Anketimiz: Okul mu Cami mi?

Katılımcı sayısı
43. Anket kapatılmıştır
 • Okul

  32 74,42%
 • Cami

  11 25,58%
Konu Kapatılmıştır + Yeni Konu Aç
22. Sayfa, Toplam 23 BirinciBirinci ... 1220212223 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 211 ile 220 Toplam: 226

Okul mu Cami mi?

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Serbest Kürsü Forumunda Bulunan Okul mu Cami mi? Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Sayın incinin verdiği rakamlarla cami fazla vs. diye yapılan başka bir tartışmada (başka bir forumda) konuyla ilgili yazılan bir yazı.

 1. #211
  redyellow
  Misafir..
  Sayın incinin verdiği rakamlarla cami fazla vs. diye yapılan başka bir tartışmada (başka bir forumda) konuyla ilgili yazılan bir yazı.


  Türkiye’de kaç okul var?
  67 bin…

  Kaç özel okul var ?

  -----------------------------------

  Kaç hastane var?
  1220…

  Kaç özel hastane var?
  -----------------------------------
  Peki kaç cami var?
  85 bin…

  Özel cami var mı ? YOK
  ------------------------------------
  Camileri devlet mi yaptı ? HAYIR
  ------------------------------------
  Türkiye’de kaç doktor var?
  77 bin…
  Peki kaç din görevlisi var?
  90 bin…

  Kaç öğretmen var?

  Din görevliside eğitmen öğretmende eğitmen
  --------------------------------------------
  Türkiye’nin kaç kentinde devlet tiyatrosu var?
  13…
  Kaç kentte kuran kursu var?
  81…

  Tiyatroya gitmezsen birşey kaybetmiş olur musun?

  Olursun kültürel bir eksiklik olur

  Peki tiyatro bedavamıdır? Paralıdır

  Kuran kursu olmasa ne olur? Din eğitimi eksik kalır ve zekeriya beyaz gibiler dini yönlendirir saptırır.

  Son sözüm Türkiye için hangi ajanı getirseler , hangi oyunları oynasalar da yine TÜRK özelliğini korur ve Dine bakış açısı değişmez.

  Camii sayısı ile Tiyatro sayısını karşılaştırıyorsak problem vardır.

  Tüketici bir toplum olduğumuz sürede şamanda olsak ileri gidemeyiz.

 2. #212
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye consume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Üye Numarası
  137122
  Mesaj
  1.078
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  18409
  Alıntı redyellow´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  :)

  senin yanlışın şurda, tuttun CAMİ SAYISI OKUL SAYISINDAN ÇOK FAZLA vs. yazdın; ben de sana sayılar kaç dedim, ama sen bilmiyorum dedin. Yalan mı?

  değil.

  Bu durumda sen SAYILARI BİLMEDEN YAZAN durumuna düştün?

  Sayın incinin yazdıklarını ben zaten biliyordum, çünkü başka forumlarda da bu beylik lafları çok gördüm.

  burda senin yanlışın BİLMEDEN YAZMANdır.

  Kişisel atışmaya çevirmeye gerek yok.

  Lütfen yazmadan önce bilgi sahibi olup öyle yazın.

  (inciye yazıyı yazdım, İNANMADĞIMA dair tek kelimem yok, bu da sizin ne kadar önyargılı olduğunuzun bir diğer göstergesi)
  Sayı vermeye gerek var mı ? Ben Türkiye de yaşıyorum.Eğitim durumunu bilmiyormuş gibi konuşmanız çok ilginç geldi.İstatistik bilmeye, vermeye ne gerek var.Büyük şehirlere değil ufak yerlere bakın.Ahırvari bir okul varsa en azından 5 tane camii vardır.
  Bilmem anlatabiliyor muyum :)

 3. #213
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye consume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Üye Numarası
  137122
  Mesaj
  1.078
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  18409
  Alıntı ashenarşi´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Köyde cami varsa okulda vardır. Eğer sırf okul varsa bu yanlıştır. Çok kötü şartlarda yapılan mescit,cami vs barakadan ibaretse çocuklar ordada okuyabilir. Ama okula ayıracak bütcen varsa camide yapabilirsin...
  Sırf okul olduğuna inanıyorsanız benim sizinle tartışacak şeyim yok demektir :)

 4. #214
  redyellow
  Misafir..
  Alıntı consume´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sayı vermeye gerek var mı ? Ben Türkiye de yaşıyorum.Eğitim durumunu bilmiyormuş gibi konuşmanız çok ilginç geldi.İstatistik bilmeye, vermeye ne gerek var.Büyük şehirlere değil ufak yerlere bakın.Ahırvari bir okul varsa en azından 5 tane camii vardır.
  Bilmem anlatabiliyor muyum :)
  Hayır anlatamıyorsunuz, hem sayıdan bahsedip hem sayı vermeye gerek var mı diyen birisini nasıl anlayım ki?????

