+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 15 Toplam: 15

NATO Katliamcıdır NATO’ya Hayır

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Serbest Kürsü Forumunda Bulunan NATO Katliamcıdır NATO’ya Hayır Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> SOSYALİST ´isimli üyeden Alıntı Eminim ki şu yazı iyi bir cevap olacaktır. Ben bu kadar araştırıp bu kadar güzel cevap

 1. #11
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Mustad'af - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  920
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  2
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8264

  Cevap: NATO Katliamcıdır NATO’ya Hayır

  Alıntı SOSYALİST´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Eminim ki şu yazı iyi bir cevap olacaktır.
  Ben bu kadar araştırıp bu kadar güzel cevap veremezdim.
  Buyurun :


  Çeçen Faşizmi

  Geçen hafta Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan özerk cumhuriyetinde 10 yıldır sürmekte olan olağanüstü hal uygulamasına son verildi. Gerçi hemen ardından ufak bir çatışma oldu ancak olağanüstü halin şimdilik geri gelmeyeceği görülüyor. SSCB'nin dağılmasının ardından en fazla şiddetin yaşandığı yer olan Çeçenistan'daki savaş ne tür bir savaş idi? Rus emperyalizmine karşı bir bağımsızlık savaşı diyebilir miyiz? Kuşkusuz hayır! Elbette bizim kapitalist Rusya'nın yöneticileri ile hem kapitalist hem de gerici-şeriatçı Çeçen teröristleri arasında tercih yapmamız gerekmiyor, her ikisine de karşıyız. Ancak Türkiye'de solun bazı kesimlerinde özellikle de Kürt solcular arasında Çeçenistan konusunda hala ciddi bir yanılsama var. Çeçen narkotik-mafyatik şeriatçı teröristlerinin özellikle Beslan'daki çocuklara yönelik katliamından sonra dünya kamuoyunda ve Türkiye'de birçok kişinin gözleri büyük ölçüde açılmış olsa da yine de bu teröristlerin bir ulusal kurtuluş mücadelesi verdiğini sananlar mevcuttur.

  Hiç kuşkusuz tüm kapitalist Batı medyası Çeçen teröristlerine karşı hayırhah davranmıştır. Nesnelliği dillere destan BBC bile Beslan olayına “trajedi” diyebilmiştir. Oysa düpedüz terörist bir eylemdir bu. Ancak bu ve benzeri bilinen birkaç olay dışında Çeçen mafyatik faşizminin 1991'den bu yanda Çeçenistan'da ve tüm Rusya'da işlediği suçlar pek az bilinmektedir.

  Öncelikle belirtmek gerekir ki yaşanan bütün bu şiddetin başlatıcısı ve başlıca sorumlusu Yeltsin ve takımıdır. SSCB'yi yıkmak için her yolu mübah gören bu ayyaş karşı-devrimci 1991'de Rusya federasyonunu oluşturan bütün özerk yapılara “yutabileceğiniz kadar egemenlik alın” diyerek onları teşvik etmişti. SSCB'nin yıkılması ile devlet mülkiyetini yağmalayan ve etki alanlarını paylaşan bu arada kendi içinde mücadeleye girişen mafyatik komprador oligarklar sınıfı içinde Çeçen mafyası küçük ancak yırtıcı bir gurup idi. Yeltsin'in sözüne uyan Cohar Dudayev adında bir Çeçen generali Eylül 1991'de Çeçenistan'da darbe ile iktidarı ele geçirdi, mafyatik yapının başına geçti ve Çeçenistan'da yaşayan Çeçen olmayanlara karşı şiddetli bir etnik temizliğe başladı. Ancak Dudayev bunları yapmaya başladığında 1994'e kadar Yeltsin'den hiçbir ciddi tepki görmedi, çünkü o da ülkeyi talan etmekle meşgul idi. Çeçenistan kısa sürede tam bir kanunsuzluk ve terör yuvası haline geldi. Özellikle Ruslara ve Yahudilere (evet Çeçenistan'da Yahudiler de vardı!) karşı şiddet eylemleri ve işten çıkarmalar başladı. Öldürülen, şiddet gören, soyulan, tecavüze uğrayan bu insanların şikayetlerine bürokrasiyi ele geçirmiş olan terörist mafya kulak asmıyordu çünkü zaten kendisi örgütlüyordu bu eylemleri. Böylece Ruslar, Yahudiler ve öteki Çeçen olmayan halklardan insanlar Çeçenistan'ı terk etmeye başladılar.

  Sovyet nüfus sayımları her zaman milliyet bazında çok ayrıntılı olduğu için Çeçenistan'ın etnik bileşiminde örneğin 1989 ile 2000 arasında meydana gelen değişime ilişkin çok net veriler mevcuttur. 2000 yılı Haziran ayında Çeçenistan'da insani yardım yapan BM Danimarka mülteci örgütünün yaptığı sayımın sonuçlarına göre 1989 nüfus sayımında Çeçenistan'da (o zamanki İnguşistan hariç olarak sadece Çeçenistan'da) kayıtlı olan 269,000 (iki yüz altmış dokuz bin) Rus'tan geriye sadece 9372 (dokuz bin üç yüz yetmiş iki) kişi kalmıştı. On yıl içinde Rusların sayısı 30 kat azalmıştı! Aynı şekilde 1989'da 3 binden fazla olan Yahudilerden (dağlı Yahudiler dahil) geriye 2000 yılında sadece 12 kişi kalmıştı ve hepsi başkent Grozni'de yaşıyordu. On yıl içinde Yahudilerin sayısı 300 kat azalmıştı! Doğrusu Hitler Çeçen kardeşlerini kıskansa yeri değil midir?

  Ruslardan ve Yahudilerden başka Çeçenistan'da yaşayan Türki halklardan olan Kumuklar ve Nogaylar da Çeçen faşizminden nasiplerini aldılar: Doğum oranları geleneksel olarak yüksek olan bu halkların temsilcilerinin sayısı bile 10 yılda 3 kat azaldı. Peki Çeçenlerin nüfusa oranı nasıl değişti dersiniz? Evet tahmin ettiğiniz gibi onların oranı arttı, 1989'da % 66'dan 2000'de % 97.4'e yükseldi. İşte etnik temizliğin daniskası!

  Burada Çeçen faşistleri derken tabii ki sadece faşist olan Çeçenleri kastediyorum, bütün Çeçenleri değil. Çeçen teröristleri kendilerinden yana olmayan Çeçenleri de öldürdüler ya da susturdular. Çeçen faşistleri binlerce Rus kadınına tecavüz ettiler, binlercesini kaçırdılar ve kaybettiler ya da tecavüz ettikten sonra öldürdüler. Resmi kayıtlara göre 1992-94 arasında Çeçenistan'da Rusça konuşan sivil nüfustan cinayete kurban gidenlerin sayısı 4 binden fazla, yaklaşık 2 bin 500 kişi kaybolmuş ve 6 binden fazla tecavüz vakası kayıtlara geçmiş. 200 binden fazla Rus Çeçenistan'ı terk etmiş. Öyle ki şimdi Çeçenistan'daki Rus nüfusu ancak 15-20 bin dolayında.

