+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

Sadaka Kültürü

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Serbest Kürsü Forumunda Bulunan Sadaka Kültürü Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> SADAKA KÜLTÜRÜ SİZ aman isyan etmeyin, aman devletinize karşı gelmeyin. Otobüslerde istiflene istiflene gitsek de, muayene beklerken ölsek de önemli

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  KAPİTALİZM, SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Mesaj
  5.448
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  4
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67058

  Sadaka Kültürü

  SADAKA KÜLTÜRÜ

  SİZ aman isyan etmeyin, aman devletinize karşı gelmeyin. Otobüslerde istiflene istiflene gitsek de, muayene beklerken ölsek de önemli değil.
  ‘Hamd olsun.’ Bu ‘aman susalım’ sendromunun toplumda bir illet hastalık olarak yerleşmesini görmemek ve buna dolaylı bir şekilde destek olmak hastalıkla mücadeleye köstek olmaktır.
  Köstek olmamanın en güzel yolu da hastalığa kapılmamaktır.
  Peki, nasıl koruyacağız kendimizi bu hastalıktan? ‘Sadaka kültürümüzde vardır’ diyerek mi, ‘ben mi kurtaracağım memleketi’ demek mi çözüm yoksa ‘canları cehenneme!
  Bu milletten bir şey olmaz, polisle, belayla falanda uğraşmaya değmez’ mi diyelim?

  Kitlesel inisiyatif kullanma becerisi geliştirememiş toplumlara neler oluyor?
  Hatırlayalım Türkiye"de ve dünyanın başka yerlerinde zenginlerin zekât bağışları vardı.
  Endonezya’da zengin bir aile zekât dağıtıyor, halk kuyruklara geçiyor ve binlercesinin de katılmasıyla çıkan izdihamda 21 kişi ölüyor.
  Bir avuç zenginin eline bakan binlercesi ‘sadaka kültürünü’ de, ‘hamd etmeyi’ de gösteriyor ve tabii sınıfsal çelişkiyi de.
  Gericilik, medya ve korku faktörleri köle düzenini ayakta tutuyor.
  Birisi dünya malının önemsizliğini, hep çalışan sınıfın aleyhine bir kanaatkârlığı üfürüyor, televizyonlarıda magazin, gece hayatı, lüks ve şaşaalı yaşamlar afyonunu gençliğe yutturuyor ve maalesef başarılıda oluyor.
  Bu iki handikapı atlatanların karşısına ise polisiyle, askeriyle düzenin bekçileri çıkıyor.
  En çokta hain ilan edilmekten korkuluyor ve pasifize olunuyor.
  Doğrudur insanların çok kolay hain edildikleri bir ülkede yaşadığımız.
  İşte en son handikapta da soğukkanlı olunması gerekiyor ve eli taşın altına koymadan bir kazanım elde edilemeyeceğinin bilinmesi de.
  Israrla halka gerçek hainleri işaret etmek aydınların, aydınlanmış öğrencilerin, aydınlanmış işçilerin ve işsizlerin görevidir.
  Bunların dışında bir faktör varsa bu da serbest piyasa ekonomisinin vazgeçilmezi olan bireycileşme.
  Toplumsal sorunlara yabancılaşan ve egolarının peşinden koşan insanların yaratılması yani kısacası bencil toplumun yaratılması sermaye düzeninin vazgeçilmezi.
  Toplumcu düşünceyi unutmamak için vicdanlarımıza da seslenmemiz gerekiyor.
  Son tahlilde bütün bunlarla mücadele etmek gerekiyor.
  Sorgulayarak, düşünerek.

  Emre Karagöz - KTÜ Trabzon
  *
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  Londra
  Mesaj
  169
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  500

  Cevap: Sadaka Kültürü

  Saygideger sosyalist;

  Guzel bir yazi. Yalniz; buna, eger suru psikolojisi ve korku-korkma ve korkutma-felsefesi dersek; bence ne oldugunun ortaya konabilmesi ve algilanabilmesi, daha uygun olur. Cozum ise; egitim ve kisilerin; kendilerine verilen verilerle degilde; o verileri, sorgulayarak-nedenleyerek; en azindan; kendi oz degerleri haline getirerek savunmasi veya karsi cikmasi olur.

