1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 15

Ben oyumu Anayasa Mahkemesine Vermedim

Tartışma Salonları (polemik) Kategorisi Serbest Kürsü Forumunda Ben oyumu Anayasa Mahkemesine Vermedim Konusununun içerigi kısaca ->> Sinema oyuncusu Lale Mansur Star Gazetesi'ne verdiği röportajda çok çarpıcı sözler söyledi. Mansur, 'Ben Anayasa Mahkemesi başkanına oy verdiğimi hiç ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Ben oyumu Anayasa Mahkemesine Vermedim

  Sinema oyuncusu Lale Mansur Star Gazetesi'ne verdiği röportajda çok çarpıcı sözler söyledi. Mansur, 'Ben Anayasa Mahkemesi başkanına oy verdiğimi hiç hatırlamıyorum! Siyasetçilere oy veriyoruz, birileri parlamentoya gidiyor, çalışıyor. Sonra onlara deniyor ki: 'O kadar da değil, sınırlarını bil!' Esas karar mercii daha önce orduydu, şimdi yargı. Alan genişlettiler çünkü artık yutmuyoruz.' dedi.  İşte Star Gazetesi'nden Fadime Özkan Lale Mansur ile yaptığı röportaj:

  Türkiye'de ne kadar sert bir kriz yaşanırsa yaşansın, artık hiç kimse toplumu dışarıda tutarak bir denklem kuramaz.

  Geçen Cumartesi günü farklı kesimlerden vicdan ve izan sahibi binlerce insan Beyoğlu'nda yürüdü ve ilk kez tek ses halinde 'Darbelere dur' dedi. İşte o muhteşem irade bildirimine katılanlardan biri de Lale Mansur idi. Aktivist kimliğiyle öne çıkan Mansur ile kahkahalarla bölünse de ciddi meseleler üzerine konuştuk.


  Türkiye'de şu an ne oluyor sizce?

  İktidar kavgası oluyor. Cumhuriyetin başından bu yana, ordunun da içinde olduğu devletçi elitist yönetim iktidarlarını kaybetmek istemiyorlar.

  50 yıldır hükümetler vesayete itiraz etmedi, aksine meşrulaştırdı. Bu iktidar kavgasının bugün olmasının ardında ne var, bugünkü iktidar partisi mi?

  Bu sadece AK Parti dönemiyle sınırlı değil. Biraz daha gerisi var. Safiyetimiz ilk kez Susurluk'ta bozuldu bizim. Gladio benzeri inanılmaz bir yapı çıktı çünkü ortaya. Öncesinde duyumlar alsak da bu kadar gözümüze sokulmamıştı bu iş. Ama yüzleşemedik bununla. Sonra da kirletildik.

  Görünen bunca şeye rağmen gidişatı değiştirememekle ilgili bir kirlenme mi bu?

  Kesinlikle ama artık bir şeyler değişiyor. 1980 darbesinde 'Bu bir darbedir' diyenler, ağabeyim de dahil, vatandaşlıktan atıldı. Sadece bu nedenle! Şimdi en azından avaz avaz söyleyebiliyoruz 'Bu bir darbedir' diye.

  BU ARTIK BÖYLE GİTMEZ

  Siyasetin bu kadar sertleşmesinin nedeni de bu mu?

  Taraf gazetesi yayınlıyor, görüyoruz ki siyaset dışı kurumlar siyaset yapıyor. Kendilerine sivil toplum örgütü diyen ama aslında olmayan örgütler var aralarında. Ordu var, yargı var. E, yargının ne olduğunu da gördük. Laiklik için hukuktan demokrasiden vazgeçebiliriz gibi bir şey yok. Hepsi bahane. Ellerindeki gücü bırakmak istemedikleri için böyle oluyor. Millete, hepimize karşı bir şey bu. Yargıtay ya da Genelkurmay Başkanı benim nasıl yaşayacağıma, ne anlayıp ne anlamayacağıma karar veriyor, vermek istiyor.

  Yani...