  Yani öyle abartıyorsunuz ki inanılmaz, türkiyede yaşıyormuş, ahırvari bir okul varsa en azından 5 tane cami varmış!!!

  pes hakkaten pes!

  yahu yukarda sayılar verilmiş 67 bin okul, 85 bin cami deniyor. Ki ben bu 67 bin okulun içinde ana okullarının, özel okulların, fakültelerin vs. olmadığını düşünüyorum.

  67 bin ve 85 bin rakamları varken hangi mantıkla hangi abartmayla "ahırvari bir okul varsa EN AZ 5 TANE CAMİ VARDIR" diyebiliyorsunuz?

  Camiye aklı yeten bütün müslümanların gittiğini, cuma günleri müslümanlar için camiye gitmenin zorunluluk olduğunu bir kenara bırakıp acaip kıyaslamalar yapıyorsunuz.

  Hakkaten ben pes ediyorum sizin bu inadınız karşısında!

  CAMİ DE OKUL DA LAZIM diyemeyip boş yere polemik yapıyorsunuz.

  Hem bu konuda inadına inadına yazıyor hem şehitler konuusunda gidip cami konusu 20 sayfa şehit konusu az diyerek insanlara laf sokuşturmaya kalkıyorsunuz.

  PES!

 5. #215
  - Çevrimdışı
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Üye Numarası
  105373
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  81912
  Hem okul hem cami diyorum ben neden mi?Gün gelir herkesin yolu camiden geçer birinci neden ikincisi; amaç okul yada cami yapmak çoğaltmak değildir önemli olan okul yada caminin amacına hizmet etmesidir...diyelim ki milyonlarca okul yaptık diplomalar dağıttık ama bir söz vardır yaa eğer " eşeklik baki kaldıysa ne işe yaramıştır okul diğer yandan cami yaptık hafızlar imamlar yetiştirdik yine eşeklik baki kaldıysa dini kendi yanlışlarına alet edip bilgisini bu yönde kullanırsa amacına hizmet etmediyse ne işe yaradı cami önemli olan her ikisininde amacına hizmet etmesidir...ayrıca okullardaki dini eğitim eksikliğide çok önemlidir eğer eğitimin büyük bir çoğunluğunu burdan alabilsek her birey kendi başına bir cami olacaktır...artı bazı ailelerin çocuk olsun ,yetişkin olsun aile bireylerinin din eğitimi alma hakkına karar vermelerini de anlamıyorum birey özgürdür istediği şekilde eğitim almalıdır... bilgiyi aktarıp, seçimi bireye bırakmak en doğru yaklaşım olacaktır...kimse kimseyi hiçbirşey için zorlayamaz seçim insanın şahsına aittir...

 6. #216
  İNCİ
  Misafir..
  Son yapılan istatisliklere gore Türkiye’de 550 bin öğretmen , 10 milyon veli ve 20 milyon kadar da öğrenci ( 3-18 yaş arası) vardır. Eğitim sektöründe ilgili insan sayısı bu haliyle Türkiye nüfusunun neredeyse yarısına eşit olmasına rağmen bu sektörde öğretmenlerin ve velilerin gelişmesi, yetiştirilmesi, bilgilendirilmesi amacıyla çalışan etkin bir yapılanma henüz ortaya çıkmamıştır.

  Özellikle tıp ve mühendislik gibi dallarında meslek sahiplerinin kendilerini yenilemeleri için İngilizce gibi bir yabancı dili bilmeleri son derece normaldir ve hatta yabancı dili olmayan bir kişi işe alınmaz.Türkiyede ise dil eğitimcileri dışındaki öğretmenlerden yabancı dil bilenlerin oranı %1 civarındadır .Yine bir teknik meslek dalında yüksek lisans ve doktora yapma oranı yüksek iken Türkiyede öğretmenler arasında bu oran çok düşüktür.Öğretmenlerin eğitim kurumlarındaki çalışma saatleri ise kendilerini geliştirmelerine imkan tanımayacak kadar yoğundur.