  Bu arada; bireyci; bencil. cikarci, ayrimci, erksel ve guc kullanan, guce tapan ve herturlu guc sayesinde; baskasini kendine "emir kulu" etmek isteyen anl***** gelirken; bireysel; kendi oz degerlerini kendi oz iradesiyle olusturmus; baskasinin baskisi ve empozesi altinda kalmadan; kendi dusunce ve davranisini saptamis, benimsemis ve bu konuda bilgi, birikim, deneyim ve bilinc sahibi olan; insanoglunun en kucuk ve bolunemez birimi demektir.

  Bu egitim de; once toplumun elit, aydin, ilerici, devrimci, entellektuel v.s. temelli oncu kesiminin; kendisinin almasiyla ve bu egitimi, cevresine, ailesine, etrafina yaymasiyla mumkun olur.

  Toplumlarin, hem tek hemde toplumsal temelde; egitimsiz ve birey olma egilimsiz, yonetim ve yonlendirimleri; maalesef, Anadolu,nun Osmanli'dan kalma bir aliskanligi ve yerlesmisligidir. Ustelik; iktidarlarin da isine gelmektedir. Cunku iktidar cikarlari, ancak; toplumun teslimiyeti , teslimiyetin cesitli degerlerle saglanmasinda yatar.

  Saygilarimla;
  evrensel-insan

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.364
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  67754

  Cevap: Sadaka Kültürü

  Paylaştığın için teşekkürler sosyalist..çok anlamlıydı..

 4. #4
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2991

  Cevap: Sadaka Kültürü

  Bu günlere kadar Ülkemizde sosyal adalet olmasada Halkın büyük bir kısmı ama iyi ama kötü bir şeyler kazanabiliyordu.Batıdan ve Nato Ülkesi olmamız hesabıyla ABD den alınan yardımlarda cabasıydı. Ama artık soğuk savaş sona erdi.ABD ve Batı Ekonomisi çökme tehlikesiyle başbaşa.Geçenlerde Kadıköyden Tekirdağa gitmek için sabah yola çıkmıştım.Hayret ettim Yollar bomboş.Halbuki Bir ve İkinci köprüde dahi trafik gıdım gıdım giderdi. Yağ gibi olmuş yollarımız.:)))Neden? İşsizlik varda ondan.Pekiyi nasıl düzelecek bu durum?Yalnız şuda bir gerçekki TÜRK HALKI HALA UMUDUNU KESMİŞ DEĞİL.ÖTV kaldırıldı diye Otomativ satışları bir anda en tepeye çıktı. Keza beyaz eşya satışlarıda.Demekki halkta hala para var. Siyasi İktidarda bu durumu görüyor ve söylüyor.Ama ABD ve Batı bu kırizi çözemediği müddetçe Siyasi iktidarda aciz kalacaktır.Alınan o Otomobiller ise değil prim yapmak zararına satılmak zorunda kalınacaktır.Düşüncenin başlangıcı ise daima ÖFKEDİR. Öfke tıpkı yeraltı kaynağından çıkan suya benzer önce etrafını patlatır çamurlu çamurlu akar sonra ise berraklaşır.iNSAN AKLIDA AYNIDIR.Zor bir meseleyi çözebilmek için önce kan damarlar yoluyla beyne çıkar .Hafifde olsa bir Öfke husule gelir sonra yavaş yavaş beyin açılır.Şu anda hakikaten büyük bir MÜSİBETLE karşı karşıyayız.Halktaki stoklarda bu durumda tükenecektir. Ve daha bir çok büyük işyerleri ve Holdingler iflas edeceklerdir.İşte o zaman kendim için değil ama Ülkem için korkarımki RADİKAL ÇARELER aranılması yoluna başvurulabilinir. Üç tanede radikal akım vardır:Biri Radikal İslam diğeri Bilimsel sosyalizm bir diğeride Fanatizme varan Faşizim.Şayet TSK da Ben artık Cumhuriyetin bekçisi değilim benim görevim dış düşmanlardır.Darbe töhmetleri yemekten bıktım derse.Ülkede Atatürk ilkelerine Elvada denmek zorunda kalınabilir.Ve kanaatımca bu üç talipten en şanslısı Radikal İslamdır.İşte buda suyun Kaynağı patlatması ve çamurlu çamurlu akmasıdır.Hah işte ondan sonra bu akan bulanık sular nasıl temizlenir ülkemizde? Orasını bilemiyorum.Ve Ömrümünde yetişebileceğini tahmin etmiyorum. Belki bugünün gençleri Orta yaş çağına geldiklerinde görürler. İnşallah iyi olur .Selamlar.

