+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Lazlarda anadil açılımı istiyor

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Serbest Kürsü Forumunda Bulunan Lazlarda anadil açılımı istiyor Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Ankara- Yurtdışında yaşayan Laz kökenli bir grup yurttaş Başbakanlığa gönderdikleri "Demokratik Hak olarak Anadil ve Lazcanın geleceği" konulu Lazcanın tarihçesinin

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Üye Numarası
  120960
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.364
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  67754

  Lazlarda anadil açılımı istiyor


  Ankara- Yurtdışında yaşayan Laz kökenli bir grup yurttaş Başbakanlığa gönderdikleri "Demokratik Hak olarak Anadil ve Lazcanın geleceği" konulu Lazcanın tarihçesinin anlatıldığı mektupta, "Lazca Güney Kafkas dil ailesine mensup Anadolu'nun yaşayan en eski dillerinden biridir. İstatistik bilgiler olmamakla beraber Lazca bugün başta Rize'nin Pazar (Atina), Ardeşen (Artaşeni), Fındıklı (Vitse), Artvin'in Arhavi (Arkabi) Hopa (Xope) ilçelerinde ve 93 Harbi sırasında Doğu Karadeniz'den Marmara bölgesine göç edenler olmak üzere Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yaşayan yaklaşık 250.000 ile 500.000 kişi tarafından konuşulduğu tahmin edilmektedir. Lazca, kesinlikle 'tehlikede olanlar diller' grubunda değerlendirilmektedir" denildi.


  Demokratik hak olarak anadil

  Mektupta, "Türkiye'de vatandaşlık statüsü ile yerel halkların kültürel kimliklerinin farklı olabileceğine dair belirsizlikler giderilmeli ve bu konuda anayasada net bir düzenleme yapılmalıdır" denilerek, Başbakan Erdoğan'dan şu talepte bulundular:

  "Bizler anadilimiz Lazcanın yok olmasını istemiyoruz. Bu nedenle Lazcanın varlığını sürdürebilmesi ve yok olma tehlikesinden kurtarılabilmesi için herhangi bir dilin ihtiyaç duyduğu azamı, yaşam ortamı'nın oluşturulması gerekir. En temel insan haklarından biri olan anadili kullanmak ve geliştirmek anayasal koruma altına almak ülke demokrasisinin göstergesi olacaktır. Lazca ve Anadolu'da konuşulan diğer diller de anadil tanımına ve statüsüne alınıp evrensel normlara uygun hale kavuşturulmalıdır. Türkçede zaman zaman uygulanan, okuma yazma kampanyası, Anadolu'nun tüm yerel dillerinde de uygulanmalı, bu konudaki yasal engeller kaldırılarak bu kampanyalar bütün yerel dillerin yanı sıra Lazcanın yoğun olarak konuşulduğu bölgelerde Lazca okuma yazma etkinliklerinin düzenlenmesi ve bu tip çalışmaların desteklenmesi gerekir."


  Lazca yer adlarının geri alınması
  Mektup şöyle devam ediyor:
  "1950'lerden sonra Anadolu'nun birçok yöresinde olduğu gibi Doğu Karadeniz bölgesinde binlerce yıllık Lazca yer adları değiştirilerek, Türkçe isimler verilmiştir. Lazca, Doğu Karadeniz bölgesinde hala konuşulan bir dildir ve doğal olarak halk arasında eski tarihi yer adları günlük yaşamda kullanılmaktadır. Bir halkın hafızasından tarihine, atalarına tanıklıklarının göstergesi olan bu isimlerin silinmek istenmesi büyük bir haksızlıktır. Bu haksızlığın bir an önce düzeltilip eski Lazca yer adlarının resmi olarak iade edilmesini istiyoruz."
  Cumhuriyet Portal

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ad Soyad
  Devrim Yoldaş
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125281
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  KAPİTALİZM, SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Mesaj
  5.448
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  4
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67058

  Lazlardan da anadil talebi

  Ne dersiniz, Lazların anadillerinin tanınması ve anadilde eğitim talepleri kabul edilmeli mi?
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

Benzer Konular

 1. Said-i Nursî açılımı!
  YukseLL Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 03-08-2010, 10:25 AM
 2. Mehteran açılımı...
  Guney Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 13-02-2010, 09:47 PM
 3. Kürtsüz Kürt açılımı, Alevisiz Alevi açılımı
  Guney Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 29-01-2010, 02:34 AM
 4. Farklı Anadil Eğitimleri Yasak Olmalı mı?
  SOSYALİST Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-12-2009, 09:48 AM
 5. apo açılımı!
  Server Bedii Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-10-2009, 08:39 PM
Yukarı Çık