Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Yankee go home" demek de yasak!

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisinde ve Serbest Kürsü Forumunda Bulunan Yankee go home" demek de yasak! Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> İstanbul Valiliği Türkiye Komünist Partisi’nin 88. yıldönümü için hazırladığı afişleri, üzerinde “Yankee Go Home” yazılı bir fotoğraf kullanıldığı için yasakladı.

 1. #1
  güney
  Misafir..

  Yankee go home" demek de yasak!

  İstanbul Valiliği Türkiye Komünist Partisi’nin 88. yıldönümü için hazırladığı afişleri, üzerinde “Yankee Go Home” yazılı bir fotoğraf kullanıldığı için yasakladı.

  Valiliğin kararının ardından yasaklama kararının yasadışı olduğunu söyleyerek tepki gösteren Türkiye Komünist Partisi tarafından yazılı bir açıklama yapılarak “Ülkemizin çıkarlarını ve bölgemiz ülkeleri ile barışın korunmasını doğrudan ilgilendiren bir konuda yapılan bu hukuksuzluğu partimiz ve ülkemizin yurtsever güçleri hiçbir biçimde kabul etmeyecektir” denildi.

  TKP üyeleri daha önce boğazlardan geçiş yapan ABD gemilerine yönelik protestolar gerçekleştirmiş savaş gemilerinin geçişinin hukuk dışı olduğunu kamuoyuna açıklamıştı. Valiliğin kararının bu kapsamda da değerlendirilmesi gerektiği vurgusunu yapan TKP “Valiliğin bu kararı aynı zamanda hükümetin ABD'nin avukatlığını yapma konusunda varmış olduğu noktayı da göstermektedir” ifadesini kullandı.

  “Amerikalı evine” sloganının yasaklanmasının aynı zamanda büyük bir hukuksuzluk olduğunun savunulduğu açıklamada bu konuda alınmış İdare Mahkemesi ve Danıştay kararları hatırlatılarak 1999 yılında hazırlanmış olunan “Yankee go home askerinle, üslerinle, hamburgerinle defol – SİP” ibareli afişlerin de dönemin valilik makamı tarafından yasaklanmış olduğu fakat parti tarafından İstanbul 2. İdare Mahkemesinde açılan ve Danıştay 10. Daire tarafından da onanaması yapılan dava sonucuna göre sözkonusu valilik kararı iptal edilerek uygulamanın hukuka aykırılığının tescil edildiği belirtildi.

  Karar gerekçesinde, açık olarak sözkonusu sloganın Siyasi Partiler yasasının 81. maddesindeki “Türkçeden başka dilde pankart asma yasağı” kaps***** girmediği belirlenmiş, Mahkeme kararında “Ancak davacı siyasi partinin ideolojisi ve savunduğu görüşler doğrultusunda tepkisel ve olumsuz İngilizce ve Türkçe ibarelerin yer aldığı afiş 2820 sayısı Siyasi Partiler Kanunu'nun “azınlık yaratılmasının önlenmesi” başlıklı 81. maddesindeki, Türkçeden başka dilde pankart asma yasağı kaps***** girmediği gibi, afişte kastedilen devlet ile ilişkilerin zedeleneceği iddiası da dayanaktan yoksun bulunmaktadır.” (İstanbul 2. İdare Mahkemesi'nin 2006/2397 esas, 2006/3259 karar numaralı kararı) “ denilmiş. TKP tarafından hazırlanan basın duyurusunda bu durumda hukuksuz bir engelleme ile karşı karşıya kalındığı ve yasaklama kararı ile ilgili olarak Valilik nezdinde kararın iptal edilmesi için gerekli başvurunun yapılacağı açıklandı.


  "Yankee go home" demek de yasak! :: www.sendika.org

  YANKEE GO HOME !!!
  HAYDİ HEP BERABER.....

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye sebahat35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Üye Numarası
  118367
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  38
  Mesaj
  362
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1491

  Cevap: Yankee go home" demek de yasak!

  güneyciğim
  "yankee go home" anlam olarak bana şunu çağrıştırıyor, sanki bizim tepedeki zihniyet taviz vermiyor da onlar buraya gelip durup dururken burunlarını sokuyorlar ve tepedekiler de sanki itiraz ediyor ama yankiler işte rahat durmuyor gibi bir anlam...


  bende diyeyim YANKEe GO HOME
  çok bekleriz daha gitmesini....

Benzer Konular

 1. "bir yasak aşk" mektubu ...
  sahrabetis Tarafından Mesaj Panosu Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 25-06-2015, 09:10 AM
 2. M for Mother - "A" Anne demek - 2006 - İran Filmi
  trk23 Tarafından Sinemalar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 08-06-2012, 08:04 PM
 3. "Seviyorum" Demek Yürek İster! ..
  kasev Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 19-06-2010, 02:30 PM
 4. "tevbe ettim" demek yeterli midir
  kaanansay Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 03-05-2010, 07:00 AM
 5. Bayan demek yasak
  KİRMİZİELMA.05 Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 18-03-2009, 03:32 AM
Yukarı Çık