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye suur_r - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Nerden
  İzmir
  Mesaj
  228
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  11293

  Cevap: Sadaka Kültürü

  Sosyal devletten sadaka devletine


  Hazırlanan yeni istihdam paketine göre kıdem tazminatı kaldırılıyor. Yeni uygulamayla işveren, işçinin fondaki hesabına, işçinin aylık ücretinin yüzde 3’ünü geçmemek koşulu ile prim yatıracak. İşveren ayrıca, fona yatıracağı bu prim nedeniyle, işçinin ücretinden hiçbir indirim yapamayacak

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, istihdam paketini Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a sundu. Birkaç gün içinde Bakanlar Kurulu’na sunulacak paket, işçi haklarını önemli ölçüde tırpanlıyor. Sosyal Güvenlik Yasası ile pek çok hakkı sınırlanacak işçilere bir darbe de İstihdam Paketi’nden gelecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, son şeklini alan paketin getirdiği düzenlemeleri AKŞAM’a açıkladı. Kıdem tazminatında “bireysel fon oluşturulması” seçeneğini uygun gördüklerini söyleyen Çelik, “Bize göre en doğru çıkış yolu bireysel fon. Yani işveren, işçi başına fona prim yatıracak, biz de bunları denetleyeceğiz” dedi. Çelik, mevcut kıdem tazminatı uygulamasının ise işçi aleyhine olduğunu savundu. Atılan kişiye kamu dışında hiçbir özel sektör kurumunun kıdem tazminatı ödemediğini ileri süren Çelik, “Sorun da bu. Biz işçi kendi isteği ile ayrıldığında da fondan yararlanmasını sağlayacağız” diye konuştu.

  EN AZ 10 YIL BEKLEMEK GEREKİYOR  BAŞBAKAN’a sunulan taslağa göre, kıdem tazminatı yerine getirilen sistemde, işveren her ay işçinin aylık ücretinin yüzde 3’ü oranında bir tutarı bireysel fona aktaracak.


  BU primlerin fona yatırılıp yatırılmadığını Sosyal Sigortalar Kurumu denetleyecek.


  İŞÇİLER, işyerlerinden ayrıldıklarında ya da emekli olduklarında fonda biriken paralarını alacaklar. Taslak hazırlanırken buna belli bir süre limiti getirilmesi de tartışıldı. Başlangıçta 10 yıllık süre öngörüldü. Ancak süre konulup konulmaması Bakanlar Kurulu’nda tartışıldıktan sonra netlik kazanacak.


  EVLENDİKTEN sonra 1 yıl içinde kendi isteği ile işinden ayrılanlara verilen kıdem tazminatı uygulaması tamamen kaldırılacak.


  İŞÇİ, farklı işverende geçen çalışma sürelerinde fonda biriken parasından, hizmet sürelerini birleştirmek suretiyle yararlanabilecek.


  İŞVEREN, bireysel fona yatıracağı primi işçinin gerçek ücreti üzerinden değil, daha düşük tutar üzerinden hesaplayarak yatırırsa, işçi için büyük kayıp gerçekleşecek.  Doğumdan önce 4 ay çalışma şartı

  SOSYAL Güvenlik Yasası’nda, doğum yapan çalışan kadına ödenen emzirme ödeneğiyle ilgili yeni bir düzenleme getirildi. Mevcut yasada doğumdan sonraki 6 ay süresince her ay, doğum tarihinde geçerli olan asgari ücretin üçte biri tutarında emzirme ödeneği veriliyor. Yeni tasarıda, bu haktan yararlanılması için, doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 120 gün kısa vadeli sigorta kolları primi ödenmesi gerekecek.  Kreş parası gelmeden kalktı

  KADIN istihdam teşvik için düşünülen, çalışan annelere “kreş parası yardımı” da paketten çıkarıldı. Bu modelin devlete 550 trilyon lira yük getirdiğini hesaplayan hükümet, kendi projesinden geri adım atarak, eski sisteme döndü. İşverenin kreş açma zorunluluğu hafifletildi. Buna göre, 150’nin üzerindeki kadın işçi çalıştıran işverenin kreş zorunluluğu devam edecek. Ancak işveren, mevcut sistemdekinden farklı olarak, kreş açmak yerine 0-5 yaş arası çocuklar için özel kreşlerle anlaşarak, hizmet satın alabilecek. Bakan Faruk Çelik, kreş açma zorunluluğu kaps***** giren 863 civarında işletme olduğunu, ancak bunun yarısının kreş açmadığını savundu. Getirdikleri sistemle işverenin özel kreşlerle anlaşarak, hizmet satın alacağını anlatan Çelik, “Bu işverenin maliyetini de düşürür, çünkü kreş açmak daha ağır bir yükümlülük” dedi.  Meslek lisesi mezunu kriteri

