RSS Feed  Bak

ZAAX

Mide ve barsak kanserine önlem, helicobackter pylori

Değerlendir
Yazan: , tarih : 26-02-2010 , 05:10 PM (858 bakış)

MİDE, BARSAK KANSERİNE ÖNLEM
HELİCOBACKTER PYLORİMide ve onikiparmak barsak hastalıklarının büyük bir bölümü iltihaplanmaya neden olan “helicobackter pylori” bakterisi etkisiyle ortaya çıkar.

Bu bakteri sadece insanda bulunur ve ağız yoluyla bulaşır, mide kaygan dokusundaki ( Mukoza) hücrelere yerleşir. Gastrit ve ülserin başlıca nedenidir.

Onikiparmak bağırsağı, safra kesesi, pankreas ve karaciğere de yayılması nedeniyle bu bakteri daha da tehlikeli hale gelir. Onikiparmak bağırsağı hastalıklarının %95 inin bu iltihaplı hastalığın bulaşması sonucu meydana geldiği bildirilmektedir. Hastalığın ilerlemesi halinde kanser meydana gelmektedir.

Bu hastalığın tedavisinde Almanya’da 3 antibiyotik ilaç birlikte kullanılmaktadır. Antibiyotiklerin vücuttaki tahribatı bilinmektedir.

Hastalığın başlangıç döneminde çörekotu faydalı olmaktadır. İlerlemiş dönemde uygulanan tedaviler sırasında çörekotu yenmesi önemli bir destek sağlamaktadır, tedaviyle uyumsuzluk göstermez.

Çörekotunun günlük kullanım miktarı toplam 15 gr dır, bu miktar üçe bölünerek yenir. Bir hafta süreyle günde 15 gr çörekotu yenir, sonra 15 gün süreyle günde 30 gr çörekotu yenir ve daha sonra günde 15 gr çörekotu yenerek devam edilir. Çörekotu midenin boş olduğu sabah-öğle arası, ikindi vakti ve gece yatmadan 30 dakika önce yenmelidir. Şikayetler bir ayda azalır veya ortadan kalkabilir. Vücudun kendini tamir etmesi ve hastalığı tekrarlamaması için 8-10 ay çörekotu yemeye devam edilmesi önerilir.

Uygulama; Hastalığın seyrinin bilinmesi açısından hekim kontrolünde yapılmalıdır. Hastalığın bulunmaması halinde koruyucu, önleyici olarak çörekotu yenebilir. Önlem almak kolay, zahmetsiz ve ucuzdur.Çörekotunun kullanımı konusunda bu blogdaki “Çörekotu nasıl yenmeli” makalesi okunabilir. Gastrit ve ülser varsa ilgili makaleler dikkate alınmalıdır.Not:
1- Hamilelik döneminde çörekotu yenmesi tavsiye edilmez, hamile kalındığında çörekotu kullanımına son verilir, doğuma bir hafta kala çörekotu yemeye başlanır ve emzirme süresince devam edilir.
2- Öğütülmüş olarak satılan çörekotu kesinlikle yenmemelidir, kanser yapabilir.
3- Çörekotu doğal oranda yeterli miktarda omega-3 ihtiva eder, ilave olarak omega-3 takviyeli gıdalar yenmemelidir.Kaynaklar:
1-Dr. Ahmet Toptaş, ÇÖREKOTU Tepeden tırnağa şifa deryası, Gonca Yayınevi, İstanbul 2008, ISBN: 978-9944-62-613-2,
(0212) 5285076-5286005.
2-Tıp yayınları portalı “ Pubmed” sitesinde “Nigella sativa” araması yapılırsa çörekotu konusunda bilimsel çalışmalara ulaşılabilir.
Etiketler: safra kesesi Ekle / Düzenle Etiketler
Katogoriler
Bitkilerle modern tedavi

Yorum