Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6
 1. #1
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  'İmaj her şey, gerisi hiçbir şey' midir?

  Yıllar evvel, komünist blok çökmeden önce, bir Amerikalı arkadaşım bana şu çok ilginç olayı anlatmıştı. Kapitalist blok ile komünist blok arasında Soğuk Savaş'ın sürdüğü günlerde taraflar propagandanın tüm tekniklerinden sonuna kadar yararlanmaya çalışmaktaydı.  Propaganda savaşında hiç şüphe yok ki komünist ülkeler daha başarılıydı. Bu ülkeler propagandaya hasımlarından çok daha fazla önem vermekte ve akla hayale gelmeyecek yeni yol ve yöntemler keşfetmekte başarısız kalmamaktaydı. Batı dünyası sosyalist propagandayı çoğu zaman saf bir şekilde yutmaya hazırdı. Özellikle de sol fikirlere sempati duyan aydınlar ve yazarlar.

  Bugün kendi kendisini dünyadan tecrit etmiş arkaik bir ülke konumunda olan Kuzey Kore, o yıllarda propaganda savaşının başını çekenlerdendi. K. Koreliler, her ne kadar kapitalist ülkeler kadar zenginlik yaratamadılarsa da, varolan zenginlik içinde eşitlik sağladıklarını ve kamu hizmetlerinde kapitalist ülkeleri çoktan solladıklarını ileri sürüyorlardı. Özellikle sağlık alanında iddialıydılar. Herkese bedava tedavi imkânlarının yanı sıra en üstün teknolojileri kullandıklarını ve en eğitimli, en becerikli sağlık personeline sahip olduklarını ilan ediyorlardı.

  İddialarını ispat için bir gün K. Kore'ye bir gezi düzenlediler. ABD'nin New York Times, Washington Post gibi önemli ve etkili gazetelerinden temsilcilerin de aralarında bulunduğu bir heyet, K. Kore'ye götürüldü. Heyet hastaneleri gezecek ve işleyişlerini gözlemleyecekti. Heyet üyeleri ziyaretin her durağından etkilendi. Son durak bir ameliyathanenin gözlem odasıydı. Cam duvarla kendilerine ayrılan bölümden gazeteciler canlı canlı bir operasyonu izlediler. Ağır ve zor bir operasyondu bu. Her şey ama her şey son derece mükemmeldi. Muazzam bir ameliyathane, ABD'de bile zor bulunan en yeni aletler, işini inanılmaz bir soğukkanlılık ve maharetle yapan doktor ve hemşireler. Gözün gördüğü her şey kusursuzdu ve bu ameliyat ölçü alındığında hiç şüphe yoktu ki Kuzey Kore sağlıkta ABD'den dahi ilerideydi.

  ABD'ye döndükten sonra heyetteki gazeteciler gördüklerini etkileyici hikâyeler halinde okuyucuya aktaran yazılar döşendiler. Kuzey Kore'nin sağlık alanındaki muhteşem ilerlemesinden, ABD'yi geçtiğinden, kutlanması gereken bir başarıya imza attığından bahsettiler. Okuyucuların önemli bir kısmı bu anlatılanları gıptayla okudu. Ancak, herkes K. Kore hikâyelerini sorgusuz sualsiz kabul etmeye hazır değildi. Bazı yaramazların zihinlerini meşgul eden bir soru vardı. Nasıl olup da ilkel bir ekonomiye sahip olan, dünyanın en fakirleri arasında başta gelen bir ülke muazzam bir sağlık sektörü yaratabilmekteydi? Bu eşyanın tabiatına aykırı değil miydi? Birileri bu olayın peşine düştü ve bir süre sonra bir skandal patlak verdi. K. Kore'de gazetecilere seyrettirilen gerçek bir operasyon değildi. Bir tiyatroydu. Göz kamaştırıcı başarıya sahne olan operasyonun doktor, hemşire ve hastalarının hepsi, ama hepsi, istisnasız hepsi, tiyatro oyuncusuydu. Sistem bu oyunu ABD'li gazetecileri etkilemek için sahneletmişti. Olay tam bir skandala dönüştü. Sonunda birçok gazete ve gazeteci okuyuculardan özür dilemek zorunda kaldı.