  PAKETTE, 18-29 yaş arasında genç işçi çalıştıran işverene getirilen prim teşviki de meslek lisesi mezunu olma koşulu ile sınırlandırıldı. Meslek lisesi mezunu işçi çalıştıran işverenin ödeyeceği primi 5 yıl boyunca devlet üstlenecek. İmam hatip liseleri de meslek lisesi kapsamında olduğu için prim desteğinden yararlanacak. İşveren, 18-29 yaş arasında meslek lisesi mezunu genci istihdam ederse, bu işçinin ilk yıl sigorta priminin yüzde 100’ünü, ikinci yıl yüzde 80’ini, üçüncü yıl yüzde 60’ını, dördüncü yıl yüzde 40’ını, beşinci yıl yüzde 20’sini devlet karşılayacak. Çelik, “Ara eleman ihtiyacını karşılamak lazım, bunu da meslek lisesi mezunlarını teşvikle sağlayabiliriz” dedi.  Malulen emekliliğe içki ayarı

  SOSYAL Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda değişiklik öngören tasarı, malulen emekliliğe yürürlükteki yasada olmayan bir istisna getiriyor. Bu maddeye göre, vazife malullükleri keyif verici içki ve her çeşit madde kullanmaktan ve intihara teşebbüs etmekten kaynaklanırsa devlet memurları malulen emekli olamayacak. Kanun, tüzük ve emir dışında hareket etmiş olmaktan, yasak fiilleri yapmaktan, her ne surette olursa olsun kendisine veya başkalarına menfaat sağlama veya zarar vermekten doğan vazife malullükleri de kapsam dışına çıkacak. Düzenleme tüm 657 sayılı Kanun’a bağlı devlet memurlarını kapsayacak. Başbakanlar, bakanlar, TBMM üyeleri, belediye başkanları da kapsam içine girecek.

  İŞE GİDİŞ VE İŞTEN DÖNÜŞ


  Malullük, sigortalıların vazifelerini yaptıkları sırada veya vazife dışında idarelerince görevlendirildikleri herhangi bir kamu idaresine ait başka işleri yaparken, bu işlerden veya kurumlarının menfaatini korumak maksadıyla iş yaparken ya da idarelerince sağlanan bir taşıtla işe gelişi ve işten dönüşü sırasında veya işyerinde meydana gelen kazadan doğmuş olursa buna vazife malullüğü deniyor. Kanun tasarısının 27. maddesi yürürlükteki 5510 sayılı kanunun 47. maddesinde değişiklik öngörüyor. Buna göre, kamu idareleri vazife malullüğüne sebep olan olayı, en geç 15 iş günü içinde bildirmekle yükümlü olacak.


  Memurun görev tazminatı kaldırıldı

  KIDEM süresi beş yılı aşan memurlara görev tazminatı ödenmesi için çıkarılan, ancak bugüne kadar hiç uygulanmayan kanun hükmünde kararname yürürlükten kaldırıldı. TBMM Genel Kurulu’nda gece yarısı kabul edilen yasa ile 375 sayılı kanun hükmünde kararnamede yer alan, ‘En az beş hizmet yılını dolduranlara, 10.000 (on bin) gösterge rakamını geçmemek üzere Bakanlar Kurulu’nca tespit edilecek gösterge rakamlarının, memur aylıklarına uygulanan katsayı ile çarpımı sonucunda bulunacak miktarda görev tazminatı ödenir” düzenlemesi yürürlükten kaldırıldı.  Kümesteki tavukların artık gidecekleri başka kümes kalmadı - ALİ TEZEL

  Kapitalizmin ilk yılları ve sanayi devriminden sonra çalışanlar günde 18 saat çalışıp ancak kendi karınlarını doyurabilecek kadar ekmek kazanabiliyorlar. Bu ekmek eş ve çocuklarına yetmediği için eşler ve çocuklar da işe gitmek, günde 18 saat çalışmak ve bir ekmek kazanmak zorundalar ki açlıktan ölmesinler...