  Hitler faşizmi ve Nazilerin işlediği Yahudi soykırımı iyi bilinir. Ancak Yahudi soykırımını işleyenler sadece Alman faşistleri değildi. Onların müttefikleri ve kurbanları olan Polonya ve Romanya'nın faşistlerinin Yahudilere karşı işledikleri soykırım ve katliamlar pek iyi bilinmez. Oysa bu mikro-faşizmler çoğu zaman çok daha şiddetli olmaktadır. İkinci Dünya Savaşı sırasında Çeçenler arasında Hitler'in faşist sürüleriyle işbirliği yapanlar çoğunlukta idi. Bu nedenle 1944'te göç ettirildiler ancak 1950lerin sonlarında geri döndüler. İşte Hitler'in işbirlikçilerinin maddi manevi takipçileri Cohar Dudayev önderliğinde bir haydut devleti kurdular ve Berezovskiy gibi bazı Rus oligarkları ile işbirliği içinde Çeçenistan'ı Rusya içinde bir haydut yuvası haline getirdiler.

  Türkiye'de Kürtlerin çoğunluğunun hayalini kurduğu hakların hepsine ve fazlasına Sovyet zamanında Çeçenler sahipti. Kendi dillerinde okulları, üniversiteleri, polisleri vb vardı. İç işlerinde özerk idiler. Herhangi bir doğal zenginlikleri yoktu ve merkezi bütçeye verdiklerinden daha fazlasını alıyorlardı. 1994-96'daki birinci Çeçen savaşının sonunda imzalanan anlaşma ile yine bağımsızlığa yakın haklar elde etmişlerdi. Çeçen halkının önemli bir kısmı aslında Rusya'dan ayrılmak istemiyordu. Ancak ulusal savaşçı kılığındaki haydutlar güruhu İslamcı teröristlerle birleşerek Çeçen halkını terörize ettiler. Komşu Dağıstan'a yayılmak istediler ancak Dağıstan halkından ummadıkları bir direniş gördüler. Etnik olarak Rusya'nın en girift, en karmaşık yerlerinden biri olan Dağıstan aynı zamanda RFKP'nin güçlü olduğu yerlerden biri.

  Candan BADEM
  kaynak

  Bağımsızlık, özgürlük anlayışını kimlerin nasıl algıladığı ortadadır sanırım.
  *
  kaynak ve kanaat birbirlerini iyi tanımlıyor,
  çeçen faşizmi!
  bu sözler yabancı değil,
  dün başka diyorlardı,
  "ha çeçenya,ha pkk
  aynı şeydir."

  rus yalakalığı adına çeçen mücahidlere iftira tamaktan da çekinmiyor rus emperyalizminin maşaları.
  rus kadınların atecavüz etmişler.
  yahudileri öldürmüşler,mışlar,mişler...


  emperyalizmin ne kadar da sevimli dişleri var,
  önce kendi çocuklarını parçalıyor.
  Kollarımda tutuk demir halkalar!

 2. #12
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM, SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Mesaj
  5.448
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  4
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67058

  Cevap: NATO Katliamcıdır NATO’ya Hayır

  Alıntı mustadaf´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  kaynak ve kanaat birbirlerini iyi tanımlıyor,
  çeçen faşizmi!
  bu sözler yabancı değil,
  dün başka diyorlardı,
  "ha çeçenya,ha pkk
  aynı şeydir."

  rus yalakalığı adına çeçen mücahidlere iftira tamaktan da çekinmiyor rus emperyalizminin maşaları.
  rus kadınların atecavüz etmişler.
  yahudileri öldürmüşler,mışlar,mişler...


  emperyalizmin ne kadar da sevimli dişleri var,
  önce kendi çocuklarını parçalıyor.
  ...mışlar, mişler de, siz de bir araştırma yapsanız. Acaba veriler doğru mu yanlış mı.

  Gelelim sizin de lanet ettiğiniz ''EMPERYALİZM'' vurgunuza.
  Siz nasıl antiemperyalist oluyorsunuz onu anlamadım. Bunu açıklar mısınız?
  Yoksa siz de ''SINIRSIZ'' bir dünya anlayışı hayali mi kuruyorsunuz?
  Özel mülkiyetçi, kapitalist, liberalist olupta emperyalizme karşı nasıl olunur ki?
  Merak ettim doğrusu..
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 3. #13
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  1.003
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1277

  Cevap: NATO Katliamcıdır NATO’ya Hayır

  Alıntı SOSYALİST´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Eminim ki şu yazı iyi bir cevap olacaktır.
  Ben bu kadar araştırıp bu kadar güzel cevap veremezdim.
  Buyurun :


  Çeçen Faşizmi

  Geçen hafta Rusya Federasyonu'na bağlı Çeçenistan özerk cumhuriyetinde 10 yıldır sürmekte olan olağanüstü hal uygulamasına son verildi. Gerçi hemen ardından ufak bir çatışma oldu ancak olağanüstü halin şimdilik geri gelmeyeceği görülüyor. SSCB'nin dağılmasının ardından en fazla şiddetin yaşandığı yer olan Çeçenistan'daki savaş ne tür bir savaş idi? Rus emperyalizmine karşı bir bağımsızlık savaşı diyebilir miyiz? Kuşkusuz hayır! Elbette bizim kapitalist Rusya'nın yöneticileri ile hem kapitalist hem de gerici-şeriatçı Çeçen teröristleri arasında tercih yapmamız gerekmiyor, her ikisine de karşıyız. Ancak Türkiye'de solun bazı kesimlerinde özellikle de Kürt solcular arasında Çeçenistan konusunda hala ciddi bir yanılsama var. .......................
  Çeçen halkının önemli bir kısmı aslında Rusya'dan ayrılmak istemiyordu. Ancak ulusal savaşçı kılığındaki haydutlar güruhu İslamcı teröristlerle birleşerek Çeçen halkını terörize ettiler. Komşu Dağıstan'a yayılmak istediler ancak Dağıstan halkından ummadıkları bir direniş gördüler. Etnik olarak Rusya'nın en girift, en karmaşık yerlerinden biri olan Dağıstan aynı zamanda RFKP'nin güçlü olduğu yerlerden biri.

