zaman da şu şüphe ortaya çıkıyor: Benim inandığıma göre en aşağı hayvanlarınki kadar basit bir zihinden çıkmış olan bir akla, böyle büyük bir sonuç çıkardığı zaman güvenilir mi?" (Robert B. Downs, Dünyayı Değiştiren Kitaplar, Tur Yayınları, İstanbul 1980, s. 289)

  Doğal seleksiyon teorisinin, kendim göremememe rağmen pek çok hata içerdiğini ileride anlayacağım.( Francis Darwin, The Life and Letters of Charles Darwin, Cilt.II, New York. Appleton and Company, 1888, s.10)

  Bu çalışmaların (Türlerin Kökeni için kullandığı çalışmaları), bunları yaparken harcadığım zamana değip değmediğinden şüphe ediyorum. (Francis Darwin, The Life and Letters of Charles Darwin, Cilt.I, New York. Appleton and Company, 1888, s.315)

  Görüşlerimin, sayısız miktarda zorluklarla dolu olduğunu göremeyecek kadar kör olduğumu sanma...(Francis Darwin, The Life and Letters of Charles Darwin, Cilt.I, s. 395)

  Görüşlerime ters düşen bazı büyük zorlukları ortadan kaldırdığımı düşünüyorum, fakat bunların hepsi bir halüsinasyon olabilir. (Francis Darwin, The Life and Letters of Charles Darwin, Cilt.I, s. 439)

  Tamamen yanlış bir inancın içinde olduğumu düşünmeye başladım. Bana bu konunun on sene içinde tamamen unutulacağını söylediğinde haklıydı. (Francis Darwin, The Life and Letters of Charles Darwin, Cilt.II, s.117)

  Bana kitabımı soruyorsun, sana söyleyebileceğim tek şey intihar etmeye hazır olduğum; kitabın çok makul bir şekilde kaleme alındığını düşünüyordum, fakat şimdi tekrar yazılması gerektiğini anladım.(Francis Darwin, The Life and Letters of Charles Darwin, Cilt.II, s.501)

  Türlerin Kökeni'nin yayınlanmasının ardından o kadar çok şey yayınlandı ki, bu bilgileri değerlendirip bir bütün haline dönüştürme gücüne ve akıl yeteneğine sahip olduğumdan şüphe ediyorum.(Francis Darwin, The Life and Letters of Charles Darwin, Cilt.II, s. 388)


  Ernst Haeckel kendi çizdiği embriyo şemasıyla ilgili aşağıda yapmış olduğu itiraf doğru mu?
  Bu yaptığım sahtekarlık itirafından sonra kendimi ayıplanmış ve kınanmış olarak görmem gerekir. Fakat benim avuntum şudur ki; suçlu durumda yanyana bulunduğumuz yüzlerce arkadaş, birçok güvenilir gözlemci ve ünlü biyolog vardır ki, onların çıkardıkları en iyi biyoloji kitaplarında, tezlerinde ve dergilerinde benim derecemde yapılmış sahtekarlıklar, kesin olmayan bilgiler, az çok tahrif edilmiş şematize edilip yeniden düzenlenmiş şekiller bulunuyor."(Francis Hitching,The Neck of the Giraffe:Where Darwin Went Wrong, New York,Ticknor and Fields 1982, sf.204)

  Tek bir protein molekülü tesadüfen oluşabilir mi?

  Tesadüfen oluştuğunu söylediğiniz hücre neden günümüz teknolojisiyle dahi laboratuarlarda üretilememektedir?

  Ortaya çıkarılmış milyonlarca yaşayan fosil olduğu doğru mu?

  40 yıl boyunca sergilenen Piltdown Adamı'nın sahtekarlık olduğu doğru mu?

  Nebraska Adamı'nın tek bir domuz dişinden üretilmiş bir sahtekarlık olduğu doğru mu?

  Dino-kuş olarak öne sürülen Archæoraptor liaoningensis'in sahtekarlık olduğu doğru mu?

  Senelerce ara-geçiş fosili olarak anlatılan Coelacanth'ın, halen yaşayan bir balık türü olduğu doğru mu?