  Hatta 8-10 yaşındaki çocuklar uykusuzluktan çalıştıkları ağır makinelerin üzerlerine düşüp makinelere kanları ile zarar verdiklerinden, zararın önüne geçmek için çocukların bellerine kadar kavrayan demirden ayakkabı içine oturdukları zamanlar bile oluyor...

  İşte bu yıllarda açlıktan ölümlerin kol gezdiği ama öte yandan müthiş büyüklükteki paraların yani sermayenin birikimi de göze çarpmaya başlarken, sosyalizm veya komünizm diye bir yönetim şekli de ortaya çıkıyor...

  Kapitalistler kendi işçilerinin de sosyalizme doğru kaymasından endişe ile önce çalışma saatlerini 15 saate indiriyorlar ardından iş kanunları, sendikal örgütlenme kanunları, toplu sözleşme düzenleri ve sosyal güvenlik sistemleri düzenleniyor ki kümeslerindeki tavuklar, yeni komşu sosyalizmin kümesine doğru kaçmasın...

  İşte bu da sosyal devletin başlangıcı oldu. O günden sonra birçok dünya devleti sosyal devlet yolunda adımlar attı.

  1992 yılı gelince sosyalizm veya komünizm çökünce artık işçilerin gidebilecekleri yer kalmadı, önce iş kanunlarında budama ve taşeronlaştırma başladı, çalışanların örgütlenmeleri zorlaştırıldı, şimdi sosyal güvenlik sistemiyle emekli aylıkları düşürülüyor ve daha sosyal güvenlik sistemi halledilmeden ardından kıdem tazminatının ortadan kaldırılmasının işaretleri görülmeye başladı.

  Bu da sosyal devletin sonu oldu. 1992 yılından beri sosyal devlette yıpranmalar, aşınmalar başladı. Bugünlerde de kıdem tazminatının kaldırılması ile tepe noktasına ulaşıp, sadaka devletine doğru gidişi başlattı.

  Kıdem tazminatının ortadan kaldırılmasından sonra da asgari ücretin ortadan kaldırılmasına sıra gelecek...

  Sıra asgari ücrette ...

  Artık neoliberalistler var ve tıpkı 1800’lü yıllarda ifade ettikleri gibi diyorlar ki, “fabrikalarımızın kapılarında ayda 200 YTL’ye çalışmaya hazır binlerce işsiz varken biz neden asgari ücretten ücret ödemek zorunda kalıyoruz”. İşte asgari ücret de ortadan kalkınca ‘tarih tekerrürden ibarettir’ sözünden hareketle işçileri günde ancak bir ekmek parasına çalıştırmaya başlayacaklar...

  Kıdem tazminatı nedir?


  Çalışanın emeğinin karşılığı.


  İşyerine ve işverene bağlılığının ödülü.Birçok tarafın da katıldığı görüşlere göre,


  Kıdem tazminatı ikramiyedir.


  İşverenin, uzun yıllar bağlılıkla hizmet eden işçisini, işinden ayrılıp köşesine çekilmesi esnasında ödüllendirmesidir.


  İşsizlik dönemi güvencesidir.


  İşinden ayrılan ya da işinden çıkarılan işçinin işsiz kaldığı dönemde geçimini temin etmesi içindir.


  Ücretin sonraya bırakılmış kısmıdır.


  Bir hizmet karşılığı işçiye ödenen ücrettir. Bu ücretin bir kısmı haftalık, aylık gibi belirli periyotlarla ödenirken bir kısmı da en sona bırakılmıştır. Sona bırakılan kısım ise kıdem tazminatıdır.


  Gerçek anlamda tazminattır.


  İşçisinin işine haklı bir neden olmaksızın son veren işverenin ödemesi gereken tazminattır.

  Yukarıda sayılan KIDEM TAZMİNATI adlandırmalarının her biri kendilerine göre doğrudur. Kıdem tazminatı bazen bir ikramiye (emeklilikte), bazen bir güvence (işten atılma, işsiz kalma), bazen ücretin sonraya bırakılmış kısmı (Özellikle yurtdışına götürülen işçiler) ve bazen de tazminattır (Haksız olarak işten çıkarılma).

  Önce işçiler, sonra memurlar

  Bugün sadece işçilerin kıdem tazminatı tartışma konusu edilmektedir. Bu tartışma sonucunda kıdem tazminatında bir indirime gidilirse bu memurları da etkileyecektir. Zira, kıdem tazminatına paralel olarak kamu çalışanlarına da emekli olduklarında çalıştıkları her yıla karşın bir aylıkları ikramiye olarak verilmektedir.