  Sandıklara gidip oy versek de bize 'Siz anlamazsınız' diyorlar. Ama anlıyoruz. İktidarlarının sonuna geldiklerini gördükleri için bu kadar sertleştiler bence. Artık bu şekilde devam edemeyecekler.

  İktidar partisinin başına gelenler de bu kapsamda mı değerlendirilmeli?

  AK Parti e-muhtıradan sonra tekrar ve daha büyük bir çoğunlukla geldi iktidara. Bu her zaman böyle oldu. Bir yere kadar çok iyi geldi, ciddi reformlar yaptı, sonra da durdu. Bu bana Erbakan'ın Susurluk'tan sonra 'glu glu dansı' demesini hatırlatıyor. Acaba AK Parti de uzlaşıp yola devam edebileceğini mi düşünüyor? Ama öyle bir şey yok. Hiçbir zaman da olmayacak.

  Sizin şahitliğiniz ne yönde? AK Parti hakkındaki kapatma davasında temel iddia, laiklik karşıtı eylem odağı olmasıydı.

  Google iddianamesinde! (gülüyor) Bizi hep böyle korkutmak istiyorlar. 'Bunlar şeriat getirecek' diyorlar. Niye getirsin ki? ANAP'tan DYP'den büyük bir farkı yok ki. Bazı çok önemli reformları yapmayı başarmış muhafazakár bir parti AK Parti.

  İktidar eliyle gelecek uzak, yakın bir şeriat tehlikesi görmüyorsunuz yani?

  Hayır. Bu sadece benim fikrim de değil. Saygın sosyologların insanlarla görüşüp yaptığı araştırmalar gösteriyor bunu. Belki şeriat isteyen üç beş kişi vardır ama bu asla laikperestlerin dediği gibi değildir.

  Nedir laikperestlik?

  Gerçeklik mefhumunu kaybedip laikliğe tapınma hali. Ama tapınılacak bir şey de yok! Fiktif, yarı şizofren bir durum yani.

  Bizi irticayla korkutmaya çalışan laikperestler kimler?

  Orduda bir grup var. Yargı öyle. CHP başlı başına öyle. Ne sosyal, ne demokrat, milliyetçi bir parti CHP. Nihayet baklayı da çıkardılar ağızlarından: 'AB'yi, NATO'yu istemiyoruz. Atatürkçülükle gidelim'. Peki, ama bize öğretilen Atatürkçülük, muasır medeniyetler seviyesine çıkmak değil mi? AB'den koparak nasıl yapacaksın bunu? Demek ki istedikleri Atatürkçülük falan değil. Korkunç şekilde kullanıyorlar Atatürk'ü. Baykal'ı dinlemeye tahammül edemiyorum, bünyem kaldırmıyor artık. Hemen kanal değiştiriyorum. Gazetede okuyorum ama o da resmini kapatarak. Tamam, partileri ve Atatürk'ten kalma büyük paraları var. O yüzden de hiçbir şey yapmıyorlar. Dünyada iktidar olmak istemeyen tek parti CHP'dir herhalde.

  Belki de hep iktidarda oldukları için!

  Ama o iktidar gidiyor artık ellerinden. O yüzden bu kadar patırtı kopartıyorlar. Katiyen gerçekçi değiller. Küresel ısınma var artık. Ülkeyi kapatınca o tehlikenin sınırdan içeri girmeyeceğini mi sanıyorlar!

  Meclis'in yaptığı üniversitede kılık kıyafet düzenlemesi CHP başvurusuyla AYM'de iptal edildi. Ne diyorsunuz?

  Ben Anayasa Mahkemesi başkanına oy verdiğimi hiç hatırlamıyorum! Siyasetçilere oy veriyoruz, birileri parlamentoya gidiyor, çalışıyor. Sonra onlara deniyor ki: 'O kadar da değil, sınırlarını bil!' Esas karar mercii daha önce orduydu, şimdi yargı. Alan genişlettiler çünkü artık yutmuyoruz. O yüzden yeni buluşlar yapıyorlar, e-muhtıra mesela. Teknolojiyi de kullanıyorlar! Senaryo hep aynı olsa da ufak tefek bir şeyler de katıyorlar yani. Yeni çalışmaları oldukça kreatif, bir yaratıcılık var (gülüyor).

