Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Van'dan Manisa'ya minik yüreklerin kardeşlik hikâyesi

  Van'dan Manisa'ya minik yüreklerin kardeşlik hikâyesi


  Doğu ve Güneydoğu'da çocuklar son dönemde şiddet olaylarıyla gündeme geliyor. Terör örgütü sempatizanları, ortamı germek için sahneye koydukları eylemlerde küçük çocukları ön saflara sürüyor. Oysa aynı çocuklar doğru yönlendirildiğinde ortaya yüz güldüren bir kardeşlik bağı çıkıyor.


  İşte Van'ın Saray ilçesi ile Manisa Gördes arasında kurulan tersine yardım köprüsü de böyle bir kardeşlik hikâyesi. Olayın kahramanları Saray Atatürk İlköğretim Okulu öğrencileri. Her şey çok sevdikleri öğretmenlerinin memleketi Gördes ilçesinde yarım kalan okulun yardıma ihtiyacı olduğunu öğrenmeleriyle başlar. Kafa kafaya veren 3-A sınıfı öğrencileri, aralarında kampanya başlatır. Günlerce uğraşıp toplayabildikleri para sadece 60 YTL'dir. İçine bir de mektup koydukları zarfı öğretmenleri Şükran Polat'a teslim ederler. Miniklerin sürprizinden çok etkilenen Şükran öğretmen, yardımı Gördesliler Yüksekokul Derneği'ne ulaştırır. Hikâye bununla bitmez. Olaydan haberdar olan Kaymakam, Manisa Valisi Celalettin Güvenç'e de anlatır sürprizi. Çocuklardan ikisi geçtiğimiz ay açılış töreni için şeref konuğu olarak Manisa'ya çağırılır. Mülkî erkanın katılımıyla gerçekleştirilen açılışta kurdeleyi Vanlı iki öğrenciyle birlikte kesen Güvenç, yaşananlar için, "Çocuklarımızın bu davranışı büyük bir ders." diyor.

  Doğu ve Güneydoğu, bugüne kadar hep mağduriyet ve mahrumiyetin adresi oldu. 'Yardım' denilince genellikle kara lastikleriyle virane okullarına gitmeye çalışan çocuklar geldi akıllara. Şahsî girişimler ve sivil toplum örgütleri giyecek ve erzak, kimi zaman da oyuncak taşıdı onlara. Ancak onlar, bu geleneği bozan bir adım attı. Van'ın Saray ilçesi Atatürk İlköğretim Okulu 3/A sınıfı öğrencileri, Manisa'da yapımı yarım kalan yüksekokul için aralarında para topladı. Çok sevdikleri Şükran öğretmenlerinin memleketine adeta vefa borcunu ödemek isteyen cömert yüreklerin sunduğu 60 YTL'yi öğretmenleri gururla teslim aldı. Okulun açılış törenine şeref konuğu olarak katılan Vanlı öğrenciler Gül Çakıcı ile Rızvan Şaran, kurdeleyi Manisa valisi ile birlikte kesti.

  Van'ın yoksul çocuklarının destek verdiği hikâyenin başlangıcı 2006 yılına dayanıyor. Gördesliler, derme çatma barakalarda eğitim veren Celal Bayar Üniversitesi Gördes Meslek Yüksekokulu'nu güzel bir binaya kavuşturmak için seferber olur. Kaymakam Erdoğan Beypınar'ın öncülüğünde bir araya gelerek dernek kurarlar. İlçedeki işadamları ve diğer vatandaşların yaptıkları katkılarla arsa satın alınır. İnşaat başlar. İnşaat ilerledikçe malî yük ağırlaşır. Dernek üyeleri, oluşturdukları mail grupları ve yerel gazete yayınları ile ilçe dışında yaşayan Gördeslilere de bağış çağrısında bulunur. Çağrıya karşılık verenlerden biri de Atatürk İlköğretim Okulu'nda öğretmenlik yapan Şükran Polat'tır. Şükran öğretmen, çevresindekilere memleketindeki okul inşaatından bahseder. Sınıf öğretmeni olduğu 3/A sınıfı öğrencileri de hocalarının Manisa'daki okuldan bu sayede haberdar olur. Şükran öğretmene bir sürpriz hazırlarlar. Onca yoksulluklarına rağmen günlerce uğraşarak topladıkları parayı bir kumbaraya doldurup öğretmenlerine teslim ederler. Kumbaradan sadece 60 YTL çıkar. Meblağ küçük ama anlamı çok büyüktür.

  Manisa Valisi: Bu fedakârlık, ders olmalı

  Vanlı çocukların yardımından etkilenen Manisa Valisi Celalettin Güvenç, şunları kaydetti: "O körpe yavruların gösterdiği ilgi her türlü takdirin üzerinde. Bu yardım etle tırnak olduğumuzun en güzel göstergesi. Kim ne yaparsa yapsın bizim vatandaşlarımızın arasına nifak sokamayacak. Çocuklarımız silah değil eğitim istiyor. Vanlı çocuklarımızın bu davranışı herkese büyük bir ders niteliğinde. Terör oyununa alet olmaktan kurtarmalıyız yavrularımızı."  ZAMAN GAZETESİ [İnternetin İlk Türk Gazetesi] - Van'dan Manisa'ya minik yüreklerin kardeşlik hikâyesi
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Van'dan Manisa'ya minik yüreklerin kardeşlik hikâyesi

  Üçüncü Düstur:
  Adâvet ( düşmanlık )etmek istersen, kalbindeki adâvete adâvet et, onun ref’ine çalış. Hem en ziyade sana zarar veren nefs-i emmârene ve hevâ-i nefsine adâvet et, ıslahına çalış. O muzır nefsin hatırı için mü’minlere adâvet etme.

  Evet, nasıl ki muhabbet sıfatı muhabbete lâyıktır. Öyle de, adâvet hasleti, her şeyden evvel kendisi adâvete lâyıktır.

  Eğer hasmını ( düşmanını ) mağlûp etmek istersen, fenalığına karşı iyilikle mukabele et. Çünkü, eğer fenalıkla mukabele edersen, husumet tezayüd eder. Zâhiren mağlûp bile olsa, kalben kin bağlar, adâveti idame eder. Eğer iyilikle mukabele etsen, nedâmet eder, sana dost olur.

  22. Mektup.
  ( Kardeşlik risalesinden )
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

Benzer Konular

 1. Minik fikralar
  mopsy Tarafından Günün Fıkrası Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 19-10-2011, 04:20 PM
 2. İbo'nun Kardeşlik Türküsü
  YukseLL Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-10-2010, 02:33 PM
 3. Baba ile minik prensesleri
  Venhar Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 27-09-2009, 10:53 PM
 4. Minik fare
  Venhar Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 03-09-2009, 11:07 PM
 5. Minik Haritacılar
  dogangunes Tarafından Matematik Forum'u Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 13-07-2007, 03:01 AM
Yukarı Çık