  Candan BADEM
  kaynak

  Bağımsızlık, özgürlük anlayışını kimlerin nasıl algıladığı ortadadır sanırım.
  *

  Senin Bağımsızlıktan anlayışına örnek bu şehidin hayatı olsa ve anlasan sevinirim, anlamasanda sizi anlarım ama üzülerek ve bağımlılığınıza acıyarak.
  Cahar Dudayev ( 1944)- (21.04.1996)
  Çeçenistan'ı özgürlüğü kavuşturan Cahar Dudayev, 1944 yılının Şubat ayında Çeçenistan'ın Yalho köyünde doğdu. Hayata gözlerini açar açmaz Rus baskısı ile tanıştı. 23 Şubat 1944'te Sibirya'ya sürgün edilenlerin arasına katıldığında daha annesinin kucağında 15 günlük bir bebekti. Çocukluk yılları Sibirya bozkırlarında çok güç şartlar altında geçti. Orta öğrenimini burada tamamladı. 1962 yılında Tambov Askeri Pilot Yüksek Okulu'ndan, 1966 yılında da Uzak Mesafe Uçakları Pilot ve Mühendis Yetiştirme Yüksek Okulu'ndan mezun oldu. 1974 yılında Gagarin Hava Harp Akademisi'ni de bitiren Dudayev, 1. Sınıf pilot ve mühendis ünvanını kazandı. S.S.C.B. hükümeti tarafından kendisine 12 madalya verildi. Tümgeneralliğe yükseldi. Sovyet tarihinde Stratejik Hava Kuvvetleri'nde Tümen Komutanı olmayı başaran ilk Müslüman olarak adından bahsettirdi.

  Çeçenistan Devlet Başkanı olmadan önce Baltık Cumhuriyetlerinde yaşanan bağımsızlık hareketlerini bastırmadığı için adı isyancı generale çıktı. 1989'da Estonya'da Stratejik Hava Kuvvetleri Filoları Komutanlığı'nda görev yaparken Baltık ülkelerinde başlayan bağımsızlık hareketlerinin kuvvet kullanılarak bastırılması için Moskova'dan emir aldı. Ancak bu emri "yurdunun bağımsızlığı için mücadele eden bir halkın üstüne bomba atmam" diyerek yerine getirmedi. Moskova bu itaatsizliği hazmedemedi ve Dudayev'e ceza olarak askeri birliği ile birlikte Grozni'ye sürgüne gönderildi. 1990 yılının Mayıs ayında görevinden istifa etti. Rusya bu "isyancı" komutanın önderlik edeceği birçok olaya gebeydi.

  Kasım 1990'da toplanan Çeçen Halkının Kurultayı'na davet edildi ve sonradan "Çeçen Ulusal Kongresi" adını alan bu halk meclisinin icra kurulu başkanlığına seçildi.
  19-21 Ağustos 1991'de Gorbaçov'a karşı girişilen başarısız darbe teşebbüsü sırasında darbecilerin karşısında yer aldı. Akabinde, darbecilerle işbirliği yapan Çeçen-İnguş Cumhuriyeti Hükümeti'ni düşürmek için başlatılan halk hareketinin başına geçti. Demokratik güçler, aydınlar ve tüm Çeçen halkı kendisini destekledi. 27 Ekim 1991'de yapılan seçimlerde %85 oranında aldığı oyla Çeçenistan Cumhurbaşkanlığı'na seçildi.Rusya'nın 11 Aralık 1994 tarihinde Çeçenistan'a karşı başlattığı işgal ve soykırım hareketine karşı Cahar Dudayev, "Son Çeçen canını vermeden Ruslar ülkemize hakim olamaz" diyerek, halkına "Cihad" emrini verdi.Dudayev'in önderliğindeki Çeçen halkı, iki yıla yakın bir süre devam eden şanlı bir istiklal mücadelesi verdi. Sonunda Mayıs 1996'da Çeçenistan Ruslardan temizlenerek, Kafkas tarihine yeni bir altın sayfa eklendi.Bu özgürlük lideri, 21 Nisan 1996'da bir suikast sonucu şehid edildi.

 4. #14
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Mustad'af - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesaj
  920
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  2
  Blog Mesajları
  6
  Rep Gücü
  8264

  Cevap: NATO Katliamcıdır NATO’ya Hayır

  Alıntı SOSYALİST´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  ...mışlar, mişler de, siz de bir araştırma yapsanız. Acaba veriler doğru mu yanlış mı.

  Gelelim sizin de lanet ettiğiniz ''EMPERYALİZM'' vurgunuza.
  Siz nasıl antiemperyalist oluyorsunuz onu anlamadım. Bunu açıklar mısınız?
  Yoksa siz de ''SINIRSIZ'' bir dünya anlayışı hayali mi kuruyorsunuz?
  Özel mülkiyetçi, kapitalist, liberalist olupta emperyalizme karşı nasıl olunur ki?
  Merak ettim doğrusu..
  1944 Çeçen-İnguş Halklarının Sürgünü


  Kafkaslar'da tarih bir yandan bölünmüşlük gerçeğine, bir yandan da birlik düşüne dayalı olarak gelişmiştir. Kafkasya'nın siyasi, kültürel ve toplumsal coğrafyasının parçalı yapısı, bu bölgede hem büyük siyasi güçleri hem de yerel güçleri bir birlik gerçekleştirme düşüne yöneltmiştir. Dolayısıyla tarih boyunca bu topraklar iktidar mücadelelerine sahne olmuştur. Bu çalışmada, söz konusu iktidar mücadelelerinin mağdurları olan Kafkas halklarının maruz kaldığı göçlere, yıkımlara, ıstıraplara değinilecektir. Bu bağlamda, 1944 Çeçen halkı sürgünü ve bu sürgün esnasında yaşanılan Haybah katliamı ve Drau Faciası incelenecektir.

  Rus Çarlığı'nın 19. yüzyıldaki yayılma alanında yer alan Kafkasların yerleşik halkları, uygulanan nüfus politikaları ile yurtlarından edilmişler ve farklı coğrafyalara göç ettirilmişlerdir. Bu göçler 1850'li yıllarda başlamış, 1862-65 arasında zirveye ulaşmış, 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı ve 1890-1908 yılları boyunca da sürmüştür. Bu göçlerde Rusya'nın en önemli amacı, Kafkas topraklarını kendisine karşı mücadele veren etnik unsurlardan arındırarak Ruslaştırmak olmuştur. Rusya, işgal ettiği Kafkaslar'da askeri yönetimini kurduktan sonra bölgede zorunlu göç ve yerleştirme politikaları izlemiş, yerinden edilen Kafkas halklarının yerine Rusları, Ukraynalıları, Hristiyan Kazakları ve Don Kazaklarını yerleştirmiştir.

  19. yüzyılda, Kafkas halklarının yaklaşık olarak üçte birinin, bilhassa Rusya'nın başını en çok ağrıtan Kuzey Kafkasyalıların yaşadıkları topraklardan göç ettirilişi, Çarlık Rusyası'nın planlı bir girişimi olarak gerçekleşmiştir. 1860 yılında Kuzey Kafkasya'da yeni bir idari taksimat yapılmış, eyaletlere ait Rus birlikleri oluşturulmuş, yerli halklara Rus hakimiyetini ve sonrasında da Rus makamlarının uygun gördüğü yerlere gitmeyi kabul etmedikleri takdirde Osmanlı topraklarına göç etmekten başka çarelerinin olmadığı söylenmiştir. Ruslar, halk içinde işletilen dedikodu mekanizması ile göç etmeyenlerin Hristiyanlaştırılacağını ve 25 yıl süre ile askere alınıp hilafet ordusu karşısında cepheye sürüleceğini yaymışlardır. Özellikle Çerkezlerin ikamet etmekte olduğu verimli topraklara göz diken Rusya, Çerkezlerin köylerinde yaşamalarını olanaksız kılmaya yönelik saldırılar gerçekleştirmiştir. Köyler önce talan edilmiş, arkasından yakılıp yıkılmış, sürü hayvanları ve yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli olan temel gereksinimler halkın elinden alınmıştır.