  Onlarca sene kanıt olarak öne sürülen "Sanayi Kelebekleri"nin, aslında ağaca iğne ile tutturulup resimlerinin çekildiği doğru mu?

  Kayıp halka olarak öne sürülen Archaeopteryx'in tüm özellikleriyle tam bir uçucu kuş olduğu doğru mu?

  Ernst Haeckel, evrime delil olarak gösterilen embriyo çizimlerinin sahtekarlık olduğunu itiraf etmiş midir?

  Lucy adlı fosilin soyu tükenmiş bir maymun türüne ait olduğu ve insanın soyağacı senaryosundan çıkarıldığı doğru mu?

  Mutasyonla canlıların faydalı organ kazandıkları hiç görüldü mü? (Richard Dawkins'e bu soru sorulduğunda hiçbir cevap verememiştir. buradan izleyebilirsiniz. http://web-platform.blogspot.com/200...syon-rnei.html )

  Doğal seleksiyon, canlının genetik bilgisinde değişiklik yapabilir mi ya da yeni bir organ ortaya çıkarabilir mi?

  DNA'daki 1.000.000 ansiklopedi sayfasını kapsayacak bilgi, tesadüfen doğru sıra ile kodlanabilir mi?

  Darwin'in hücreyi sadece kara bir leke zannettiği, DNA, çekirdek, ribozom, mitokondri gibi organellerini bilmediği doğru mu?

  Cansız atomların biraraya gelip, kendi kendine canlılığı oluşturamayacakları doğru mu?
  Kambriyen Devrinde binlerce kompleks canlı türünün, hiçbir ataları olmadan bir anda ortaya çıktığı doğru mu?

  İki canlının genlerinin benzer olması, birbirine fiziksel olarak benzediklerini gösterir mi?

  Dinozorun sinek yakalamaya çalışırken kanatlanıp uçtuğu, uçuşun kökenine açıklama olabilir mi?

  Sosyal yaşam içinde resmedilen yarı insan-yarı hayvan çizimler, tamamen hayal gücü ürünü mü? Gerçek örnekleri var mı?

  İlkel tanıtılan geçmiş medeniyetlerin çok ileri teknoloji kullandıkları, usta bir sanat anlayışına sahip oldukları doğru mu?

  Gözün görmesi için 40 temel parçasının aynı anda, uyum içinde var olması gerektiği doğru mu?

  İnsan gözünün en üstün teknoloji ürünü kameradan, çok daha gelişmiş bir görüntü ve netlik sağladığı doğru mu?

  Türlerin birbirinden evrimleştiğini iddia ederken fosil katmanlarında bunu destekleyecek tek bir delil elde edilemediği doğru mu?

  Fosil kayıtlarının, canlıların milyonlarca yıldır hiçbir değişime uğramadıklarını ispat ettiği doğru mu?

  Evrimcilerinin tesadüfen oluştuğunu iddia ettikleri hücrenin bilim adamlarının benzetmesiyle, New York şehri kadar kompleks bir yapıya sahip olduğu doğru mu?

  Karaciğerin tek bir hücresinde birbirinden karmaşık 500 farklı işlemin gerçekleştirildiğini, milisaniyeler içinde kusursuz aşamalarla gerçekleşen bu işlemlerin büyük bir bölümünün laboratuvar koşullarında dahi taklit edilemediği doğru mu?

  Tesadüfen oluştuğunu iddia ettiğiniz beynin en hızlı bilgisayarlardan yüzlerce kat daha hızlı ve daha kompleks şekilde işlediğini ve beynin işlev sisteminin elektronikte gerçekleştirilebilmesinin mümkün olmadığı doğru mu?

  İnsana ait duygu, düşünce, his, sevgi, inanç gibi kavramların beynin içindeki nöronların aktivitesi olmadığını, tüm bunların maddesel hiçbir açıklamasının olmadığı doğru mu?

  Tesadüfen oluştuğunu ileri sürdüğünüz kanının pıhtılaşabilmesi ve insanın kan kaybından ölmemesi için gerekli olan 20 farklı enzimin aynı anda var olması gerektiği ve bunun hayali evrim mekanizmalarıyla asla açıklanamadığı doğru mu?