  Beni çok etkileyen ve güldüren bu olayın gerçekten yaşanıp yaşanmadığını daha sonra başka arkadaşlara sordum. Olay yaşanmıştı. K. Kore muhteşem bir propaganda olayına imza atmıştı. Halen sürmekte olan olimpiyatlarda Çin Halk Cumhuriyeti'nin yaptıkları ortaya çıkmaya başlayınca hafızam bu olayı öne çıkardı. Takip edenler biliyorlardır. Çin'deki Pekin Olimpiyatları muhteşem bir açılışa sahne oldu. O sırada ben İngiltere'deydim ve açılıştan çok etkilenerek yapılan bazı yorumları okudum, dinledim. Yorumcular 2012'de Londra'da yapılacak olimpiyatlarda Birleşik Krallık'ın aynı ihtişamı yakalamasının imkânsız olduğunda birleşmekteydiler. Ancak, bir süre sonra Çin'den gelen bilgiler olayın bir başka vahim yönünü ortaya çıkardı.

  Çin sosyalist bir ülke. 1970'lerin ortalarından beri sistemini dönüştürmeye çalışıyor. İlk adımları ekonomik alanda atarak sosyalist ekonomik sistemi tasfiye etmeye başladı. Bu bir ideolojik tercih olmaktan ziyade bir mecburiyetti. İnsanlar açlık ve sefalet içindeydi. Mao'nun çılgınlıkları bu eski uygarlık coğrafyasını dünyanın en arkaik ülkelerinden biri haline getirmişti. Cüce Deng Mao'dan çok daha basiretli çıktı ve sistemi reforma tabi tutma sürecini başlattı. Çin çok yol aldı, ama hâlâ totaliterizm ile otoriterizm arasında bir yerlerde salınıyor. Sistemin ne olduğu belli değil, zira dönüşüm süreci devam ediyor. Sonunda neye benzeyeceğini yaşayanlar görecek. Ancak, Çin, kaydettiği bütün ilerlemelere rağmen totaliter zihniyetin tortularından henüz kurtulamadı. Toaliter zihniyet, görünüşü ve imajı her şeyin üstünde tutar. Çevreyi bu görünümün gerçek olduğuna inandırmaya çalışır. Bunun için insanları ve her olayı bir malzeme olarak kullanmaktan çekinmez.

  Çin'den gelen haberler totaliter zihniyetin nasıl trajikomik olaylara yol açtığını gösteriyor. Gazetelere yansıdığına göre açılış töreninde dünyaya verilen görüntülerin bir kısmı önceden kaydedilmişti, yani canlı değildi. Açılışta şiir okuyan kız gerçek okuyucu değildi. Gerçek okuyucu dişleri eğri olduğu için podyuma çıkarılmayan zavallı sevimli kızcağızdı. Açılışta put gibi dikilen askerlerin altı bağlanmış ve kafalarını dik tutmaları için boyunlarına iğne yapılmıştı. Bale takımında 16'dan büyük kızlar 13 veya 14 yaşında gibi takdim edilmişti. Hostes kızlar çırılçıplak soyulmuş ve bel ve göğüs ölçüleri alınmıştı. Eminim ileride bunlara benzer başka bilgiler de açığa çıkacak ve Çin olimpiyatlarının karanlık yüzü iyice görülecektir. Doğrusu bu durum beni hiç şaşırtmadı. Hayatımda yaptığım en iyi şeylerden biri bir süre totaliterizm çalışmak oldu. Bu sayede totaliter zihniyeti ve icraatlarını elimle koymuş gibi teşhis edebiliyorum. Kısaca ifade etmem gerekirse totaliter zihniyet imajı öne çıkarır ve gerisi boştur der. Temel insani meseleleri bir imaj sorununa indiriverir. Ne dersiniz, bu tavır size ülkemizden de tanıdık gelmiyor mu?


