Antimadde Nedir?

İlk önce madde nedir buna bakalım? Etrafımızda dokunabildiğimiz, görebildiğimiz her şey bir maddedir. Buna siz de dahilsiniz. Bir duvarın tuğlalardan yapıldığını, suyun ise damlalardan oluştuğunu düşünün. Aynı şekilde görebildiğiniz her şey daha küçük benzerlerinden meydana gelmiştir.

Tıpkı gördüğünüz minik lego parçalarından yapılmış devasa lego oyuncaklar gibi. Bizim dünyamızda böyle minik tuğla benzeri parçacıklardan meydana gelmiştir ancak tek farkla, o da bu parçalar gözün göremeyeceği kadar ufaktırlar. Peki nedir bu ufak tuğlacıklar? Bunlara partikül yani zerrecik yada tanecik adı verilir. Partiküllerin üç çeşidi vardır; elektron, proton ve nötronlar.( legonun üç farklı rengi gibi)

Üç farklı partikül var demiştik. Bunlar elektronlar, protonlar ve nötronlardı. Bu 3 partikül de oldukça gizemlidirler. Fizikçiler onların varlığını bilmekle birlikte, haklarında fazla bir şey bilmezler. Fizikte bir şey bildiğinizi söylediğinizde o şeyin davranışlarını önceden tahmin ettiğiniz ve tanımladığınız anl***** gelir. Eğer düzgün durmuyorsa taşın düşeceğini bilirsiniz. Fizikçiler taşın nasıl hareket edip nereye düşeceğini matematiksel formüllerle anlatabilir. Fakat fizikçiler proton hakkında önceden hiçbir şey tanımlayamaz. Daha doğrusu Paul Dirac adlı zeki biri bunu düşünene dek: Paul elektronları tanımlamak ve ne yapacaklarını tahmin edebilmek için basit bir yol buldu. Onlarla ilgili çok tuhaf bir şey vardı.

Tanımladığı şey sadece ikiz partiküllü elektronlarda çalışıyordu, hemen hemen aynı fakat zıt bir elektrik enerjisiyle. Tıpkı aynadaki görüntünün yansıması gibi.
Paul ona pozitron yada anti elektron adını verdi. Tabi aynı şeyler proton ve nötron için de geçerliydi.Paul bu garip düşüncenin onda nasıl oluştuğunu merak ediyordu.

Oyun hamuruyla oynadığınızı düşünün ( Paul de büyük ihtimalle öyle yapıyordu.)
Dümdüz bir kat açmakla işe başladınız, yıldız şeklinde bir kalıp alın ve hamurun üzerine koyarak bastırın, sonra dikketlice kestiğiniz şekli kaldırın. Hey, bir yıldızınız oldu. Fakat hamurun kalanına bir bakın, orada başka bir yıldız daha var, tıpkı elinizde tuttuğunuza benziyor fakat bir ayrıntı dışında, o bir delik, karşıt bir yıldız, sizin yıldızınıza zıt bir yıldız. Ve seçeneğiz yok, hamurdan ne şekil keserseniz kesin aynı zamanda zıt bir imaj yaratmış oluyorsunuz.

Madde ile anti madde buluştuklarında...Madde yada antimadde yada şöyle de diyebiliriz ki, partiküller ve antipartiküller birbirlerinden pek hoşlanmazlar. Eğer birbirlerine çok yaklaşırlarsa birbirlerini yok ederler, büyük bir patlamayla yokolurlar.
Yada bunun tam tersi buluştuklarında birbirlerini çok severler ve bir mutluluk patlaması yaratırlar.
Biri yada diğeri’(sanırız bunu asla öğrenemeyeceğiz) ama bildiğimiz bir şey var ki kesinlikle orada çok sıcak şeyler oluyor. Her ikisi partikül ve antipatikül geride büyük bir enerji bırakarak kayboluyorlar. Fizikçiler buna “ yok etme” diyor. Oyun hamuru örneğimize dönersek, bir yıldız kesiyoruz ve hamurda negatif( boş) bir yıldız oluşuyor. Eğer kestiğimiz yıldızı bu boş yıldızın yerine tekrar koyarsak hiç yıldız kalmıyor ve hamur eski haline (enerji) dönüşüyor.