Bulgar Profesör İvo Kremenski, yaptığı araştırma sonucunda Türk, Bulgar ve Yunanlar'ın genlerinin aynı olduğunun ortaya çıktığını savundu.

Bulgaristan'da "Mayçin Dom" hastanelerine bağlı genetik laboratuvarlarının müdürü ve genetik konusunda ulusal danışman olan Profesör İvo Kremenski, Bulgarlar'ın, Türk, Romen, Rum ve Macarlar'la aynı gen yapısına sahip olduklarını iddia etti.

Bulgar bilimadamı Profesör İvo Kremenski, gen benzerlikleri üzerine yaptığı çalışmanın ardından ilginç bir iddia ile gündeme geldi. Yaptığı çalışmaların sonucunda, 2 bin yıl önce büyük bir göçün yaşandığını ve bu göç sonucunda üç ana grup oluştuğunu belirten Kremenski, bu grupların Slav, Batı Avrupa ve Doğu Avrupa grubu olduğunu vurguladı.

Kremenski basına yaptığı açıklamada, Doğu Avrupa grubuna bugün Bulgaristan, Romanya, Türkiye ve Macaristan'da yaşayanların dahil olduğunun altını çizdi. Kremenski, Türkler'in, Bulgarlar'ın ve Yunanlar'ın genlerinin bu nedenle birbiri ile aynı olduğunu iddia etti.

Öte yandan, Sofya'da bugün açılacak olan Moleküler Tıp Merkezi, kendi alanında Balkanlar bölgesinde bir ilk olacak ve bu merkezde Bulgaristan'ın ulusal DNA bankası bulunacak..


kaynak