  1864'te Çar Naibi Grandük Michel, bir ay içinde Kafkasya terk edilmediği takdirde bütün yerli halkın savaş esiri olarak Rusya'nın çeşitli bölgelerine sürüleceğini ilan etmiştir. Kafkasya'yı kendisine sadık bir Hristiyan yurdu haline getirmekte kararlı olan Rusya, bundan sonra Kafkasya'da önemli bir nüfus değişimi ve yeniden iskan süreci başlatmıştır. Böylece çok sayıda Çerkez ve Çeçen, Osmanlı İmparatorluğu'na göç etme kararı almıştır. Ancak yolculuk şartları ağır olduğundan çok sayıda göçmen açlık, kötü koşullar, hastalık, gemilerin batması gibi nedenlerle yolda hayatını kaybetmiştir. Bazı kaynaklara göre göç edenlerin sayısı 1,2 ila iki milyon arasındadır ve insanların yaklaşık 500 bini yolculuk sırasında ölmüştür. Çeçenlerin oranı ile ilgili kaynaklarda ortaya konan verilerde bu şekilde göç eden 910 bin Kafkasyalının 60 binini Çeçenlerin oluşturduğu belirtilmektedir. Göçmenler, Osmanlı İmparatorluğu'nun Trabzon, Ordu, Samsun, Sinop, İstanbul ve Ege kıyılarındaki şehirlerine getirilmişlerdir. Buradan sonra Türkiye'de Adana, Giresun, Maraş, Kayseri, Muş, Sivas, Kars, Mardin illerine ve Ürdün, Suriye gibi ülkelere yerleşmişlerdir.Kafkas halklarının maruz kaldığı sürgünler, 19. yüzyılda yaşananlarla kalmamıştır. Sovyet Rusyası sınırları içerisinde yer alan Kafkasya'da yaşayan halklar, İkinci Dünya Savaşı ve sonrasında da büyük göçlere maruz kalmışlardır. Bunlardan en önemlisi 1944 yılında gerçekleşen zorunlu sürgün uygulamasıdır.

  1941 yılının Haziran ayında Sovyetler Birliği'ne karşı saldırıya geçen Almanlar, hızla ilerleyerek Kafkasya'ya doğru yöneldiler. 1941-42'de, Kafkasya'daki petrol üretim bölgelerine sahip olmayı amaçlayan Almanlar, Sovyetler Birliği'nin Azerbaycan'dan sonraki en zengin petrol rezervlerine sahip Çeçenistan'ın Grozni petrol bölgesini ele geçirmek için harekete geçtiler. Alman birlikleri, 1942 sonbaharında Çeçen-İnguş Cumhuriyeti'nin bazı bölgelerini işgal etmelerine rağmen Grozni'ye girmeyi başaramadılar ve Stalingrad yenilgisinden sonra Kuzey Kafkasya'dan çekildiler. Ancak, Almanların Kafkasya'dan çekilmesinin hemen ardından yerel nüfus büyük oranda Kızıl Ordu'ya bağlı kaldığı halde yerel Komünist Partisi saflarında ve devlet kurumlarında hızlı bir tasfiye hareketi başladı. Sovyet yönetimi, Almanların Sovyet topraklarındaki ilerleyişinden başta Çeçen ve İnguşlar olmak üzere Kalmıklar, Balkarlar, Karaçaylar, Mesket Türkleri, Kırım Tatarları ve Volga Almanlarını sorumlu tuttu ve onları ihanet içindeki halklar olarak topraklarından sürme kararı aldı. 7 Mart 1944'te ülkede yaşayan tüm Çeçen ve İnguşların sürgün edilmesi kararı yayımlandı ve Çeçen-İnguş Özerk Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nin (ÖSSC) feshedilerek yerine Grozni Oblastı'nın kurulduğu açıklandı. Kararın gerekçesi ise şu şekilde ifade edildi: "Büyük Anavatan Savaşı'nda, özellikle Nazi Almanlarının Kafkasya operasyonları sırasında Çeçen ve İnguşların çoğunluğu anavatana ihanet ederek faşist işgalcilerin tarafına geçmiştir. Çeçen ve İnguşlar, Almanların talimatı üzerine Sovyet yönetimine ve güçlerine karşı savaşmışlar ve uzun zamandır komşu bölgelerdeki kolektif çiftliklere karşı haydutça saldırılar düzenleyerek Sovyet vatandaşlarını soymuşlar ve öldürmüşlerdir. Bundan dolayı Yüksek Şura Kurulu, Birinci Çeçen-İnguş ÖSSC'sine bağlı ve komşu bölgelerdeki Çeçen ve İnguşları SSCB'nin diğer bölgelerine göndermeye ve Çeçen-İnguş ÖSSC'sini lağvetmeye karar vermiştir." Kararın ardından, 23 Şubat 1944'te Kızıl Ordu birlikleri Çeçen ve İnguşların yaşadıkları bölgeleri kontrol altına alıp sürgünü başlattılar. SSCB'den Avrupa'ya kaçarak İngiltere'ye sığınmış olan Albay G. Tokayev, sürgünün başlangıç hadiselerini şöyle anlatmaktadır:

  "Daha 1944 yılında Kuzey Kafkasya, özellikle Çeçen-İnguş bölgeleri, NKVD (Stalin'e bağlı İçişleri Bakanlığı Halk Komiserliği) mensupları ile doldurulmaya başlanmıştı. Ertesi gün, Kızıl Ordu Günü arifesinde her tarafta mitingler düzenlenmişti. NKVD albayı kürsüye gelerek şöyle dedi: "Esas mevzua girmeden evvel şunu haber vereyim ki, miting NKVD birlikleriyle çevrilmiştir ve bütün firar teşebbüsleri derhal ve yerinde kurşuna dizilerek cezalandırılacaktır." Ahali neye uğradığını bir türlü anlayamıyordu. Albay elini kaldırarak başının üzerinde bir daire çizdi. Bu bir işaretti. Etraftan mitralyözler şakırdayarak onun sözlerini teyit etti. Birkaç kişi hançerini çekerek albayın üzerine atlamaya teşebbüs etti ise de makineli tüfeklerin ateşi onları bir yaprak gibi düşürdü. Birisi firara kalktı ise de, onu da mitralyöz ateşi biçti. Genç bir İnguş mitralyözcünün üzerine atıldı. O da aynı akıbete uğradı. Sağ elinde bir tabancayı, sol elinde de Milli Emniyet Komitesi'nin kararnamesini tutan albay sözlerine devam etti: "Adil ve âkil Stalin siyaseti sizin çok milliyetli sosyalist vatanında inkişâf etmeniz için her şeyi yaptı." Herkes başları önünde bu mutat sözleri dinliyordu. Fakat albay bütün Çeçen-İnguşları Almanlarla iş birliği yapmakla suçlayınca, bütün halk bir ağızdan bağırmaya başladı: "Yalan, iftira! Biz Almanlara yardım etmedik!"

