Andican Olayları 12-13 Mayıs 2005 tarihlerinde Özbekistan’ın Andican kentinde yaşanan kanlı olaylardır.

Andican Özbekistan’da, Fergana Vadisi bölgesinde yer alan bir şehrin adıdır. 23 yerel işadamının Ekremiler adında bir grubun üyeleri olduğu gerekçesiyle terör suçu ile yargılanmasını protesto gösterileriyle başlayan olaylar güvenlik güçlerinin sivil halka ateş açması sonucu yüzlerce kişinin ölümü ile sonuçlanmıştır.

Olaylar Özbekistan’ın iç politikada otoriteryanizmi daha da artırmasıyla sonuçlanırken dış politikasında da farklı bir kulvara yönelmesine neden olmuştur. Olayları kanlı bir şekilde bastırabilen Kerimov Yönetimi içeride daha sert önlemelere yönelirken, dışarıda ABD ve Batı’ya yaklaşma politikasını askıya aldı. Amerikan üssünü kapatırken Çin ve Rusya ile stratejik ilişki arayışına girdi.

Olayları başta İngiltere olmak üzere çok sayıda Batılı ülke kınamıştır. Türkiye de bu tür olaylarda demokratik ve hukuk devleti sınırları içinde davranılması gerektiğini savunmuştur. Andican olayları toplumsal rahatsızlığın ne derece yaygınlaştığını, uygulanan otoriter politikaların görünürde rahatsızlıkları bastırmış gibi gözükse de yalnızca yeraltına ittiğini gösterdi.

Alıntıdır.