2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 14 Toplam: 14
 1. #11
  Acemi Üye meys - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Nerden
  Artvin -İstanbul/Pendik
  Yaş
  43
  Mesaj
  201
  Rep Gücü
  271

  Cevap: Satıyorummm.. satıyorlar... sizce ?

  Ülkemizde ne yazık ki dini yollardan para kazanmak olağan olmuş durumda.Arz talep meselesi aslında.İnsanlar cenazelerinde mevlüt okutacakları zaman ailede bilen bile olsa para ile hoca çağırırlar.Sanki onun okuduğu mevlüt daha sevaba geçecek,verdikleri para duayı yerine götürecekmiş gibi.
  Bu sektörde dönen paranın haddi hesabı yoktur bunu herkes bilir.İnsanlar cuma namazına giderken bile birşekilde para verirler.Kuran öğrenmek için bile kurslarda para lafı döner.Bunu yapanlar Ali Beyin dediği gibi dinimizden olmasalar bile dinimiz için yaptıklarını söyleyen ve buna rağmen geri çevrilmeyen kesimdir.Dinimizi üstün tutmak paralı yapmaktan geçer sayıyorlar artık.Para istemeyenler var muhakkak ki Allah onlardan razı olsun ama insanlarımızda bir tuhaf para istemeyene rağbette göstermiyor bide böyle bir durum var.
  İnsanlığın para ile satın aldığı şeylerin içine dinimiz çoktan girmişti zaten,bunu eleştirmiyorduk o kadar,kabullenmiştik yani ne yazık ki

 2. #12
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Satıyorummm.. satıyorlar... sizce ?

  yerini soyledik.tam noktaya bastik.

  oyleyse Ali bey dijital bir fotograf makinesiyle buradaki kisilerle munazara yapmaktansa(munakasa demedim) uckagitcilari takip etme gorevi sizin olmalidir. bilginiz bizden cok daha fazladir
  cunku bizler normal insanlar olarak 24 saat inancla-dinle ugrasamiyoruz. ve kimin sahtekar olup olmadigini bilemeyiz. Bir din sahtekari polisi yok bu ulkede, o kadar uckagatcilar yuce kitabimizdaki dualarla fal bakanlar var ki

  insanlar biraz birseyler bileni Hoca diye kabul ederler. ve halkarasinda hocaligin diplomasi yoktur. kaniti vardir.

  Siz bunlari aciga ortaya cikarin once sistem kendini duzeltsin ki toplum gerceklerle yuzlessin.
  Ancak bunu yaparken helvanizi da yemiyelim.
  Tanidik birinin kuyruguna filan basarsaniz temizlerler adami. bu mezarlik vefat sektorunden ekmek yiyen binlerce kisi vardir.

  haram mi helal miu bilemeyiz ama gercek budur. Bu toplum inancini satmaz bundan emin olun.Turkiyede ateist dedigimiz de 3-5 tane capulcu (satanist)kendini bilmez zengin evladidir.toplasan nufusun %1 i gecmez , burada ateist yok, oncelikle kendimizi toparlamali belkide.

 3. #13
  Aktif Üye Bay X - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  İSTANBUL
  Mesaj
  2.170
  Rep Gücü
  37029

  Cevap: Satıyorummm.. satıyorlar... sizce ?

  Bu konuya biraz değinmek gereği hissettim Batı Dünyasında hiç bir ibadet yeri ve mensup kişiler kimseden maddi bir yardım beklenmez üstelik bilakis bu ibadet yerleri kilise veya diğerleri farketmez insanlara yardım eder evine kadar gider ihtiyacı olanlara tüm ihtiyaçlarını temin eder ekmeğine kadar evine götürürler peder,rahip,rahibe hepsi bu yaptıklarından büyük haz duyarlar..Karşılıksız olarak...İbadet evleri her zaman ihtiyacı olanın maddi manevi yanındadır yaptıkları şey onların terapi yöntemidir...

  Bizde durum farklı ibadetini yapan insanımızın yaptığı bağışlarla fonlar,hesaplar açılır kimin cebine,hesabına ,zimmetine geçer belli değildir ayrıca malum Bürokrasi edebiyete yolculuk ederken bile insanın yakasını bırakmaz kefen,canaze ve defin işlemleri sürecin bir parçasıdır sadece birde ruhuna Fatiha okunan naaşın bile üzerinden kazanç sağlandığını paranızın gücüne göre toprak ve manzara kalitesini tattıran zihniyetin size başka ne satmasını arzu ederdiniz lafa gelince İslam Alimi kesilen o günah bu mübah diyen,her şeyin ilmini bilen bizler başkasının Dinini eleştirip yerceğimize içimizde yaşayan menfaat güden Dini İmanı para olmuş hokkabazları eleştirelim..Sosyalliği her zaman eleştiren tanımında barındırdıklarını bilmeyen Sosyal hayattan yoksun bir takım insanlarımızın bu tüccarların sermayesi olduklarını bilmeleri lazım..