  Tokayev'in bu anlattıkları, 1954 yılında Batı'ya iltica etmiş sabık NKVD subayı Yarbay Grigori Stepanoviç Burlutskiy tarafından da doğrulanmaktadır. Burlutskiy'e göre alay kumandanı muavini kürsüye çıkmış, kısa ve kuru nutkunda Komünist Partisi ile Sovyet Hükümeti'nin kararını ilan etmiştir. Kararın muhtevası şu şekildedir: "Sovyetler Birliği toprakları Alman faşist orduları tarafından işgal edildiği zaman Çeçen-İnguş Muhtar Sovyet Cumhuriyeti ahalisi Çeçenler ve İnguşlar Alman ordularına yardım ettiler. Bunu nazara alan Komünist Partisi ve Sovyet hükümeti, Çeçen-İnguş ÖSSC halklarını Sovyetlerin başka bölgelerine göç ettirme kararı vermiştir. Herhangi bir mukavemet ve emirlerimizin icrasında boyun kaçırmak yolundaki teşebbüsler partinin ve Sovyet hükümetinin kararlarına itaatsizlik telakki edilecek ve ordu ikaz etmeden silah kullanacaktır."

  Her aileye 20 kg bagaj için izin verildi ve arkalarında kalan evleri, toprakları ve büyükbaş hayvanlarına Rusya Sosyalist Federatif Sovyetler Cumhuriyeti (RSFSC) tarafından el konuldu. Stalin'in verdiği emir gereğince 500 bin ila 700 bin Çeçen-İnguş, yük trenlerine bindirilerek başta Sibirya ve Kazakistan olmak üzere Orta Asya'ya sürüldü. Yalnızca 2,000 kişi dağlara kaçabildi. Birkaç gün su ve yiyecek verilmeden hayvan vagonlarında yapılan yolculuk sırasında insanların yaklaşık %20'si hava koşulları ve açlık nedeniyle hayatını kaybetti. Sürgünün ilk yıllarında iklim koşulları, ağır çalışma ve salgınlar sonucunda pek çok kişi daha hayatını kaybetti ve Çeçen ve İnguş halklarının nüfus kayıpları arttı. Her 10 eve bir gözlemci verilmek suretiyle polis devleti mantığı ile kontrol edilmek istenen Çeçen ve İnguşların her ay kendilerini kaydettirmeleri de zorunluydu. Sürgünde dahi rahat bırakılmayan bu insanların birçok şey için polisten izin alması gerekiyordu. Bulundukları mekandan yalnızca üç kilometre uzaklaşmaları dahi yasaktı.

  NKVD tarafından gerçekleştirilen sürgün büyük bir gizlilik içinde yapılmıştı. Olaydan ancak iki yıl sonra, 26 Haziran 1946'da zorunlu göç "İzvestiya" gazetesinde küçük bir haber olarak yer aldı. Bununla birlikte, sürgün yerleri ve durumları ancak 11 yıl sonra, yani 1955'te anlaşılabildi. RSFSC Üst Konsey Prezidyumu, Prezidyum Başkanı İ. VIasov ve Sekreter P. Bahmorov'un imzaladıkları bir bildiriyle Kırım Tatarları ve Çeçenlerin SSCB'nin değişik yerlerine sürüldüğünü onayladı. 26 Kasım 1948'de yayınlanan bir bildiri ile de, sürgünlerin yurtlarına geri dönme haklarından mahrum olarak, süresiz sürgünde kalacakları bildirildi. Sürgün yerleri, durumları ve yaşayışları hakkında bilgi ancak sürgünden 11 yıl sonra verildi.23 Şubat 1944'te başlayan ve üç günde tamamlanan sürgün Çeçen-İnguş halkının maruz kaldığı en büyük felaketlerden biri olarak tarihe geçti. Cephede savaşan Çeçen ve İnguşların henüz evlerine bile dönmediği bir sırada gerçekleştirilen böylesine bir sürgünü meşru gösterecek herhangi bir delil mevcut değildi. Nitekim, Stalin'den sonra Sovyetler Birliği'nin başkanlığına gelen Kruşcev 25 Şubat 1956 tarihinde Parti'nin 20. Kongresi'nde yaptığı konuşmada "Aklı başında bir insanın; kadın, çocuk, yaşlı, komünist ve komsomol ayrımı yapmadan tüm milleti, bireylerin veya bir grup insanın yaptığı hareketlerden sorumlu tutmak suretiyle toplu halde sürgün ederek cezalandırmasını anlaması zordur." ifadesini kullandı. Kararın gerekçesi olarak "Nazi iş birlikçiliği" öne sürülmüştü; ancak Stalin'in amacı geçmişteki isyanlarından dolayı Kuzey Kafkasya halklarını cezalandırmak ve onların Türkiye topraklarına planlı göçünü engellemekti.

  Bu sürgün sırasında çok sayıda katliam gerçekleştirildi. Bunlardan biri de Haybah köyünde gerçekleştirilen ve çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 700 kişinin ölümüne neden olan katliamdı. NKVD polisleri Haybah köyü halkını kadın, erkek, ihtiyar, çocuk ayrımı yapmaksızın ahırlara doldurarak diri diri yaktılar. Adalet Bakanı eski yardımcısı iken, buraya gönderilerek askeri birliğe katılmaya zorlanan Ziyaudi Malsagov, 27 Şubat 1944 günü Haybah'da gerçekleştirilen katliamı şöyle anlatmaktadır: "Cumhuriyet'in diğer bölgelerindeki Çeçenlerle İnguşlar vatanlarından sökülüp Kazakistan'a yollanmaktaydı. Fakat buradakileri nakletmek mümkün değildi. Çevre avullardan toplanan halk yola çıkarıldı. Hastalar, yaşlılar ve zayıflar, ertesi günü helikopterlerle taşınacakları söylenerek arkada bırakıldılar. Kadın, çocuk ve gençlerin bir kısmı da onlarla kaldı. Kalanlar 650-700 kişi kadardı. 27 Şubat 1944 günü sabah saat dokuzda çevre avullardan ve Haybah'tan toplanan bu insanlar bir ahıra sürüldü. Bu ahıra, Lavrentiva Pavloviça Beriya'nın "Örneklik Beygir Ahırı" denilmekteydi. Bu ahıra daha önce, dışardan ateşlenince içeriyi tutuşturacak şekilde kuru ot ve saman yığılmıştı. Bu insanlar ahıra sürülüp üstlerine kilit vuruldu. Ardından ahır ateşe verildi. Ateş tutuştuğu zaman ben fazla uzakta değildim. İnsanlar ahırın kapısını zorlayıp kırdı ve dışarıya çıktı. Gvişiani de o an emretti: "Ateş!" Meğer otomatikler daha önce mevzilenmiş. Otomatların biçtiği ceset yığınları kapı çıkışını tamamen kapattı. Bir iki kişi firara kalkıştı. Onları da öldürdüler. 650-700 insan ahırın içinde cayır cayır yakılarak öldürüldü."

