Anketimiz: "Ergenekon" ne demek?

Katılımcı sayısı
654. Anket kapatılmıştır
 • Terör örgütü

  171 26,15%
 • Balon haber

  52 7,95%
 • Temiz eller operasyonu

  18 2,75%
 • Göktürk’lerin türeyişini anlatan Türk destanı

  188 28,75%
 • Darbe

  60 9,17%
 • Cebir ve şiddet kullanmak

  10 1,53%
 • Askeri itaatsizliğe teşvik

  20 3,06%
 • Diğer

  13 1,99%
 • Ne olduğunu bilmiyorum

  103 15,75%
 • İlgilenmiyorum

  19 2,91%
8. Sayfa, Toplam 14 BirinciBirinci ... 678910 ... SonSon
Gösterilen sonuçlar: 71 ile 80 Toplam: 140
 1. #71
  Acemi Üye Alem-i Sır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Mesaj
  161
  Rep Gücü
  4183

  Exclamation

  ERGENEKON DESTANI

  Türk illerinde Türk oku ötmeyen, Türk kolu yetmeyen, Türk'e boyun eğmeyen bir yer yoktu. Bu durum yabancı kavimleri kıskandırıyordu. Yabancı kavimler birleştiler, Türklerin üzerine yürüdüler. Bunun üzerine Türkler çadırlarını, sürülerini bir araya topladılar; çevresine hendek kazıp beklediler. Düşman gelince vuruşma da başladı. On gün savaştılar. Sonuçta Türkler üstün geldi.

  Bu yenilgileri üzerine düşman kavimlerin hanları, beğleri av yerinde toplanıp konuştular. Dediler ki: ''Türkler'e hile yapmazsak halimiz yaman olur!''

  Tan ağaranda, baskına uğramış gibi, ağırlıklarını bırakıp kaçtılar. Türkler, "Bunların gücü tükendi, kaçıyorlar'' deyip artlarına düştüler. Düşman, Türkler'i görünce birden döndü. Vuruşma başladı. Türkler yenildi. Düşman, Türkler'i öldüre öldüre çadırlarına geldi. Çadırlarını, mallarını öyle bir yağmaladılar ki tek kara kıl çadır bile kalmadı. Büyüklerin hepsini kılıçtan geçirdiler, küçükleri tutsak ettiler.

  O çağda Türklerin başında İl Kağan vardı. İl Kağan'ın da birçok oğlu vardı. Ancak, bu savaşta biri dışında tüm çocukları öldü. Kayı (Kayan) adlı bu oğlunu o yıl evlendirmişti. İl Kağan'ın bir de Tokuz Oğuz (Dokuz Oğuz) adlı bir yeğeni vardı; o da sağ kalmıştı. Kayı ile Tokuz Oğuz tutsak olmuşlardı. On gün sonra ikisi de karılarını aldılar, atlarına atlayarak kaçtılar. Türk yurduna döndüler. Burada düşmandan kaçıp gelen develer, atlar, öküzler, koyunlar buldular. Oturup düşündüler: ''Dört bir yan düşman dolu. Dağların içinde kişi yolu düşmez bir yer izleyip yurt tutalım, oturalım.'' Sürülerini alıp dağa doğru göç ettiler.

  Geldikleri yoldan başka yolu olmayan bir yere vardılar. Bu tek yol da öylesine sarp bir yoldu ki deve olsun, at olsun güçlükle yürürdü; ayağını yanlış yere bassa, yuvarlanıp paramparça olurdu.

  Türklerin vardıkları ülkede akarsular, kaynaklar, türlü bitkiler, yemişler, avlar vardı. Böyle bir yeri görünce, ulu Tanrı'ya şükrettiler. Kışın hayvanlarının etini yediler, yazın sütünü içtiler. Derisini giydiler. Bu ülkeye ''Ergenekon'' dediler.

  Zaman geçti, çağlar aktı; Kayı ile Tokuz Oğuz'un birçok çocukları oldu. Kayı'nın çok çocuğu oldu, Tokuz Oğuz'un daha az oldu. Kayı'dan olma çocuklara Kayat dediler. Tokuz'dan olma çocukların bir bölümüne Tokuzlar dediler, bir bölümüne de Türülken. Yıllar yılı bu iki yiğidin çocukları Ergenekon'da kaldılar; çoğaldılar, çoğaldılar, çoğaldılar. Aradan dört yüz yıl geçti.

