2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 14 Toplam: 14

Ben çevrecinin daniskasıyım..

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisi Serbest Kürsü Forumunda Ben çevrecinin daniskasıyım.. Konusununun içerigi kısaca ->> eğer bahsettiğiniz konu buysa ben bayağı bi saçmalamışım.......

 1. #11
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye sebahat35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İzmir
  Yaş
  39
  Mesaj
  362
  Rep Gücü
  1492

  Cevap: Ben çevrecinin daniskasıyım..

  eğer bahsettiğiniz konu buysa ben bayağı bi saçmalamışım....

 2. #12
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Bay X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  İSTANBUL
  Mesaj
  2.170
  Rep Gücü
  37029

  Cevap: Ben çevrecinin daniskasıyım..

  Biraz siyasetten uzaklaşıp olaya farklı bir perspektiften bakalım..!Malum gündemin başlıca maddeleri arasında yer alan nükleer santraller ve çevrecilerin mücadelesi..!

  Bir ülke düşünün hammaddesi bol ve işçilik maliyeti düşük bu iki denklem birleştimi sanayii alanında ihtiyaç duyulan bir piyon oluyorsunuz nedeni ise Batılı ülkelrin Sos veren yenilenebilir kaynakları,yeraltı kaynakları ve sınırlı hammaddelerini koruma iç güdüsü..!Biz hiç bir zaman sanayii ülkesi olmadık olamayızda bu zihniyetle burada hükümetin adımlarını takdirle karşılamak durumundayız şayet onlar kapımızdaki tehlikenin farkında oldukları için bu tedbirleri almak ve 21. yüzyıla zengin kaynaklara sahip Sanayiide ve her alanda enerji sıkıntısı çekmeyen dışa bağımlılığı asgariye indirme politikası içindeler..

  Malumunuz Nükleer enerji ve Santral kurulması çok tartışılıyor ve ülkenin jeolojik ve siyasi geleceğini önemli ölçüde çehresini değiştirebilecek bir projeyi baltalamaya çalışan bir kaç avuç çevreci olarak nitelenen ama bu ülke için ağızlarını torba gibi şişiren faydası dokunmayan kişilerdir..İçinde bulunduğumuz durum ve Küresel Isınma tüm hesapları yeniden yapmamıza ve Nükleer enerjinin bu hesapta en başta yer almasına neden oldu..Nükleer enerjinin yanında tek alternatif olarak güneş enerjisinide kullanmak gerkiyor bir Almanya senede 24 megawatt enerji üretmekte ülke üzerinde bulunan güneş parkı sayesinde ve Almanya Dünya üzerinde en çok güneş enerjisi depolayan ülke konumunda bizler ise güneşe en çok sahip olan ülke olmamıza rağmen bu alanda çalışmalarımızı geliştirememekteyiz Almanya güneşi çok görmeyen bir iklime sahip mevcut teknolojisi ile Tabiatın hediye ettiğini kullanıyorlar bizler niye kullanamıyoruz bu sorunun cevabıda çok önemli?Sadece ülkemiz üzerindeki güneş enerjisi miktarı tüm Avrupa'ya ve bize yetecek kadar çok yeterli tesislerin inşa edilmesi için daha ne kadar zaman geçmesi gerekiyor Güneş enerjisi alternatif elbetki nükleer enerjiyide kullanmalıyız fosil yakıtlardan elde ettiğimiz enerjinin alternatifide budur çevreye zararı gerekli prosedürler izlendiğinde fosil yakıtlarla karşılaştırılamayacak kadar güvenli nükleer enerji santrallerinin yanında çıkan nükleer atıkları etkisiz hale getirmek için tesislerde beraberinde inşaa ediliyor..Kömür,doğalgaz ve benzeri yakıtlarla ürettiğimiz enerji hem yeraltı kaynaklarımızı hemde dışa bağımlı olarak paramızı tüketmekte..Ayrıca yenilenebilir kaynaklara sahibiz diğer ülkelerden daha fazlasına örneğin:

  HİDRO
  BİOMASS
  GÜNEŞ
  JEOTERMAL
  RÜZGAR
  MED-CEZİR (Gel-Git)
  DALGA
  DENİZ AKINTILARI

  Bu saydığımız kaynaklara fazlasıyla sahibiz alternatif olarak bunları enerjiye dönüştürecek teknolijiye yapılanmaya önem vermemiz de gereklidir..

  Nükleer yarışta mutlaka yer almalıyız alternatif enerjiler mevcut olsada enerji sıkıntısını çözecek tek formül kısa vadede bu..

 3. #13
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye Bay X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  İSTANBUL
  Mesaj
  2.170
  Rep Gücü
  37029

  Cevap: Ben çevrecinin daniskasıyım..

  Alıntı sebahat35´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  eğer bahsettiğiniz konu buysa ben bayağı bi saçmalamışım....
  Mevcut kelime gündemde pek yer tutmuştu "çevrecinin daniskasıyım"lafı elbetki bizde içine biraz mizah birazda adalet katarak harmanladık her iki tarafında doğruları var yanlışları oldukları kadar..

 4. #14
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye Bafrali77 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesaj
  179
  Blog Mesajları
  2
  Rep Gücü
  76

  Cevap: Ben çevrecinin daniskasıyım..

  Cevrecinin alasi olma yolunda ileremek elbette egitimle cözülebilecek bir gercek..
  Mesela en basiti Almanya Rüzgar dan faydalanarak cok büyük ölcüde enerji üretmekte..  mesela hergün attigimiz cöp ve yemek artiklari
  yine almanyada atilan her cöp yada atik siniflara ayrilarak atilir,
  1-Kagit türleri
  2-Plastik türleri
  3-atik gida
  4-Cam

  yukarida yazdiklarim ve yazamadiklarim geri dönüstürülebilir olduklarindan bunlarin üretiminde kullanilan hamm maddenin daha az kullanilmasi anl***** gelir ki her yil kesilen binlerce agacin kurtulmasi ki kurtulanlari bazilari bilincli olarak yakarak cevreyi tehtid etmektedir..
  Atik yemek artiklari ise bazi islemlerden sonra gübre olarakta kullaniliyor.

  son olarak hazir yemek kültüründeki patates vb yiyeceklerin kizartilmasinda kullanilan YAGIN belli süre sonra özelligini kaybettiginden atiliyordu, simdi atilan yag bile filtre edilerek ARabalarin yakit ihtiyacini karsilamakta düsünün benzin, mazot yerine fritöz den cikmis yag.

  birde bizler tüketici olarak, elektirikli ev aletlerin genelde fiyat acisindan uygun olanini aliriz, ama enerji klasina bakmayiz.

  satilan klima veya diger enerji tüketen makinalarin enrji tüketim ´sinifina bakiniz geneli
  Enerji tüketim sinifi B-C-D-E gibi dir
  uzuc olduklari icin tercih edilir, ama senelik enerji tüketimi göz ardi edili, hesaplandigi vakit A sinifina denk düserki bu gelecek seneler icin kar anl***** gelir.
  avrupada ise en kötüsü B olarak bilinir ve cevreci ve bilincli insanlar genelde A yada A+ - A++ alirlar
  fazla öderler ama hersene yüklü elektrik faturasi yerine 1 öder sonra kara gecer..

  bilincli nesiller yetistirilmesi dilegi ile
  gününüz ve geleceginiz aydin olsun

Yukarı Çık