Bir Rus gemisi gelecek balinamızı alıp götürecek” demişlerdi!
(Eklenme tarihi:01.07.2008)
“Bir Rus gemisi gelecek balinamızı alıp götürecek” demişlerdi!

BİR ZAMANLAR SAMSUN VE GERZE’NİN GÖZBEBEĞİ İDİ
“Bir Rus gemisi gelecek balinamızı alıp götürecek” dedi Gerzeliler.1 Nisan şakası gibi değimli?
1 Nisan 1992 Çarşamba günü Cumhuriyet gazetesinin satırlarındaki bu haber 16 sene öncesi, bir zamanların Rusya’sı, şimdiki Ukrayna sahillerinden bir beyaz balina. Samsun sahillerinde balıkçılar tarafından görülmüştü ilk olarak. Türk Halkının sempatisini kazanan bu sevimli balina Sinop Gerze sahillerinde insanlara yakında göstermeye devam etti. Balıkçılar tarafından Aydın ismi verildi.
Gerze Belediye başkanı beyaz balina Aydının heykelini dikmek isteyince Dünyaca ünlü Pedagoji sanatçısı Ahmet Nuray Heykeli yaparak Gerze’ye getirdi. Şimdi sahilde olan bu heykel Karadeniz sularında Beyaz balina Aydının bir kez daha geri gelebilir umuduyla yolunu gözlüyor.
Her bir köşesi anılarla dolu olan Anadolu topraklarının unutulamayan öykülerinden sadece birini 16 sene sonra gündeme getirmek istedim. Saygılarımla…
Kuantum Düşünce Grubu Kurucusu, Başkanı: Ahmet Nuray
AHMET NURAY .Sitesinden alıntıdır.Bu makale başka yerlerde yayınlanması için site yönetimi tarafından izin verilmiştir.CUMHURİYET
1 Nisan 1992 Çarşamba
Gerzeliler önceki gün Samsun’da ortaya çıktıktan sonra kaybolan balinanın yolunu
gözlüyor
Beyaz balinanın heykeli dikildi
CENGİZ DEMİR / CEMİL CİĞERİM (Sinop/Samsun) Günlerdir ,’’Bir Rus gemisi gelecek,balinamızı alıp götürecek” kaygısını yaşayan Gerzelileri yeni bir kaygı kapladı:Önceki gün Samsunda görülen Beyaz balina geri dönecek mi?
Gerzelilere böylesi bir kaygı yaşatan Beyaz balina,önceki gün Samsunda ortaya çıktı.Trafiği bir anda allak bullak etti.Böylece Ruslara balinayla Nisan 1 şakası yapmaya başlayan Gerzelilere balina,Nisan 1 dedi.Önceki geceyi Samsun’da geçiren Beyaz balina,dün tüm aramalara karşın Samsunda bulunamadı.Sinop ve Gerzede’de görülmeyen balina bugün Gerze’de olması beklenen ve içinde dört Rus’un bulunacağı özel gemiye adeta “Nisan 1” şakası yaptı.
Yeni kampanya
Karadeniz sahil şeridinin maskotu olan Beyaz balinanın tekrar hapis hayatı gibi bir ortama dönememesi için İstanbul’da başlatılan bir kampanya çerçevesinde balinanın dört metre boyunda “Özgür yaşam” adlı bir heykeli yapıldı.Çelik Konstrüksiyon olarak gerçekleştirilen bu heykel , Sinop Gerze’ye götürülmeden evvel İstanbul’daki Haliç parkında gösterime açıldı.Sinop valisi Adil Yaşar heykelin Sinop’un Gerze ilçesine getirilmesinden memnunluk duyacağını söyledi.
Balina Samsunda
Aylardır Gerze’nin sembolü olan, uğruna yürüyüşler yapılan,turlar düzenlenen Dünyayı ayağa kaldıran Beyaz balina ile Samsunlularda tanıştı.
Önceki akşam saatlerinde belediye evleri önündeki balıkçı barınağına giren beyaz balina,bir anda Samsunu ayağa kaldırdı.Samsunlular traktör,kamyon,bisiklet,motosiklet,minibüs,taksi, ne buldularsa her tür araçla Beyaz balinanın bulunduğu yöreye adeta akın ettiler.
Hatta bazı şehirler arası otobüsler bile yolcularına Beyaz balina molası verdiler.
Kalabalığın artması üzerine balinanın bulunduğu yere balıkçı tekneleri tarafından 5 ile 10 bin lira arasında değişen ücretli turlar düzenlendi.Balinaya elle dokunmak,ağzına plastik top vermek,daha yakından görmek için yarışanlar adeta birbirlerini ezdiler.
Belediye başkanı Muzaffer Önder,balinanın beslenmesi için gerekli önlemleri alındığını açıkladı.Valilik tarafından da sahil güvenlik botu ile balina koruma altına alındı.Ancak Samsunlular dün sabah tekrar akın akın gittikleri balıkçı barınağında ve liman çevresinde balinayı bir türlü göremediler.Çünkü beyaz balina barınağı terk etmişti.Rus pazarına koşup 10-15 bin lira vererek birer dürbün alanlar denizde beyaz balinayı aradılar ancak bir türlü izine rastlayamadılar.Beyaz balina Samsunlulara bir günlük mutluluk vermiş ve yine kaybolmuştu.
Sadece Samsunlular mı arıyordu balinayı?Gerzelilerde erken saatlerden itibaren iskelede turlamaya başlamışlar gözleri ile denizi radar gibi taramışlardı.Konuştukları tek konu “Geri döner mi” idi.Yalnız Gerzelilermi?Fransadan,İspanyadan,İngiltereden,Kan adadan,Hollandadan gelen çevreciler ile gazete ve televizyon muhabirleride birkaç gündür Gerze-Samsun arasını arşınlıyorlardı.Balina yoktu, ama “hiç merak etmeyin daha öncede böle uzaklara gittiği olmuştu.Mutlaka Gerze’deki evine dönecektir”.diyenlerde çoktu.
Bugün 1 Nisan,yani Rusların balinayı alacağı gün.Bu nedenle balinanın birkaç gün daha ortaya çıkmamasını isteyenlerde var.
Gerze belediyesi tarafında “Tuğçe” adlı tekne ile Beyaza balinanın beslenmesi için görevlendirilen belediye işçilerinden Sadettin Baş,Gerze-Samsun arasında sefer yapıyor.Beyaz balinayı görürse “müjdeyi” vermek için.
Dünya hayvanlar koruma birliği başkanı John Hicks Balina ve Yunusları koruma derneği başkanı Sean R. Whyte İngiliz dalgıçlar deniz kurtarma birliği başkanı Ray Gravener ve Dr. Erol User dün çevre bakanı Akyürek ile görüştü.Çevre bakanı Akyürek,Rusların balinayı en geç 7 Nisan gününe kadar gelerek almaları gerektiğini, eğer mazeretsiz olarak almazlarsa,kararın uluslar arası kuruluşlar ve balina uzmanları ile yapılacak toplantı sonunda belirleneceğini kaydetti.

Pedagog, heykeltıraş Ahmet Nuray’ın, eşi Nilgün Nuray ve asistanları İlhami Aktaş, Müfit Güre ve Ramazan Sezer’inde yardımlarıyla bir ayda gerçekleştiği aydına özgürlük heykeli 800 kilo ağırlığında ve 4 metre boyunda. Aydın’a özgürlük heykeli bir süre İstanbul’da İTO yanındaki parkta sergilendikten sonra Gerze’ye gönderilecek.(Fotoğraf: TAMAŞA F.DURAL)