RSS Feed  Bak

ZAAX

Bulantı ve kusma

Değerlendir
Yazan: , tarih : 22-01-2010 , 09:07 PM (810 bakış)
BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ
Dr. Ahmet Toptaş


BULANTI VE KUSMA

Bulantı ve kusma çok çeşitli etki sonucunda meydana gelebilir. Mide ve bağırsak hastalıkları, karaciğer ve pankreas hastalıkları, kalp krizi, beyin hastalıkları, alkol, gıda zehirlenmesi, ilaçların istenmeyen etkileri, bağımlılık yapan maddeler, röntgen ışınları, hamilelik, deniz ve kara yolculuğu bulantı ve kusma nedenleri arasında yer alır.

Yeni başlayan (akut) ve uzun süre devam eden (kronik) bulantı ve kusma nedeni hekim gözetiminde ayrıntılı bir şekilde incelenmelidir.

Tedavi:
Bitkisel ilaçlar mide, karaciğer, safra yolları ve seyahat hastalıklarında tek başına veya destek tedavi olarak uygulanmaktadır.

Deniz, hava ve kara yolculuğunda görülen bulantı ve kusmada zencefil kökü kullanılmaktadır.

Karaciğer ve safra sistemi nedeniyle meydana gelen bulantı ve kusmada bahçenanesi yaprağı ve esansı, enginar yaprağı kullanılmaktadır.

Sinirsel esaslı bulantı ve kusmada bitkisel sakinleştirici ilaçlar yardımcı olmaktadır (Kediotu kökü, şerbetçiotu çiçeği, lavanta ve bunların karışımı).

Hamilelikte görülen bulantı ve kusmada bahçe nanesi yaprağı çayı içilebilir. Yeterli bilimsel çalışma olmadığı için zencefil kökü ve enginar yaprağı kullanılmamalıdır.

Tedaviye destek olmak amacıyla bol su içilmeli, zor sindirilen yağlı gıdalar yenmemeli, sebze, meyve, yoğurt ve çorba gibi hafif gıdalar tercih edilmelidir.Bahçe nanesi yaprağı ve esansı: Kıyılmış 1 yemek kaşığı (1,5 gr) yaprak fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak günde 2-4 defa içilebilir. Veya günde 3 defa, kesme şekere 2-4 damla esans damlatılarak yenir veya yarım bardak ılık suya damlatılarak içilir.
Not: Üretim izni, üreticisi belli olmayan esans ( Eterik yağ) alınmamalıdır, ilaç kalitesinde olmasına dikkat edilmelidir, üretim tarihinden itibaren 1 yıl geçmiş ürünler alınmamalıdır. Bitki yağı adı altında satılan esanslar kimyasal-sentetik maddelerin yağa karıştırılmış şekli olabilmektedir, veya yağ ile karıştırılarak etkili madde miktarı azaltılmış olabilir veya Avrupa’da kullanım süresi geçmiş ürünler olabilir.

Enginar yaprağı: İnce kıyılmış veya öğütülmüş 1 çay kaşığı yaprak fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak yemeklerden önce içilir.
( Enginar yaprağı 50-75 cm uzunlukta dip yaprakları olmalıdır.)

Zencefil Kökü: Öğütülmüş yarım çay kaşığı kök fincana konur, üzerine 150 ml kaynar su ilave edilir, fincanın ağzı kapalı olarak 10 dakika demlenir, süzülerek içilir. Çayı taze hazırlanarak yemeklerden önce içilir.Kaynak:
Alman Kanunlarına Göre
Düzenlenip İzin Verilen
BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ
Pratik Uygulamalar
Gonca Yayınevi, İstanbul 2009
ISBN: 978-9944-790-31-4
0212 5285076-5286005
Ekli Thumbnails Ekli Resimler
Etiketler: enginar yaprağı Ekle / Düzenle Etiketler
Katogoriler
Katogorisiz

Yorum