  Dört yüz yıl sonra kendileri ve süreleri o denli çoğaldı ki Ergenekon'a sığamaz oldular. Çare bulmak için kurultay topladılar. Dediler ki: ''Atalarımızdan işittik; Ergenekon dışında geniş ülkeler, güzel yurtla varmış. Bizim yurdumuz da eskiden o yerlerde imiş. Dağların arasını araştırıp yol bulalım. Göçüp Ergenekon'dan çıkalım. Ergenekon dışında kim bize dost olursa biz de onunla dost olalım, kim bize düşman olursa biz de onunla düşman olalım.''

  Türkler, kurultayın bu kararı üzerine, Ergenekon'dan çıkmak için yol aradılar; bulamadılar. O zaman bir demirci dedi ki: ''Bu dağda bir demir madeni var. Yalın kat demire benzer. Demirini eritsek, belki dağ bize geçit verir. Gidip demir madenini gördüler. Dağın geniş yerine bir kat odun, bir kat kömür dizdiler. Dağın altını, üstünü, yanını, yönünü odun-kömürle doldurdular. Yetmiş deriden yetmiş büyük körük yapıp, yetmiş yere koydular. Odun kömürü ateşleyip körüklediler. Tanrı'nın yardımıyla demir dağ kızdı, eridi, akıverdi. Bir yüklü deve çıkacak denli yol oldu.

  Sonra gök yeleli bir Bozkurt çıktı ortaya; nereden geldiği bilinmeyen. Bozkurt geldi, Türk'ün önünde dikildi, durdu. Herkes anladı ki yolu o gösterecek. Bozkurt yürüdü; ardından da Türk milleti. Ve Türkler, Bozkurt'un önderliğinde, o kutsal yılın, kutsal ayının, kutsal gününde Ergenekon'dan çıktılar.

  Türkler o günü, o saati iyi bellediler. Bu kutsal gün, Türklerin bayramı oldu. Her yıl o gün büyük törenler yapılır. Bir parça demir ateşte kızdırılır. Bu demiri önce Türk kağanı kıskaçla tutup örse koyar, çekiçle döver. Sonra öteki Türk beğleri de aynı işi yaparak bayramı kutlarlar.

  Ergenekon'dan çıktıklarında Türklerin kağanı, Kayı Han soyundan gelen Börteçine (Bozkurt) idi. Börteçine bütün illere elçiler gönderdi; Türklerin Ergenekon'dan çıktıklarını bildirdi. Ta ki, eskisi gibi, bütün iller Türklerin buyruğu altına girene kadar. Bunu kimi iyi karşıladı, Börteçine'yi kağan bildi; kimi iyi karşılamadı, karşı çıktı. Karşı çıkanlarla savaşıldı ve Türkler hepsini yendiler. Türk Devleti'ni dört bir yana egemen kıldılar.

  * * *
  Alıntı...

  Saygılar ve selamlarımla!

 2. #72
  Tecrübeli Üye isyan_her_yerde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2010
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  394
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  18327
  Göktürk’lerin türeyişini anlatan Türk destanı en doüru açıklama bu sanırım (:

 3. #73
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2010
  Mesaj
  68
  Rep Gücü
  1871
  Ergenekon şimdki zamanda ülkede kaos oluşturma merkezi olarak ifade edilebilir.

 4. #74
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Mesaj
  452
  Rep Gücü
  0
  Tutuklananlarin Hastaneleri 5* li otel gibi aylarca hatta haberal gibi YILLARCA kullandigi sol görüslü kesimin bir bölümününde
  devlet mali , yetim mali yolsuzluk naralari atarken bu devletin imkanlarini böylesine kullananlarada aferin bu hükümete az bile yapiyorlar dedigi (ki sanki Para Tayyip Erdogan'in cebinden cikiyor, devletin-milletin parasi degilmis gibi ) kayitsiz %artsiz tamamen siyasi bir taassup ile destek verdikleri cakallarin-teröristlerin kurduklari CATI nin adidir , günümüzdeki ERGENOKON...

 5. #75
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Gazeteci Sn.Metiner " öğrencileri " dahi ergenekoncu yaptı çıktı...İlginç...Ergenekon örgütlenmesi mi...yeni 16.madde kanun teklifi " Kamu personelinin şahsi hatalarından dolayı çıkan suçlardan dolayı tazminat talebi açılabilir hükmünü kaldırıyor "...Sonuç,işkenceyi yapanın yanına kar kalacak,sonuç filistin askıları tozlu raflardan inecek,sonuç yanlış tedavi uygulayan doktora dokunulamayacak,sonuç yanlışlıkla kalem kıran hakimi kimse suçlayamayacak...Gidiş = Faşizm mi acaba yoksa ergenekonun DANİSKASI mı...Düşünmek gerek...

  Sağlıcakla kalınız...

 6. #76
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Mesaj
  452
  Rep Gücü
  0
  DAha 9- 10 yaslarindaki cocuklarin ellerine tas verip kendi terör eylemlerinde kullananlari hergün görmüyormuyuz..?
  Baska bir terör örgütü olan hatta örgütlerin BA$I sayilabilecek ERGENEKON Terör Örgütü , ögrencileri niye kullanmasin...?

  Sayin Bursali ,Sadece Ergenokon Terör Örgütü ile SINIRLI da kalmayalim, ülkemizde , inanani az olsun cok olsun her hangi bir terör örgütünün, sag-sol.dini yada dinsiz ...herhangi bir örgüt varmidir ki Ögrencileri bir sekilde kullanmiyor olsun...?

 7. #77
  bursali68
  Misafir..
  Alıntı ARIZA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  DAha 9- 10 yaslarindaki cocuklarin ellerine tas verip kendi terör eylemlerinde kullananlari hergün görmüyormuyuz..?
  Baska bir terör örgütü olan hatta örgütlerin BA$I sayilabilecek ERGENEKON Terör Örgütü , ögrencileri niye kullanmasin...?

  Sayin Bursali ,Sadece Ergenokon Terör Örgütü ile SINIRLI da kalmayalim, ülkemizde , inanani az olsun cok olsun her hangi bir terör örgütünün, sag-sol.dini yada dinsiz ...herhangi bir örgüt varmidir ki Ögrencileri bir sekilde kullanmiyor olsun...?
  Merhaba,

  Sn.ARIZA bu iş " atıp-tutmak " ile olmaz...İspat etmeleri gerek...At yalanı....Böyle olamaz...!!!

  Öğrencilerin dinlemeyeceksin,öğrencilere karşı " orantısız güç " kullanacaksın,öğrenciler ile ergenekon örgütü arasında bağ kuracaksın," polise taş atan çocukları " çocuk mahkemesine sevk edebilmek için YASA çıkartacaksın...Teröristin ayağına kadar SAVCI göndereceksin ve kurşun sıkanların ellerini kollarını sallaya sallaya gezmelerine izin vereceksin...Sonra da " yumurtaya " itiraz edeceksin...Sanki ATOM BOMBASI...Yok böyle bir şey...

  Öğrencilere yapılan muamele " SUSTURMA " politikasıdır...Bunu hiç bir kimse hiç bir dönem açıklayamamıştır,açıklayamaz da...Ancak protesto etmemeyi hayat felsefesi olarak algılayanlar,prostedan daha çok hayatlarını " kabullenmeler " üzerine inşaa edenlerin öğrenci protestolarını anlayabilmeleri mümkün değildir.

  herhangi bir örgüt varmidir ki Ögrencileri bir sekilde kullanmiyor olsun..
  Örgütlerin cirit attığı,öğrencileri kullandığı,hükümet dönemi 80 den sonra özellikle,ben hatırlayamadım,hatırlatabilir misiniz...Bu dönemden başka...???

  Açılıma itiraz olmayacak,yasalara itiraz olmayacak,uzlaşmacı olmayan bir politika izlenecek,vatandaşı-öğrenciyi-işçiyi-memuru...hakir gören,tepeden bakan anlayış olacak,sonrada " efendim beğenmiyorsanız oylarınızla değiştirin " denecek...İyi de oy zamanına kadar ATI ALAN KÖPRÜYÜ GEÇİYOR...!!!

  Faşizmin ayak izlerini takip ediyoruz bakalım nereye kadar...!!!

  Sağlıcakla kalınız...

 8. #78
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Mesaj
  452
  Rep Gücü
  0
  Malesef farkli seylerden bahsetmisiz ikimiz...!
  Ögrenciyi kullanmayan bir örgüt varmi derken terör örgütlerinin yapisina vurgu yaptim,ama siz konuyu hükümete akp ye getirdiniz.

  Sizin her halûkârda akp karsiti oldugunuzu biliyorum ama takdir ederseniz burada ; Ögrencinin terör örgütleri tarafindan kullaniliyor olmasi yada olmamasi yada , terör örgütlerinde ögrenciler yoktur...! diyebilirmisiniz...?

  Ögrencinin yumurta meselesi ayri birsey...

  Baska bir konu basligi altinda zaten fikrimi yazdim,ögrencilerin maddi manevi dert ,SIKINTI larina nüfuz edemeyenlerin sucunuda alenen yazdim.Ama birilerinin bu faturayi sadece akp ye kesmeye kalktigi tarzda degil..!
  $uana kadar sistem olarak ülkede bunu oturtamayan akp de dahil tüm hükümetler,Ana Muhalefet ve muhalefet görevi ile yetkilenmis tüm partiler enaz biri digeri kadar sucludur bu konuda....

  Ama siz bir yanlisi kalkip baska bir yanlisi savunmakla düzeltemezsiniz...! Yumurta meselesini atom bombasimi attilar diyerek mesru görmek hatanin baska bir boyutu..

  Siz sayin Bursali evinize beni bir cay icimligine davet etseniz yada forumda fikirleri ile asla ve asla uyusamadiginiz birini siz kendiniz davet etseniz , evinizden iceri girer girmez konugunuz yumurta yagmuruna tutarmisiniz...?

  Bir okulun ögrencilerinin davet ettigi bu KUZU olur,Baykal olur,Devlet Bahceli olur davete icabet etmisse, gelen misafirine yumurtali hosgeldin demek bizim hangi örfümüz,adetimiz,ev sahipligimiz,ahlakimiz yada insanligimiz ile aciklanabilir...?

 9. #79
  bursali68
  Misafir..
  Merhaba,

  Sizin her halûkârda akp karsiti oldugunuzu biliyorum
  Sn.ARIZA,ben de sizin AKP taraftarı olduğunuzu biliyorum her ne kadar hayır deseniz de...

  Ögrencinin yumurta meselesi ayri birsey...
  Yanılıyorsunuz,öğrencilerin yumurta meselesini ERGENOKANA bağlayan ben değilim HÜKÜMET YETKİLİLERİ,dikkatinizi çekerim...İşte arşın işte halep...Çıksın bir Allah'ın kulu da bunu İSPATLASIN...!!! İspatlayamazlar bu iş sadece " minare - kılıf " meslesi o kadar...

  Yumurta meselesini atom bombasimi attilar diyerek mesru görmek hatanin baska bir boyutu..
  Başka bir protesto şekli söyleyeyim bakalım ne kadar hoşi olacak...

  - Oradaki öğrenciler oraya gelmeden önce BOLCA KURU FASULYE yesinler,protesto edecekleri kişi salona girince hep birlikte ayağa kalksınlar,sırtlarını dönsünler,eğilsinler ( eğilmekten kastın ne olduğu anlaşılmıştı umarım ) sonra hep beraber olanca güç ile son sürat KOKU BOMBASI ATSINLAR....

  Bakın yumurta falan yok,kirlenmek yok,sanırım daha hoş ve EDEPLİ oldu...

  Davet eden üniversite yönetimi,siz öğrencilerin davet edip de hükümet yetkillilerinin oraya geleceğini mi düşünüyorsunuz...Protesto etmek için " ULAŞAMAYAN İNSANLAR-ÖĞRENCİLER " bu tür bir yöntem ile okul idaresine de talep de bulunmuş olabilirler...Başka nasıl ulaşacaklar...Sn.KUZU mecliste mi kabul edecekti yani...

  Ama birilerinin bu faturayi sadece akp ye kesmeye kalktigi tarzda degil..!
  Sn.ARIZA tam t***** 1978 ten buyana " bilerek-görerek " ,siyasette ve ülke gidişatında yönetim ve muhalefetlerin etkilerini takip etmeye çalışıyorum...Özellikle 1980 yılından sonraki dönemlerin hiç birinde HALK BU KADAR AYRIŞMADI-KESKİNLEŞMEDİ...!!! Bunun nedenini gidiniz AKP ye sorunuz...Çünkü müsebbibi onlar..Vatandaş değil...!!!