  Bana göre ise kıdem tazminatı;

  ÜLKEMİZ işçileri Avrupa ülkeleri arasında en düşük ücret seviyesine sahiptir ve AB’nin bizi almaktan korktuğu yönlerden biri de 20 milyonluk ucuz işgücünün Avrupa içine akın etmesi gerçeğidir.

  Düşük ücret seviyesi ile çalışanlarımızın en büyük hayali ise KIDEM TAZMİNAT’larıdır. İşverenden alacakları bu toplu para ile ev, arsa, araba almak ya da oğluna işyeri açmak amacında olan işçilerimizin elinde şimdi de bu HAYALLERİ de alınması gündemde.

  Zaten düşük ücret ile emeklilikte alacakları kıdem tazminatı ile hayal kuran işçilerimizin hayallerini de elinden almaz umarım, zira asgari ücret ile açlık seviyesinde yaşayan işçilerin ellerinden hayallerini de alırsanız, çıkabilecek sosyal patlamaların önünde kimse duramaz.

  Unutmayın, hayal ve ümidi kalmayanların, kaybedecek bir şeyi olmaz.

  Son olarak, işçi sendikalarına sesleniyorum; üyelerinizin bu hakkını sonuna kadar savunun, yoksa kendi varlık sebepleriniz de gider.

  İş güvencesine karşılık kıdem tazminatı

  15.03.2003 tarihinde yürürlüğe giren işçinin onurunu ve gururunu tekrar ayağa kaldıracak olan iş güvencesine karşılık olarak, işveren kesimi kıdem tazminatının ya kaldırılmasını ya da birçok Avrupa ülkesinde olduğu gibi her yıla bir aylık brüt ücret yerine, bir haftalık veya 15 günlük brüt ücretin esas alınmasını, bu da kabul olmazsa Kıdem Tazminatı Fonu kurulmasını istemektedir.

  Her konuda Avrupa ise;


  AB ülkeleri seviyesinde ASGARİ ÜCRET,


  AB ülkeleri seviyesinde aile ve çocuk yardımları,


  AB ülkeleri seviyesinde sosyal güvenlik yardımları,


  AB ülkeleri seviyesinde emekli aylıkları,


  AB ülkeleri seviyesinde sosyal güvence,


  AB ülkeleri seviyesinde sendikal haklar.

  İŞÇİLERİMİZE tanındıktan sonra sıra kıdem tazminatının kaldırılmasına gelmelidir. İnanıyorum ki yukarıdaki haklara sahip olacak işçilerimiz kıdem tazminatı bile istemeyecekler, işverenlerine hediye edeceklerdir.

  -----------------------------------------------  6 milyon aileye 8 milyon ton kömür yardımı yapıldı bu kadar da değil beyaz eşya, alışveriş çeki ve kuru gıda yardımları yapıldı bu konuyu iki açıdan irdeleyebiliriz
  -devlet 6 milyon aileye yardım etti (amannn ne güzel )
  -6 milyon aile kömür yardımına, alış-veriş çekine ve kuru gıda yardımına muhtaç hale geldi.
  ekonomik bakımdan geri kalmış bir ülkede hala liberal politikalar uygulanıyorsa, orası sosyal devlet falan değildir. bir devletin yardıma muhtaç vatandaşlarına yardım etmesi güzeldir ama bu yardım olursa güzeldir ve yardım az kişiye yapılırsa güzeldir 6 milyon insan çaresiz ve açsa bu yardım değil, günü geçirmek ve sadaka vermektir. yardım vereceğine iş, çalışma imkanı, düzgün çalışma koşulları yaratıp ve düzgün yasalar çıkarsalar daha güzel bir devlet ve hükümet olacaklar.. kendi yarattıkları çaresizlikten kendilerini besliyorlar..
  Konu suur_r tarafından (27-03-2009 Saat 12:40 AM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Zekat - Sadaka - Infak
  YukseLL Tarafından Dini Videolar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-12-2014, 01:36 PM
 2. Din kültürü..
  Guney Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 31
  Son mesaj: 20-01-2013, 02:15 AM
 3. Ayasofya'da dilenip Sultanahmet'te sadaka vermek:
  Kadim Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-09-2009, 02:04 PM
 4. Sadaka
  mopsy Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 21-09-2009, 09:16 PM
 5. KAPİTALİZM, KRİZ ve SADAKA KÜLTÜRÜNÜN TEMELLERİ
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 09-02-2009, 11:10 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık