Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4
 1. #1
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  stat Erkekleri aptallaştıran ne?


  Belçikalı bilim insanları erkekleri aptallaştıran şeyi buldu.


  Cinsel görüntüler erkeklerin doğru karar verecek beyin etkinliğini sekteye uğratıyor.
  Cinsel görüntülerin erkekleri ‘aptallaştırdığı’ üzerine çok şey duymuş olabilirsiniz ama artık bu bilimsel bir deneyle kanıtlandı. Müşteri davranışları üzerine yapılan bir deneyde, cinsel görüntüler izleyen erkeklerin daha acele ve düşüncesizce karar verdiği görüldü. Bilimadamları, karar verme sürecinde beynin ‘aktif’ ve ‘ihtiyatlı’ iki farklı işlevinin rol oynadığını, cinsel görüntülerin erkeklerin acele ve düşüncesizce hareket etmesine neden olan ‘aktif sistem’i tetiklediğini belirtiyor.

  Müşteri alışkanlıkları üzerine aylık yayın yapan Journal of Consumer Reserch adlı derginin son konusu nero-ekonomiydi. (Nero-ekonomi anlık verilen kararların müşteri alışkanlıklarında ve ekonomideki etkilerini araştıran ve buna göre stratejiler geliştiren bir alan.)

  Bikinili deneyler
  Dergi, Belçikalı araştırmacılar tarafından 358 genç erkek üzerinde yaptıkları bir seri test ve deneyi yazdı. Testlerden birinde, erkeklerden bir bölümü bikini ya da iç çamaşırı giymiş kadınların resimleri izlettirildi. Diğerlerine de doğa manzarası. Başka bir testte deneklerden bir bölümü doğa manzarası temalı reklamlar izledi, diğer bölümü yüzlerce bikinili kızın kumsalda koştuğu reklamalar izledi.

  Deneklere deneylerden sonra para verileceği, eğer isterlerse bu paranın miktarını pazarlıkla artırabilecekleri söylendi. Deneyler bittiğinde cinsel görüntüleri izleyen deneklerin daha fazlası için beklemeyip parayı hemen kabul ettikleri ortaya çıktı. Doğa manzarasını izleyenlerse daha fazlası için pazarlık yaptı.

  Para harcamanın sebebi cinsellik
  Deneyleri uygulayan bilim adamı Bram van der Bergh, çalışma sonuçlarını şöyle değerlendirdi:
  “Araştırmalarımızda erkeklerin çabuk gelen ödülleri almaya, geç gelen daha büyük ödüllerden daha yatkın olduğunu gözlemledik. Bundan dolayı erkekler başka zamanlarda satın almayacakları şeylere, belli koşullarda para harcayabiliyor. Erkekler, cinsel imgelere ya da işaretlere maruz kaldıkları konularda düşünmeden hareket edebiliyor.”

  Kadınla yakışıklı erkek görünce para harcar mı?
  Cinsellik sözkonusu olduğunda, kadınların gözlerinin de erkekler kadar kararıp kararmadığı şimdilik ucu açık bir soru. Beckham’ın resminin olduğu bir ürün daha çok satar mı? Bunu kanıtlayacak bir deney henüz yapılmış değil. Satınalma ile cinsellik arasındaki ilişkiye dair yapılan araştırmalar daha çok erkekler üzerinde yapılmış durumda.

  Beynimizdeki iki zıt yön
  Nero-ekonomi dalının kurucularından Mellon Üniversitesi öğretim üyesi George Loewenstein, beynin ekonomiyle diğer insani etkinliklerin birbirleriyle ilişkili olduğunu ileri sürüyor. Loewnstein, genel olarak hepimizin beyinlerinin aslında iki farklı akıl yürütme işlevine sahip olarak düşünülebileceğine inanıyor. Bunlardan biri, temel hareketlere yön veren ‘aktif’ sistem’, diğeri de ‘bilinçli’ ya da ‘ihtiyatlı’ sistem. Bir başka deyişle beynimiz hem sağ omzumuzdaki iyilik hem de sol omzumuzdaki kötülük meleklerini barındırıyor. Şöyle de düşünebiliriz, en ateşli anlarda bile beynimizin bir bölümü bize tehlike uyarısında bulunabilir ama ‘ihtiyatlı sistem’in, ‘aktif sistem’ tarafından çok önceden bastırılması da olası elbette.

  İnsanlar bu iki sistem arasında bir tür pazarlık yapıyorlar. Beynin ekonomistleri en çok ilgilendiren yönü de burası; aklımızdan geçenleri nasıl satın alıyoruz? Bunun yanıtı belki de sabah kalktığımızda yaşadığımız utanmayı ya da limiti aşan kredi kartlarını açıklayabilir.

  Otomobil fuarlarında neden her zaman güzel mankenlerin, çok pahalı arabaların önünde yer aldığının artık bilimsel açıklaması var.  ntvmsnbc.com
  kaynak

 2. #2
  Tecrübeli Üye Ribat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  350
  Rep Gücü
  6784

  Cevap: Erkekleri aptallaştıran ne?

  Belçikalı bilim adamları araştırmaya ve nal toplamaya devam ededursun.Müminlerin efendisi Rasûl-ü Kibriya hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)14 asır önce zaten bunu söylüyordu:
  "Şehvet galeyana geldi mi aklın üçte ikisi gider"

  Başka söze ne hacet?

 3. #3
  Aktif Üye D€NiZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesaj
  2.148
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  4906

  Cevap: Erkekleri aptallaştıran ne?

  Alıntı Ribat´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Belçikalı bilim adamları araştırmaya ve nal toplamaya devam ededursun.Müminlerin efendisi Rasûl-ü Kibriya hz. Muhammed Mustafa (s.a.v.)14 asır önce zaten bunu söylüyordu:
  "Şehvet galeyana geldi mi aklın üçte ikisi gider"

  Başka söze ne hacet?
  Çok güzel bir cevap tam yerine oturmuş

  Ayrıca test kadınlara da uygulansa idi sanmıyorum ki sonuç aynı olucakdı

 4. #4
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Mesaj
  10
  Rep Gücü
  9

  Cevap: Erkekleri aptallaştıran ne?

  strapless mini elbiseli ve cizmeli bir adet ben :)

Benzer Konular

 1. Erkekleri kandirin...
  mopsy Tarafından Kadın Modası Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 08-01-2010, 10:07 PM
 2. Hayat erkekleri...
  blueice Tarafından Kadın Erkek İlişkileri Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 05-05-2009, 12:21 AM
 3. Erkekleri kim anlayabilir ki?
  dogangunes Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 08-08-2008, 02:17 AM
 4. Erkekleri anlamak
  girdapsedef Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 03-04-2008, 12:33 AM
 5. Erkekleri Etkilemek
  Go[rk]eM Tarafından Astroloji (burçlar) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 18-02-2008, 11:44 AM
Yukarı Çık