  PROF. DR. ATİLLA YAYLA - GAZİ ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYESİ


  ZAMAN GAZETESİ [İnternetin İlk Türk Gazetesi] - [Yorum - Prof. Dr. Atilla Yayla] 'İmaj her şey, gerisi hiçbir şey' midir?
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: 'İmaj her şey, gerisi hiçbir şey' midir?

  simdi sunu dusunun.

  yer Turkiye: tv reklamlarinda guzel kizlar, guzel saclar,guzel camasir makinesi,guzel sohben. guzel olan ne varsa var.
  Turkiyenin alim gucu belli, firmalar satmak icin. bir aile duzeniniz var. erkegin gorevi evin temel ihtiyaclarini ve gecimi saglamak. reklam reklam reklam

  kadin da evde istiyor adamin basini yiyor,kadinlararasi rekabet var ben daha buyukum ben daha guzelim ben daha iyiyim, derken artik alim gucu yetmedigi icin 2 secenek var.
  ya adam daha cok calisacak(serbest ekonomi ,is bulursa) yada kadin kendinden odun verecek kendini satacak, Bacak acmak en kolay yol (kestirme yol) ay sonunu beklemeden para kazanmak
  orf ve adetlerden odun vermek.
  serbest ekonominin bir diger ayagi erkeklerde cinsel aclik olusturmak ki alinip satilabilecek malzemeler olussun

  rusyaya gazi gorbachov zamaninda verdiler, amerikan colasi, tipitip sakiz,rengarenk yiyecekler, patates cipsleri : filmlerle fethettiler, kapitalist sistemi hersey bedava ,hersey bol diye tanittilar.
  Turk kadinlarinin cogunun evinde bulasik makinesi modasi vardir, sorarim size kac kisi bulasik makinesini hergun kullaniyor. gosteris dunyasina hosgeldiniz.
  bugun ac geziyoruz ama cok seyimiz var, bilemezssiniz ama 3kagitcilik uyanikligin altinda
  baskasinin hakkini almak yatiyor bu da serbest ekonomide serbest(sevap) HAK ALMAK baskasinin HAKKINI ALMAK (kitaplarda gunah)

  sirf inanclari yasakliyor diye bir sistemi kotulemenin bir anlami yok, siz de ayni sistemin inanclisini kurarsiniz.

  rusya bizden daha gelismis bir altyapiya sahip,insanlari okumayi seven,kitaplarin ucuz oldugu bir ulke, bu da o sistemin ne kadar guclu oldugunu ortaya koyuyor.

  su anda eski komunizmin altyapisi ustune serbest ama sistemli bir ekonomi surduruyor.
  Cin de ayni. siz cinin kapitalist sistemle mi yonetildigini saniyorsunuz. Cin i kapitalist sitemle yonetmek mumkun olsaydi aclar ulkesi olurdu. Hindistan yine boyle.

  hani su ozlem duydugumuz.
  Arap memleketlerinin icindeki yesil komunizm gercekten var , misir a gidince Suuudii arabistana gidince geminin onundeki asker veya asker kulubesi keyif icin konulmamis herhalde. asker cani sikildigi icin orda degil. Cezayir de Devlet bircok uretimi kendi yapar. hatta irak savasinda iraki gizli desteklediler. Libya deseniz. ayni . iran da var.

  dedigime inanmiyorsaniz sunu yapin bir araba alin- Turkiyeden cikin YEMEN e kadar gidiniz. bakalim kac tane askerle karsilasacaksiniz otomatik silahli. bunlari bir gunluge yazin. dubaii kuveyt bahrain demedinm oralari serbest bolge.


  ulkelerin yonetim bicimleri cok enteresanliklar gosteriyor. ama ozlerine bakarsak, hindistan bile komunizmi uygulamaya calisiyor. Nufusu buyuk olan ulkelerin baska caresi yok. cunku bir rejim yapmak zorundasiniz. Eger serbest piyasa ekonomisi olsaydi bugunku cin yikilirdi. cin in en pis taraflarini gosteriyor gazeteler. olimpiyatlarda suclu insanlarin infaz edildigini, 1 milyarlik cin in elbetteki sistemi olacaktir.

  serbest piyasa ekonomisi ve komunizmin iyi taraflari alinarak bir sistem hazirlanirsa bunu denemek lazim. o kotudur bu iyidir diyemeyiz,