  Görünen dışında ne oluyor aslında?

  Her kurum en çok kendini yıpratır. Ben Doğuda yaşasam ve gazetede bir albayın ağzından 'Biz bölgede hakim ve savcılar korkup davalarda ona öne göre karar versin diye evlerinin yakınına bomba attık' dediğini okusam ne düşüneceğim? Üstelik bunu yapanlara karşı hiçbir şey yapılmıyor! Şimdi bunlar orduya karşı en büyük güvensizlik değil mi? Bizi koruması gereken ordu tepemize bomba atıyor! Askerlikten soğutmak değil mi bu? Askerlikten soğutmaktan asıl onlar yargılanmalı bence.

  BAŞÖRTÜLÜLERİ DESTEKLİYORUM

  Başörtülüler okursa Türkiye İran olur korkusu yüzünden başörtüsü siyasi ve toplumsal yarılmanın sembolü haline geldi.

  Bu bir yarılma değil, kullanma. Herkes türbanı da Atatürk'ü de şahane kullanıyor. Biz İran olamayız! İran 15 yıldır her türlü ambargoya maruz ama karşı koyabiliyor çünkü petrolün üstünde oturuyor. Türkiye ise dünyayla birleşmiş. İran olamaz.

  Toplum buna yatkın mı peki?

  Değil. Başörtüsü sorun olmadan önce kızlar üniversiteye giriyordu, bir şey de olmuyordu. Olacağı da yok.

  Sanal ve uzak bir korkuyla gerçek kişilerin özgürlüklerinin yasaklanması anlaşılır bir şey mi?

  Asla. Ya şöyle olursa diye özgürlük kısıtlanamaz. Ben Müslüman değilim, başını örtenler gibi de düşünmüyorum ama bu onların hakkı. Çektiklerini de biliyorum. Başörtülü arkadaşlarım var, hiçbirinin gizli ajandası falan da yok. Onlar adına konuşmak istemem ama özgürlüklerini sonuna kadar destekliyorum.


  Tutamıyorum çenemi ne yapayım?


  İdeolojik sanat geri çekildikten sonra sanatçıların siyasi kimlikleri de görünmez olmuştu ama son dönemde onlar da taraf olmaya başladı. Siz de onlardan birisiniz.

  E tutamıyorum ki çenemi! (gülüyor) Tamam, çoğu konuda benim için bir şey fark etmeyecek ama ben bu ülkede doğdum büyüdüm. Burayı çok seviyorum. Her yerin gettolaştığı, herkesin ayrıştığı, değişik kesimlerin sadece statlarda yan yana geldiği bir yer olmasından hoşnut değilim. Düşünce sürekli değişen numaralarla yasaklanıyor. Ciddi bir Kürt sorunu var ama 30 yıldır kimse insan öldürmekten başka bir şey önermiyor. Askere gidip ölen de, PKK'ya katılıp ölen de, kim vurduya giden de öyle. İnsan hayatı o kadar değersiz ki, isyan ediyorum buna.

  O yüzden de sahip çıkıyorsunuz...

  Buraya aidim çünkü. Ben Türkiye'nin ordudan aşırılan bombalarla patlatılmadığı, insanların kendilerini korkmadan ortaya koyabildiği, demokratik ve gerçek anlamda laik bir ülke olmasını istiyorum.

  İddianameye delil, darbeye zemin hazırlayan medya organları var malum. Sizin işinizin bir ayağı medya. Çekinmiyor musunuz bu cesaretin sonuçlarından?

  Aforoz yersem de yerim. Bütün bunları hiç görmüyor bilmiyor anlamıyor olsam neyse ama bile bile nasıl susacağım?

  Mahalle baskısına uğradınız mı hiç?

  Hayır. Lezbiyen orospu rolü oynayıp da kimsenin 'niye bu rolü oynadın' demediği bir dost arkadaş çevrem var benim.

  Ya siyasi görüşleriniz nedeniyle?