  Sürgün sırasında çok sayıda Çeçen'in ölümüne neden olan bir başka hadise de Sotni köyünde yaşandı. Çeçen ve İnguşları sürmekle görevlendirilen Kızıl Ordu askerleri ve NKVD polisleri, Sotni köyü erkeklerini topladıktan sonra, yine çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan çok sayıda Çeçen'i, buzun onları taşımayacağını bildikleri halde buz tutmuş Galanşoh gölünü geçmeye zorladılar ve binlerce Çeçen, Galanşoh gölünde can verdi.

  Stalin'in ölümünden üç yıl sonra, Kruşcev, 25 Şubat 1956 tarihinde Komünist Parti'nin 20. Kongresi'nde yaptığı konuşma ile ‘de-Stalinizasyon' kampanyasını başlattı. Kongrede Çeçenler, İnguşlar, Balkarlar, Karaçaylar ve Kalmıkların itibarları iade edildi. Sürgünde yaşayan Kuzey Kafkasyalıların topraklarına dönmelerine izin verildi. İlk önce aşamalı olarak sürgünlerin önemli bir bölümünün kayıtlardan kurtarılması sağlandı. Haziran 1955'te Çeçen ve İnguşlara kendi dillerinde kültür ve eğitim faaliyetleri gerçekleştirme izni verildi. Ancak Çeçenler ve İnguşlar topraklarının iadesini ve özerk cumhuriyetlerinin yeniden kurulmasını talep ettiler. Bu amaçla yaklaşık 30 bin kişi, Sovyet yönetiminin izni olmaksızın geri döndü.

  16 Temmuz 1956'da SSCB Yüksek Şura Kurulu, sürgün edilmiş olan Çeçenlere uygulanmakta olan yasal kısıtlamaları kaldıran bir karar yayımladı. Ancak ülkelerine geri dönme ve müsadere edilen mülkiyet haklarının iadesi konusunda herhangi bir açıklamada bulunulmadı. Ardından Komünist Partisi Merkez Komitesi, 24 Kasım 1956'da Çeçenlerin ve İnguşların ulusal özerkliklerinin yeniden verilmesi kararını aldı. Nihayet 9 Ocak 1957'de Sovyetler Birliği Yüksek Şurası, aldığı bir karar ile 1944 yılında topyekun tehcir ve katledilen Çeçen-İnguşların yurtlarına dönmelerine izin verdi ve Çeçen-İnguşetya'nın RSFSC bünyesinde ÖSSC olarak yeniden kurulmasını karara bağladı. Ancak, bu kararnamede sürgün sırasında ne kadar insanın öldüğü, ne kadarının katledildiği ve maddi zararın boyutu hakkında bilgi verilmedi.

  Groznenskiy Raboçiy gazetesinin 12 Ocak 1958 tarihli nüshasında, aynı yıl 1 Ocak'ta sürgünden dönen Çeçen ve İnguşların sayısının 200 bin civarında olduğu yer aldı. Bu da 1944 yılında sürülmüş olan 700 bin nüfuslu Çeçen-İnguş Muhtar Cumhuriyeti ahalisinin takriben %30'una karşılık gelmekteydi. 1944 sürgünleri arasında, sürgünden birkaç hafta önce doğan Cevher Dudayev ve ailesi de vardı. Dudayev ve ailesi, köylerinden alınarak Kazakistan'a sürüldüler ve kolhozlarda çalışmaya zorlandılar. Dudayev ve ailesi ancak 1957 yılında Grozni'ye dönebildi. Aynı şekilde Çeçenlerin önemli liderlerinden Aslan Mashadov da sürgünde doğup çocuk yaşta anavatana dönenlerdendir.

  Geri dönmeyi başarabilen Çeçenler çok ciddi problemlerle karşı karşıya kaldılar ve sürgünün açtığı yaraları iyileştirmek için zorlu bir mücadele verdiler. 1944'ten 1956'ya kadar devam ettirilen Ruslaştırma politikaları sonucu, kentlerin, kasabaların, köylerin ve bölgelerin adları değiştirilmiş ve Çeçen-İnguş topraklarına on binlerce Rus yerleştirilmişti. Toprakları Ruslar ve diğer etnik gruplar tarafından işgal edilen Çeçenler ve İnguşlar eski köylerine değil, kendileri için kurulan özel kolektif çiftliklere yerleştirildiler. 540 bin nüfuslu başkent Grozni'ye 500 bin kişinin sürgünden dönmesi beklenmekteydi. Böylelikle konut sıkıntısı Rus asıllılarla Çeçen ve İnguşlar arasında gerginlik yarattı ve 1958'de silahlı çatışmalar başladı, çok sayıda insan hayatını kaybetti.

  Topraklarına dönen Kuzey Kafkasyalı halklar bir kez daha sistematik baskıyla karşı karşıya kaldılar. Grozni'deki Rus yerleşimciler Çeçen ve İnguşlara yönelik saldırılar düzenlediler. Çeçenler ve İnguşlar, sabotaj, terörizm ve silahlı ayaklanma gibi pek çok suçla itham edildi ve yargılandı. 1958, 1963 ve 1964'te Mohaçkale, Grozni ve Nazran'da geniş çaplı yargılamalar gerçekleşti.

  Rusya'nın soykırıma yönelik sürgün planı, Kuzey Kafkasya'da genel kontrolün güvence altına alınması açısından stratejik bir anlama sahiptir. Bu toprakların güneyden gelebilecek tehditlere karşı tampon bölge özelliği taşıması, burada yaşayan halkların sürgün edilmesinde önemli bir etkiye sahiptir. Öte yandan, dağlık bölgelerde yaşayan Çeçen ve İnguşların dinlerine ve geleneklerine bağlı olması ve Sovyet rejiminin öngördüğü yaşam tarzına uyum sağlamamaları, Sovyet yönetimi tarafından ciddi bir problem olarak görülmekteydi. Bu nedenle Moskova'nın ateist propagandaları zaman zaman dayatmaya dönüşebiliyordu. Sovyetler döneminde yıkılan çok sayıda cami de bunu doğrulamaktadır.