  Tesadüfen oluştuğunu ileri sürdüğünüz insan gözünün retinadaki görüntüyü, saniyenin onda biri kadarlık kısa bir sürede oluşturduğu, görüntünün yalnızca 1 milimetrekare genişliğinde bir alanı kapladığı ve insan gözünün son teknolojiye sahip 64 adet bilgisayardan çok daha hızlı ve kullanışlı bir mekanizmaya sahip olduğu doğru mu?

  Tesadüfler sonucu oluştuğunu iddia ettiğiniz 1.5-2 kg ağırlığındaki bir et kütlesi olan karaciğerin, kan yoluyla tüm besin maddelerini işlenmemiş olarak alıp; çeşitli kimyasal tepkimelerden geçirerek, vücudun diğer hücrelerine faydalı olacağını bildiği yapıtaşlarına dönüştürdüğü doğru mu?

  "Kuzey Avrupa Almanlarını insanlık tarihinden çıkarın, geriye maymun dansından başka bir şey kalmaz"1 diyerek milyonlarca kişiyi gözü kırpmadan öldüren Hitler'in bu fikri Darwin'in "Avrupalı beyazların kayırılmış ırklar, Asyalı ya da Afrikalıların ise yaşam mücadelesinde geri kalmış ırklar"2 olduğu tezinden yola çıkarak öne sürdüğü doğru mu?. 1 (Carl Cohen, Communism, Fascism and Democracy, New York: Random House Publishing, 1967, ss.408-409), 2 (Charles Darwin, The Descent of Man, 2. bask?, New York, A L. Burt Co., 1874, s. 178),

  Charles Darwin'in yakın arkadaşı olan Prof. Adam Sedgwick'in Türlerin Kökeni kitabını okuduğunda söylediği "Bu kitap toplum tarafından genel bir kabul gördüğü takdirde dünyada daha önce hiç görülmemiş şekilde insan ırklarında bir soykırım yaşanacaktır" sözü doğru mu? (A.E. Wilder-Smith, Man's Origin Man's Destiny, The Word for Today, s.166)

  Yaprakların fotosentez işlemi ile, yılda 300 milyar ton şeker üretimi yaparak dünyanın en büyük kimyasal işlemini gerçekleştirdiklerini ve böyle bir işlemin laboratuvar ortamında bilinçli koşullar altında bile gerçekleştirilemediği doğru mu?

  sorularım devam edecektir.

  kaynak: Darwinist Neleri Düşünmez, Harun Yahya

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye catpity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Üye Numarası
  106363
  Nerden
  FL,adana
  Mesaj
  650
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  10548

  Cevap: Darwinistlere Sorular -1-

  bu sorular sana ait değil :)
  kendi aklını çalıştır soru sor bu söylediklerinin hepsi çürütüldü darwin tarafından :)
  sadece olayın başını yazmışsın içeriğinide yaz :)
  git evrim teorisi kitabını oku

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130075
  Mesaj
  166
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  338

  Cevap: Darwinistlere Sorular -1-

  soruların kime ait olduğunun ne önemi var

  cevapları alayım lütfen???

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye catpity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Üye Numarası
  106363
  Nerden
  FL,adana
  Mesaj
  650
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  10548

  Cevap: Darwinistlere Sorular -1-

  senin soruların önemli benim için :) bu kişi hakkında konu açıyorsun bilmişlik taslıyorsun senin sorularını beklerim :)

  zaten soruların önemi yok :) evrim teorisi kitabında bu yazdıkların çürütülmüştür.
  bir oku :)

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130075
  Mesaj
  166
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  338

  Cevap: Darwinistlere Sorular -1-

  peki.

  darwin bunların hepsini çşürüttü diyorsun,

  darwin zamanında yıl 1859 DNA'nın özelliklerini biliyor muydu? Yoksa elektron mikroskobu daha 1950lerde mi keşfedildi?

  ya da karaciğerin kompleks yapısınından darwinin haberi var mıydı?