  Amerika ve ingiltere somurge arayisinda kendi uretimleri ulkenin kaynaklarina yetismiyorlar, Ister istemez yeni kaynaklar pesindeler ve baska ulkelerde savaslar cikarip kaynaklarini ele gecirmek istiyorlar.
  Rusya hala kendi uretiyor, cin kendi uretiyor. somurgeye ihtiyaci yok artik. ve en
  tehlikelisi cin.


  serbest ekonomi de cok guzel bir sistem olmasa bircok ulkede uygulanmaz, serbestlik gibisi yok. onu da kabul ediyoruz . cunku dunyada var oldugunuzu da gostermeniz lazim kapali olmamalisiniz. Ingiltere bunu iyi uyguluyor


  o yada bu sistem iyidir demiyorum. ama dunyada yaygin olan bir sistemi kotulemenin mantigi yok.
  eger bir sistemi hisstemek istiyorsaniz orada yasayin, hani derler ya gidin iran da yasayin. arabistanda yasayin. Bir yasayip sonra turkiyeye gelin farki anlayackasiniz.
  masadan soylemek yetmez bazen. o zaman ben de inanmam.(yukaridaki yaziya) inanirken mantigim almaya bilir.
  almadi hala eski kafadan cikalim , zaman gecmis. okuduuklarimizi bastan degistirmemiz gerekiyor

  TUZ golu turkiyenin 2nci buyuk golu degil artik ..
  Konu orkuorkun tarafından (22-08-2008 Saat 12:31 PM ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: 'İmaj her şey, gerisi hiçbir şey' midir?

  bir ek bilgi: TURK HALKININ BILMEDIGI bir bilgidir bu

  eskiden Butun dunya denizlerinde rus ticaret gemileri cok buyuk bir nimetti. serbest piyasaya gecince ,hepsi yavas yavas satildi. ve yok edildi.

  Bir turk gemisi , Firtinali havada gidecegi yerde bir rus gemisi yola cikarsa o zaman yola cikiyordu. rus gemilerinin istihbaraati butun gemilerden daha iyiydi. hava raporlari firtinanin gececegini. butun avrupa gemilerinden daha iyi biliyorlardi.
  bizim Turk gemi kaptanlari hava raporlarinin daha zor alindigi gunlerde rus gemilerini takip ederdi.

  Rus gemilerinin ikinci buyuk dunyaya faydasi:
  Rus ticaret gemilerinde Mutlaka DOKTOR vardi, doktor pratisyan olmayan rus gemisi uluslararasi sulara cikmiyordu. Turk gemilerinin ne zaman basi agirsa. ne zaman personele birsey olsa. Telsizle Bir rus gemisi aradiniz ve bulurdunuz. Limanda basina birsey gelse Doktor ameliyat bile yapardi.
  Bircok eski Turk gemisinin bedava Ilac aldigini size itiraf edebilirim.
  ---
  Rus gemisi gormek can ve saglik guvenligi demekti. simdi ise bunun hicbiri kalmadi.
  Cunku bizim turk gemilerinde tabip-doktor yoktu. bu sadece bizim icin gecerli degildi
  butun arap olsun turk olsun bizim icin koruyucu idi.
  --Turk gemileri bir donem cok uzaklara calisti, daha once cok uzaklara bu kadar cikmazdik. bir baktik ki bizden once ruslar calisirmis oraya onlarin tecrubelerinden faydalandik, onlarin rotalarindan gittik.haritalarimiz yoktu haritalar aldik hic gitmedigimiz ulkelerde yiyecek takaslari yaptik cunku gittigimiz ulkeler cok gelismemisti- ruslarla yakin yemek kulturune sahiptik.

  bunu inkar eden denizci bulamazssiniz. kotulyelim kotuledigimiz kadar

 4. #4
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: 'İmaj her şey, gerisi hiçbir şey' midir?

