Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Plebisite.....

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisi Serbest Kürsü Forumunda Plebisite..... Konusununun içerigi kısaca ->> “Uysal bir halk kitlesi, Doğu geleneklerine bağlı kalmışsa, yanlış ve köstekleyici alışkanlıklar sonunda bir takım kuvvetlerin tekelci vesayeti altına sürüklenebiliyorsa... ...

 1. #1
  güney
  Misafir..

  Plebisite.....

  “Uysal bir halk kitlesi, Doğu geleneklerine bağlı kalmışsa, yanlış ve köstekleyici alışkanlıklar sonunda bir takım kuvvetlerin tekelci vesayeti altına sürüklenebiliyorsa...
  Bu kitle adına, Millî iradeyi temsil eden aydınlar harekete geçerler; kitleyi çağdaş bir düzene kavuşturmak için, geri düzenle, batıl itikatlarla, hurafelerle savaşırlar.
  Devrim satarlar.
  Geri düzeni değiştirirler. Bunun için plebisite başvurulmaz... Bugün iki kere sekiz onaltıdır. Bunu on kişi böyle dese ve yüz kişi de on diye ısrar etse, yüz kişinin dediğini mi kabul edeceğiz?”


  M.Kemâl ATATÜRK
  (Kaynak: Devrim Hareketleri İçinde Atatürk ve Atatürkçülük. Prof.Dr.Tarık Zafer Tunaya. Arba yayınları Sf.107)


  Bu sözlerin günümüze uyarlanmış hali nası olurdu acaba..???

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: Plebisite.....

  Sevgili Güney,

  Sayın, M.Kemal Atatürk'ün sözlerini anlamaktan uzak o kadar çok Atatürkçü var ki bu memlekette...Ben onlara Atatürk cahilleri diyorum.

  Şimdi yine Atatürk'ün bu sözlerini anlayamamış, cahillerin bu sözleri günümüze uyarlaması ne şekilde oluyor,bunu çok rahat görebilmekteyiz.

  Bir Ergenekon, bir Yasin Hayal olayı, bir Danıştay Cinayeti, bu cahilliğin tezahürü şeklinde örneklendirilebilir.

  ''Milli iradeyi temsil eden'' sözde aydın kimlikli kişilerimizin (ben bunlara da sahte kahramanlar diyorum ) , ''her türlü müdafaa ve müdahale meşrudur'' keyfiyeti ile , kalem ile yanlışları vurmak yerine ''arkadan vurmak'' kalleşliğini sahiplenmiş olmaları, bilmem ki ne derece etkili olacaktır, geri düzenin ilerlemesinde...!!
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

Yukarı Çık