  Bir okulun ögrencilerinin davet ettigi bu KUZU olur,Baykal olur,Devlet Bahceli olur davete icabet etmisse, gelen misafirine yumurtali hosgeldin demek bizim hangi örfümüz,adetimiz,ev sahipligimiz,ahlakimiz yada insanligimiz ile aciklanabilir...?
  Sn.ARIZA kafasına yumurta yiyen ama her kim olursa olsun, iki dakika sakin kafayla düşünüp " BİZ NEREDE HATA YAPTIK " diye ÖZELEŞTİRİ yapması gerek...Her şey güllük gülistanlık görününce suçlu öğrenci oluverir...

  Ama siz bir yanlisi kalkip baska bir yanlisi savunmakla düzeltemezsiniz...!
  Dua etsinler sadece yumurtalı...TAŞLI SOPALI DEĞİL...!!!

  Sağlıcakla kalınız...

 10. #80
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2010
  Mesaj
  452
  Rep Gücü
  0
  Sayin Bursali ; Bir kisi ; ben $u partiyi tutuyorum demekten utanacagi yada saklayacagi partiyi niye tutsun...?

  Ben akp yi tutuyor olsam, sizinde icinde bulundugunuz asiri akp karsitlarinin sunduklari argümanlara verecek yeterince cevap varken, akp li olmadigim halde akp li olsam inan sizin sundugunuz 1 argümana kontr-atak tarzinda olsun yada cevap seklinde olsun 5 argüman bulurdum...

  Akp ye karsi suana kadar sizde dahil hangi ciddi elestiriyi getirdiniz ki...?
  Daha ömrü 8 - 9 yil olan bir siyasi olusuma ASIRLIK kuruluslarin onlarca yillik birike birike günümüze YIGIN halinde gelen sorunlarin müsebbi akp demekten baska ne elestirdiniz..?

  Daha dün kominizm getirmek isteyenler laiklik ilkesi ile dirsek temas halindemi idi de laikligin tek düsmani seriat ve onuda akp getirecek dediniz..? (sizin sahsiniza istinaden yazmiyorum akp yi elestirenlere bu yazdigim )

  Seriat evet laiklik ile catisir.. Komünizm...? catismazmi..?

  Yani bir partiyi elestirmek ile siyasi taassuba kapilip karsi durmak farkli seyler olsa gerek.Bazen cok nadirde olsa Sayin Bursali sizde bunu yapmiyormusunuz...? Meselâ ben akp li olmadigimi söyledigim halde olaki akp yanlisi bir yazi yazdigimda siz bile beni akp li yapiyorsunuz ya gerisini yazmaya bile gerek yok....

  Yani akp li olmadigimin ispatini akp ye küfrederekmi yapmaliyim, yada sizler gibi hic iyi bir tarafini almadan sürekli kötü yanlis (bana göre ) noktalarini abartili yada oldugu gibi sürekli sunmalimiyim..?

  Ögrencileri ergenokonla iliskilendiren hükümet ise bunun ispatini onlar yapacak, orada zaten anlasamadigimiz birsey yok...!
  Ben diyorum ki , siz evinize cagirdiginiz yada senin istegin disinda baban baba ocagina bir misafir davet etse yumurta ile karsilarmisin...? bunu sormustum... ama siz ossuruktan girdiniz tas-sopa dan cikarak yine yapilani onayladiniz...

  O zaman sizi ziyarete bizde $emsiye ilemi gelelim sayin Bursali..?
  : ))

8. Sayfa, Toplam 14 BirinciBirinci ... 678910 ... SonSon

Benzer Konular

 1. Futboldaki Ergenekon
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-07-2011, 01:33 PM
 2. Seksen yıllık sorun” demek, ne demek?
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 04-08-2010, 11:20 PM
 3. Ergenekon Savaşı....
  onuc13 Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 22-10-2008, 03:54 PM
 4. ERGENEKON'suz Türkiye
  RABİA Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-04-2008, 11:52 AM
 5. Ergenekon
  Karakarizma Tarafından Komplo Teorileri Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 06-10-2007, 05:47 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık