soL (HABER MERKEZI) 2008 yılı TÜBITAK ödülleri törenle sahiplerine verilirken Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanan TÜBITAK başkanı Prof. Dr. Nüket Yetiş Cumhurbaşkanı Gül'ü Atatürk'e benzeterek övdü. "Abdullah Gül, Atatürk'ten sonra bilim ve teknolojiye en çok önem veren Cumhurbaşkanımızdır" diyen Prof. Dr. Yetiş, bu türden benzetmeler konusunda ilk örnek değil. Özellikle AB sürecinin hararetlendiği sıralarda Recep Tayyip Erdoğan ve cumhurbaşkanlığı seçildikten sonra Abdullah Gül bu türden benzetmelerle sık sık karşılaşıyor. Daha önceleri de birçok övgü konuşmasında ya da köşe yazısında başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptıkları icraatlar ya da yaşam tarzları ile Atatürk'e benzetilmişti.

Avrupa "Erdoğan" diyor.
Atatürk'e benzeme konusunda birbiriyle adeta birbiriyle yarışan Gül ve Erdoğan için yurtdışından ve özellikle AB ülkeleri Erdoğan'ı tercih ediyor. AP parlamentosu üyesi Rum milletvekili Mario Matsakis Başbakan Erdoğan için "21. Yüzyıldaki Atatürk" darken, Kıbrıs çözümünün anahtarının Erdoğan'ın cebinde olduğunu söylemişti. Matsakis, Kıbrıs sorunuyla ilgili olarak getirdiği "olumlu ve mantıksal çözüm önerisi" sonrası böyle bir benzetmeye konu olan Başbakan Erdoğan'ın 2008 içerisinde Kıbrıs sorununu çözeceği öngörüsünde bulunmuştu.

Özellikle AB'ye uyum sürecinde çıkardıkları hızlı yasalarla AB temsilcilerini memnun eden AKP hükümeti, bu dönemde de övgüleri "İkinci Türk devrimini yapıyorsunuz" diyerek almışlardı. Bizzat AB Temsilcisi Verheugen tarafından dillendirilen ifadelerle "AKP hükümeti Atatürk devrimi gibi devrimler yaptığını ve arkasında da çoğunluğun desteği var diyerek Erdoğan'ı ve AKP'yi övmüştü.

Tayyip Erdoğan ise bu benzetmeden mutsuz görünmüyor. ABD seçimleri sırasında konuşulan Obama - Tayyip benzerliğine sert çıkan Erdoğan, "illâ birilerine benzetecekseniz, Atatürk'ten başlayın, Kanunî'lere, Yavuz'lara, Fatih'lere, Osman Gazi'lere kadar gidin" diyerek bu konudaki düşüncelerini de gözler önüne sermişti. İktidarının ilk günlerinde İsrailli diplomat Alen Liel tarafından yapılan "erdoğanizm, kemalizmin güncellenmiş versiyonudur" sözlerine gurur duyduğunu söyleyerek cevap vermişti.

Yurt içinden Abdullah Gül'e talep var
Abdullah Gül'de Atatürk benzemesi ile ilk defa karşılaşmıyor. Şubat ayında Kahramanmaraş'ta "T.C İkinci Atatürk'ü Kahramanmaraş'a hoş geldiniz" pankartıyla karşılanan Gül, özellikle cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazandıktan sonra ikinci adamlıktan ve AKP'nin siyasi duruşundan sıyrılarak bu türden bir statüye kavuşmaya çalışıyordu.

Abdullah gül ve Mustafa Kemal neredeyse aynı
Bu benzetme yarışması özellikle Abdullah Gül cumhurbaşkanı olduğu dönemde doruk noktasına taşınmıştı. İkisinin hayatları arasında "şeklen" benzerlik olduğunu savunan yazılar ortada dolaşırken hayatlarındaki benzer koşullar sıralanıyordu. İkisi de zar zor cumhurbaşkanı seçilmişti ve yeni seçildikleri dönemde mecliste protesto edilmişti. İkisi de cumhurbaşkanı olarak namaz kılıyordu. İkisinin eşleri başörtülüydü. Bu benzerlik daha sonra Abdullah Gül tarafından da dile getirildi.

Abdullah Gül'ün Atatürk'e benzemeye çalıştığına dair iddialar da ortaya atılıyor. Abdullah Gül Atatürk'ün rakı sofraları gibi içkili eğlenceler düzenlettiği ve yakin zamanda bir kız çocuk evlat edineceği söylenirken, benzetmelerinde, iddialarında "şeklen" olduğu görülüyor.

Özal da benzetilmişti
80 Darbesi sonrası yapılan seçimlerde iktidar gelen Turgut Özal'da o dönemde yaptığı çıkışlarla Atatürk'e benzetilmişti. Şortla askeri denetlemesi, Türkiye'yi serbest piyasaya açması, arabasını sürerken arabesk kaset dinlemesi gibi çıkışlarıyla "Atatürk gibi radikal" diyerek yorumlanmasına sebep olmuştu.
kaynak