  Öğretmenler ancak evlerine gidebildikleri zamanlarda kendilerini geliştirmeye zaman ayırabilmektedirler. Ancak yine öğretmenlerin büyük çoğunluğu ekonomik sorunları nedeniyle ek işler peşinde koşmak zorunda kaldıklarından çok az boş zamanları kalmaktadır. Bu boş zamanlarda ise kendilerini geliştirecek etkinlikleri ve kaynakları bulmakta zorlanmakta bulsalar bile ekonomik açıdan bunları elde etmede zorlanmaktadırlar.Bu nedenlerden ötürü öğretmenlerin kendilerini yenileyebilecekleri oldukça ekonomik ortamlara ve yetiştirici kaynaklara ihtiyaç vardır.

  Türkiyede öğretmenler 550 bin gibi en büyük grubu oluşturmalarına rağmen diğer meslek odaları gibi örgütlü ve dernekli çalışmamaktadırlar.Örnek vermek gerekirse birçok ülkede matematik fizik kimya vs gibi branş öğretmenleri kendi içlerinde dernekler kurmuş ve üyelerinin gelişmesine faydalı olabilecek çalışmalar yapmaktadırlar.Ama Türkiyede bu tür dernekler veya kurumlar yoktur.Türkiyede öğretmenler haklarını arayabilecekleri kendilerinin ellerinden tutan bir yapılanmaya ihtiyaçları vardır.


  Türkiyede okul öğrenci ve öğretmen sayıları  Diyanet İşleri Başkanlığı camii envanteri çıkarttı: En fazla ve en az camiye sahip ilimiz hangisi? Peki nüfusuna göre en fazla camisi olan kentimizi biliyor musunuz? İşte ilginç envanter…

  ANKARA - Diyanet İşleri Başkanlığı, 79 bin 96 caminin envanterini çıkardı. Buna göre en fazla cami İstanbul ve Konya'da var. En az cami de Tunceli’de.

  REKOR İSTANBUL’DA
  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın cami envanteri çalışmasına göre Türkiye’de en fazla cami nüfusun en yoğun olduğu İstanbul’da. 12 milyon 573 bin 836 nüfusuyla Türkiye’nin büyük kenti İstanbul’da tam 2 bin 944.

  KARAMAN 55 KEZ KÜÇÜK AMA

  nüfusu sadece 226 bin 49 olan, yani İstanbul’dan 55 kez küçük olan Karaman’da 475 cami var. Konya’da 2 bin 893 cami var. Konya’nın nüfusu ise 2 milyon 192 bin 166. Konya ile Karaman ayrılmasaydı. Nüfus olarak İstanbul’un 6’da biri kadar olabileceklerdi ama cami sayısı olarak İstanbul’u geçeceklerdi.

  SAMSUN Nüfusu 1 milyon 228 bin 959 olan Samsun da 2 bin 577 camii ile üst sıralarda yer aldı. Yine nüfusuna göre camii sayısı fazla olan illerden biri de Kastamonu. Bu ilin nüfusu 360 bin 366 ancak tam 2 bin 489 camisi var. 4 milyon 466 bin 756 kişinin yaşadığı ve Türkiye’nin ikinci büyük kenti olan başkent Ankara, camii sayısı olarak Kastamonu’nun ardından geliyor. Ankara’da 2 bin 694 camii var.

  TUNCELİ’DE 96 CAMİ VAR
  En az camiye sahip illere bakıldığında ise; Tunceli 1 numarada. Nüfus olarak Türkiye’nin en küçük ikinci ili olan Tunceli’deki cami sayısıyla 96. Bu ilin nüfusu ise 84 bin 22.

  Küçüklük sıralamasında 118 bin 457 nüfusu ile 4. olan Kilis’teki cami sayısı 181. Nüfusu 181 bin 866 olan yine küçük illerimizden Iğdır’da 200 camii bulunuyor. 246 bin 469 nüfuslu Hakkari’de 393 camii var.