  Batı Sosyal reformuna asırlar önce kavuşmuş gerçi kimimiz Sosyal kelimesini duymayı bile istemiyor olabilir bu nedenle ticarette hepimiz birer dilimiz istesekte istemesekte...
  Konuyu paralel olarak buraya bağlamak istemedim fakat muhakkak bir yol buraya çıkıyor..

 4. #14
  Kıdemli Üye Mevt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nerden
  izmir
  Mesaj
  846
  Rep Gücü
  228

  Cevap: Satıyorummm.. satıyorlar... sizce ?

  Ölen kimseleri yakınları yıkar (kadınsa kadın yakını,erkekse erkek yakını)
  Bilmiyorsa öğrenir(öğrenilmesi çok zor bir şey değil aklı selim olan herkez 1 iki dakikanın içinde ölü nasıl yıkanır öğrenir)
  Bu 1 iki dakikalık öğrenim işi kişiye zor geliyorsa elbette cenaze sahipsiz değildir bir Slih,Saliha çıkar ben yıkarım der.
  Merhumun etrafında Salih,Sahliha birileri yoksa(bu elem verici bir durum kuşkusuz)meydan fırsatçılara kalır.
  bu durumda suç fırsatçılar kadar meydanı fırsatçılara brakan merhum yakınında olur.

  Para karşılığı okunan dua yerini bulmaz.
  Sen Dua'yı para karşılığı okutacak kadar Duabilmez bir düşkünsen,Para karşılığı Dua okuyan fırsatçıları değil önce kendini eleştir nasıl bu kadar düşkün olabiliyorum diye


  Mushafı, Kur'an-ı kerim öğretilmesine sebep olmak niyetiyle satmak caiz ve sevap olur. Aldığı para helal olur. Fakat böyle niyetin alameti mal oluş fiyatına yakın az bir kârla satmaktır. Geçimi başka kitaplardan sağlanıyorsa, mushafları kârsız satmalıdır! (Şir�a)

  Mushaf, dini levha, ilmihal kitapları ticaret malı değildir. Emr-i maruf için satılır. Çarşıda pazarda satılmaz. Dükkanlarda rafa konur. Okumak, bereketlenmek için odaya asılır. Ziynet eşyası değildir. Dini levhaları ve diğer dini eserleri yere sermek onlara hakaret olur.


  Kur'an-ı kerim geçim vasıtası yapılmaz. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Kur'an okuyun, fakat geçim vasıtası yapmayın.) [İ.Ahmed]

  (Bir zaman gelir, Kur'an, Allah rızası için değil, dünyalık için okunur.) [Ebu Davud]

  (Kur'an okuyup da, okun yaydan çıktığı gibi dinden çıkanlar olacaktır.) [İbni Mace]

  (Kur'an-ı kerim, okuyanlarına ya şefaat eder veya düşman olur.) [Müslim]

  Ücretle okunan Kur'andan ölüye sevap hasıl olmaz. (Hidaye)

  Para ile Kur'an-ı kerim okutmak haramdır. (Bey ve şir�a)

  Hafız, pazarlık etmeden, sırf Allah rızası için hatim veya mevlid okursa, okutanın hediye ettiğini alması caiz olur. (Hadika, Berika)

  Kur'an-ı kerim okuyup hediye almayı meslek hâline getirmemeli! Çünkü âdet hâline gelen hediyeler, şart edilen ücret gibidir. (Dürr-ül muhtar)

  Lütfen Dini konular hakkında yorum yaparken Sağdan soldan duyduğumuzla değil okuduğumuzla yapalım.
  Ve Lütfen Bu tarz Ciddi konulara başlık atarken laubali davranmayalım.

Benzer Konular

 1. Sizce Raslantı mı?
  YukseLL Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 19-02-2012, 12:37 PM
 2. Sizce En İyi Komedyen Kim?
  Gül@y Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 13
  Son mesaj: 23-01-2012, 01:58 AM
 3. Facebook'tan kaçak sigara satıyorlar
  mopsy Tarafından Bilgisayar ve İnternet Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 16-12-2011, 02:31 PM
 4. Sizce Kim Yağmacı ?
  SOSYALİST Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-03-2009, 03:43 PM
Yukarı Çık