  Denizde olmus bir macerayi anlatayim. Komunizmi de kotulerim ben gerekirse,
  ama Yukaridaki gibi hor gorerek degil

  ''bizim turkiyedeki dusunuldugu gibi de degildi komunizm denen illet, verilen dusunulen gibi degil.

  turkiyede devrimci olarak yetistirilmis,Komunizmi arayan gencler bir zamanlar Komunizmi bulmak icin GEMICI SERTIFIKASI ile tayfa olup
  Odessa Limaninda kacarlar, Turkiede komunizm aski ile yanan gencler onu ararlar bulamazlar. bulamazlar. kavusacaklarlarini hayal ettikleri gibi birseyle karsilasamazlar.kufur ederler , aslinda kacmaya giderler

  ve geri donduklerinde sanirim hickimseye anlatmamislardir bu maceralarini

  kapitalizm de ayni disaridan goruldugu gibi degildir. icinde bulundugumuz durum gibidir.
  ozlenen ideolojilerin hepsi aynidir HAYAL kirikligi vazgecilmezdir.

  bunun ortasini iyi taraflarini bulmak gerekir.

 5. #5
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: 'İmaj her şey, gerisi hiçbir şey' midir?

  Sevgili orkuokun,

  Tekrarlamak isterim ...sizden öğrendiklerim, kazandıklarım bir hayli fazla...Çok değerli bilgilere sahipsiniz.

  Yalnız şunu da söylemek isterim : İnsanlığın yararına olan ve olablecek herşey kabulümüzdür.
  Adı her ne olursa olsun...Ama bütün olmalı...eksik olmamalı...insan adına derken insanı sömürmemeli...
  Ortasını,iyi taraflarını bulmak gerekir diyorsunuz...Benim inancımı bertaraf eden sistemin, ne iyi bir tarafı vardır, ne de ortası...Yani, ille de inançlarımızdan soyutlanmak, dini sadece vicdanlarımıza hapsetmek, yaşayışlarımızda inançlarımızı belli edecek hiçbirşeyin olmaması (türban,sakal vs...) mı gerekiyor...?

  Bakıyorsunuz, komünizm,kapitalizm...ve diğer izmlerde dine karşı ''sert'' bir duruş var...Neden..? Bunu iyi sorgulamak gerekiyor...?

  Daha öncede söylemiştim.Ben Allah'ın yeryüzündeki halifesiyim.Yegane gayem de dinimi ve Rabb'imi tebliğ etmektir.Çünkü her müslümanın tebliğ görevi vardır.Bunu yaparken de, bazı dar kafalılar gibi, bilimden,teknolojiden, helal dairesinde sunulmuş birtakım nimetlerden istifade etmeyi de ''günah'' saymam.Ve yine bazı sığ görüşlülerin zannetiği gibi ilerlemek,gelişmek,çağa ayak uydurmak için ''müslüman'' kimliğinden soyutlanmak da gerekmez.

  Biz aslında neye muhtacız biliyor musunuz? Ne komünizm,ne kapitalizm,ne de bilmem neizim...Biz Osmanlı 'daki o millet ve hoşgöürü sistemine muhtacız.

  Saygılar.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 6. #6
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: 'İmaj her şey, gerisi hiçbir şey' midir?

  Rabia sonuna kadar katiliyorum, Yonlu politik olmayan her turlu dusunceye acik olursak.
  yanilma payimiz daha dusuk olur.

  Tuz golu nun Artik turkiyenin 2nci en buyuk golu olmadigini kabul etmemiz gerekir
  Butun okul kitaplarda degistirilmesi gerekir.30 yil sonra Tuz golu kalmayacak
  bilimde bile kati yargilar olmadigini kabul ediyoruz. :Entusiasmado:

  En sert dusunceler bile degismeye mahkumdur.

Benzer Konular

 1. İmaj Dosyası Yazdırma Programı
  YukseLL Tarafından Araçlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-03-2012, 03:31 PM
 2. Kişisel İmaj
  mopsy Tarafından İş ve Kariyer Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-08-2011, 04:47 PM
 3. Tabu nedir, toplumun önünde engel midir yoksa bir gerekllik midir?
  dogangunes Tarafından Sosyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 05-09-2009, 08:06 PM
 4. Benim gibi düşünmeyen: kâfir midir, hain midir?
  RABİA Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 22-05-2009, 10:39 AM
 5. Aşktır ki, gerisi vesairedir...
  RABİA Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-05-2008, 05:13 PM
Yukarı Çık