  Ortalamayı tutturan illere bakıldığında ise; 1 milyon 460 bin 714 nüfuslu Diyarbakır’da 1601, 1 milyon 523 bin 99 nüfuslu Şanlıurfa’da 1396, 979 bin 671 nüfuslu Van’da 1190, 784 bin 941 nüfuslu Erzurum’da ise 1481 cami bulunuyor.

  YURTDIŞINDA 1805 CAMİ VAR
  Türk vatandaşlarının yararlanmaları amacıyla yurtdışında yapılan camilerin sayısı ise 1805. Bu camilerin mülkiyetine göre 211’i derneklerin, 937’si Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne ait. Belediyelere ait cami sayısı 52, Diyanet Vakfı’na ait cami sayısı 50, değişik cemaatlerin elinde olan cami sayısı ise 555.

  1805 camiden 1377’sinde din görevlisi bulunurken, 428’inde görevli bulunmuyor. Kur’an kursu olan cami sayısı 725, lokali olan cami sayısı 1101. Camilerin 340’ında konferans salonu bulunurken, 703’ünde kütüphane var. 1040’nın bahçesi, 1064’ünün imam lojmanı, 989’unun dernek odası bulunuyor

  forumdas.net


  (Konuyla alakalı en ciddi istatistik olarak bu bilgiyi buldum. Konuyu tartışan arkadaşlara umarım faydası olur.)

 7. #217
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye consume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Üye Numarası
  137122
  Mesaj
  1.078
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  18409
  Alıntı redyellow´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hayır anlatamıyorsunuz, hem sayıdan bahsedip hem sayı vermeye gerek var mı diyen birisini nasıl anlayım ki?????

  Yani öyle abartıyorsunuz ki inanılmaz, türkiyede yaşıyormuş, ahırvari bir okul varsa en azından 5 tane cami varmış!!!

  pes hakkaten pes!

  yahu yukarda sayılar verilmiş 67 bin okul, 85 bin cami deniyor. Ki ben bu 67 bin okulun içinde ana okullarının, özel okulların, fakültelerin vs. olmadığını düşünüyorum.

  67 bin ve 85 bin rakamları varken hangi mantıkla hangi abartmayla "ahırvari bir okul varsa EN AZ 5 TANE CAMİ VARDIR" diyebiliyorsunuz?

  Camiye aklı yeten bütün müslümanların gittiğini, cuma günleri müslümanlar için camiye gitmenin zorunluluk olduğunu bir kenara bırakıp acaip kıyaslamalar yapıyorsunuz.

  Hakkaten ben pes ediyorum sizin bu inadınız karşısında!

  CAMİ DE OKUL DA LAZIM diyemeyip boş yere polemik yapıyorsunuz.

  Hem bu konuda inadına inadına yazıyor hem şehitler konuusunda gidip cami konusu 20 sayfa şehit konusu az diyerek insanlara laf sokuşturmaya kalkıyorsunuz.

  PES!
  bilmukabele çünkü hala bilmem kaç tane yazdığım mesajlarda ne yazdığımı algılayamayıp hala suç atmanızı hafif bir tebessümle karşılıyorum.Şehitlerin adını kullanan ilk sizdiniz.Size cevap verdim diye şehitleri mi kullandım ? :)
  E sonra da polemik sizin sayenizde olmadı mı önce okul dedim diye her mesajıma muhalet olmak zorunda mısınız.Beni takip etmeyin arkadaşım o zaman düşüncelerimi tutmuyorsanız laf da sokmayın.Camii inanç konusuna yazın ok ama aynı duyarlılığı sizde diğer yerlerde göremiyorum.Görev icabı yazmanıza gerek yok çünkü sırıtıyor.
  Bu arada nerede yaşadığınızı çok merak ediyorum.Hayalinizdeki ülkede yaşamak isterdim açıkcası.:)

 8. #218
  redyellow
  Misafir..
  Alıntı consume´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  bilmukabele çünkü hala bilmem kaç tane yazdığım mesajlarda ne yazdığımı algılayamayıp hala suç atmanızı hafif bir tebessümle karşılıyorum.Şehitlerin adını kullanan ilk sizdiniz.Size cevap verdim diye şehitleri mi kullandım ? :)
  E sonra da polemik sizin sayenizde olmadı mı önce okul dedim diye her mesajıma muhalet olmak zorunda mısınız.Beni takip etmeyin arkadaşım o zaman düşüncelerimi tutmuyorsanız laf da sokmayın.Camii inanç konusuna yazın ok ama aynı duyarlılığı sizde diğer yerlerde göremiyorum.Görev icabı yazmanıza gerek yok çünkü sırıtıyor.
  Bu arada nerede yaşadığınızı çok merak ediyorum.Hayalinizdeki ülkede yaşamak isterdim açıkcası.:)
  la havle:)