  mısır piramitlerini yapan insanlar ilkel insanlar mıydı- ki günümüzde bile bir benzerini yapamıyolar?

  yukarıda hücreden bahsettim. hücrenin yapısını darwin biliyor muydu, yoksa o dönemde daha hücre sadece sudan oluşan birşey mi sanılıyordu?

  darwinin söylediği gibi ara geçiş formları ki bunların sayısı trilyonlara varması lazım bulundu mu? resimlerin dışıdna?

  darwin hepsini çürüttü diyorsun, piltdown adamı sahtekarlığı ya da nebraska adamı sahtekarlığı darwin zamanın da mı yapıldı? eğer bilmiyorsan darwin 1800lerde yaşadı, bu sahtekarlıklar 1900lü yıllarda yapıldı. darwin ölüyken bunları nasıl çürüttü?

  darwinin kendi ağzından söylediği sözleri görmezden gelip kaçmak ne derece doğru? eğer darwin kendi teorisi hakkında şüpheleri olmasaydı türlerin kökeni kitabında "teorinin zorlukları konulu bir bölüm yazar mıydı

  yukarıdaki diğer sorulara cevap vermekten kaçmak için daha ne tür bahaneler öne süreceksiniz?


  cevap vermekten kaçmanız yenilgiyi kabul ettiğiniz anlmına gelmiyor mu?

  eğer kabul etmiyorsanız da kimin sorusu olursa olsun cevapları vermekten çekinmemeniz gerekmez mi?

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye catpity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Üye Numarası
  106363
  Nerden
  FL,adana
  Mesaj
  650
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  10548

  Cevap: Darwinistlere Sorular -1-

  Evrimin iki önemli mekanizması doğal seçilim ve genetik sürüklenmedir. Çoğu insan doğal seçilimi makul bir şekilde anlayabiliyor; buna rağmen, genetik sürüklenmenin öneminin farkında değiller. Özellikle evrim karşıtları, evrim teorisinde çok daha fazlası olduğunu fark etmeden, saldırılarını doğal seçilim üzerinde yoğunlaştırıyorlar. Darwin, genetik sürüklenmeyi bilmiyordu; bu, modern biyologların artık neden “Darwinci” olmadıklarını gösteren sebeplerden birisidir.

  mısır piramitleri yapan insanların ilkel olduklarına inanmıyorum daha ileri olduklarını düşünüyorum akıl olarak.

  aydınlattın ben darwini 2009da öldü sanıyordum :)

  Piltdown İnsanı: Bir sahtekarlık öyküsü
  Sussex’te Piltdown köyü yakınlarında bir kum ocağında insana ait olduğu çok belirgin ve kafatasının sol yanını büyük ölçüde tamamlayan 9 parça bulunur. Ayrıca aynı yerde insanımsı bir maymuna ait bir çenenin sağ tarafının bir parçası da bulunur. İki öğütücü dişi bulunan bu parçada kafatası ile bağlantıyı sağlayan kısım ek******. Yine aynı fosil alanında erken pleistosene tarihlenen kunduz kızıl geyik ve at gibi hayvanlara ait parçalar ve kabaca yontulmuş taş aletler bulunur. Antropolog Charles Dawson tarafından Aralık 1912’de antropoloji dünyasına erken pleistosene ait bir fosil olarak duyurulur. Çarpıcı bir isimle birlikte; Dawson’un Şafak İnsanı.!!!

  Ancak o zamana kadar bulunan tüm fosillere karşıt gibi duran bu olgu bilim dünyasında tartışılmaya başlanır. Çünkü kafatası ölçümleri erken paleistosen döneme değil daha sonra gelen dönemlere uyacak kadar büyük bir beyin sığasına işaret etmektedir.

  Bu tartışmada İngiliz antropologlar tarafından ısrarla fosilin doğruluğu savunulurken ana kara Avrupalı ve ABD’li antropologlar çene kemiği ile kafatası parçalarının rastlansal olarak bir araya gelmiş olabileceğine dikkat çekmeye çalışır.

