Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

bit pazarı israfı önler

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisi Serbest Kürsü Forumunda bit pazarı israfı önler Konusununun içerigi kısaca ->> çok merak etmişimdir. neden türkiyede bit pazarları sokakta. bazen zabıtalar kovalar. Koskoca 50 yıllık istanbul topkapı bit pazarı paramparça . ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  bit pazarı israfı önler

  çok merak etmişimdir. neden türkiyede bit pazarları sokakta. bazen zabıtalar kovalar.
  Koskoca 50 yıllık istanbul topkapı bit pazarı paramparça . Belediye oraları hiç kimsenin kullanamayacağı bahçeler haline çevirdi. O bahçelerin içinde bazen o kadar çok köpek takımı olmuş ki, insanlar bazen geçemiyor.Keşlere de rastlanabiliyor. ıssız topkapı .gece o parktan geçerseniz ya köpekler ısırır yada zararlı insanlarla karşılaşırsınız.
  Fıskiyeli havuz yapmışlar , öyle uzun sürdü ki inşaat yapımı hala da sürüyor
  oradaki parkları yaparken acaba ne düşündüler oraya geleceğini mi sanıyorlardı ? gelmiyor ve o havuz da öylesine yapıldı. para israfı yaptılar hemde korkunç.

  istanbul Topkapı eskiden otobüs garajlarının merkezi, alışveriş yeriydi hele pazar günkü bit pazarı o kadar büyüktü ki topkapıyı topkapı yapan bit pazarıydı.

  Eskiden beyazıtta da vardı onu kaldırdılar ilkönce.


  Benim anlayamadığım şudur. Devlet kendi eliyle insanları neden tüketim toplumuna itiyor.


  Sİz artık kullanmadığınız bir malzemeyi satarak pekala bir fayda görebilirsiniz. alacağınız başka birşeyi amorti eder. sizin malınız ise yukarıda pahalı alamayan insanlara hizmet eder. şimdi ise çöplerde

  Neden engelliyorlar bit pazarlarını. Bu memlekete giren malzemeler gümrük vergisi ile geliyor birçok vergi alınıyor. adam malını sattı diye bir daha vergi mi almak maksat. yada Yeni malzeme satıcılarının ekmeğine kaymak sürmek mi

  bunlar basit şeyler. Madem inançlı bir toplum yaratılmaya çalışıyor Yüce dinimiz İsraf etmenin Günah olduğunu söylemiyor mu. öyleyse bit pazarını yakın yok edin diyenler
  israfa hizmet ediyor. ekonomik güçler malum durumda, işsizlik diz boyu , ve para (güç) herkeste yok . aslında alım gücü olmayanların bir hevesi sadece.

  Bir kanada kadar olamadık,Kanada amerika Japonya gibi gelişmiş ülkelerde belcikada var bu --belçika MEİR caddesinde. Sİngapore de SİM LİM SQUARE hemen yanında her pazar günü BİT PAZARI açılır. ayrıca kanada amerikada insanlar taşınmak zorunda kaldıklarında eşyalarını Türk insanı gibi taşımazlar. taşındıkları yerden 2nci elciden daha ucuza satın alırlar. önceki yerdeki eşyalarını ise 2nci elciye satarlar.
  bir ihtiyacı olan 2nci elciye gider. insanlar yanlarına sadece en önemli eşyalarını alır.

  - hemen kapı komşumuz romanya bulgaristan hatta rusyada emanetçi ve 2nci el dükkanları açılmıştır. o kadar yaygındır ki.
  Şunu söylüyorum GERİ DÖNÜŞÜM OLMALIDIR. geri dönüşüm bir mala tanınan ikinci üçüncü şanstır. İSRAF GÜNAHTIR. israf yaparsak bu memleket döviz kaybeder.
  bu memleketin polisi hırsızı ve hırsızlık malını satanı 1-2 saate yakalayacak kadar çeviktir. Öyleyse avrupa gibi japonya gibi olamayacağımızı kimse söyleyemez. herşey insanların düşüncesinde saklıdır.
  bence çok yanlış yapıyoruz. İsrafkarlık günahkarlıktır. neden bu sektörü geliştirip kapalı mekanlar yapılmıyor.avrupada bit pazarlarına yerliler değil yabancılar da geliyor . illa bir özel sektöre bırakılıyor. oysa belediyeler yer gösterse küçük te olsa fakirin de yüzü güler.
  Gülmesin mi.
  Konu orkuorkun tarafından (16-07-2008 Saat 08:30 AM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Çarşamba pazarı
  simqe Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 18-09-2009, 11:12 PM
 2. Ucuzluk Pazarı..
  shgiptare Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-06-2009, 12:44 AM
 3. Kolbastı depresyonu önler mi?
  Gül@y Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 07-04-2009, 06:11 PM
 4. Çin'in Böcek Pazarı
  orkuorkun Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 25-12-2008, 12:37 AM
Yukarı Çık