  Alıntı consume´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sevgili ashenarshi redyellow mustafa ?
  Neredesiniz.Neden bu konuya hiçkimseye yazmamış.Camii konusuna 20 sayfa burada kimse yok ?
  Hayırdır ? Bu şehitler hepimizin değil mi ?
  http://www.supermeydan.net/forum/for...ad78635-2.html

  hem şehitler başlığına gidip "redyellow vs.vs. nerede, cami konusu olunca 20 sayfa şehit konusunda yoklar" anlamında yazan kişi consume!

  Ama bu başlıkta nasıl oluyorsa "şehitlerin adını kullanan ilk sizdiniz" diye yazabiliyor.

  Canı sağolsun ne yapalım, bazı insanlar ne yazdıklarını çabuk unutuyorlar demek ki:)

 9. #219
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye consume - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2010
  Üye Numarası
  137122
  Mesaj
  1.078
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  18409
  Alıntı redyellow´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  la havle:)
  http://www.supermeydan.net/forum/for...ad78635-2.html

  hem şehitler başlığına gidip "redyellow vs.vs. nerede, cami konusu olunca 20 sayfa şehit konusunda yoklar" anlamında yazan kişi consume!

  Ama bu başlıkta nasıl oluyorsa "şehitlerin adını kullanan ilk sizdiniz" diye yazabiliyor.

  Canı sağolsun ne yapalım, bazı insanlar ne yazdıklarını çabuk unutuyorlar demek ki:)
  He o açıdan kavga etmeye çalışıyorsanız haklısınız.Ama yine de geçerli bir sebep değil.Yalan mı ? :)
  Burada kaç mesaj yazdınız ya da oraya bir saysak mı :)
  Ayrıca vela kuvvete illahil billahil aziym .... Oh Allahım sen büyüksün

 10. #220
  redyellow
  Misafir..
  Alıntı consume´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  He o açıdan kavga etmeye çalışıyorsanız haklısınız.Ama yine de geçerli bir sebep değil.Yalan mı ? :)
  Burada kaç mesaj yazdınız ya da oraya bir saysak mı :)
  Ayrıca vela kuvvete illahil billahil aziym .... Oh Allahım sen büyüksün
  yani kısaca: ŞEHİTLER İSTİSMARA DEVAM diyorsun!

  istersen say ama sen mahcup olursun.

  bak:

  o başlık ayın 14 ünde açılmış, sen de ayın 15.inde hemen sallamaya başlamışsın bize:) ben de ayın 16.sında yazmışım.

  çünkü BEN AYIN 15 İNDE SÜPERMEYDAN FORUMA HİÇ YORUM YAPMAMIŞIM!

  Konunun açıldığı gün de bir tane evet evet 1 TANE yorum yapmışım!

  ayın 12 sinde yorum yapmışım, 13 ünde hiç yorum yapmamışım, ayın 14 ünde yani konunun açıldığı gün yukarad dediğim gibi sadece 1 TANE yorum yapmışım.  http://www.supermeydan.net/forum/sea...earchid=642028

  Her üyenin her gün foruma girme gibi bir zorunluluğu yok değil mi:)

  İnsanların foruma yazı yazmaktan başka işleri de olabilir değil mi:)

  HADİ BUYUR SEN SAYMAYA BAŞLA:)
  Konu redyellow tarafından (18-07-2011 Saat 11:36 AM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Câmi okumaları
  mopsy Tarafından Dini Dokümanlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-02-2015, 08:09 PM
 2. İl il Cami sayısı
  YukseLL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 06-03-2013, 02:00 PM
 3. Tokyo'da Bir Cami
  Bay X Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-09-2012, 10:01 PM
 4. Cami
  mopsy Tarafından Fotoğrafçılık Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-09-2011, 11:40 AM
 5. çevreci cami
  mopsy Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-08-2011, 12:58 PM
Yukarı Çık