+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

İslam ve Sosyalizm

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Serbest Kürsü Forumunda Bulunan İslam ve Sosyalizm Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> İnsan toplulukları, tarihleri boyunca sürekli olarak bir arayış içindeydiler,bulmaya çalıştıkları en önemli olguların başında hep inanç ve dinleri gelmiştir. Yaratıcı,

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Hiper Aktif Üye SOSYALİST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Ad Soyad
  Devrim Yoldaş
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Üye Numarası
  125281
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  KAPİTALİZM, SİLAH ÜRETİR, MERMİ ÜRETR, BOMBA ÜRETİR; ELBETTE BUNLARIN TÜKETİMİ İÇİN ORTAM HAZRLAYCTR
  Mesaj
  5.448
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  4
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  67058

  İslam ve Sosyalizm

  İnsan toplulukları, tarihleri boyunca sürekli olarak bir arayış içindeydiler,bulmaya çalıştıkları en önemli olguların başında hep inanç ve dinleri gelmiştir. Yaratıcı, elçilerini ve kitaplarını gönderip doğruyu bulma çabalarında onlara yol göstermiştir. Kimileri inanmış, kimileri doğru bildikleri çarpıklıklara devam etmişlerdir. Yaratıcı, var oluş sebeplerini insanlara elçileri aracılığıyla anlatmış ve nasıl yaşamaları gerektiği hakkında onları bilgilendirmiş ve uyarmıştır. O, insanlar için en doğrusunu en güzelini söylemiş ve elçilerini buna göre seçmiştir. Tarihteki bütün hak dinlerde olduğu gibi son elçi ve son din Hz.Muhammed ile gönderilen İslam dini de, her konuda olduğu gibi toplum yaşayışı konusunda da en doğruyu ve en güzelini insanlara bildirmiştir.

  İnsanların “toplu yaşam” hususunda bir devlet unsuruna ihtiyaçları vardır. Ekonomik, politik ve hukuki açıdan devlet insanlara yaşam şartlarını sağlamak durumundadır. Olması gereken bu devlet mekanizması sosyalist sistemin en önemli noktalarındandır, İslamiyet de, devlet, toplum ve yönetim konularını ele aldığında insanlar için en ideal yaşam formülünü onlara sunmuştur, özellikle “paylaşım” konusunun üzerinde durmuş ve bunu bütün Müslümanlara “zekat” adıyla farz kılmıştır. Ve denilebilir ki temel özelliklerinden biri “paylaşmak, yardımlaşmaktır.” İşte özellikle bu noktada İslamiyet bir ekonomik sistem olan sosyalizmle en büyük ortak noktasını göstermiş olmaktadır. Sosyalizmde de “paylaşmak ve eşitlik” temel esaslardandır.

  Gerçekte de İslamiyet Marks’ın düştüğü birkaç hata dışında sosyalizmle bağdaşmaktadır birçok ortak yön bulunmakla beraber ana esaslar birbirine (sanılanın aksine) yakındır. İslamiyetin din oluşunun yanında bir de sistem olma özelliği vardır işte bu sistem içerisinde insan en önemlidir, sosyalizmde de insan en önemlidir.

  Marks’ın düştüğü en büyük hatalardan biri (bana göre) dini, bir “afyon” olarak görmesidir. Materyalist düşünceye göre durum öyledir fakat bütün toplum hareketlerini materyalist düşünce açısından açıklamaya kalkarsak hata yapmış olur materyalizm dogmasına kapılmış oluruz, çünkü bu düşünce açısı olaylara, oluşumlara, toplum hareketlerine standart bakar.

  İçinde bulunduğumuz yüzyılda, Marksistler de artık materyalizmin etkilerinden soyutlanmaya başlamışlardır ama sosyalizm varlığından bir şey kaybetmiş olmayacaktır. İslam ve sosyalizm arasında olduğu düşünülen en büyük çatışma da ortadan kalkacaktır. Mantıklı bir düşünceye göre zaten bir çatışma yoktur aksine islamın da, sosyalizmin de esnek olmasından dolayı iki görüş birbiriyle bağdaşmaktadır.

  AHMET AKBAY

  kaynak

  Sizce İslam Ve Sosyalizm arasındaki farklılıklar nelerdir?
  Konu SOSYALİST tarafından (30-01-2009 Saat 06:48 PM ) değiştirilmiştir.
  HERKES BİR GÜN KOMÜNİST OLACAK

Benzer Konular

 1. Sosyalizm ve İslam
  atmaca34 Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 29-10-2014, 11:47 PM
 2. Sosyalizm
  SOSYALİST Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-07-2010, 08:45 AM
 3. Yorum: 0
  Son mesaj: 18-02-2010, 09:08 PM
 4. İslam mı sosyalizm mi?
  ajan Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 17-01-2010, 08:52 AM
 5. Sosyalizm
  Bay X Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-05-2007, 07:59 PM
Yukarı Çık