  Kuzey Kafkasya halklarının Slav olmaması ve komünizmi desteklememesi de zorunlu göç ve sürgünün nedenleri arasında sayılabilir. Nitekim, Kuzey Kafkasya halkları, parti örgütlenmesine beklenen düzeyde katılmamışlardı. Çeçenistan'da ve İnguşetya'da Ocak 1934'te üye ve adaylarla birlikte parti örgütü 11,966 kişiyken, bu sayı Nisan 1937'de üye kartlarının yenilenmesi sırasında 6,914 kişiye düşmüştü. Özetle ifade etmek gerekirse, soykırıma ve sürgüne maruz bırakılan Çeçen ve İnguşlardan boşalan topraklarda uygulanan Ruslaştırma politikaları, Rusya'nın geçmişten bugüne izlediği Kafkasya politikasının devamı niteliğindedir. Sürgüne sebep teşkil eden Almanlarla iş birliği iddiaları göstermelik bir gerekçe olarak gözükmektedir. Demografik yapıya sürgün yoluyla yapılan bu müdahale, Kafkasya'nın yerel halkları arasında bir çatışma zeminini de beraberinde getirmeyi amaçlamıştır. Nitekim, Rusya bugün geçmişte izlediği bu politikanın meyvelerini toplamaktadır
  alıntı (cecenonline.com)

  rus emperyalizmin ayak oyunalrını şimdi siyonist emperyalistler yapıyorlar;tehdit,iftira,sürgün,komplo ne dersen meşru onlar için.
  Rus ajanlarınca çeçen liderler birer birer katlediliyor.

  bizim anlayışımız,hayattır,ölüm ve öldürmek değil.
  "haksızca bir insanı öldürmeyi,insanlığın ölümüne" eş gören bir anlayıştır.

  korkarım ki siz,ölüm,kan ve gözyaşı üzerine kurulan saltanatı anti emperyalizm olarak görecek kadar bir yanılgı içerisindesiniz..

  --------Yeni Postalandı 07:34 PM ---------- Önce gonderilen mesaj at 07:31 PM ----------


  Rusya’nın Asıl Hedefi Çeçenistan Petrolü
  Çeçenistan’da 1994 yılından beri devam eden savaş ve çatışmalarda yüzlerce insan hayatını kaybetti. Bugün, ülkede durum sakinleşir gibi gözükmekle birlikte, Çeçenlerin başlattığı direniş komşu bölgelere, İnguşetya, Kabardin Balkar, Dağıstan, Kuzey Osetya, Karaçay Çerkes'e yayıldı.

  Çeçenistan’da 1994 yılından beri devam eden savaş ve çatışmalarda yüzlerce insan hayatını kaybetti. Bugün, ülkede durum sakinleşir gibi gözükmekle birlikte, Çeçenlerin başlattığı direniş komşu bölgelere, İnguşetya, Kabardin Balkar, Dağıstan, Kuzey Osetya, Karaçay Çerkes'e yayıldı.

  Rusya’nın Çeçenistan konusunda bu kadar ısrarlı olması insanların hep kafasını meşgul etti ve herkes kendisine göre bir sebep buldu. Acaba petrol mü?. Nitekim, SSCB döneminden önce Çeçenistan’ın petrol yatakları Belçikalı, İngiliz, Rus, Çeçen ve Azeri şirketleri tarafından işletiliyordu. II. Dünya Savaşı’nın başında Çeçen-İnguş Cumhuriyeti yıllık yaklaşık 4 milyon ton yüksek kalitede ham petrol üretiyordu ve bu durum Hitler’i Grozni ve Bakü petrol rezervlerinin kontrolünü ele geçirmeye sevk etti.
  II. Dünya Savaşı’ndan önce Çeçenistan’da birincil petrol işlemesi gerçekleştiren üç büyük damıtma tesisi vardı. Bu tesisler, toplam 20 milyon ton Çeçen ve Kazak ham petrolü işleme kapasitesine sahipti ve Sovyetlerin dağılmasından sonra bu durum, bölgede kontrolü ele geçirmek için aleni ve gizli bir savaş başlattı.

  Çeçenistan petrol yataklarının yer yüzeyine yakınlığı, petrolün daha kolay yöntemlerle ve daha ucuz maliyetle elde edilmesini sağlıyor. Federal İçişleri Bakanlığı’na göre savaş döneminde bile Çeçenistan’da her yıl 500.000 ila 700.000 ton arasında petrol ürünü çalındı ve yaklaşık 30.000 kişi yasadışı yollardan petrol üretimine karıştı. 1994–1996 yıllarındaki askeri harekatlarda Rus ordusunun vurmaktan kaçındığı tek yer ise, petrol işleme tesisleri oldu.

  Çeçenistan petrolü bugün Kadirov ailesinin kontrolünde ve petrol sahalarını koruyan özel alay da Kadirov'a bağlı. Kuzey Kafkasya’da karaborsada piyasa şartlarının altında satılan petrol geliri Kadirov, üst düzey Rus memurları ve mafya arasında paylaşılıyor.

  Çeçenistan'ın en büyük aşiretlerinden birisine mensup olan, maddi gücü ve konumu nedeniyle sadece aşireti tarafından desteklenen Kadirov’un, ülkedeki hakimiyetini kaybetmemek için el altından mücahitlere bile destek sağladığı ifade ediliyor.

  Nitekim, Devlet Başkanlığı’ndan önce Rusya’dan hiçbir talepte bulunmayan Ramazan Kadirov, Çeçenlerin kendi sorunlarını çözecek yeterlilikte olduğunu iddia ediyordu. Ancak, bugün petrole bağlı bir serbest ekonomik bölgeye ve bağımsızlığa ihtiyaç duyan Kadirov, Rusya’dan özel statüye sahip bir ekonomik bölgenin inşa edilmesini resmen talep etmekte.

  Diğer taraftan, Çeçen savaşı Rusya’yı, ülkesinde ve Azerbaycan’da üretilen petrolü taşımak için Çeçenistan’ı by-pass edecek alternatif boru hatları arayışına itti. Bu kapsamda, Rus menşeli Rosneft firması tarafından Çeçenistan da çıkarılan ham petrolün işlenmesi amacıyla, Çeçenistan yerine Kabartay-Balkar Ö.C./Terek bölgesinde bir petrol rafinerisi kurulmasına karar verildi ve hazırlıklara başlandı. Bu durum, Çeçenler arasında şok etkisi yarattı.
  Rusya Parlamentosu’nda Çeçenistan’ı temsil eden vekiller ortak bir açıklama yaparak projeden duydukları rahatsızlığı dile getirdiler.

  Rus yanlısı Çeçen Başbakanı Odes Baisultanov (Kadirov'un Dayısı) konuyu müzakere etmek için acilen Moskova’ya gönderildi ve resmi petrol şirketi Rosneft Çeçenistan’da rafineri kurulmasını destekleyecek bir fizibilite çalışması sunmasına izin verdi.

