Ergenlik yaşı düştü çocuklar tehlikede!
Zamanlarının çoğunu televizyon ve bilgisayar başında geçiren çocuklar erken büyüyor
Televizyon ve bilgisayarın ergenlik yaşını 13’ten 9’a indirdiği öne sürüldü. Her boş zamanlarında televizyon ve bilgisayar başına koşan çocukların, ciddi tehlikelerle karşı karşıya oldukları bildirildi.
Aile kontrolü dışında televizyonlardaki şiddet ve cinsel içerikli yayınların etkisinde kalan çocukların, önemli derecede davranış bozuklukları yaşadığına işaret eden uzmanlar, uzun süreli etkiler karşısında pek çoğunun küçük yaşta potansiyel suçlular arasında yer alabileceğine dikkat çekti. Hacettepe Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tülin İçli, artık hemen hemen her evde bir bilgisayar ve internet bağlantısı olduğunu söyleyerek, birçok çocuğun, ailelerinin denetimi dışında şiddet içerikli oyunlar oynadığını veya cinsel içerikli web sayfalarına girdiğini anlattı. Bunun sonucunda çocukların şiddete ve cinselliğe yöneldiğini vurgulayan İçli, başta ABD olmak üzere pek çok gelişmiş ülkede de aynı sürecin yaşandığına dikkat çekti.
“ABD başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde, okullardaki şiddet olayları artış gösterdi. Hatta kontrolden çıkan bazı öğrenciler, ele geçirdikleri silahlarla okullarındaki arkadaşlarını katletti. Söz konusu ülkelerdeki birçok okulda tecavüz skandalları ortaya çıktı. İlkokula giden birçok çocuğun doğum kontrol hapları kullandığı tespit edildi. Son olarak İngiltere’de erken yaşta hamileliklerin önlenmesi için hükümet tarafından okullarda doğum kontrol hapı ve kondom dağıtılması yönünde öneri getirildi.” Önlem alınmazsa Türkiye’nin de çok kısa süre içinde böylesi bir tabloyla karşı karşıya kalacağı uyarısında bulunan Prof. Dr. Tülin İçli, “Devletin ilgili kurumları ve aileler gerekli önlemleri almadığı takdirde, yakın bir zamanda ‘çocuk anneler’ gerçeğiyle yüzleşeceğiz” diye alarm verdi.
Gün içinde 2-3 saati aşan sürelerle televizyon ve bilgisayar başında kalan çocukların psikolojik olarak birtakım sorunlar yaşadığını belirten Psikolog Serap Duygulu da internet ve televizyonlardaki cinsel içerikli yayınlar ile çeşitli çevresel etkenlerin etkisi altında kalan çocuklardaki ergenlik yaş sınırının 13’ten 9’a düştüğünü kaydederek, okul çağındaki çocukları hedef alan tecavüz olaylarındaki artıştan duyduğu endişeyi dile getirdi. (TOPLUM YAŞAM)

evrensel