  Nihayet 1935 yılında fosilin bulunduğu tortul katmanının erken pleistosen döneme değil alt pleistosen döneme ait olduğu anlaşıldı. Çene kemiği bir yana bırakılırsa genel insan evrimi ile uyuşan bir örüntü ortaya çıkmıştı. Ama hala cevaplanamayan bir sorun insanımsı maymuna ait olan çene kemiği ne olacaktı. Sorun 1953 yılında Venner-Grenn vakfının Londra’da düzenlediği toplantıda Oakley ve Joseph Weiner arasındaki tartışmaya kadar unutuldu. Bu tartışma da Weiner’in Piltdown İnsanının bilimsel olarak açıklanamamasının tek nedeninin buluntuların düzmece olabileceğini ileri sürmesi ile yeni bir boyut kazandı. Ertesi gün meslektaşı Clark ile birlikte buluntular incelendiğinde sahtekarlık ortaya çıktı. Öğütücü dişlerin zımpara ile düzeltilmiş olduğu anlaşıldı. Yani birileri alt pleistosen döneme ait kafatası parçaları ile görece yakın döneme ait bir maymun çene kemiğinindeki öğütücü dişleri biraz zımparalayarak “insansılaştırmıştı.”

  Bu bulgular 1982 yılında biyotıp uzmanı J. Lowenstein tarafından tekrar doğrulandı. Çene kemiği bir orangutana aitti.

  Burada dikkat edilmesi gereken şey bilimin çalışma yöntemidir. Bir fosil buluntusu ile ortaya konan bir savın yine bilim insanlarının çabalarıyla nasıl bir sahtekarlık olduğu açıklanarak bilimin dogmaları olmadığı gösterilmiştir.

  Bilimi dogmalardan ayıran şey de işte tam budur. Yanlışlanabilir veya doğrulanabilir olması.  bu soruyu anlamadım darwinin söylediği gibi ara geçiş formları ki bunların sayısı trilyonlara varması lazım bulundu mu? resimlerin dışıdna? :S

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130075
  Mesaj
  166
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  338

  Cevap: Darwinistlere Sorular -1-

  sorularıma cevap hala alamadım?

  sadece sahtekarlığı doğruladınız o kadar??bu da mükemmel bir erdem. tebrik ederim.

  diğer sorulara cevap verecek misiniz yoksa sizi kovalamaya devam mı edeyim?
  Konu blueice tarafından (20-04-2009 Saat 02:13 PM ) değiştirilmiştir.

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye catpity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Üye Numarası
  106363
  Nerden
  FL,adana
  Mesaj
  650
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  10548

  Cevap: Darwinistlere Sorular -1-

  3 tane soruna cevab verdim sahtekarlık mısır piramitleri ve geçiş formu

  dna dersen darwin belki dna'yı dna olarak bilmiyordu ve bunu araştırmıştır o günün imkanları ile
  karaciğer ise ondan bir çok prof. bile haberinin olduğunu sanmıyorum :D

  zaten bunlar ispatlanmış şeyler dediğim gibi çürütülmüş.
  kaçan kovalanır sabaha kadar kovala :D

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130075
  Mesaj
  166
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  338

  Cevap: Darwinistlere Sorular -1-

  sizden süper dansöz olurmuş sayın catpity.

  kıvırmakta üstünüze yok.

 10. #10
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye catpity - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Üye Numarası
  106363
  Nerden
  FL,adana
  Mesaj
  650
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  10548

  Cevap: Darwinistlere Sorular -1-

  dönek olsaydık peh bu forumda kaç kişi ile tartışmaya girdik :P
  darwin'in dediği gibi senin bazı yerlerin evrim geçirmemiş hala :)

Benzer Konular

 1. Din Alemine Sorular-2
  SOSYALİST Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 19
  Son mesaj: 14-03-2016, 08:23 AM
 2. Din Alemine Sorular
  SOSYALİST Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 112
  Son mesaj: 22-04-2013, 12:24 PM
 3. cevapsız sorular
  shgiptare Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-08-2009, 03:59 PM
 4. Cevapsız sorular
  blueice Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 21-08-2009, 03:27 PM
 5. Bitmeyen Sorular
  ademgungor Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-09-2008, 10:40 PM
Yukarı Çık