  Her ne kadar Rus yanlısı Çeçen hükümeti bu gelişmeyi yankı uyandıran bir zafer olarak sunsa da, nihai kararı, Grozni’nin hiçbir görüşüne değer vermeyen Moskova verecek. Rusya silahla tam olarak ele geçiremediği Çeçenistan’ı ekonomik yıkımla ele geçirmek istiyor. Bu nedenle, Moskova’nın, serbest ekonomik bölgeye ve dolayısıyla ekonomik bağımsızlığa kavuşan bir Çeçenistan istemediği açık. Çünkü, Çeçenistan kendi petrol ve doğal kaynaklarını kullanırsa, kendi ayakları üstünde durmaya başlayacak ve Rusya hiçbir zaman istediğine ulaşamayacak.
  alıntı (cecenonline.com)

  --------Yeni Postalandı 07:39 PM ---------- Önce gonderilen mesaj at 07:34 PM ----------

  Rus Emperyalizmi:Cinayet,katliam
  Haybah Katliamı

  Gvişiani de o an emretti: “Ateş!” Meğer otomatikler daha önce mevzilenmiş. Otomatların biçtiği ceset yığınları kapı çıkışını tamamen kapattı. Bir iki kişi firara kalkıştı. Onları da öldürdüler. 650-700 insan ahırın içinde cayır cayır yakılarak öldürüldü.”

  Bu sürgün sırasında çok sayıda katliam gerçekleştirildi. Bunlardan biri de Haybah köyünde gerçekleştirilen ve çoğunluğu kadın ve çocuk olmak üzere 700 kişinin ölümüne neden olan katliamdı. NKVD polisleri Haybah köyü halkını kadın, erkek, ihtiyar, çocuk ayrımı yapmaksızın ahırlara doldurarak diri diri yaktılar. Adalet Bakanı eski yardımcısı iken, buraya gönderilerek askeri birliğe katılmaya zorlanan Ziyaudi Malsagov, 27 Şubat 1944 günü Haybah’da gerçekleştirilen katliamı şöyle anlatmaktadır: “Cumhuriyet’in diğer bölgelerindeki Çeçenlerle İnguşlar vatanlarından sökülüp Kazakistan’a yollanmaktaydı. Fakat buradakileri nakletmek mümkün değildi. Çevre avullardan toplanan halk yola çıkarıldı. Hastalar, yaşlılar ve zayıflar, ertesi günü helikopterlerle taşınacakları söylenerek arkada bırakıldılar. Kadın, çocuk ve gençlerin bir kısmı da onlarla kaldı. Kalanlar 650-700 kişi kadardı. 27 Şubat 1944 günü sabah saat dokuzda çevre avullardan ve Haybah’tan toplanan bu insanlar bir ahıra sürüldü. Bu ahıra, Lavrentiva Pavloviça Beriya’nın “Örneklik Beygir Ahırı” denilmekteydi. Bu ahıra daha önce, dışardan ateşlenince içeriyi tutuşturacak şekilde kuru ot ve saman yığılmıştı. Bu insanlar ahıra sürülüp üstlerine kilit vuruldu. Ardından ahır ateşe verildi. Ateş tutuştuğu zaman ben fazla uzakta değildim. İnsanlar ahırın kapısını zorlayıp kırdı ve dışarıya çıktı. Gvişiani de o an emretti: “Ateş!” Meğer otomatikler daha önce mevzilenmiş. Otomatların biçtiği ceset yığınları kapı çıkışını tamamen kapattı. Bir iki kişi firara kalkıştı. Onları da öldürdüler. 650-700 insan ahırın içinde cayır cayır yakılarak öldürüldü.”

  Sürgün sırasında çok sayıda Çeçen’in ölümüne neden olan bir başka hadise de Sotni köyünde yaşandı. Çeçen ve İnguşları sürmekle görevlendirilen Kızıl Ordu askerleri ve NKVD polisleri, Sotni köyü erkeklerini topladıktan sonra, yine çoğunluğu kadın, çocuk ve yaşlılardan oluşan çok sayıda Çeçen’i, buzun onları taşımayacağını bildikleri halde buz tutmuş Galanşoh gölünü geçmeye zorladılar ve binlerce Çeçen, Galanşoh gölünde can verdi.


  Çeçen-Online©2009
  Kollarımda tutuk demir halkalar!

 5. #15
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  1.003
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1277

  Cevap: NATO Katliamcıdır NATO’ya Hayır

  Çeçen Milli Marşı

  Gece kurt yavrularken çıktık dünyaya
  Sabah kükrerken arslan, ismimiz konuldu
  Lailahe illallah

  Kartal yuvalarında analarımız emzirdi
  At üstünde kavgayı babalarımız öğretti
  Lailahe illallah

  Halk için vatan için yetiştirdi
  Onlara bir zarar geldiğinde yiğit kesildik
  Lailahe illallah

  Dağların şahinleri zaferle yetişti,
  Zorluğun bozgunundan gururla çıktık
  Lailahe illallah

  Tunçtan dağlar kurşun gibi erise de
  Yaşamdan ve savaştan onursuz çıkmayız
  Lailahe illallah

  Ey kara toprak her zerren baruttan ağlasa da
  Hüzünlü bir şekilde sana dönmeyeceğiz

  Lailahe illallah

  Hiçbir zaman hiçbir kimseye pes etmedik biz
  Ecel veya zaferden biridir seçeneğimiz
  Lailahe illallah

  Yaralarımızı ağıtlarla sararken bazılarımız
  Değerli gözlerimiz maharetle canlanır
  Lailahe illallah

  Açlık kıvrandırırsa ot yeriz
  Susuzluk bezdirirse sıkar suyunu içeriz
  Lailahe illallah

  Gece kurt kuzularken çıktık dünyaya
  Hakka, vatana ve Allah'a sadığız biz
  Lailahe illallah

  Söz : Abuzar Aydemirov
  Beste : Ali Dimayev
  Türkçeye çeviren : Medet Ünlü

  Bu marş Çeçenistan Milli Mücadelesinin şu anki sesidir, lütfen en azından sesli olarak klip var dinleyiniz, Allah doğrunun yardımcısıdır.

Benzer Konular

 1. İran Türkiye'yi Tehdit Etti Türkiye'ye Kurulacak Nato Füze Kalkanını Vururuz
  bursali68 Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-11-2011, 11:00 AM
 2. 9 şirketi var en büyük müşterisi NATO
  bursali68 Tarafından Borsa ve Ekonomi Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 02-09-2011, 11:02 PM
 3. Akaryakıt İkmal ve Nato görevde yükselme sınav soruları
  YukseLL Tarafından Görevde Yükselme ve Ünvan Değişikliği Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-10-2010, 01:50 AM
 4. NATO Üyeliği Gerekli Mi?
  SOSYALİST Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 31-03-2009, 05:18 PM
 5. NATO gemilerinin geçişine TKP'den protesto
  güney Tarafından Destekliyoruz, Alkışlıyoruz Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-08-2008, 11:05 AM
Yukarı Çık