  Çok katı bir şekilde kendini Atatürkçü zannedenler kızıyor tabi. Ama ben de düşündüğümü olduğu gibi söylüyorum.


  Aysun Kayacı önder olamaz


  Sanatçılar arasında da bir yarılma var. Tarık Akan 'Şeriatçı kanallarda çalışmayalım arkadaşlar' demişti misal.

  O ideolojiyi empoze eden hiçbir şeyde yer almam ama şurada ne söylüyorsam gider aynen söylerim. Gerisi beni ilgilendirmez.

  Siyasi tartışmaların bir benzeri de Haydi Gel Bizimle Ol programında sürüyor.

  Müjde Ar ve Çiğdem Anat aynı yerde gibi. Pınar Kür daha farklı. Aysun Kayacı 80 sonrası gençliğin fikirlerini dile getiriyor. Ya da kendi düşünceleri diyelim. Pek fikir diyemeyeceğim.

  Dağdaki çobanla benim oyum bir değil demişti mesela. Bazen çok haşin olabiliyorlar ama her biri farklı alanlarda önde gelen kadınlar, bir çeşit kanaat önderliği rolü bu...

  Ay özür dilerim, Aysun Kayacı'yı kanaat önderi olarak göremiyorum.

  80 sonrası için de mi?

  (düşünüyor) Tabiki. Program değişik fikirleri dile getirmek için iyi ama dikkat edilmesi gereken şeyler var. Kendini bir halt zannetmeme, başkalarını küçümsememe, yukardanlık yapmama gibi. Bunlar da belli kültür ve birikimle olabiliyor. Yoksa araya kompleksler, kulaktan dolma şeyler girer ve rezil rüsva oluverirsiniz şahane bir şekilde. Dikkat etmek gerek. (gülüyor)


  Şapkam uçtu ne diyeyim!


  Taraf'ta yayınlanan belgeye göre; TSK sanatçıların kendileri gibi düşünmesini sağlamayı, benzer görüştekilere eser ürettirip onlara para vermeyi de planlanıyordu...

  ...Bu bizim ödediğimiz paralarla oluyor yalnız! Bize karşı hem de. Bir de tam tersi de var. Benim gibi darbe ve savaş karşıtı olanları yıpratmak. Yani düşünebiliyor musunuz, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin beni yıpratmak gibi bir görevi var! Şapkam uçtu, ben ne diyeyim? (gülüyor)

  Herhangi bir partiyle organik bir bağınız var mı?

  Hayır, hiçbir zaman olmadı, olacağını da sanmıyorum. Teklif de gelmedi geleceğini de sanmam. Ben sadece Açık Radyo destekçisiyim. Green Peace üyesiyim. Genç Sivillerin yanındayım. Bu kadar.


  Vicdan diye de bir şey var


  Ailenizde çok asker var. Tepkileri nasıl?

  Baba tarafım Osmanlı paşası. Doğduğumda babam generaldi. Paşa kızıyım (gülüyor) ama askerin alanı dışına çıkmaması benim görüşüm değil ki. Yasalarda var. Bu da bana ta ilkokulda öğretildi. Yargı, yasama, ordu nedir, kim nereye ne kadar burnunu sokabilir diye. Ben buna uyulmasını istiyorum sadece.

  Paşa kızısınız, uzun yıllar başbalerinlik yaptınız, oyunculuk sürüyor. Yani dışarıdan bakınca tam da ayrıcalıklarını kaybetmemek için oyunu sertleştirenlerin 'sınıf'ındansınız. Ama siz tutmuş 'ayak takımı' için de hak ve özgürlük, insanca bir hayat istiyorsunuz!

  Nasıl istemem, insan olmanın gereği bu. Oyuncu önce empati kurabilen insandır. Toplumdan bana ne, sürünsünler, diyemem. İki kedim var. Vicdan azabından bütün mahallenin kedisini besliyorum. (gülüyor) E, bakıyorum belli ki kardeşleri, öyle benziyorlar. Onları çöplerin tepesinde görünce mahvoluyorum. Vicdan diye bir şey var işte!


