ANKARA-İSTANBUL HIZLI TREN PROJESİ NEDİR

Hızlı Tren Projesi, Ankara-İstanbul arasındaki mevcut hattan bağımsız 250 km/saat hıza uygun, tamamı elektrikli, sinyalli yeni çift hattı hızlı demiryolu yapımını içermektedir.

Projenin toplam uzunluğu 533 km . olup, Projenin kesimlerini

. Ankara-Sincan ( 24 Km .)
. Sincan-Esenkent ( 15 Km .)
. Esenkent-Eskişehir ( 206 Km .)
. Eskişehir - Inönü ( 30 Km .)
. İnönü-Vezirhan ( 54 km )
. Vezirhan- Köseköy 104 Km .)
. Köseköy - Gebze ( 56 km )
oluşturmaktadır.
44 km ' Lik Gebze-Haydarpaşa kesimi ise Marmaray projesi ile yüzeysel metroya dönüşeceğinden Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projesi'ne dahil edilmemiştir.

Proje kapsamında ayrıca Ankara Hızlı Tren Garı inşası ve 10 set hızlı tren temini işleri yer alıyor.
PROJENİN AMACI

. Ankara ve İstanbul arasında çift hatlı, elektrikli, sinyalli, 250 km hıza uygun hızlı demiryolu inşa edilerek hızlı, konforlu, güvenli bir ulaşim imkanı yaratmak
. Yolcu taşimacılığında yaklaşik % 10 olan demiryolu payını % 78'e çikartmak.
. Ankara-İstanbul arasındaki seyahat süresinin azaltmak.

PROJENİN YAPILMASI İLE NELER GERÇEKLEŞECEK

. Karayolu, demiryolu ve havayolu trafiği açısından en yoğun yolcu ve yük aksı olan Ankara- İstanbul hattında demiryolunun rekabet şansı artarak, yolcu payı %10'dan %78'e yükselecek
. Ankara-İstanbul hattında, demiryolu ile ortalama 7 saat, karayolu ile 5-6 saat, havayolu ile merkezden merkeze ve servis araçlarını kullanmak koşuluyla 3-4,5 saatlik seyir süresi Esenkent- Eskişehir kesiminin devreye girmesiyle;
. Ankara-İstanbul 4-4,5 saate,
. Ankara-Eskişehir l saate inerken,
. Ankara-İzmir hattındaki seyahat süresi de kısalacak
. Esenkent-İnönü ve İnönü-Köseköy'ün, her iki etabın 2008'de devreye girmesiyle;
. Ankara-İstanbul 3 saate,
. Ankara-Gebze 2 saat 30 dakikaya inecek.
. Seyahat süresindeki bu önemli zaman tasarrufu, kentleri adeta birbirinin banliyösü haline ge*tirecek, eğitim ve iş gibi zorunlu nedenlerle farklı kentte ikamet edenlere günübirlik gidip gelme fırsatı sunacak.
. Kentler arasındaki ekonomik, sosyal ve kültürel etkileşim artacak.
. Marmaray ile entegre edilerek, Avrupa'dan Asya'ya kesintisiz yolcu taşimacılığı yapılacak.
. Diğer hızlı tren projeleri de devreye girdiğinde, ülkemizin önemli hatlarında hızlı tren ağları oluşacak.
. Mevcut hattan ayrı olarak inşa edilen çift hatlı hızlı tren hattı, yük ve diğer trenler için korunan mevcut hattın kapasitesini artıracak, bu diğer hatlara da olumlu yansıyacak.
. Her geçen gün kentleşme oranı artan, sanayileşen ülkemiz çagdas toplu taşima araca olan hızlı trenle, 21. yüzyıla, "Yeni Demiryolu Çagi"na önemli bir adım atmış olacak.
. Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinde olan ülkemiz, ulaşim altyapısıyla da bu sürece hazırlanmış olacak.
. Toplu taşimada en çagdas taşima sistemi olan, petrole bağımlı olmayan, yapım maliyeti düşük, kullanım ömrü uzun, otoyollara göre daha az arazi kullanan, çevre kirliğine yol açmayan demiry*olunun, çagi yakalamasıyla birlikte rekabet gücü ve ulaşim payı artacak; dengeli ulaşim sistemi, ekonomiden sosyal kültürel hayatımıza kadar birçok olumlu etkiler yapacak.
. Hızlı tren çagi ile önü açılan demiryolları geliştikçe, Türk halkı demiryolu ulaşim sistemini daha iyi tanıyacak ve ona sahip çikacak.
. Türkiye yüksek hızlı tren işletmeciliği yapan Avrupa'da 6. Dünya'da 8. ülke olacak.


Güzel Ülkemizi Muasır Medeniyetler Seviyesine çıkaracak adımlardan bir tanesi bu çalışma.İnşallah en kısa zamanda tamamlanıp hizmete girer.