  Zaman
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Ben oyumu Anayasa Mahkemesine Vermedim

  Bizim köyde Bir vicdan teyze vardı......
  Vizdan-sız-lar.... derdi
  Ağlatıpta gülenlere.....

  Emeğine sağlık kardeşim.........

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: Ben oyumu Anayasa Mahkemesine Vermedim

  Alıntı aliÖZDEMİR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bizim köyde Bir vicdan teyze vardı......
  Vizdan-sız-lar.... derdi
  Ağlatıpta gülenlere.....

  Emeğine sağlık kardeşim.........
  Vicdan mı...? Yok kimsede...
  Vicdansızlar başköşede...
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Ben oyumu Anayasa Mahkemesine Vermedim

  Alıntı RABİA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Vicdan mı...? Yok kimsede...
  Vicdansızlar başköşede...
  Sen ve gibilerdeki bu vicdan...
  Olur baş köşedekilere tufan.

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye almuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesaj
  149
  Rep Gücü
  25

  Cevap: Ben oyumu Anayasa Mahkemesine Vermedim

  Bir kere daha anlaşıldı ki,temsili demokrasi,seçim,hepsi hikayeymiş!
  Varsa aslan gibi 9 elmanın,
  Dükkan senin,
  Dilediğini Al!

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: Ben oyumu Anayasa Mahkemesine Vermedim

  Empati...Gerçekten buna çok ihtiyacımız var.Birbirimizi anlamaya ihtiyacımız var.Vicdanımıza ihtiyacımız var...Ona danışmalıyız. Tabii,hala bir vicdana sahipsek.!!
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Ben oyumu Anayasa Mahkemesine Vermedim

  Alıntı RABİA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Empati...Gerçekten buna çok ihtiyacımız var.Birbirimizi anlamaya ihtiyacımız var.Vicdanımıza ihtiyacımız var...Ona danışmalıyız. Tabii,hala bir vicdana sahipsek.!!
  Ölmüş olsa bile o vicdan....
  kemalata medar bazı şeciyeler onu tekrar yaşatacaktır.....

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye almuallim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesaj
  149
  Rep Gücü
  25

  Cevap: Ben oyumu Anayasa Mahkemesine Vermedim

  Alıntı aliÖZDEMİR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ölmüş olsa bile o vicdan....
  kemalata medar bazı şeciyeler onu tekrar yaşatacaktır.....
  Ya ölüsü de yoksa!
  o zaman şöyle bir bak kardeşim Ankaraya çevirerek yönünü.
  Gördüklerin nedir,ya da göremediklerin?

 9. #9
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: Ben oyumu Anayasa Mahkemesine Vermedim

  Alıntı aliÖZDEMİR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Ölmüş olsa bile o vicdan....
  kemalata medar bazı şeciyeler onu tekrar yaşatacaktır.....
  Kalp gözü kapalı olanların vicdanları da kördür.

  Onlar ezilmişleri,masumları,mahszunları,görmezler ve anlamazlar.

  Onlar için sadece beyaz adamın özgürlüğü vardır.Beyaz adamın yaşama hakkı vardır.
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 10. #10
  SAHARAY
  Misafir..

  Cevap: Ben oyumu Anayasa Mahkemesine Vermedim

  Alıntı almuallim´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bir kere daha anlaşıldı ki,temsili demokrasi,seçim,hepsi hikayeymiş!
  Varsa aslan gibi 9 elmanın,
  Dükkan senin,
  Dilediğini Al!


  Aslan gibi dokuz elmam olduğunda hangi dükkan benim olacak?

1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Tüketici Mahkemesine Başvuru Dilekçesi
  dogangunes Tarafından Dilekçe Örnekleri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-10-2014, 12:45 AM
 2. Modern Tin: Anayasa
  mopsy Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 30-01-2012, 04:08 PM
 3. Anayasa
  RABİA Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 16-07-2008, 06:38 PM
 4. Anayasa Mahkemesi
  Runaw@y Tarafından Hukuk Forum Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-10-2007, 03:01 PM
Yukarı Çık